Melnā piektdiena

Melnā piektdiena jeb Black Friday tā ir masveida izpārdošana ar senu vēsturi, kura katru gadu notiek vienā un tajā pašā laikā – novembra ceturtajā piektdienā. Šajā dienā visdažādākajām precēm tiek piemērotas ļoti lielas atlaides, tāpēc daudzi izmanto notiekošās akcijas un sāk gatavošanos gada skaistākajiem svētkiem.

Vēsture

Melnās piektdienas tradīcija pastāv jau daudzus gadus – jau XIX gadsimtā Amerikas Savienotajās Valstīs šī diena tika uzskatīta par Ziemassvētku sezonas sākumu. Tieši Amerikas Savienotajās Valstīs ir sākusies Melnās piektdienas vēsture. Pēc tam, kad ceturtdien bija nosvinējuši Pateicības dienu, amerikāņi piektdien labprāt negāja uz darbu un sāka gādāt svētku pirkumus.

To ietekmēja arī Santa Klauss, kurš Pateicības dienas parādē aicināja cilvēkus izmantot īpašos piedāvājumus un lielās atlaides. Tā kā svētkus bieži sponsorēja veikalu īpašnieki, domājams, tā bija tirdzniecības centru un parādes organizatoru vienošanās. Veikali savas reklāmas kampaņas sāka tikai pēc tam, kad par gaidāmajiem svētkiem bija paziņojuši Santa Klausi, kuri turklāt neslēpa, kas ir viņu sponsori.

Tirgotāji vēlējās ātrāk uzsākt Ziemassvētku sezonu, bet vienošanās neļāva sākt tirdzniecību pirms Pateicības dienas parādes. Lai mainītu šo situāciju, prezidents F. D. Rūzvelts pat tika plānojis Pateicības dienu pārcelt vairākas nedēļas agrāk, taču no tā nekas neiznāca – gan Pateicības diena, gan Melnā piektdiena līdz šim nav mainījušas datumu.

Tas viss ir izaudzis par milzīgiem iepirkšanās svētkiem – tas ir ļoti nopietni, dažās valstīs Melnā piektdiena pat ir oficiāla brīvdiena! Tie, kas vēlas pirmie paķert vislabākos kumosus, aizmirsuši Pateicības dienas tradīcijas, jau no vakara sāk gaidīt tirdzniecības centru atvēršanu, daži cilvēki pat izlemj nakti pavadīt teltī. Melnā piektdiena kļūst par īstu pārbaudījumu ikvienam, kas ir apņēmies iegūt labākās atlaides. Tiesa gan, šo nosaukumu izpārdošana ieguva ne uzreiz.

Nosaukuma izcelsme

Pirmo reizi Melnā piektdiena izskanēja aptuveni 1950. gadā, kad darba devēji pamanīja darbinieku „slimības” gadījumu ievērojamu pieaugumu. Apņēmušies šturmēt veikalus, viņi, visbiežāk tās pašas dienas rītā, pa tālruni paziņoja par sliktu pašsajūtu un devās pašu labāko akciju meklējumos. Par produktīvu darbu varēja aizmirst...

Taču toreiz Melnās piektdienas nosaukums tika aizmirsts līdz brīdim, kad vairākus gadus vēlāk to atdzīvināja norūpējušies un neapmierinātie Filadelfijas policisti. Viņi ātri pamanīja, ka darba slodze šajā dienā ir daudz lielāka nekā parasti – pilsētas ielās rodas satiksmes sastrēgumi, uz trotuāriem praktiski nav iespējams izspraukties, bet visi veikali ir pārpildīti no agra rīta līdz vēlam vakaram. Nav brīnums, ka Melnās piektdienas izpārdošanu laikā nebija iespējams izvairīties no avārijām un citiem incidentiem, un tieši tāpēc radās šis nosaukums, kas rada asociācijas ar sliktām lietām.

Pats par sevi saprotams, ka šāds policistu un sabiedrības skatījums tirgotājiem nepatika. Viņi darīja visu iespējamo, lai Melnā piektdiena tiktu pārdēvēta: noalgoja reklāmas aģentūras, centās ieviest lielās piektdienas nosaukumu... Bet bija jau par vēlu – Melnās piektdienas nosaukumu sāka lietot arī citās Amerikas Savienoto Valstu pilsētās, tāpēc tirgotājiem neatlika nekas cits kā izdomāt pašiem savu šī nosaukuma nozīmi. Zaudējumus viņi atzīmēja ar zaļu krāsu, bet peļņu – ar melnu un apgalvoja, ka šajā dienā tirdzniecība sokas tik labi, ka viņiem atmaksājas visa gada laikā radušies zaudējumi un izdodas gūt pirmo peļņu. Tāda, lūk, ir Melnā piektdiena!

Šāda versija bija interesanta un pieņemama tikai viņiem pašiem, bet, neskatoties uz to, mūsdienās Melnā piektdiena cilvēkiem saistās ar lielām atlaidēm un masu izpārdošanām – tādas akcijas neviens negribētu palaist garām!

Melnā piektdiena Latvijā

Visbiežāk varam dzirdēt sekojošos jautājumus:

Kas ir melnā piektdiena? 

Kad ir melna piektdiena?

Latviešu atturīguma un neesošo Pateicības dienas tradīciju dēļ Melnā piektdiena mūsu valstī nav tik populāra vai vismaz tik masveidīga. Tomēr, pielāgojot Melnās piektdienas ideju, tajā pašā novembra ceturtajā piektdienā notiek daudzas izpārdošanas, kas dod iespēju ne tikai sagatavoties gaidāmajiem svētkiem, bet arī atjaunot mājas iekārtojumu. Apģērbi, aksesuāri, sadzīves tehnika, telefoni un datori – tās tikai dažas preces, kuras šajā dienā var iegadāties daudz lētāk.

Melnā piektdiena būs arī 220.lv e-veikalā – šeit jūs gaida daudz izdevīgu piedāvājumu. Pērkot tiešsaistē, jūs varat izvairīties no visnepatīkamākajiem ar Melno piektdienu saistītajiem momentiem (satiksmes sastrēgumi, milzīgas rindas, daudz cilvēku utt.), tāpēc jūs iepirksieties ne tikai lēti, bet arī ērti!

Pigu grupa:
Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2020 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.