Noderīgi padomi

Kā pareizi uzstādīt dūmu detektoru un pārbaudīt tā darbību?

Plaša izvēle dūmu detektoriem
28 11 2019
как правильно установить и проверить детектор дыма

Dūmu detektors ir neliela, kompakta ierīce, kas ar spalgu signālu brīdinās mājokļa iedzīvotājus par iespējamo gaisa piedūmojumu un strauju temperatūras paaugstināšanos. Jau sākot ar 2020.gada 1.janvāri dūmu detektoram jābūt katrā mājoklī. 

Tas, cik dūmu detektoru jāizvieto katrā mājsaimniecībā, atkarīgs no mājokļa tipa un lieluma, piemēram, dzīvoklī jābūt izvietotam vismaz vienam dūmu detektoram, bet privātmājā - tam jāatrodas katrā ēkas stāvā. Tāpat obligātās ugunsdrošības prasības paredz, ka katras ēkas koridorā jāatrodas ērti un brīvi pieejamam ugunsdzēšamajam aparātam

Lai neatliktu dūmu detektora iegādi uz vēlāku laiku, par tā iegādi būtu ieteicams padomāt jau tagad un izvēlēties savām vajadzībām visatbilstošāko modeli. 


Dūmu detektoru uzstādīšanas ieteikumi

Dūmu detektora uzstādīšana ir vienkārša un neprasīs īpašas priekšzināšanas, to diezgan vienkārši var izdarīt arī patstāvīgi, izmantojot līmlenti vai skrūves. Par to, kā un kur tad vislabāk un pareizāk uzstādāmi dūmu detektori, un kā pārliecināties par to atbilstošu funkcionēšanu, pastāstīsim raksta turpinājumā.

  • Atkarībā no dūmu detektora modeļa, atšķiras arī tā stiprināšanas veidi. Atsevišķi dūmu detektori pie virsmas stiprināmi ar divpusējās līmlentes palīdzību, šajā gadījumā no dūmu detektora aizmugures vienkārši noņemama līmplēves aizsargkārta un detektors cieši jāpiestiprina pie virsmas.
  • Ja dūmu detekora komplektācijā ietilpst skrūves, tad izvēlētajā stprinājuma vietā jāizurbj divas vietas skrūvēm un tās cieši jāaizdara, neatstājot brīvu vietu starp uzatādāmo virsmu un dūmu detektoru.
  • Izvēloties dūmu detektora uzstādīšanas vietu, jāraugās, lai šajā telpā nav siltumu radošas sadzīves tehnikas, piemeram, gāzes plīts. Tāpēc dūmu detektoru nav ieteicams uzstādīt virtuvē, kur regulāri tiek gatavots un gatavošanas rezultātā telpā veidojas piedūmojums, vai telpās, kuru apsildīšanai tiek izmantots kamīns vai apkures krāsns.
  • Vislabāk dūmu detektoru ir uzstādīt telpas griestu viduspunktā, jo augstāk tas atradīsies, jo pilnvērtīgāk tas pildīs savas funkcijas. Ja dūmu detektora piestiprināšana pie griestiem nav iespējama, to var stiprināt augstākajā punktā pie sienas vai uz augšējās skapja malas. Jāizvairās no dūmu detektoru uzstādīšanas telpas stūros, nišās vai uz plauktiem. Jāatceras, ka ugunsgrēka gadījumā dūmi vispirms virzās augšup un koncentrējas pie griestiem, tādēļ par potenciālajām briesmām detektors brīdinās ātrāk, ja būs izvietots tuvāk griestiem.
  • Kad dūmu detektors uzstādīts, jāatceras arī par tā savlaicīgu apkopi, piemēram, putekļu notraušanu un baterijas nomaiņu. Parastajiem dūmu detektoriem baterijas mēdz kalpot no 1- 2 gadiem, bet daudzfunkcionālie dūmu detektori ir aprīkoti ar īpašām baterijām, kas var kalpot līdz pat 10 gadiem.
  • Parasti par baterijas beigšanos atsevišķi dūmu detektori brīdina ar īsiem skaņas vai gaismas signāliem. Tos pamanot, noteikti vajadzētu pārliecināties par detektora darbību un nomainīt bateriju.
  • Pārliecināties par to, ka dūmu detektors ir darba kārtībā var tā lietošanas instrukcijā norādītajā kārtībā. Vairākumā gadījumu dūmu detektori ir aprīkoti ar īpašu testa pogu, kuru piespiežot atskan trauksmes signāls. Ja dūmu detektors nav aprīkots ar šādu funkciju, tad to var noņemt no griestiem vai sienas un pietuvināt siltuma vai uguns elementam, piemēram, gāzes vai elektriskās plīts deglim.
  • Ir tādi dūmu detektoru modeļi, kas par savu darbību liecina ar gaismas signāliem, piemēram, ja tajā vienmērīgi deg zaļa led lampiņa, dūmu detektors darbojas, ja oranža - dūmu detektora darbība ir traucēta un tas jāpārbauda.
  • Pamanot jebkādus nebijušus skaņas vai gaismas signālus, ko rada dūmu detektors, tam noteikti ir jāpievērš uzmanība, jānoņem tas no stiprinājuma vietas un jāpārliecinās, ka tas funkcionē.

Pircējiem patika šis ieraksts

4.4/5
28 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.