Noderīgi padomi

Dzīvokļa remonts no A līdz Z

03 12 2021
sieviete parkraso sienas dzivokli

Dzīvokļa remonts vienmēr ir gana atbildīgs process - neatkarīgi no tā, cik vērienīgi ir plānotie mājokļa remontdarbi. Lai rezultāts būtu kvalitatīvs un arī visādi citādi atbilstu izvirzītajām prasībām, sākumā jārod atbildes uz dažiem svarīgiem jautājumiem un jāizstrādā plāns, pēc kā vadīties remontdarbu laikā. 

Vai remontu plānot un realizēt pašam vai uzticēt to profesionāļiem? 

Viens no pirmajiem jautājumiem, uz ko jāgūst atbilde - remontu plānosiet un veiksiet paša spēkiem, vai tomēr piesaistīsiet profesionāļu komandu?! 

paris plano krasot sienas dzivokli

Tas, kurš no variantiem ir piemērotāks, atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, plānotajiem remontdarbiem un to specifikas, laika posma, kurā darbu iecerēts pabeigt, kā arī vairākiem citiem aspektiem. Jāatceras, ka dzīvokļa remonts ir arī komplicēts process un katram no šiem variantiem ir savas priekšrocības un trūkumi. 

Dzīvokļa remonts pašu spēkiem - ko ņemt vērā? 

Viens no argumentiem, kas liek domāt, ka pašu spēkiem veikts dzīvokļa remonts ir labāks variants, ir tieši ekonomiskais aspekts - visai izplatīts ir viedoklis, ka pašam izremontēt dzīvokli būs daudz lētāk, jo nebūs jāmaksā meistaram par darbu. Tāpat vispārzināms, ka labs remontdarbu speciālists ir ļoti pieprasīts un uz darbu uzsākšanu nāktos gaidīt. Tomēr te jāņem vērā, ka profesionālis, lai arī par darbu paprasīs vairāk, tomēr garantēs darbu kvalitāti, kamēr amatieris procesa laikā var pieļaut būtiskas kļūdas, un ietaupītie naudas līdzekļi pēc tam tiks iztērēti šo kļūdu novēršanai, vai vēl ļaunāk - dzīvokļa remonta izmaksas ievērojami pieaugs. 

Ja Jums ir iepriekšēja pieredze, tad to varat veiksmīgi izmantot, lai remontdarba procesu uzraudzītu nevis pats to veiktu. Tātad - lēts dzīvokļa remonts ne vienmēr ir labākais risinājums, īpaši, ja remonts paredzēts kā ilgtermiņa ieguldījums. Šobrīd dzīvokļu remonta pakalpojumi ir pieprasīti, un tas nozīmē, ka vajag rūpīgi salīdzināt tāmes un meklēt izdevīgākos risinājumus, lai nepārtērētu šim projektam atvēlētos naudas līdzekļus.

Remonta izmaksas ietekmē arī mājokļa apdares materiālu izvēle. Remontējot dzīvokli pašiem, var izvēlēties apdares materiālus pēc saviem ieskatiem. Tas attiecas arī uz cenu - ja visu atbildību esat uzņēmies pats, var rasties kārdinājums dzīvokļa remonta izmaksas samazināt uz lētāku materiālu rēķina, taču jāpatur prātā, ka svarīga ir arī kvalitāte. Ja remonts plānots kā ilgtermiņa risinājums, jāparēķina, vai uz kvalitātes rēķina iegūtais naudas ietaupījums ilgākā laika posmā tomēr neapstiprinās labi zināmo patiesību, ka ‘’skopais maksā divreiz’’. 

Vēl viens būtisks aspekts saistās ar remontdarbu plānošanu - ja uzticot šo darbu profesionāļiem, par to parūpēsies viņi, tad darot šo darbu pašam, plānošanas darbi ir paša atbildība. Remonta laikā daudz būs jāmācās. Demontāža ir viens no remonta etapiem, kura laikā pārliecināsaties par savām spējām veikt plānveidīgas darbības, sākot ar telpas atbrīvošanu no mēbelēm, grīdas seguma un apgaismes ķermeņu apklāšanu, visa liekā nojaukšanu un būvgružu izvešanu. 

Viena no stratēģijām, ko izvēlas daudzi dzīvokļa saimnieki, ir nekustamā īpašuma pakāpeniska remontēšana - vispirms viena telpa dzīvoklī, tad nākamā un tā tālāk. No vienas puses šī doma nav slikta, jo ļauj remontdarbus pielāgot gan tam laikam, ko var atvēlēt šo darbu veikšanai, gan arī pieejamiem naudas līdzekļiem - ne visiem ir gana daudz brīva laika un pietiekami liels budžets, lai uzreiz izremontētu visu dzīvokli. Tomēr šādai stratēģijai ir arī būtisks trūkums - var rasties sajūta, ka dzīvoklis atrodas mūžīgu remontdarbu epicentrā, un ka tie nekad nebeigsies. 

Pat, ja apsverat domu tikt galā pašu spēkiem, ir daži darbi, ko tomēr vajadzētu uzticēt profesionāļiem. Piemēram, ja plānoti vērienīgi pārbūves darbi, kam vajadzīga atļauja, drošāk piesaistīt profesionāli. Tas attiecas arī uz sienu nojaukšanu. Tāpat profesionāļiem ieteicams uzticēt gāzes un elektrības pieslēgšanas, santehnikas, kanalizācijas un elektroinstalācijas darbus - protams, ja vien pats neesat profesionālis šajās jomās. 

Neatkarīgi no tā, kādos darbos lūgsiet profesionāļa palīdzību, neaizmirstiet uzzināt par viņa pieredzi, citu klientu atsauksmēm, izmaksām. Lētākā tāme, kā rāda pieredze, nebūt nav izdevīgākā ilgtermiņā. Ja vien iespējams, veltiet laiku vairāku variantu salīdzināšanai - tādā veidā var būtiski ietaupīt, vienlaikus nezaudējot kvalitāti. 

Dzīvokļa remonts soli pa solim 

Ja dzīvokļa remontu uzticiet kādam citam, darbu plānošana un īstenošana neprasīs tik daudz rūpju - piesaistot profesionāli, viņš izveidos gan plānu un ieteiks labākos risinājumus mērķu efektīvai sasniegšanai, gan arī pats remonta laikā paveiks lielāko daļu darbu. Demontāža un montāža būs jau viņa ziņā. Protams, tas nenozīmē, ka Jums nemaz nevajadzētu sekot līdzi procesa gaitai - pat ja uzticaties, tomēr te runa ir gan par Jūsu naudu, gan Jūsu mājokļa nākotnes vērtību. 

Plānojot realizēt projektu pašam, atbildība attiecīgi ir daudz lielāka. Lūk, daži ieteikumi, kas varētu noderēt, lai sasniegtu mērķi - kvalitatīvu dzīvokļa remontu. 

tapesu limesana dzivokli

Sāciet ar plānošanu 

Pirms dzīvokļa remonts sācies, izveidojiet plānu. Izvērtējiet, kādi ir aktuālie darbi, kādā secībā tos vislabāk veikt. Zinot skaidru plānu, ir mazāka iespēja pieļaut kļūdas, kuru labošana prasīs daudz laika un citu resursu. Apmeklējiet specializētos veikalus un palūdziet konsultantiem sagatavot tāmes, piemēram, apdares materiāliem, uzziniet, cik maksā grīdas seguma ieklāšana, iestiepto griestu montāža, kur labākais santehnikas cauruļu vai durvju piedāvājums. 

Meklējiet iedvesmu 

Plānojot mājokļa remontu, svarīgi divi aspekti - kvalitāte un izskats. Domājot par otro, svarīgi saprast, kādu rezultātu vēlaties panākt - tas ietekmēs gan krāsu, gan grīdas seguma, apdares materiālu izvēli. Šobrīd, kad iespējas ir tik plašas, katrs var izvēlēties savām prasībām un gaumei piemērotāko telpu dizainu. 

Iedvesmai varat aplūkot gan interjera dizaina žurnālus, gan meklēt idejas internetā. Protams, šajā gadījumā vienmēr jāņem vērā reālā situācija, jo tas, kas labi izskatās bildē, Jūsu mājoklī var arī neiederēties, piemēram, telpas specifikas vai citu iemeslu dēļ. Tā elektroinstalācijas izbūvei jānotiek pirms gaismas ķermeņu iegādes, elektrības pievadiem jāsaskan ar virtuves iekārtas projektu, tualetes podam jāatbilst kanalizācijas izvadam, bet pēc iestiepto griestu ievilkšanas var nākties nomainīt tikko iegādāto gaismekli.

Piemeklējiet ilgtspējīgus risinājumus 

Izvēloties materiālus un citus elementus, ir svarīgi domāt par ilgtspējību. Ir virkne elementu, kur var ietaupīt, izvēloties cenas ziņā lētākus risinājumus, piemēram, tie var būt dizaina priekšmeti, daļa mēbeļu un citas lietas, kuru kalpošanas laiks ir īsāks. 

Elementi, kas paredzēti kā ilgtermiņa ieguldījums, piemēram, sadzīves tehnika (īpaši - iebūvējamā), grīdas segums, logi, durvis, jāizvēlas īpaši kvalitatīvi, lai pēc neilga laika nevajadzētu veikt to maiņu, tādā veidā radot sarežģījumus un jaunus izdevumus.

Tāpat nevajadzētu taupīt uz lietām, ko remonta laikā iebūvēsiet sienās un grīdā - elektroinstalācijas, elektrības vadu, kanalizācijas cauruļu kvalitāte nodrošinās remonta ilglaicīgumu un jūsu sirdsmieru turpmākos gadus.

Meklējiet informāciju un jautājiet padomus 

Šobrīd tas ir vienkāršāk par vienkāršu - talkā nāk gan internets, gan specializētie žurnāli, tāpat padomus var prasīt profesionāļiem vai, piemēram, draugam, kurš pats veiksmīgi īstenojis projektu savā mājoklī. 

Cik maksā dzīvokļa remonts? 

Viens no būtiskākajiem jautājumiem ir remonta izmaksas. Protams, uz šo jautājumu nav viennozīmīgas atbildes, jo to ietekmē dažādi faktori, piemēram, veicamie darbi, izmantotie materiāli, dzīvokļa platība. Un pat tad, ja rūpīgi sastādīta dzīvokļa remonts tāme, gala izmaksas tik un tā atšķirsies no plānotā. Tas tādēļ, ka ne vienmēr iespējams precīzi aprēķināt nepieciešamo materiālu daudzumu, tāpat var gadīties, ka darba procesā nepieciešams vēl kāds instruments

Visdrošāk, plānojot dzīvokļa remonta izmaksas, pie paredzamajiem izdevumiem pierēķināt vēl aptuveni 15 % neplānotiem tēriņiem, kas gandrīz noteikti radīsies. 

Lai būtu vienkāršāk aprēķināt, cik izmaksās dzīvokļa remonts, jāatbild uz dažiem jautājumiem. 

Cik vērienīgi remontdarbi plānoti?

Ja plānots vien kosmētiskais dzīvokļa remonts, arī tam nepieciešamais budžets būs mazāks un arīdzan vienkāršāk aprēķināms. Jāņem vērā arī telpas specifika, piemēram, vannas istabā, kur jāmaina santehnika un paredzama arī ūdens cauruļu nomaiņa, izmaksas uzreiz pieaugs. 

Ja darbu veiks meistari, budžeta plāna lielāko daļu veidos samaksa par darbu. Konsultējoties ar meistaru, mēģiniet noskaidrot iespējami precīzi, ar kādām izmaksām jārēķinās. Pieredzējis meistars diezgan precīzi spēs arī pateikt kopējās remonta izmaksas, tomēr ar neplānotiem tēriņiem tik un tā ieteicams rēķināties. 

Izmaksas mainās atkarībā arī no izvēlētajiem materiāliem, piemēram, kas attiecas uz grīdas segumiem, šobrīd lamināta cena sākas no aptuveni 10 eiro par kvadrātmetru, bet, ja vēlaties augstāku kvalitāti, summas var ievērojami atšķirties. Otrs plaši zināmais grīdas segums ir parkets - šajā gadījumā izmaksas būs vēl lielākas, sākot no 20 eiro par kvadrātmetru. Papildus jārēķina grīdas seguma ieklāšana.

jauns gridas segums dzivokli

Ja paredzēts vērienīgāks dzīvokļa remonts un remontdarbi, piemēram, santehnikas darbi, flīžu nomaiņa vannas istabā, attiecīgi arī pieaugs izmaksas. Turklāt vismaz sarežģītākajiem darbiem būs nepieciešama arī profesionāļu piesaiste. Kas attiecas, piemēram, uz flīžu iegādi, izmaksas atkarīgas gan no flīžu veida un dizaina, gan arī telpas platības - kvalitatīvas flīzes var iegādāties sākot no aptuveni 12 eiro par kvadrātmetru. Ja izvēlēsieties vannu, tad to ir iespējams iegādāties par aptuveni 80 eiro, savukārt duškabīni - sākot no 140 eiro. 

Vai visus darbus veiksiet vienlaicīgi? 

Nākamais, kas jāsaprot - cik telpas plānots remontēt, un vai remonts notiks vienā reizē, vai tomēr pakāpeniski. Protams, jādomā arī par to, ar kādām neērtībām nāksies saskarties. Viens no variantiem, īpaši, ja ģimenē aug bērni, ir uz remonta laiku pārcelties uz citu - pagaidu dzīvesvietu. Visticamāk, būs jārēķinās ar papildu izmaksām, ja vien nav iespējams vienoties ar radiniekiem vai draugiem, vai, piemēram, vasaru, kad parasti arī tiek plānoti lielākie remonti, pārlaist laukos. 

Ja iespējams uz remonta laiku padzīvot citur, un finanses to atļauj, visus plānotos remontdarbus dzīvoklī ieteicams paveikt uzreiz - vienā piegājienā. Tā radīsies mazāk neērtību un varēsiet atgriezties pilnīgi izremontētā dzīvoklī. 

Biežāk pieļautās kļūdas 

Dzīvokļa remonts ir atbildīgs process, tādēļ ir būtiski, lai tas tiktu paveikts kvalitatīvi, pārdomāti, bez kļūdām. 

Kādas ir biežāk pieļautās kļūdas un kā no tām izvairīties?

Neprecīzi aprēķinātas izmaksas 

Viena no problēmām, ar ko saskaras daļa dzīvokļu īpašnieku remonta laikā, ir neadekvāti izvērtētas izmaksas. Izdevumi izrādās lielāki, nekā sākotnēji cerēts. Tas, savukārt, rada lieku stresu, kā arī vēlmi sākt ietaupīt tur, kur to noteikti nevajadzētu darīt. 

Lai no tā izvairītos, remontam atvēlētajam budžetam jāpievieno vēl vismaz 15% rezerves fonds. Ja nauda tomēr paliks pāri - lieliski! Bet, ja pietrūks, tad cietīs darbu kvalitāte un droši vien arī Jūsu nervu sistēma. 

Lēmumu pieņemšana bez iepriekšējas izpētes 

Bieži vien plāns ātri pārlīmēt tapetes vai veikt nedārgu griestu remontu, kas aizņems vien pāris dienas, pāraug nopietnā remontā tikai tādēļ, ka iepriekš nav pilnvērtīgi novērtēta reālā situācija. 

Plēšot nost tapetes, var atklāties, ka sienas tomēr ir ļoti nelīdzenas, savukārt mainot duškabīni, var nākties secināt, ka vajadzīga ūdens cauruļu nomaiņa. Grīdas demontāža var atklāt bojājumus zem grīdas. Savukārt durvju nomaiņai, var sekot vecās durvju ailas demontāža un sienas remonts. Jauna grīdas seguma ieklāšana var nozīmēt arī jauna apakšklāja izbūvi. Šādi negaidīti pavērsieni, protams, rada gan satraukumu, gan lielākas izmaksas. Tas ir arī lielāks laika patēriņš. 

Lai no tā izvairītos, pirms darbu uzsākšanas kārtīgi jāizvērtē reālā situācija un tas, cik pamatīgi darbi patiesībā vajadzīgi. Ja trūkst pārliecības, jautājiet padomu profesionālim - tas ir daudz izdevīgāk, nekā rīkoties pārsteidzīgi un pēc tam sastapties ar to, ar ko nebijāt rēķinājies. 

Nerēķināšanās ar neparedzētām situācijām 

Šis aspekts mazāk attiecas uz nelieliem darbiem, vairāk - uz vērienīgiem remontdarbiem, kur process lielā mērā atkarīgs no citiem, piemēram, meistariem, mēbeļu piegādātājiem, grīdas seguma ieklājējiem un citām iesaistītām personām. Lai gan - arī plāns tikai izlīmēt jaunas tapetes guļamistabā var kļūt par izaicinājumu, ja procesa gaitā atklājas, ka iegādāti par maz tapešu ruļļu, un veikalā tādas tapetes vairs nav pieejamas. 

Nepārliecināšanās par piesaistīto meistaru profesionalitāti 

Svarīgi piesaistīt pieredzējušus meistarus, kas prot savu darbu un garantē teicamu kvalitāti. Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem (tostarp - krāpniecības), pirms vienoties par sadarbību, veltiet laiku, lai iepazītos ar atsauksmēm. Ideāli, ja ir iespējams redzēt citus objektus, kur konkrētais meistars pielicis savu roku - ja ne klātienē, tad vismaz fotogrāfijās. 

Slikta darbu plānošana 

Lai būtu pārliecība, ka dzīvokļa remonts ritēs gludi un bez sarežģījumiem, ir svarīgi plānot procesu iepriekš - gan to, kad un kādi materiāli būs nepieciešami, gan arī kādi meistari kurā brīdī būs aktuāli. Tas nepieciešams, lai visu laicīgi varētu sagādāt un sarunāt, nebūtu dīkstāve un darbu iekavēšanās. Īpaši tas attiecas uz lietām, ko nevar tā uzreiz aizbraukt un iegādāties un meistariem, kurus jāpiesaka vismaz dažas dienas iepriekš. 

Pircējiem patika šis ieraksts

4.4/5
5 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?