Noderīgi padomi

Kad bērns var sēdēt priekšējā sēdeklī?

24 07 2020
zens sez aimugure automasina

Vasara jau rit pilnā sparā un daudzi cilvēki aktīvi plāno savus atvaļinājumus. Iespējams, liela daļa šajā laikā dodas tuvākos vai tālākos ceļojumos. Šobrīd, kad ceļošana uz citām valstīm nav visai droša, labāk ir doties apceļot savu dzimto zemi. 

Ceļošana ar auto un kopā ar visu ģimeni kļūst arvien iecienītāka, jo tas ir ērti un sniedz vēl citas priekšrocības. Taču, arī ceļojot ar personīgo automašīnu nepieciešams ievērot vairākus svarīgus nosacījumus, it īpaši, ja ģimenē ir mazi bērni. Dodoties izbraucienos, jāņem vērā, ka bērni jāpārvadā bērnu sēdeklītī vai uz paliktņa. 

Raksta turpinājumā uzzināsiet vairākus vērtīgus padomus, kas noderēs ceļošanai kopā ar bērniem.

Kā droši pārvadāt bērnu automašīnā?

Tā kā brauciens ar auto visai ģimenei kopā ir svarīgs piedzīvojums, nepieciešams padomāt par ikvienu pasažieri, kā arī parūpēties, lai viss būtu droši. 

Lai varētu to nodrošināt, ir jāņem vērā vairāki noteikumi, piemēram:

  • Ceļojot ar bērniem, ieteicams viņiem sēdēt auto aizmugurējā sēdeklī. Dažādos pētījumos pierādīts, ka sēdēt aizmugures sēdeklī ir par 70% drošāk, nekā sēdēt priekšā. Ir pētījumi, kuros pierādīts, ka visdrošākā vieta ir aizmugurējā vidējā sēdeklī. 

meitene sez aizmugure autosedekli

  • Pasažieri, kuri vēl nav sasnieguši 150 centimetru augumu, nedrīkst sēdēt automašīnas priekšējā sēdeklī, bet, sēžot aizmugurē, ir jālieto atbilstošs auto sēdeklītis vai paliktnis.
  • Bērns, kurš ir sasniedzis 150 cm augumu, drīkst sēdēt priekšā vairs neizmantojot autokrēsliņu vai paliktni.

Kā bērnam izvēlēties piemērotu autokrēsliņu? 

Izvēlēties autokrēsliņu nav viegli, taču pareiza autosēdeklīša izvēle palielinās bērnu drošību. Sēdeklītis ir jāizvēlas atbilstoši bērna augumam, vecumam un svaram. 

Pavisam kopā ir 4 dažādi veidi, kā drīkst pārvadāt bērnu:

  • Pirmais veids - pret braukšanas virzienu. Šādā veidā ieteicams bērnus pārvadāt līdz pat 2 gadu vecumam. Izvēloties autokrēsliņu šāda vecuma bērniem, jāņem vērā, lai sēžot bērna galviņa ir vismaz 3 centimetrus zem atzveltnes augšas. 


  • Otrais veids - ar skatu braukšanas virzienā. Šādā veidā tiek sēdināti bērni, kas sasnieguši jau 1 gada un 3 mēnešu vecumu, vai arī tie, kuru svars ir vismaz 9 kilogrami. Šādi krēsliņi piemēroti bērniem līdz 36 kilogramiem svara. Šāda vecuma bērniem svarīgi, lai ausu viduspunkts neatrodas zemāk par autokrēsliņa atzveltnes augšējo malu. Vēl jāņem vērā, ka šādi sēdeklīši jāliek automašīnas aizmugurē un jānostiprina ar drošības jostu. Šāda veida autokrēsliņos ir iestrādātas atsevišķas drošības jostas. 


  • Trešais veids - izmantojot krēsliņa paliktni. Šādā veidā tiek pārvadāti bērni no 4 līdz 12 gadu vecumam. Bērns tiek piesprādzēts izmantojot automašīnas drošības jostas, tāpēc drīkst pārvietoties tikai ar tādām automašīnām, kas ir aprīkotas ar tām.