Noderīgi padomi

Kas nosaka datora ātrumu un kā to paātrināt?

Izvēlēties personālo datoru
04 09 2020
personalie datori un to specifikacija

Aizķeršanās datora lietošanā vai pārāk lēni atveramas lapas katram lietotājam sagādā neērtības. Lai no tā izvairītos, pirms jauna datora iegādes vai lai paātrinātu pašreiz lietojamās ierīces darbību, ir svarīgi saprast un izdomāt, kas nosaka datora ātrumu.

Aspekti, no kuriem atkarīgs datora ātrums

Cik ātri darbojas klēpjdatori vai stacionārie datori, ir atkarīgs no šiem faktoriem:

  • Centrālais procesors (CPU) izpilda visas instrukcijas un uztur pamatfunkcijas. Procesora ātrums, mērot megahercos, ir viens no galvenajiem faktoriem, kas ietekmē ātru datora darbību.


  • Lielāks RAM (brīvpiekļuves atmiņa) daudzums nodrošina arī lielāku datora veiktspēju - it īpaši, ja vienlaikus darbojas vairākas lietojumprogrammas.
  • Cietā diska izmērs nosaka saglabājamo datu apjomu. Kad šī vieta ir pilna, sistēma palēninās, tādēļ, ja vēlaties paātrināt datoru, iespējams, vēlēsieties izdzēst neizmantotos failus vai programmas. Cietā diska apstrādes ātrums nosaka, cik ātri disks var pārsūtīt un saglabāt informāciju - šis parametrs tieši ietekmē datorprogrammu palaišanu un ielādi.
  • Ir svarīgi pievērst uzmanību arī diska tipam - lai gan SSD diskiem parasti ir mazāka iekšējā atmiņa, šī opcija ir daudz ātrāka nekā tradicionālajam cietajam diskam.

ssd kartes datoram

  • Videokarte var arī palielināt datora veiktspēju, īpaši, ja sistēmu bieži izmanto spēlēm vai video skatīšanai. Lai iegūtu efektīvākus rezultātus šajās darbībās, augstas kvalitātes attēlu apstrādes kartes var iegādāties atsevišķi un instalēt esošajā datorā.


  • Gadījumos, kad dators pēkšņi sāk darboties daudz lēnāk, pie tā var būt vainīga kāda ļaunprātīga programmatūra un vīrusi. Papildus tiešai ietekmei uz Jūsu personīgajiem dokumentiem, šīs programmas patērē arī sistēmas resursus, jo tās vienkārši turpina klusām darboties fonā. 

Kā paātrināt datoru?

Apsverot, kā paātrināt datoru (Windows 10, 7 vai jebkuru citu ierīci, kurā darbojas operētājsistēma), vispirms izmēģiniet šādus padomus:

Regulāri iztīriet datoru

Pagaidu faili, kas uzkrājas cietajā diskā, aizņem pietiekami daudz vietas un var ietekmēt datora veiktspēju. Šī iemesla dēļ ieteicams regulāri iztukšot atkritni, notīrīt interneta vēsturi un sīkdatnes (labāk pazīstamas kā “cookies”). Varat arī izdzēst neizmantotās lietotnes un apsvērt iespēju saglabāt vecus fotoattēlus vai citus dokumentus ārējā datu nesējā. Ja cietajos diskos ir mazāk par 15 procentiem brīvas vietas, ļoti iespējams, ka dators darbosies lēnāk.

datora tirisana atrakai darbibai

Jums jātīra ne tikai datora iekšpuse, bet arī tā ārpuse - turot to tīrā vietā un preventīvi noņemot putekļus, tiks novērsti iekšējo komponentu bojājumi.

regulara areja datora tirisana ar specialu lidzekli

Neļaujiet datoram automātiski palaist programmas

Iespējams, pamanījāt, ka, ieslēdzot datoru, tajā darbojas citas programmas, kas darbojas fonā. Ja tās ir ļoti lielas, dators var nedaudz palēnināties. Tāpēc ļaujiet darboties tikai vissvarīgākajām programmām (piemēram, antivīrusiem) un visās pārējās programmas ieslēdziet tikai tad, kad tās nepieciešamas. Šo informāciju varat atrast sistēmas iestatījumos.

Pievērsiet uzmanību datora enerģijas patēriņa režīmam

Visiem datoriem ir vairāki enerģijas patēriņa režīmi - vislabākā akumulatora uzlāde, maksimālā veiktspēja un starpposma režīms. Ja izmantojat stacionāro datoru, praktiski vienmēr varat izmantot režīmu, kas piedāvā visaugstāko veiktspēju – tad šī ierīce kļūs manāmi ātrāka. Savukārt šajā režīmā darbināmos portatīvos datorus var izlādēt pietiekami ātri, tāpēc tie jāizmanto gadījumos, kad tuvumā atrodas elektrības kontaktligzda.