Noderīgi padomi

Kā izvēlēties bērna vecuma posmam atbilstošas rotaļlietas?

Plaša izvēle rotaļlietām
28 11 2019
koka kluči un plastmasas konstruktors uz gridas

Rotaļāšanās ir veids, kā bērns jau no mazotnes iemācās atpazīt un apjaust formas, faktūras un materiālus. Ja pirmajos dzīves mēnešos bērns rotaļājas galvenokārt gultiņā vai sētiņā, tad, viņam pieaugot, paplašinās arī rotaļu laukums, rotaļlietu klāsts, daudzums un to sarežģītības pakāpe. 

Kādas rotaļlietas būtu piemērotas dažādos vecumos, par to raksta turpinājumā.

0-3 mēneši

Pirmajos dzīves mēnešos bērna rotaļlietām vajadzētu būt pēc iesējas vienkāršākām, bez liekām detaļām vai dekoriem. Līdz pat 2 - 3 mēnešu vecumam bērna gultiņā vajadzētu izvietot 1-2 viengabalainas rotaļlietas no mīksta un dabīga materiāla. Rotaļlietām nevajadzētu būt izgreznotām ar sīkām detaļām, ko bērniņš netīšām varētu noņemt un ielikt mutē.


3-6 mēneši

Sākot ar 3 mēnešu vecumu bērniņam, kā spēļu laukumu var iekārtot sētiņu. Ļoti svarīgs ir sētiņas klājums - tā sedziņai vajadzētu būt darinātai no mīksta, dabīga materiāla un vienkrāsainai, lai neizraibinātu rotaļu laukumu. Kā rotaļlietas šajā vecumā var izmantot dažādus mīkstus klucīšus, rimbulīšus, bļodiņas no plastmasas vai koka. Jārēķinās ar to, ka šajā vecumā bērns grib visu aptaustīt, pagaršot un izpētīt, tāpēc īpaša uzmanība jāvelta tam, lai tās būtu viengabalainas, bez sīkām detaļām, kas var viegli atdalīties, vai klātas ar krāsu, kas var nolobīties.


6 mēneši

Kad bērns tuvojas pusgada vecumam, viņam rodas interese par to, kā mantiņas var salikt kopā, piemēram, spēlējoties ar bļodiņām, kas ir viena lielāka par otru, vai dažāda izmēra kastītēm. Šajā vecumā noderēs arī dažādas bumbiņas un klucīši. Tāpat šajā vecumā rodas pastiprināta interese par dažādām skaņām, tādēļ rotaļlietas bieži tiek sasistas kopā vai grabinātas, ja pildītas ar zvārgulīšiem.


6-12 mēneši

Vecumā no pusgada līdz gadam bērns mēģinās spert pirmos patstāvīgos soļus vai piecelties pussēdus, tādēļ rotaļu laukumā noderēs dažādi spilveni, kartona kastes vai mīkstie rotaļu kluči, uz kuriem bērns var atbalstīties vai pakāpties. Šajā vecumā piemērotas būs rotaļlietas, kas izdod dažādas skaņas, piemēram, sintezatori vai spēļu telefoni, kurus darbinot bērns var iemācīties atšķirt un atdarināt dažādas skaņas un melodijas. Tāpat šajā vecumā noderēs dažāda izmēra kastes, kur sakārtot dažādas rotaļlietas pēc to formām vai krāsām.


1-2 gadi

Sasniedzot 1 - 2 gadu vecumu bērniņš kļūst patstāvīgāks un vēlas visu izpētīt un izmēģināt. Šajā vecumā noderēs šūpuļzirdziņš, ar kuru šūpojoties var pārvietoties pa telpu. Noderēs arī dažādi rotaļu klucīši un lielās koka puzles, kuras jāsaliek kopā tā, lai veidotos attēls vai kompozīcija. Tāpat noderēs rotaļlietas ar dažādiem gaismas un skaņas efektiem, piemēram, rotaļu automašīnas.


3-5 gadi

Aptuveni no 3 - 5 gadu vecumam bērns ir pilnībā gatavs jaunām zināšanām. Šajā vecumā kā rotaļlietas vairāk noderēs dažādi mākslas un veidošanas komplekti, ar kuru palīdzību bērns var mācīties zīmēt un apgūt formas. Šajā vecumā arī pienācis īstais laiks, lai trenētu koordināciju, tāpēc pirmais trīsritenis būs tieši laikā. Šajā vecumā bērns jau ir iepazinies ar dažādu multiplikāciju filmu sižetiem un tēliem, tādēļ noteikti noderēs rotaļlietu komplekti ar iecienīto multfilmu varoņiem un dažādi attīstoši konstruktori.


Skolas gaitas

Uzsākot skolas gaitas, aizvien aktuāli būs dažādi konstruktori un puzles, bet tiem pievienosies arī dažādas viedierīces, piemēram, planšetdatori. Tāpat interese būs saglabājusies par dažādiem multiplikācijas varoņiem veltītiem aksesuāriem, piemēram, skolas somām un penāļiem. Šajā vecumā kļūs aktuālas arī dažādas videospēles, droni un ar tālvadības pulti vadāmas spēļu automašīnas vai vilcieni.