Noderīgi padomi

Cik daudz rotaļlietu zīdainim ir īsti nepieciešams - kā saglabāt līdzsvaru?

Plaša izvēle zīdaiņu rotaļlietām
27 12 2019
rotallietas mazam bernam no auduma

Mazuļa ienākšana ģimenē ir liels un priecīgs notikums, kuram ierasts gatavoties jau laikus. Parasti topošie vecāki jau ir paspējuši iekārtot bērnistabu un sagādāt visu nepieciešamo mazuļa vajadzībām - tiek piemeklēta īstā gultiņa, iegādāts apģērbs un rotaļlietas bērniņa pirmajiem dzīves mēnešiem. Arī tuvinieki un draugi nereti parūpējas par to, lai apdāvinātu topošos vecākus ar visdažādākajām bērnu precēm. Tāpēc mājās bieži vien valda dažādu rotaļlietu pārpilnība, atliek vien izvēlēties tās, kas atbildīs mazuļa vecumam un viņa interesēm. 

Ja pirmajos dzīves mēnešos zīdainim īpašas spēļmantiņas nemaz nav nepieciešamas, tad, mazulim pieaugot, palielinās arī viņa zinātkāre un pienāk laiks apgūt visu jauno. Tomēr vienmēr jāatceras, ka ar rotaļlietu daudzumu nevajadzētu pārspīlēt. To galvenais uzdevums ir palīdzēt mazulim iepazīt pasauli un apgūt visu jauno, tāpēc īpaši rūpīgi jāpiedomā pie tā, lai tās atbilstu mazuļa vajadzībām konkrētajā vecuma posmā. Cik daudz un kādas rotaļlietas būtu nepieciešamas mazuļa pirmajā dzīves gadā, par to pastāstīsim raksta turpinājumā.

Līdz 2 mēnešu vecumam

Šajā vecumā nevajadzētu pārspīlēt ar rotaļlietu daudzumu mazuļa gultiņā vai izrotāt to ar dažādiem spilgtiem elementiem. Nereti virs bērna gultiņas tiek izvietotas rotaļlietu virtenes, kas rada skaņu vai kustās, tomēr šajā posmā tas nebūt nav vajadzīgs. Mazulis vēl neizrādīs interesi par mantiņu faktūru, formu vai kustību. Viss, kas zīdainim šajā vecumā ir vajadzīgs - vecāku rūpes un uzmanība.

No 2 līdz 5 mēnešu vecumam

Šajā periodā mazulim sāk rasties interese par dažādām mantiņām un to faktūru. Tomēr jāatceras, ka bērns vēl ir ļoti mazs un uzmanību spēs sakoncentrēt tikai uz vienu priekšmetu, tāpēc nevajadzētu pārspīlēt ar viņam pieejamo rotaļlietu daudzumumu. Neliela, vienkrāsaina mīkstā rotaļlieta būs tieši laikā, tomēr vajadzētu pārliecināties, ka tā ir bez sīkām detaļām, kas varētu no tās atdalīties rotaļāšanās laikā. Jāpārliecinās arī par to, lai mazulim to būtu viegli satvert un aptaustīt. Šajā laikā mazulim vēl nebūs radusies interese par dažādām skaņām, tādēļ rotaļlietas, kas pīkst vai grab tomēr jāatstāj vēlākam laikam.

No 5 līdz 8 mēnešu vecumam

Ap šo vecumu mazulī sāk mosties interese par dažādām skaņām un formām, tādēļ var sākt viņu iepazīstināt ar vairākām spēļmantiņām vienlaicīgi. Noderēs dažādas mīksta materiāla rotaļlietas, kuras saspiežot vai pakratot, rada dažādas interesantas skaņas. Mazulis sāks izrādīt pastiprinātu interesi arī par dažādām formām un faktūrām, tādēļ noderēs dažādi mīksti klucīši, rimbuļi un mantiņu virtenes. Tomēr arī šajā periodā nevajadzētu pārspīlēt un piedāvāt mazulim pārlieku lielu mantiņu dažādību, pilnīgi pietiks, ja bērna rīcībā būs 2 - 3 rotaļlietas vienlaicīgi.


No 8 līdz 10 mēnešu vecumam

Pienācis laiks piedāvāt mazulim plašāku rotaļlietu klāstu. Parasti šajā vecumā bērns patstāvīgi jau sāks sniegties pēc visdažādākajām lietām, tādēļ vispirms ieteicams piedāvāt viņam vairākas rotaļlietas, no kurām mazulis pats izvēlēsies sevi interesējošās. Noderēs arī visdažādākās formas bļodiņas vai kastītes, kuras iespējams ievietot vienu otrā. Tāpat mazulim patiks dažādas bumbiņas un krāsaini klucīšu komplekti. Lieti noderēs arī dažādas izturīga materiāla bilžu grāmatas ar lielām ilustrācijām, skaņu vai taustes efektiem.


No 10 mēnešu līdz gada vecumam

Sasniedzot šo vecumu, mazulis sāk kļūt patstāvīgs un izrādīt interesi par visdažādākajām detaļām, tāpēc jāizvēlas tādas rotaļlietas, kuras ir izturīgas un nav izdaiļotas ar dažādiem sīkiem elementiem, ko mazulis varētu noraut vai nomontēt. Jāatceras, ka šajā vecuma posmā bērnu interesē it viss jaunais un visu gribas izpētīt un pat pagaršot, tāpēc īpašu jāpierauga, lai arī pieejamās spēļmantiņas būtu gana drošas. Iegūstot patstāvību, mazulis arī aktīvāk sāks pats izvēlēties sevi interesējošo rotaļlietu, tāpēc to klāstu vairs nevajadzētu ierobežot. Rotaļlietām var ierīkot atsevišķu kasti, lai mazulis pats varētu izvēlēties sevi interesējošo un nodarbināt sevi ar rotaļlietu izkārtošanu. Šajā vecumā radīsies arī pastiprināta interese par dažādām bilžu grāmatām, tādēļ kopā ar mazuli ieteicams apskatīt dažādas krāsainas ilustrācijas un paskaidrot tajās redzamo.