Noderīgi padomi

Kādas rotaļlietas izvēlēties mazulim līdz 1 gada vecumam? TOP 5

Plaša izvēle zīdaiņu rotaļlietām
27 09 2019
rotallietas maziem berniem

Mazuļiem rotaļāšanās nav tikai izklaide – tas ir viens no pirmajiem un svarīgākajiem veidiem, kā mazuļi iepazīst pasauli, tieši tādēļ ir tik svarīgi izvēlēties bērna vecumam atbilstošas, attīstošas un drošas rotaļlietas. Meklējot rotaļlietas mazuļiem līdz gada vecumam, vērā jāņem dažādi citi aspekti, tai skaitā, mazā ķipara attīstības posmi pa mēnešiem un dažādu prasmju veidošanās.

Plašā un daudzveidīgā rotaļlietu pasaule

Aplūkojot rotaļlietu piedāvājumu veikalu plauktos un internetā, varam redzēt lielas, mazas, braucošas, rūcošas, dziedošas, mīkstas un cietas mantiņas ar un bez skaņām. Ražotāji ir padomājuši par to, lai piedāvājumā būtu ikvienam bērnam piemērota rotaļlieta. Vecāku uzdevums ir saprast, kuras mantiņas piemērotas tieši Jūsu mazulim, un, vai tās palīdzēs attīstīties, būs drošas un izturīgas. Viens no gudriem veidiem, kā izraudzīties rotaļlietas bērniem, ir, ņemt vērā ražotāja norādījumus un preces etiķetes vai tās aprakstā. Tur jābūt minētam vecumam, no kāda konkrēto rotaļlietu var lietot, kā arī drošības ieteikumi, kas jāievēro. Tāpat ražotājam vajadzētu norādīt arī to, kādā veidā mantiņa palīdz bērnam attīstīties. 

Pirmais gadiņš bērna attīstībā ir ļoti nozīmīgs, tāpēc pareizi izvēlētas mantiņas var palīdzēt mezulim vienkāršāk apgūt pasauli, iepazīt sevi un apkārtējos. Turpinājumā lasiet par to, kādas rotaļlietas mazuļiem izvēlēties piecos pirmā gadiņa posmos, lai nepārsātinātu bērna ikdienu un parūpētos par drošību.

1.posms – no dzimšanas brīža līdz trīs mēnešu vecumam

Pirmajos divos dzīves mēnešos bērniņam nav nepieciešams pirkt īpašas rotaļlietas, jo galvenais, kas viņam šajā laikā ir nepieciešams – mamma un tētis. Viņš skatās uz vecākiem, atpazīst un atceras viņu sejas, vēro vaibstus, kustības, emocijas, to visu arī cenšas atdarināt. Gan vecāki, gan mazuļa paša rociņas un kājiņas ir viņa labākās rotaļlietas šajā vecumposmā. 

Kad bērniņš sasniedzis divu mēnešu vecumu, bērnam var izveidot rotaļāšanās zonu uz grīdas, apakšā paliekot pledu vai plāno jogas paklājiņu. Šo teritoriju vajadzētu ierobežot, izmantojot pakaviņu vai sarullētu sedziņu. Izvēloties virsmu, uz kuras mazuli likt, jāpadomā par to, lai tā būtu vienā krāsā, lai neradītu bērna uztverei pārāk lielu kairinājumu. Kā vienu no pirmajā rotaļlietām mazulim var iedot mīļlupatiņu. Tā palīdzēs viņam mācīties satvert un atlaist priekšmetus, kā arī kustināt galvu un rokas.

Karuseļi:


2.posms – trīs līdz seši mēneši

Šajā laikā bērns daudz laika pavada, rotaļājoties uz grīdas, pētot sevi un apkārtējos. Lai nepārslogotu mazuli ar dažādiem objektiem, vēlams piedāvāt mazajam ķiparam līdz četrām dažādām rotaļlietām. Tās var novietot abās pusēs bērniņam, taču jāraugās, lai mantiņas neripotu prom. Tās var būt jau iepriekš minētās mīļlupatiņas, kā arī dažādi grabulīši, riņķīši, bļodiņas un citi mazulim draudzīga materiāla trauciņi. Šajā periodā bērniņš noteikti gribēs lietas paņemt rociņās, aptaustīt, apskatīt un arī ielikt mutē, tieši tāpēc materiāliem, no kāda rotaļlietas mazuļiem izgatavotas, jābūt nekaitīgiem.

Ja vēlaties palīdzēt savam mazulim attīstīt pirkstiņu motoriku, mācīties uztvert skaņas un krāsas, variet mazulim piedāvāt krāsainu grabulīti vai muzikālo zobu riņķīti.

Grabulīši:


3.posms – seši līdz astoņi mēneši

Šis ir laiks, kad bērniņš kļūst arvien aktīvāks un vēlas darboties ar mantiņām, mainot to pozīcijas. Tieši tādēļ ir vērtīgi bērnam piedāvāt rotaļlietas, kas atšķiras gan pēc izmēra, gan formas. Noderēs tādas rotaļlietas bērniem, kuras var viegli ielikt vienu otrā un izņemt, uzlikt vienu virs otras un novietot blakus. Arī dažādu lielumu bumbas ir laba doma, turklāt tās var būt veidotas no dažādiem materiāliem. Jāņem vērā, ka mazulis gribēs arī padauzīt mantiņas, radot skaņu, tāpēc vēlams, lai daļa no tām būtu cietākas, taču pietiekami izturīgas, lai nesaplīstu, kā arī neatdalītos smalkas detaļas, kas var apdraudēt mazuli.

Šajā vecumposmā var sākt izvietot bērna rotaļāšanās zonā arī dažādus šķēršļus, lai mazais ķipars varētu mācīties tos pārvarēt, uzrāpjoties augstāk un nokāpjot nost, taču, protams, jāņem vērā bērna drošība. 

Ieprieciniet mazuli, uzdāvinot viņam klucīšu komplektu vai bumbu piramīdu

Klucīši: