Noderīgi padomi

15 iemesli, kāpēc jālasa grāmatas

14 07 2020
zens zem koka lasa interesantu gramatu

Grāmatu var uzskatīt par vienu no lielākajiem cilvēces izgudrojumiem. Agrākos laikos cilvēki grāmatās pierakstīja svarīgas atziņas, kā arī dažādus atklājumus, tāpēc var teikt, ka grāmata ir lielisks informācijas avots. 

Pašu pirmo grāmatu aptuveni pirms 5000 gadiem izgatavoja ēģiptieši. Tā bija rakstīta ar roku uz papirusa. Pirmās grāmatas bija maz eksemplāros, tāpēc tās bija dārgas un ne katrs varēja atļauties. Pagāja vairāki gadu simti, līdz cilvēki iepazina tādas grāmatas, kādas tās ir mūsdienās. 

Līdz ar grāmatu eksemplāru palielināšanos un to vienkāršāku izgatavošanu, arvien vairāk cilvēku var iegādāties grāmatas un tās lasīt. Ir vairāki iemesli, kādēļ lasīt grāmatas. Ja Jūs šobrīd vēl to nedarāt, tad pēc šī raksta izlasīšanas, iespējams, sapratīsiet, ka šī nodarbe var sniegt Jums daudz un dažādus ieguvumus.

 Stresa mazināšana

Iespējams, ka lielākā daļa cilvēku ikdienā saskaras ar dažādām stresa situācijām. Problēmas darbā vai privātajā dzīvē nereti noved pie pārlieku liela satraukuma un stresa. Ir vairāki paņēmieni, kas palīdz cīnīties ar stresu, piemēram, fiziskās aktivitātes, pietiekami ilgs un kvalitatīvs miegs vai karsta vanna. Tomēr arī grāmatu lasīšana spēj palīdzēt atbrīvoties no stresa. 

Lasot grāmatas, cilvēks spēj novirzīt domas no visām dienas laikā piedzīvotajām problēmām. Protams, jāņem vērā, ka stāstam jābūt aizraujošam, tādam, kam viegli sekot līdzi. Vislabāk, ja tiek paņemta grāmata kādā iemīļotā žanrā. 

Lai lasīšanai varētu pilnībā pievērsties, vislabāk atrast kādu vietu, kur neviens netraucēs, pretējā gadījumā būs daudz grūtāk atpūsties un atbrīvot prātu. 

Prāta stimulēšana

Ir cilvēki, kuri regulāri nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, lai justos labi, kā arī, lai uzturētu sevi formā. Sportiskums un izturība viennozīmīgi nāk par labu ikvienam cilvēkam, taču ķermenis nav vienīgais, ko nepieciešams uzturēt formā. Arī prātu nepieciešams trenēt, lai tas strādātu katra paša labā. 

Lai stimulētu prātu, tas pēc iespējas vairāk ir jāizmanto un jātrenē. Par vienu no labākajām prāta stimulēšanas aktivitātēm tiek uzskatīta lasīšana. Protams, vislabāk, ja tā būs tieši grāmatu lasīšana, taču arī lasot žurnālus un dažādus rakstus internetā var uzlabot prāta spējas.

Zināšanu iegūšana

Mēdz teikt, ka zināšanas ir vienīgā lieta, ko cilvēkam neviens nekad nespēs atņemt. Taisnība vien ir, tāpēc vienmēr vajadzētu censties iegūt arvien jaunas zināšanas, jo tās dzīvē noteikti noderēs. 

Papildu skolā iegūtajam, ir daudz citu iespēju, kur smelties jaunas zināšanas. Viena no tām ir tieši grāmatu lasīšana. Šajā gadījumā gan labāk dot priekšroku enciklopēdijām vai kādas konkrētas nozares grāmatām. Tomēr arī daiļliteratūras grāmatās nereti pieminēti interesanti fakti.


Vārdu krājuma papildināšana

Grāmatu lasīšana viennozīmīgi uzlabo vārdu krājumu. Ja Jums šobrīd vēl nav pilnīgas pārliecības, ka protat daudzveidīgi un pārliecinoši izteikties, tad ieteicams sākt lasīt. 

Sākumā tās var būt vienkārša daiļliteratūra vai arī varat ielūkoties sarakstā ar labākajām grāmatām, kuras ir jāizlasa, vēlāk varat lasīt kādu zinātnisko grāmatu. Vārdu krājuma paplašināšana ceļ pašapziņu, kā arī sniedz daudz lielāku pārliecību par sevi, kas ir ļoti svarīgi. Tāpat lielāks vārdu krājums var palīdzēt kāpt augšup pa karjeras kāpnēm. Jo labāk cilvēks prot izteikties, jo labāku priekšstatu par sevi viņš rada. 

Atmiņas uzlabošana

Laba atmiņa var noderēt vienmēr. Tomēr ir cilvēki, kas nevar lepoties ar to. Interneta vidē bieži vien parādās dažādi raksti ar ieteikumiem, kā uzlabot atmiņu. Viens no šādiem ieteikumiem ir lasīšana.

Lasot patiešām uzlabojas cilvēka atmiņa, jo ir jāatceras dažādi notikumi, kas risinās grāmatā, tāpat jāatceras visu varoņu vārdi, to nodarbošanās, rakstura īpašības un vēl daudz kas cits saistībā ar konkrēto personāžu. 

Pat, ja sākumā varētu šķist, ka visas šīs iepriekš minētās lietas nav iespējams atcerēties, tad, lasot arvien vairāk, pat nepamanīsiet, ka tomēr visu spējat paturēt savā prātā un atcerēties pat sīkās detaļas. Lasīšana ir ļoti labs veids, kā pašiem pat nemanot uzlabot atmiņu.

Analītisko spēju uzlabošana

Cilvēki, kuri ikdienā daudz lasa, spēj paredzēt lietu atrisinājumus un notikumus citās grāmatās. Lasot jebkuru grāmatu un sekojot līdzi tās notikumiem, tiek ieslēgta kritiskā domāšana, ka arī analītiskās spējas. 

Arvien vairāk lasot, cilvēka prāts spēj atcerēties dažādas detaļas, kas palīdz analizēt notikumus citās grāmatās. 

Koncentrēšanās spēju uzlabošana

Mūsdienās ikdiena ir piepildīta ar dažādiem uzdevumiem un pienākumiem gan darbā, gan mājās. Tāpat liela daļa cilvēku dienas laikā pārbauda savus e-pastus, veic vairākus zvanus, kā arī lieto sociālos tīklus. Visas šīs aktivitātes ļoti aizpilda dienu, tāpēc nereti tā paiet vienā skrējienā. Brīžiem, kad pienākumu ir pārāk daudz, rodas stress par to, ka netiks izdarīti visi nepieciešamie uzdevumi.

Šādās situācijās pazeminās produktivitāte un darba kvalitāte, jo prāts vairs nekoncentrējas tikai uz vienu lietu, bet arī uz citām. Lai uzlabotu savas koncentrēšanās spējas, ieteicams lasīt grāmatas. Lasot prāts koncentrējas tikai un vienīgi uz lasīšanu, tāpēc viegli sekot līdzi stāstam un pēc tam atcerēties visu, kas izlasīts. Jo biežāk lasīsiet, jo labāk spēsiet koncentrēties. 

Ja vēlaties pēc iespējas labāk sagatavoties jaunajai darba dienai, tad no rīta ieteicams kaut vai tikai 15 minūtes palasīt grāmatu. Ir cilvēki, kas no rīta pamostas un paņem rokās mobilo tālruni, lai apskatītos jaunumus sociālajos tīklos, taču labāk paņemt rokās grāmatu. Tas būs daudz labāks ieguldījums turpmākajai darba dienai.

sieviete no rita lasa gramatu gulta pirms darba

Rakstīšanas prasmju uzlabošana

Mūsdienās arvien vairāk cilvēku komunicē attālināti, izmantojot e-pastus vai rakstot ziņas uz mobilo tālruni, tāpēc ir svarīgi, lai ir attīstīta rakstīšanas prasme. Varētu teikt, ka rakstīšanas prasme ir cieši saistīta ar vārdu krājumu. Jo plašāks būs vārdu krājums, jo vienkāršāk būs izteikties rakstu darbos. Tāpēc, lai to būtu pavisam viegli izdarīt, nepieciešams lasīt grāmatas. 

Iekšējā miera vairošana

Laikā, kad apkārtējā pasaulē valda dažādi satraucoši notikumi, ir svarīgi, lai vismaz sevī pašā būtu iekšējs miers. Ir vairāki paņēmieni, kā to panākt, taču viens no vienkāršākajiem ir grāmatu lasīšana. Šī nodarbe kalpo gan kā atpūta, gan paņēmiens, kā vairot savu iekšējo mieru. Lai iegūtu šo sajūtu, ir jāizvēlas atbilstošas grāmatas. 

Piemēram, var izvēlēties grāmatas no psiholoģijas nozares. Tās noteikti dos vērtīgus padomus, kā sevi nomierināt dažādās stresa situācijās un kā rīkoties, lai katra diena būtu mierpilna. Tāpat var izvēlēties dažādus garīga rakstura tekstus, jo pastāv uzskats, ka, tos lasot, pazeminās asinsspiediens, līdz ar to arī iekšēji rodas miera sajūta. Var lasīt arī cita veida literatūru, kurā norisinās mierīgi un skaisti notikumi. 


Izklaides iespēja

Iespējams, ka lielai daļai cilvēku tā nešķitīs, bet grāmatu lasīšana ir lieliska izklaide. Mūsdienās ir pieejamas daudz un dažādu žanru grāmatas, tāpēc noteikti varēs atrast savai gaumei vistīkamāko. 

Ja lasīšana vienatnē tomēr nešķiet visai aizraujoša, tad pavisam noteikti to var darīt ar kādu kopā. Kāpēc gan neuzrīkot grāmatu lasīšanas vakaru kopā ar ģimenes locekļiem vai draugiem? Arī mūsdienās tiek rīkoti publiski lasīšanas pasākumi, kuros aicina ikvienu ierasties ar savu grāmatu un baudīt citu cilvēku kompāniju. 

Attiecību stiprināšana

Grāmatu lasīšana ir lielisks veids, kā stiprināt attiecības starp bērniem un vecākiem. Bērna personība veidojas jau tajā laikā, kad viņš ir vēl pavisam mazs, tāpēc vecākiem ir īpaši jāpievērš uzmanība savam mazulim. 

Ja vecāki vēlas, lai attiecībās ar bērnu valdītu cieņa vienam pret otru, sapratne, kā arī uzticība, tad noteikti ir jāatrod kāda kopīga aktivitāte, kas stiprinās savstarpējās attiecības. Iespējams, ka mūsdienās nav pārāk daudz vecāku, kuri lasa priekšā saviem bērniem, taču to vajadzētu darīt. Veikalos ir pieejamas dažādas skaistas un interesantas grāmatas bērniem. Starp tām noteikti varēs atrast tādu, kas aizraus pat visizvēlīgākos bērnus. 

mate lasa meitai gramatu

Laika kavēšana

Lasot grāmatas, laiks paskrien diezgan ātri, it sevišķi, ja tās ir interesantas un viegli lasāmas. Tāpēc var teikt, ka grāmatas ir lielisks laika kavēklis. Iespējams, ka arī Jums diezgan bieži sanāk gaidīt starp vienu aktivitāti līdz nākamajai. Piemēram, braucot sabiedriskajā transportā, lasīšana ir laba alternatīva, lai nebūtu jāskatās ārā pa logu vai telefona ekrānā. To pašu var darīt, ja ir jāgaida garā rindā pēc kāda pakalpojuma, piemēram, ārsta vizītes. 

Iespējams, ka ir cilvēki, kuriem šķiet, ka nav ērti gandrīz visu laiku nēsāt līdzi grāmatu, it sevišķi, ja tā izmēra ziņā ir diezgan liela. Šādiem gadījumiem ir pieejamas elektroniskās grāmatas. Jāsaka gan, ka lasīšana internetā nesniedz tādas pašas priekšrocības, kā īstas grāmatas lasīšana, tomēr tas ir labāk, nekā vienkārši izmantot sociālos tīklus, kamēr nākas gaidīt. 

Svešvalodu apguve

Mūsdienās ir labi, ja tiek pārzinātas vairākas svešvalodas. Arī darba tirgū ir daudz vieglāk konkurēt, ja cilvēks zina vairāk kā vienu valodu. Jāsaka gan, ka valodu apguve ir diezgan laikietilpīgs process. Ne visiem izdodas ātri apgūt kādu jaunu valodu. Tomēr ir veikti pētījumi, kas pierāda to, ka cilvēki, kas lasa grāmatas, spēj ātrāk apgūt svešvalodas, kā tie, kuri nelasa vispār.

Miega kvalitātes uzlabošana

Miegs ir ļoti svarīga cilvēka dzīves sastāvdaļa. Ja cilvēks nebūs izgulējies, tad būs grūti koncentrēties, kā arī pilnvērtīgi aizvadīt dienu. Ir vairāki paņēmieni, kas uzlabo miega kvalitāti. Viens no tiem ir lasīšana. 

Miega kvalitāte uzlabosies, ja lasīšana tiks padarīta par ik vakara rituālu. Šī nodarbe atslābinās ķermeni un nomierinās prātu, līdz ar to būs daudz vieglāk aizmigt. 

Taču jāņem vērā, ka tas iespējams tikai tādā gadījumā, ja tiek lasītas reālas grāmatas. Lasot datorā vai planšetē, izstarojas spilgta gaisma, kas spēj traucēt miega kvalitātei, kā arī atslābināties smadzenēm. Ir veikti vairāki pētījumi, koros atklājas, ka cilvēkiem, kuri pirms gulēt iešanas lieto datoru vai viedtālruņus, ir trauslāks miegs, līdz ar to viņi nespēj pietiekami labi izgulēties un uzkrāt spēkus nākamajai dienai.

Empātijas spēju uzlabošana

Lasot grāmatas, parasti cilvēki seko līdzi varoņu dzīvesstāstiem un viņu pārdzīvojumiem. Nereti iztēle darbojas tik labi, ka iespējams iejusties stāsta varoņu ādā. Šādu grāmatu lasīšana attīsta empātijas spējas un ļauj kļūt iecietīgākiem pret apkārtējiem cilvēkiem, kā arī ieklausīties citu viedokļos un palīdzēt grūtās situācijās, ja vien tas ir nepieciešams. 

Ir daudzi pozitīvi ieguvumi, kāpēc jālasa grāmatas. Cerams, ka vismaz pāris iemesli no iepriekš izveidotā saraksta arī Jūs pamudinās grāmatu lasīšanu iekļaut savā ikdienā.

Pircējiem patika šis ieraksts

3/5
2 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.