Noderīgi padomi

Zemledus makšķerēšana

Makšķeres plašā izvēlē
05 01 2021
virietis nodarbojas ar zemledus makskeresanu

Bargais sals pie mums Latvijā vēl nav iestājies, tas mēdz atnākt negaidīts. Ja esat kaislīgs makšķernieks vai vēlaties beidzot nopirkt savu pirmo makšķeri, lai virs ūdens atrastos ne vien laivā, bet arī uz savām kājām, ieteicams ar makšķerēšanai nepieciešamo inventāru nodrošināties jau pirms sala iestāšanās, lai, redzot biezo ledus segu, nenākas attapties, ka nav ne makšķeres, ne cita aprīkojuma, lai dotos uz ledus. Par to, kas ir zemledus makšķerēšana, kāds aprīkojums nepieciešams, lai ļautos šim vaļaspriekam, un kas jāatceras, kāpjot uz ledus, uzziniet, lasot rakstu! 

Makšķerēšanas pamatnoteikumus zina ikviens, tomēr tās specifiskais veids – zemledus makšķerēšana – prasa lielākas zināšanas un noteikumu ievērošanu.

zemledus makskere un zivis izvilktas no alinga

Zemledus makšķerēšana – kas tas ir?

Oficiāli tās sezonu pie mums, Latvijā, zemledus makšķernieki sāk 1. decembrī, taču šobrīd, kad sals mūs nav sasniedzis, to darīt nav atļauts. Ir vairāki fakti, kas Jums būtu jāzina par zemledus makšķerēšanu, pirms nolemjat to izmēģināt:

 1. tas ir makšķerēšanas veids, ar ko Latvijā nodarbojas ziemas sezonā, jo tad ūdenstilpnes klāj ledus kārta;
 2. lai makšķerētu, nepieciešams ledū izurbt caurumu, kas būs Tava piekļuve zem tā esošajām zivīm;
 3. nav noteikta lieluma loma, ko Tu vari noķert, makšķerējot ziemā. Zivs var būt gan mazs asaris, gan pavisam lieli un nopietni lomi;
 4. zemledus makšķerēšana atšķiras ar to, ka nepieciešamais inventārs ir ievērojami dārgāks nekā vasaras sezonai paredzētais.

Lai makšķerētu ziemā, ir nepieciešami dažādi atribūti un atbilstošs aprīkojums, lai Tava atpūta būtu izdevusies.

Kas nepieciešams, lai makšķerētu ziemā?

Aprīkojums ir nopietnāks un krasi atšķirīgs, nekā makšķerējot vasaras sezonā. Tas ir svarīgs priekšnoteikums gan Tavai drošībai, gan veiksmīgai loma noķeršanai.

Makšķere – maza un ērta

Jebkurš zina, kas ir galvenais makšķernieka darbarīks. Bez makšķeres noķert lomu un to izcelt no ūdens nav iespējams. Zemledus makšķerēšana atšķiras ar tai paredzētajām makšķerēm. Tās ir:

 • īsas, jo tās paredzēts turēt virs āliņģa, kas tiek izurbts blakus makšķerniekam;
 • ērtas, jo var viegli nolikt malā brīžos, kad no ūdens jāizvelk loms;
 • īpaši aprīkotas. Papildus makšķerei, der iegādāties arī saliekamo gafu, kas atvieglos loma izvilkšanu.


Zemledus makšķerēšanai paredzētās makšķeres iespējams iegādāties lielā cenas amplitūdā, sākot no 25 eiro līdz pat 500 eiro.

zemledus makskere uz ledus pie alinga

Ledus urbis āliņģa izveidei

Lai piekļūtu zem ledus esošajām zivīm, nepieciešams izurbt āliņģi. Ledus urbis ir rīks, ar kura palīdzību to ir iespējams izdarīt. Šis urbis no citiem zemledus makšķerēšanai paredzētajiem palīgrīkiem atšķiras, jo ir salīdzinoši dārgāks. Tā cenu atšķirību veido:

 1. svars. Dārgākajiem variantiem tas sasniedz 3 kg;
 2. maksimālais urbšanas biezums. Tas svārstās no 1 līdz 1,2 metriem;
 3. urbja garums. Pieejams robežās no 1,3 līdz pat 1,7 metru garumam.


Papildus urbjiem ir arī citas specifikācijas, piemēram, asināšanas profils, rokturu veidi, nažu cietība, to veidi u.c. Lai ledus urbis kalpotu ilgāk, ieteicams iegādāties arī urbja apvalkus, kas ļaus asmeņiem saglabāt asumu un pasargās arī pašu makšķernieku no traumu gūšanas iespējām.

Ziemas ragavas un makšķerēšanas kaste – rīku transportēšanai

Ziemas ragavas būs noderīgas, jo:

 • ļaus viegli transportēt rīkus pa ledu;
 • atbrīvos muguru, rokas un plecus no liela smaguma pārnēsāšanas.

Ziemas makšķerēšanas kaste ir nepieciešama, lai tajā saliktu, piemēram, noķertās zivis, ēsmu, āķus u.c. priekšmetus, kā arī kalpos kā krēsls gadījumā, ja papildus sēžamais nebūs iegādāts.


Ziemas telts – sargs no vēja

Ziemas telts, kas paredzēta tieši lietošanai ziemas sezonā, ir labs palīgs katram makšķerniekam, jo:

 1. aiztur vēju. Šis ir būtisks faktors, jo, lai arī tiek izmantots atbilstošs apģērbs, ilgstoša atrašanās atklātā vējā, kad temperatūra aiz loga sasniedz ap -20°C, var radīt veselības problēmas;
 2. tā ir īpaši ierīkota. No parastajām ziemas telts atšķiras arī tās grīda, kurai ir īpaši izveidots caurums;
 3. ir ātri saliekama. Ziemas telts lielākoties ir aprīkota ar automātisko salikšanas funkciju, tās uzcelšanu padarot daudz vienkāršāku.