Noderīgi padomi

Makšķerēšanas piederumi: kā izvēlēties pareizos?

Plaša izvēle makšķerēšanas piederumiem
13 04 2021
virieties makskere saulrieta

Ikviens makšķernieks var apliecināt, ka veiksmīgai makšķerēšanai ir nepieciešami ne tikai labas makšķerēšanas vietas vai labas prasmes – vienlīdz svarīgi ir arī piemērotie makšķerēšanas piederumi. To daudzveidība bieži rada daudz jautājumu tiem, kas vēlas iesaistīties šajā nodarbībā pirmo reizi, tomēr, iegādājoties šos piederumus, ir jāņēm vērā pamata nianses, tad arī Jūs ļoti viegli atradīsiet tieši Jums vispiemērotākos.

Pamata makšķerēšanas piederumi

Lai arī tagad tirdzniecībā var atrast ļoti plašu makšķerēšanas piederumu klāstu, jāsāk ar vissvarīgākajām precēm, bez kurām makšķerēšana noteikti neizdosies. Katram šādam produktam ir savas izvēles nianses, kas Jums būtu jāpārzina.

dazadi makskeresanas piederumi

Makšķere

Pats par sevi saprotams, ka tas ir vissvarīgākais makšķerēšanas piederums, tāpēc tā ir jāizvēlas ļoti atbildīgi. Vissvarīgākais, kas ir jāņem vērā, ir šīs nianses:

  • Makšķeres garums un svars. Garākas makšķeres nodrošina iespēju veikt tālākus metienus, taču manevrēt ar šādiem izstrādājumiem būs daudz grūtāk. Ja esat iesācējs, dodiet priekšroku vieglākiem un īsākiem, vai vismaz vidējiem modeļiem – ar šādām makšķerēm būs daudz vieglāk tikt galā.
  • Makšķerēšanas veids. Makšķeres specifikācijas var atšķirties atkarībā no makšķerēšanas veida, ar kuru Jūs plānojat nodarboties. Mūsdienu tirgū ir iespējams atrast spiningošanai, karpām, dibena, plūdiņa vai ziemas makšķerēšanai piemērotus ražojumus. Detalizētāka informācija par šo makšķeru pielietošanas iespējām ir sniegta to aprakstos, tāpēc Jums vienkārši ir jāizlemj, kurš makšķerēšanas veids ir piemērots tieši Jums. Vēl ir vērts apskatīt teleskopiskās makšķeres: šobrīd tas ir viens no populārākajiem un daudzpusīgākajiem šo ražojumu veidiem.
  • Materiāls. Prasīgāki makšķernieki parasti izvēlas makšķeres, kas ir izgatavotas no oglekļa šķiedras vai grafīta, jo tās ir stingras, vieglas un ļoti izturīgas. Vēl viena populāra izvēle ir stikla šķiedra – šādi produkti ir smagāki, bet pietiekami elastīgi un ilgmūžīgi. Savukārt, makšķeres no pastiprinātas plastmasas pārsteigs ar ļoti izdevīgu cenu: ja Jūs tikai sākat iepazīties ar šo „pasākumu“, varat droši sākt ar šo variantu.
  • Turētājs. Šī svarīgā detaļa ievērojami atvieglos makšķerēšanas procesu – nostiprinot makšķeri vajadzīgajā pozīcijā, Jūs paši spēsiet ietaupīt papildu spēkus. Turklāt, pats produkts nesaskarsies ar ūdeni un tāpēc kalpos vēl ilgāk.

Spole

Izvēloties spoli, vissvarīgākais ir ņemt vērā to lielumu, lai tas būtu saskaņots ar Jūsu makšķeri. Ja izmantojat vieglu un elastīgu makšķeri, tad ar to vislabāk ir izmantot mazu spoli, un, ja tā ir smagāka, ar garāku un izturīgāku auklu, būs nepieciešama attiecīgi lielāka spole. Tiesa, makšķerēt ir iespējams arī bez spoles – šāda metode ir īpaši piemērota agram pavasarim, kad zivis ļoti bieži pulcējas tuvāk krastam, tāpēc ar šādu makšķeri ēsmu varēs iemest ārkārtīgi viegli un precīzi.

jaunakais spoles modelis adaptets makskerei


Aukla

Izvēloties makšķerēšanas auklu, jāņem vērā trīs galvenie kritēriji:

  • Tips. Aukla medz būt monopavediena, fluorkarbona vai pītā. Monopavediena aukla ir elastīga, ārkārtīgi slidena un peldoša, bet nav īpaši piemērota džiga makšķerēšanai. Ar šādu auklu ir iespējams noķert lielākas zivis. Zemu izmaksu dēļ, to bieži iesaka iesācējiem. Tikmēr fluorkarbona auklu bieži izvēlas pavadām, spiningošanai un ķeršanai, piemēram, asariem vai sapaliem. Tos var izmantot arī kā galveno auklu, izmantojot multiplikatora spoli. Šāda veida modeļi pārsteidz ar ilgu kalpošanas laiku un izturību pret sauli un ūdeni. Spiningošanai visbiežāk tiek izvēlēta pītā aukla: tā atšķiras ar augstu izturību un neizstiepjas, tāpēc ēsma tiek saglabāta pat esot dažādiem šķēršļiem.
  • Izturība. Katra aukla var izturēt noteiktu zivs svaru. Šis parametrs vienmēr ir iekļauts preces aprakstā, tāpēc Jums vienkārši jāzina, cik smagu lomu plānojat ķert.
  • Krāsa. Ideālā gadījumā makšķerēšanas auklai būtu jābūt neredzamai, tāpēc priekšroka noteikti ir jādod caurspīdīgiem modeļiem.

dazadu krasu un garuma auklas


Āķi

Āķu izvēle ir atkarīga no tā, kādam makšķerēšanas veidam Jūs gatavojaties un, kādas zivis plānojat ķert. Piemēram, mazām baltām zivīm būs nepieciešami āķi ar garāku kātiņu, apmēram 14-18 izmēra, un lielākām zivīm ir piemēroti āķi ar īsu kātiņu un lielāku galu, kuru izmērs ir atzīmēts ar 10-16.

Ir arī lietderīgi apsvērt materiālu. Visvienkāršākie un lētākie ir stiepļu āķi, taču tie būs pietiekami bieži jāmaina. Ja āķi satur vanādiju, varat būt pārliecināti, ka tie būs uzticami, kvalitatīvi, izturīgi un viegli. Augsti vērtēti tiek arī volframa āķi: tie ir mazāki, labāk iekļūst ūdens virsmā, tos ir vieglāk iemest un vieglāk kontrolēt. 

dazadu makskeresanas aku modeli