Noderīgi padomi

Kā izvēlēties visdrošāko autosēdekli?

Plaša izvēle autosēdekļiem
13 01 2020
bernu autosedekli

Autosēdekļi ir obligāts jebkura transportlīdzekļa atribūts – praktiski nav šaubu, ka ir kāds, kas nolemj neievērot ceļu satiksmes noteikumus, bet tad, kad ir jāizvēlas drošākais produkts, parādās dažādas diskusijas. Ir daudz kritēriju, pēc kurām var izvēlēties autosēdekļus – ja vēlaties būt pārliecināts, ka Jūsu atvasīte ceļojuma laikā tiks pilnībā pasargāta, Jums vajadzētu apsvērt šīs nianses.

Drošākais autosēdeklis: noteikumi un pamatprasības

Lai Jūs patiešām varētu izvēlēties drošu produktu, vispirms būtu jānoskaidro, kādas autosēdekļa prasības ir nepieciešamas:

 • Autosēdekļi ir obligāts atribūts, līdz Jūsu atvasīte sasniedz 1,35 m garumu. Ja bērns sver vairāk nekā 23 kilogramus, autosēdekli ir iespējams aizstāt ar īpašu automašīnas sēdekļa paaugstunājumu jeb būsteri. Tomēr produktu ar atzveltni un kārtīgiem sānu balstiem ir ieteicams lietot pēc iespējas ilgāk.
 • Autosēdekli priekšā ir iespējams nostiprināt tikai tajos gadījumos, ja transportlīdzeklī priekšā nedarbojas drošības spilvens.
 • Mēdz teikt, ka autosēdekļu vispiemērotākā vieta ir aizmugurē, pa vidu, jo aizmugurē sēdošs mazulis varēs izvairīties no automašīnās esošiem sānu trieciena drošības spilveniem, ja tās ir ar tādiem aprīkotas. Tomēr, ja Jūsu automašīnai nav vietas pa vidu vai arī nepieciešamās drošības siksnas, tad bērns ir jānovieto aizmugurē, pasažiera pusē.
 • Maksimālai drošībai ceļojuma laikā automašīnas durvīm, pie kurām sēž bērns, ir jābūt aizslēgtām.
 • Atvasītes, kuru garums nav sasniedzis 1,05 m, automašīnā ir jānovieto ar muguru braukšanas virzienā. Vēlāk, kad mazuļa kājas jau sāk atsperties pret automašīnas sēdekli, autosēdekli jāpagriež ar seju braukšanas virzienā.


Izvēlieties vispiemērotāko sēdekļu grupu

Bērna garums un svars ir galvenie kritēriji, pēc kuriem Jums vajadzētu sākt autosēdekļu meklējumus. Lai gan var likties, ka no liela krēsla mazulis „neizkritīs“, tomēr bērns patiešām var izslīdēt, nepareiza novietošana un pārāk vaļīgas siksnas nenodrošinās maksimālu aizsardzību auto negadījuma laikā. Ir daudz svarīgu kritēriju, kā izvēlēties autosēdekli, taču izvēloties konkrētu modeli, ir svarīgi pārliecināties, ka Jūsu mazulim:

 • Ir piemērots garums: autosēdeklis ir neslīdošs, un tā atzveltne ir augstāka nekā bērna pakausis;
 • Dabiski saliekti ceļi pie autosēdekļa malām;
 • Ir ērti sēdēt dabiskā stāvoklī visa ceļojuma laikā.

Pašlaik tirdzniecība ir dažādi autosēdekļi, kas ir piemēroti dažādam svara kategorijām, tāpēc Jūs varesiet viegli atrast pareizo modeli savām atvasītēm. Cik daudz šo preču būs jānomaina ir atkarīgs no mazuļa individuālās attīstības, bet ir svarīgi saprast, ka bērnu autosēdeklim jābūt ideālam visā tā lietošanas laikā – tas nodrošinās ne tikai drošību, bet arī vecāku mieru.

Ko īsti nozīmē autosēdekļa drošības testi?

Izpētot autosēdekļu sortimentu, ievērojiet, ka daži no tiem ir papildu pārbaudīti noteiktu testu laikā, un tiek izvērtētas dažādas kategorijas, piemēram, vienkārša uzstādīšana vai bērna ērtība. Šāds produkts izskatās vēl uzticamāks, tomēr rodas jautājums, vai autosēdekļi, kuriem šie testi nav veikti nav drošākā izvēle?

Būtu nepareizi teikt – ka ikviens testētājs izvēlas testa autosēdekļus pēc saviem kritērijiem, tādēļ dažreiz pat augstas kvalitātes un droši produkti var palikt nenovērtēti. Tāpēc šo aspektu var uzskatīt tikai par papildu bonusu – īpaši tad, ja autosēdeklis ir novērtēts ar ADAC, OAMTC, TCS vai citiem ievērojamiem testētajiem.

Bet situācija ir pavisam citādāka, kad mēs runājam par Eiropas ECE 44-04 testiem: šī ir obligāta marķēšana, kas norāda, ka bērnu autosēdeklis atbilst visām ES drošības prasībām. Tas attiecas uz visām Eiropas Savienības valstīm, tāpēc pirms pirkšanas ir ieteicams pārliecināties, vai autosēdeklis, kas Jūs interesē, ir atzīmēts ar šo mārķējumu. 

Stabils stiprinājums - drošības garantija

Pat ja Jūs iegādājāties visstabilāko un visdrošāko autosēdekli, taču neesiet piestiprinājuši to pienācīgi, visaptverošu aizsardzību tāpat neizdosies nodrošināt. Tādēļ, iespējams, vissvarīgākais ir pārliecināties, ka visi autosēdekļu stiprinājuma mehānismi ir augstas kvalitātes un uzticami. Visi šie aspekti arī veicinās stabilitāti:

 • Nekustīga virsma. Piestiprinot sēdekli, mēģiniet to pārvietot visos virzienos – ja Jūs to varat izdarīt un prece var „pārvietoties“ dažus centimetrus uz priekšu, tad stiprināšana notikusi nepareizi. Pēc tam vēlreiz uzmanīgi jāizlasa visas instrukcijas un jāatkārto visas darbības, līdz autosēdeklis pārstāj kustēties.
 • Siksnas ir pareizi savilktas. Vislabāk, kad siksna ir piestiprināta, lai starp bērna ādu (ne apģērbu!), un siksnu ir iespējams ievietot pirkstu. Pievērsiet uzmanību tam, ka atkarībā no gadalaika un bērna apģērba, siksnas novietojums var ievērojami atšķirties.
 • IsoFix un LATCH savienotāji. Šie mehānismi ļauj papildu piestiprināt sēdekli pie transportlīdzekļa, tādējādi nodrošinot vēl lielāku drošību. Tomēr ir vērts pārliecināties, ka šādi savienojuma veidi ir arī Jūsu transportlīdzeklī – ja braucat ar vecāku automašīnas modeli, iespējams, šādus savienojuma veidus Jūs neatradīsiet.


Ir vērts zināt, ka mazākajām atvasītēm piemēroti autosēdekļi – šūpulīši ir uzstādāmi uz priekšējā automašīnas sēdekļa, ar seju pret braukšanas virzienu. Tad Jums ir obligāti jāpārliecinās, ka Jūsu automašīnā ir iespējams atslēgt drošības spilvenu mehānismu, un tas ir jādara pirms katra brauciena.

Atsevišķa drošība no komforta

Šo preču ražotāji piedāvā daudz papildu (nereti – daudz dārgāku) funkciju un priekšrocību – ja Jūsu mērķis ir drošība, Jums kritiski jāizvērtē konkrēto naudas sumu, ko Jūs esat ar mieru ieguldīt šajā pasākumā.

Pamikstinājumi, atzveltnes pozīcijas, platāki sāni un dziļāks galvas balsts noteikti ietekmēs drošību, to starpā arī mazgājams sēdekļa apvalks, elpojoši materiāli vai papildu kabatas nodrošinās maksimālu komfortu ne tikai mazuļiem, bet arī Jums. Tas nenozīmē, ka no šādām īpašībām būtu jāatsakās (tās ir īpaši noderīgas ilgos un biežos ceļojumos), tomēr tie nav svarīgāki kritēriji, kas nosaka Jūsu bērna ceļojuma drošību.