Noderīgi padomi

Kā izvēlēties audioskaļruņus? Kādi būtu vislabākie?

Izvēlēties audioskaļruņus
21 03 2018
skanu sistemu veidi

Izvēlamies labus audioskaļruņus

Ja Jūs vēlaties izbaudīt augstas kvalitātes skaņu, tad būtu jāatceras par to, ka labu skaņas skaļruņu iegāde ir daudz svarīgāka, nekā mūzikas centra iegāde.

Ņemot vērā to uzdevumu, nepieciešams ņemt vērā dažādus elementus un parametrus, kā sakarā ģenerētā skaņa nekļūs par murgu Jūsu ausīm.

Skaļruņu uzdevums

Pirms iegādāties aprīkojumu, jāatbild uz diviem vissvarīgākajiem jautājumiem:

 1. Kur tiks izmantoti audioskaļruņi?

 2. Kādai ierīcei tie tiks pievienoti?

Atkarībā no skaļruņu uzdevuma, tie iedalās trijos veidos.

Audioskaļruņi mājas kinozālei

Šobrīd pircējiem, kuri vēlas iegādāties skaņu komplektu, tiek piedāvāta ļoti plaša izvēle – no nokomplektētiem salīdzinoši lētiem komplektiem, līdz pat ekskluzīviem piedāvājumiem, kas ir, sagatavoti saskaņā ar mūzikas cienītāja vajadzībām. Komplektējot savu komplektu, nepieciešams ņemt vērā ne tikai izmēru un skaļruņu jaudu, bet arī uztvērēja parametrus (aprīkojums, kas sastāv no pastiprinātāja un radiouztvērēja, reizēm tas sevī arī ietver DVD atskaņotāju). Visvairāk informācijas par skaļruņu iegādi Jūs varēsiet atrast instrukcijā: kā iegādāties mājas kinosistēmu?

Audioskaļruņi automašīnām

Galvenie komplekti sastāv no diviem skaļruņiem, kas atrodas automašīnas divās pusēs: kreisajā un labajā. Visbiežāk tie tiek uzstādīti īpaši sagatavotās vietās, piemēram, durvīs vai bagāžas nodalījumā. Izvēloties skaļruņus, vispirms būtu jāpievērš uzmanība to formai, izmēriem vai caurlaidspējai.

Audioskaļruņi datoriem

Šobrīd tas ir ļoti populārs un universāls skaļruņu veids. Šāda veida audioskaļruņus ir iespējams pievienot ne tikai stacionārajam datoram, bet arī piezīmjdatoram, DVD vai citām RTV ierīcēm. Vispopulārākās ierīces sastāv no diviem skaļruņiem un zemfrekvences skaļruņiem (subwoofer).

Skaņu sistēmu veidi

Audioskaļruņi mēdz būt divu veidu:

 • Aktīvais veids – audiosistēmās ir iebūvēts pastiprinātājs, kas piemērots to jaudai.
 • Pasīvais veids – nepieciešams iegādāties ārējo pastiprinātāju.

Datoru audioskaļruņi var darboties dažādās konfigurācijās, taču divas no tiem ir vispopulārākās:

 • 1 – komplekts sastāv no diviem skaļruņiem un zemfrekvences skaļruņa (subwoofer), kas nodrošina zemos toņus. Tie neļauj izmantot daudzkanālu skaņu.
 • 1 – šajā gadījumā komplekts sastāv no 5 skaļruņiem un 1 zemfrekvences skaļruņa (subwoofer). Šie ir komplekti, kas dod augstas kvalitātes skaņu. Taču ir jāatceras par to, ka tie nav piemēroti mazām telpām. To priekšrocība ir tā, ka tie spēj radīt telpisku skaņu.

Vispārīgais skaņas komplektu marķējuma princips ir šāds: pirmais skaitlis norāda skaļruņu skaitu, otrs, pēc punkta, vai ir vai nav zemfrekvences skaļruņi (subwoofer).

Kam būtu jāpievērš uzmanība izvēloties skaļruņus

Caurlaidspēja

Tas ir frekvenču diapazons, ko ģenerē komplekts vai viens skaļrunis. Augšējā robeža ir atbildīga par augstajiem toņiem, bet apakšējā – par zemajiem. Neraugoties uz to, ka frekvenču caurlaidspējai ir svarīga nozīme, pati par sevi tā neiespaido skaņas kvalitāti. Īpaši mazu lomu caurlaidspēja spēlē mazbudžeta ierīcēs.

Kad runa ir par skaņas caurlaidspēju, var saskarties ar vēl kādu terminu. Ražotāji visbiežāk piedāvā divu veidu skaļruņus:

 • divvirzienu – kas ierasti sastāv no diviem skaļruņiem (taču ne vienmēr). Visbiežāk tas ir viens augstfrekvences un viens vidējas frekvences skaļrunis. Šis veids sniedz augstas kvalitātes skaņu par salīdzinoši zemu cenu.
 • Trīsvirzienu – labais dizains palīdz atskaņot platjoslas saikni lielā skaļumā. Diemžēl šis veids ir ļoti dārgs.

Jauda

Kā arī vairums citos gadījumos, ražotāja norādītā jauda var apmulsināt tādā gadījumā, ja Jūs nepievēršat uzmanību pareizajam marķējumam. No otras puses, tā ir visvairāk lietotā vērtība. Ražotāji var norādīt to divējādi, pirmais no tiem ir mārketinga triks, otrs – tuvinās patiesajām vērtībām, ko var ņemt vērā.

 • PMPO (Peak Music Power Output)– teorētiski norāda elektrosignāla maksimālo jaudu, ko var uztvert skaļrunis. Taču praksē šī vērtība nozīme maksimālo jaudu, ko skaļrunis var uztvert sekundes daļā. Tādēļ PMPO nesatur nekādu derīgu informāciju.
 • RMS (Root Mean Square)– norāda un efektīvo jaudu, t.i., jaudu, ko skaļrunis var uztvert no pastiprinātāja visa lietošanas laika gaitā, tostarp ierīce nesadegs.

Pretestība

Šī vērtība norāda uz skaļruņa spoles pretestību. Vislabākais risinājums, lai iegūtu augstas kvalitātes skaņu, ir tādu skaļruņu izvēle, kā pretestība ir norādīt uz pastiprināta izejas. Un, neraugoties uz to, ka ir pieņemts lietot skaļruņus ar pretestību, kas pārsniedz norādīto uz pastiprinātāja, nevajadzētu rīkoties pretēji, t.i., izmantot daudz zemāku pretestību. Taču pati pretestība nav uzskatāma par parametru, kas iespaidotu skaņas kvalitāti, kaut arī nevajadzētu aizmirst par to izvēloties skaļruņa modeli.

Pastiprinātājs

Piemērota pastiprinātāja izvēle ir atkarīga no daudziem faktoriem, tādēļ šī tēma ir ļoti apjomīga. Kā viens no svarīgākajiem parametriem ir pastiprinātāja jauda. Tai būtu jāsastāda apmēram 80% no skaļruņu jaudas – šādā gadījumā izdosies novērst skaņas aprīkojuma bojājumus. Ja iepriekš tika iegādāti skaļruņi, tad ir vērts pievērst uzmanību pretestībai, kas ir norādīta pastiprinātāja izejā. Taču biežāk datoru skaļruņi ir attiecināmi aktīvām ierīcēm, tādēļ nav nekādas nepieciešamības iegādāties papildus arī pastiprinātāju.

Lietderības koeficients

Šis ir parametrs, kas nosaka, cik efektīvi (kādā mērogā) skaļrunis pārvērš elektroenerģiju akustiskajā enerģijā. Vairums skaļruņi atšķiras efektivitātes ziņā 0,5-2% ietvaros (dažos avotos ir norādītas vēl mazākas vērtības: 0,25-1%). Pārējā jauda tiek tērēta siltuma veidā. Jo lielāka ir efektivitāte, jo vairāk tiek radīts akustiskās jaudas.

Efektivitāte

Tas arī ir svarīgs parametrs, kas raksturo skaņas līmeni konkrētā attālumā (visbiežāk tiek ņemts apmēram 1 metra attālums no skaļruņa) padodot standartizētu signālu. Tostarp, var izmantot vienkāršu attiecību – jo lielāka vērtība, jo skaļāka būs radītā skaņa. Pieņemts uzskatīt, ka mājas apstākļos pietiek ar efektivitāti, kas tuvinās 90 dB. Daudz zemākas vērtības, kas variē robežās aptuveni 80 dB, nosaka daudz jaudīgāka pastiprinātāja iegādes veikšanu.

Materiāls

Vajadzētu atcerēties par to, ka materiāls, no kā tiek izgatavots skaļruņa korpuss, ir nozīmīgs skaņas kvalitātes sakarā. Neapšaubāmi, nav obligāti investēt koka skaļruņos, taču daudz augstākas kvalitātes plastmasa spēj ievērojamā mērā uzlabot skaņu.

Izmērs

Iespējams, ka uz šo iezīmi reti kāds pievērš uzmanību, taču ieteicams pārdomāt, vai telpā ir pietiekami daudz vietas, kur Jūs grasāties novietot audioskaļruņus. Ja Jūs esat nodomājuši iegādāties 2.1 ierīci, tad Jums vajadzētu zināt, ka būs vajadzīga vieta, lai uzstādītu, ne tikai divus skaļruņus, bet arī zemfrekvences skaļruni. Ja ņem vērā istabas un aprīkojuma attiecību, tad tas var būt grūts uzdevums. Tai skaitā, tas var ietekmēt komforta līmeņa pazemināšanos mūzikas klausīšanās laikā vai filmas skatīšanās laikā. Tostarp vajadzētu atcerēties par to, ka nevajag piemērot noteikumu: jo lielāks, jo labāk. Reizēm mazāka izmēra skaļruņi sevi pauž labāk un pat pārsteidz ar lielisko skaņas kvalitāti.

THX

Citiem vārdiem sakot, tā ir sertifikācijas sistēma, kas standartizē skaņas noteikumus un projekcijas, kas kvalitatīvi nodod reproducēto skaņu, piemēram, kinozālē. Šī veida sertifikāts var tikt iesniegts ne tikai kompleksā veidā skaņas instalācijai, bet arī tās sastāvā ietilpstošajam aprīkojuma komplektam. THX bieži jauc ar daudzkanālu skaņu, piemēram, Dolby Digital.

Skaļruņu skaits vienā skaņas sistēmā

Vienā sistēmā var būt vairāki skaļruņi. Teorētiski, jo to ir vairāk, jo plašākā frekvenču diapazonā darbojas sistēma. Taču skaits ne vienmēr ataino kvalitāti. Reizēm vajadzētu izvēlēties, piemēram, kvalitatīvu sistēmu, ar diviem skaļruņiem, nevis sliktu ar trim.

Savienojumi

Audioskaļruņi var tikt pievienoti datoram divos veidos:

 • Analogā – izmantojot RCA (CHINCH).
 • Digitālā veidā – šajā gadījumā Jūs varat lietot optisko savienojumu, kas ir noturīgs pret elektromagnētiskajiem traucējumiem, un savienojumu Coaxial, ko raksturo augsta caurlaidspēja.

Audioskaļruņi izpildītājiem

2.1 konfigurācija ir pietiekama izpildītājiem. Šī komplekta saturam ir jābūt šādam:

 • Austiņu ligzda;
 • Stabila pamatne, piemēram, galds;
 • Zemfrekvences regulators (subwoofer);
 • Vairāk nekā vidējais skaļruņu komplekts datoram;
 • Savietojams ar skaņu sistēmām savienošanas veids, vadi un piemērots elektrokabeļa garums.

Taču, ja Jūs vēlaties iegūt telpiskās skaņas efektu datorspēles laikā, tad Jums vajadzētu iegādāties 5.1 komplektu.

Audioskaļruņi mūzikas klausīšanās sakarā

Šāda veida audioskaļruņu izvēle var būt grūts uzdevums, jo tas ir atkarīgs no individuālajām vajadzībām. Daži cilvēki ir ļoti jutīgi pret skaņas kvalitāti. Vērts pievērt uzmanību šādām īpašībām:

 • Materiāls, no kā ir izgatavots skaņu sistēmu korpuss;
 • Ligzdas – vislabāk, ja tās būs klātas ar zeltu;
 • pieslēgvieta bass-reflex – ir jābūt apaļas formas;
 • kabeļu kvalitāte;
 • plašs frekvenču diapazons.

Audioskaļruņi filmu skatīšanās sakarā

Lai varētu izbaudīt filmu skatīšanos, nepieciešams izvēlēties 5.1 skaņu sistēmas komplektu, kas nodrošinās telpisku skaņu. Papildu ierīcēs ir jābūt:

 • korekcijas iespējai, piemēram, kanālu intensitāte;
 • tālvadības pultij;
 • iekāršanas iespējai;
 • labas kvalitātes kabeļiem.

Īpašības un aksesuāri

 • Austiņu pieslēgvieta– vairums komplektos ir austiņu izeja, taču ir ļoti svarīgi pievērst uzmanību tās atrašanās vietai.
 • Kabeļa garums– jo garāks kabelis, jo vairāk traucējumu var rasties, un tai pašā laikā, tas var ietekmēt skaņas kvalitātes ievērojamu pazemināšanos. Nepieciešams aprīkot telpu tā, lai kabeļa garums nepārsniegtu 2-3 metrus.
 • Apgaismes elementi – jo vairāk signāldiožu, jo mazāks komforts strādājot, vai skatoties filmas tumsā. Tādēļ ir jāskatās skaņu sistēmu komplekts un jāpārbauda, vai ražotājs ir ievietojis gaismas diodes mazāk redzamās vietās un nelielā daudzumā.
 • Regulēšana – svarīga nozīme ir iespējai regulēt ne tikai pašu skaņu, bet arī augstos un zemos toņus.
 • Tālvadības pults – ļoti svarīgs risinājums, it īpaši tādā gadījumā, ja tiek iegādātas skaņu sistēmas filmu skatīšanās sakarā, ir komplekta izvēle ar tālvadības pulti.
 • Piekāršanas iespēja – dažās telpās skaņu sistēmas piekāršana ir viens no vispraktiskākajiem risinājumiem.

Kuram ražotājam ir vislabākās datoru audioskaļruņu sistēmas? Kādi audioskaļruņi ir vislabākie un kurus varētu ieteikt?

Vispopulārākie datoru skaņu sistēmu ražotāji ir: Creative, Genius, Edifier, Trust, ModeCom, Logitech, Gembird, Media-Tech, Tracer. Katrs no šiem ražotājiem piedāvā datoru audioskaļruņus gan labākas, gan arī daudz sliktākas kvalitātes. Apskatiet mūsu veikala piedāvājumu šajā sakarā, un pārbaudiet, kuri no tiem šobrīd ir vispopulārākie.


Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
2 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.