Noderīgi padomi

Aizsargmaskas, respiratori un dezinfekcijas līdzekļi: svarīgākie aspekti

Plaša izvēle individuālās aizsardzības līdzekļiem
10 04 2020
aizsargmaskas uz galda

Tā kā visā pasaulē plosās vīrusi, mēs daudz vairāk uztraucamies par savu drošību un meklējam veidus, kā saglabāt veselību, vienlaicīgi neinficējot citus. Tāpēc ir ievērojami pieaudzis pieprasījums pēc aizsargājošām sejas maskām - pandēmijas laikā to nēsāšana ir īpaši svarīga. Šo preču plašais piedāvājuma klāsts rada daudz jautājumu, tāpēc šoreiz runāsim par dažāda veida maskām un izcelsim svarīgākos akcentus, kas jāņem vērā, izvēloties aizsarglīdzekļus.

Aizsargmaskas

Mūsdienās tirgū ir pat vairāki dažādi aizsargmasku veidi. Maskas efektivitāte ir atkarīga no filtrācijas īpašībām un cik cieši pieguļ pie sejas - uzziniet par to atšķirībām.


Medicīniskās maskas

Šī veida maskas aiztur līdz 80 procentiem daļiņu un ir piemērotas tad, ja esat slims un vēlaties aizsargāt apkārtējos cilvēkus vai samazināt iespēju sevi inficēt. Īpaša uzmanība tiek pievērsta trīs slāņu medicīniskajām maskām - tās nodrošina zemāku baktēriju caurlaidību gan iekšēji, gan ārēji. Ir svarīgi zināt, ka šie produkti ir paredzēti vienreizējai lietošanai - vienu masku ieteicams lietot ne ilgāk kā 3-4 stundas un izmest to katru reizi, atgriežoties mājās.

Lai šis aizsardzības pasākums būtu efektīvs, ir ļoti svarīgi, lai maska tiktu pareizi uzlikta. Ņemiet vērā šādas nianses:

 • Pirms aizsargmaskas uzlikšanas noteikti nomazgājiet rokas. Piemērotas ir ziepes vai dezinfekcijas līdzeklis.
 • Uzvelciet masku tā, lai krokas būtu virzītas uz leju. Ja viena maskas puse ir nokrāsota - maska jāuzvelk ar nokrāsoto pusi uz āru.
 • Uzliekot masku, pārklājiet degunu ,muti un zodu, bet cilpas aizlieciet aiz ausīm. Ja maska tiek nostiprināta, tā tiek piestiprināta pie galvas, kakla vidus, vai arī cilpas tiek novietotas aiz ausīm; jums pašam jāizveido atbilstoša izmēra cilpas.
 • Maskas malas jāpiespiež pret degunu un vaigiem. Pārliecinieties, ka tā cieši pieguļ un neatstāj spraugas.
 • Pārliecinieties, ka maska pārklāj muti, zodu un degunu. Mēģiniet ieelpot un izelpot - gaiss nedrīkst iziet cauri spaugām. 
 • Nēsājot to, nepieskarieties maskai ar rokām. Ja tas ir noticis - dezinficējiet rokas ar dezinficējošo līdzekli vai nomazgājiet rokas ar ziepēm.
 • Ja maska ir kļuvusi slapja, nekavējoties nomainiet to pret citu.
 • Pirms maskas noņemšanas nomazgājiet rokas. Noņemiet masku aiz cilpām, lai nepieskartos maskai.
 • Izmantoto masku ir ieteicams ievietot polietilēna maisiņā, sasiet un izmest miskastē.
 • Pēc maskas noņemšanas atkal parūpējieties par roku dezinfekciju.

Respiratori

Šie aizsardzības līdzekļi rada vēl labāku aizsargbarjeru. Šādus produktus var izmantot līdz 8-12 stundām, un dažus no tiem var lietot atkārtoti - tas ir norādīts šo preču aprakstos. Tomēr neaizmiratiet, ka respiratora ārējā daļa, kuru var izmantot atkārtoti, var būt pārklāta ar vīrusiem , to dezinfekcija nav efektīva, tāpēc tiek rekomendēts izmantot tos tikai vienu reizi. Var atrast arī modeļus ar gaisa vārstu, kas nodrošina vieglāku izelpošanu, jo gaiss tiek izvadīts, apejot filtru. Šie respiratori ir domāti tikai veseliem cilvēkiem, jo izelpas laikā caur respiratoru tiek izdalīts nefiltrēts gaiss.

Gan medicīnas maskām, gan respiratoriem ir noteikta marķējuma sistēma, pēc kuras var novērtēt to aizsardzības efektivitāti:

 • FFP1 filtrs aizsargā no zema putekļu līmeņa, cietiem un šķidriem aerosoliem. Tas filtrē apmēram 80 procentus gaisa daļiņu, un ienākošā caurlaidība var sasniegt 22 procentus. Šāds filtrs ir vislabāk piemērots darbam putekļainā vidē, piemēram, mājas atjaunošanai. Tomēr tā var nebūt pietiekami efektīva cīņā pret vīrusu.
 • FFP2, N95 filtri garantē augstāku aizsardzības līmeni nekā iepriekš minētais tips. Tas aizsargā pret vidēju putekļu līmeni, cietiem un šķidriem aerosoliem un var izfiltrēt pat 94 procentus gaisa daļiņu. Tajā var iekļūt ne vairāk kā 8 procenti. Maskas ar šādiem filtriem ir piemērotas ne tikai remontam vai lauksaimniecības darbiem, bet arī efektīvai aizsardzībai pret vīrusu izplatīšanos.
 • FFP3, R99, P100 filtri ir visefektīvākie no visiem šiem veidiem, ievērojami pārspējot iepriekšminētās iespējas. Tas filtrē vismaz 99 procentus no gaisa daļiņām, un tā caurlaidība nav lielāka par 2 procentiem. Šādus filtrus izmanto darbam ar bīstamām vielām un vīrusu un baktēriju infekciju izplatības apkarošanai.

Atkārtoti lietojamas auduma maskas

Ja pietrūkst medicīniskās maskas, lai palīdzētu, tiek izmantotas auduma, atkārtoti lietojamas maskas. Svarīgi zināt, ka nekādas auduma maskas nenodrošinās pietiekamu aizsardzību no vīrusa un tiek rekomendēts tās izmantot tikai izņēmuma gadījumos, ja nav iespējas izmantot medicīnisko masku vai respiratoru. 

Dažās no tām ir kabatas speciālajiem filtriem, kas nodrošina vēl augstāku aizsardzības līmeni. Tomēr neļaujiet šim vārdam sevi maldināt, kas nozīmē, ka ar pienācīgu rūpību masku varēsiet izmantot vairāk nekā vienu reizi, taču pēc katras lietošanas būs nepieciešama atbilstoša kopšana un dezinfekcija. Ja jūs nolemjat izvēlēties šādu produktu, jums jāņem vērā šāda informācija:

 • Šīs maskas ieteicams nēsāt īsāku laika posmu nekā medicīniskās maskas - apmēram 1-2 stundas.
 • Pēc katras lietošanas obligāti dezinficējiet masku. Dezinfekcija notiek mazgāšanas laikā veļas mašīnā, jāizvēlas 70 grādu temperatūra un jāmazgā vismaz 25 minūtes. Pēc mazgāšanas - mitru masku gludin'āt līdz pilnīgai izžūšanai. Produktus, kas izgatavoti no kokvilnas vai marles, arī var vārīt dažas minūtes.
 • Auduma maskas nedrīkst dezificēt ar dezinficējošo līdzekli - tāda metode nav efektīva.
 • Audumu maskas papildus piederumus, filtrus ne dezinficējiet uzsildot un izmantojiet tikai vienu reizi. Jaunu filtru ar dezinficētām rokām ievietojiet tīrā un nelietotā maskā.
 • Neaiztieciet masku tās nēsāšanas laikā un nelieciet to atpakaļ vēlreiz, ja to noņemat. Pēc maskas uzlikšanas to vairs nelabojiet un vairs neēdiet un nedzeriet. Pat pēc neliela pārtraukuma nav ieteicams lietot to pašu produktu.
 • Izmantoto masku nedrīkst aiztikt, likt uz virsmām, kabatās, somā -  kas palīdzēs izvairīties no apkārtējās vides piesarņošanas.
 • Atcerieties drošības noteikumus. Tāpat kā medicīniskās maskas uzlikšanas vai noņemšanas laikā, ir svarīgi dezinficēt rokas un pārliecinieties, ka pareizi uzliekat aizsargmasku..

Dezinfekcijas šķidrumi

Ātra vīrusu izplatīšanās gadījumā ieteicams mazgāt rokas ne tikai ar ziepēm, bet arī dezinficēt ar speciālu šķidrumu. Jāņem vērā šāda informācija: 

 • Efektīvā dezinfekcijas līdzeklī jābūt vismaz 60 procentiem spirta (etilspirta).
 • Uzmanīgi izlasiet dezinfekcijas līdzekļu aprakstus un nosaukumus. Ja produkts ir paredzēts virsmu tīrīšanai - neizvēlieties dezinficēt roku ādu.
 • Atgriežoties no āra vai esot ar netīrām rokām, tās vispirms jānomazgā ar ziepēm, jo šis produkts nav paredzēts netīrumu noņemšanai. Tā maksimālā efektivitāte tiek sasniegta, ja šķidrums apmēram pusminūti ir saskarē ar ādu.


Ņemot vērā visus šos padomus, jūs varat viegli izvēlēties vispiemērotākos aizsardzības līdzekļus. Atcerieties arī ievērot vispārīgos noteikumus - izvairieties no masu pulcēšanās, rūpējieties par personīgo higiēnu un pavadiet pēc iespējas vairāk laika mājās.

Pircējiem patika šis ieraksts

3.8/5
12 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?