Noderīgi padomi

Kā izvēlēties motorzāģi?

Dārza tehnika plašā izvēlē
04 03 2022
motorzagis uz balka meza

Kādreiz motorzāģi bija nepieciešami vien lauksaimniekiem un koku gāzējiem, savukārt mūsdienās tie ir neatņemama ikvienas mājsaimniecības sastāvdaļa - tie palīdz malkas sagādē, piemājas pagalma sakopšanā, žogu izveidē, kā arī atvieglo citus svarīgus dārza un saimniecības darbus. Pateicoties straujai tehnoloģiju attīstībai, tirgū parādās arvien vairāk un modernāki motorzāģu modeļi, piemērotākās ierīces izvēli padarot par pamatīgu izaicinājumu. 

Lai motorzāģa izvēle nesagādātu pamatīgas galvassāpes, esam apkopojuši svarīgākos faktorus, kam pievērst uzmanību, lai spētu izvēlēties labāko un piemērotāko motorzāģi!

Dzinēja veids

Katram no mums ir savas vajadzības, motorzāģis paredzēts dažādiem mērķiem, savukārt motorzāģa ilgtspēja atkarīga tieši no tā dzinēja veida. Mūsdienās pastāv trīs motorzāģu veidi:

Benzīna motorzāģis

benzina motorzagis

Benzīna motorzāģis ir standarta izvēle, kas apmierinās teju visas vajadzības. Benzīna motorzāģi īpaši piemēroti profesionāļiem, kas apstrādā cietas un biezas koksnes. 

Lielākās priekšrocības: lielākā veiktspēja; gandrīz neierobežots darbības laiks un rādiuss; pieejami modeļi ar plašu jaudas diapazonu. Lielākie trūkumi: salīdzinoši skaļš; lielākas vibrācijas; augstāks izmešu līmenis; salīdzinoši smaga tvertne (degvielas un eļļas). 


Akumulatora zāģis

akumulatora motorzagis

Darbības ziņā akumulatora ķēdes motorzāģis ir ļoti līdzīgs benzīna motorzāģim, taču tas vairāk piemērots ikdienas dārza un piemājas pagalma darbam nevis mežu apstrādei.

Lielākās priekšrocības: salīdzinoši klusāks; gandrīz neierobežots darbības laiks un rādiuss; vienkārša apkope; ar vairākiem akumulatoriem garāks darbības laiks; nerada izmešus; salīdzinoši maz vibrāciju. Lielākie trūkumi: ilgākam darbības laikam nepieciešama akumulatora rezerve jeb vairāki akumulatori; tuvumā nepieciešams strāvas avots. 


Elektriskais motorzāģis

elektriskais motorzagis

Elektriskais motorzāģis kļūst par avien populārāku izvēli, jo tiek uzskatīta par ērtāko no augstāk minētajām ierīcēm, turklāt lieliski noder sarežģītos darbos. 

Lielākās priekšrocības: salīdzinoši vieglāks un klusāks; liela manevrēšanas spēja; pievilcīga cena. Lielākie trūkumi: ierobežots darbības laiks un rādiuss; nepārtraukti nepieciešama strāvas padeve. 


Ķēde

Motorzāģa ķēde ir atbildīga par to, lai ierīce vibrētu pēc iespējas mazāk un radītu minimālu pretsitiena risku. Arī ķēdes ir daudz un dažādas, tādēļ jāpievērš uzmanība sekojošiem motorzāģa ķēdes parametriem - galvenokārt svarīgi, lai ķēde ir asa, kā arī ķēdes zobiņi ir neliela izmēra, kas samazinās atsitiena iespējamību pirmajā ķēdes saskarē ar koku.

Izmērs un svars

Motorzāģi kā jebkuru citu ierīci nevajadzētu izvēlēties un iegādāties, vadoties tikai pēc dzinēju īpašībām, ņemot vērā tikai dzinēja tilpumu (cm3) un jaudu (ZS vai kW). Lielāks izmērs un jauda ne vienmēr nozīmē, ka instruments ir labāks - lai noteiktu sev piemērotāko motorzāģa izmēru, apdomājiet divus faktorus:

Darba pieredze

Ja Jums nav lielas pieredzes darbā ar motorzāģi, ieteicams izvēlēties mazāku instrumentu, kas nav tik smags un ātri nenogurdinās rokas, neradot riskus savainoties. Tas palīdzēs iemācīties strādāt, vēlāk varēsiet pāriet uz lielāku modeli.

Darba uzdevumi

Ja ar motorzāģi plānojat veikt smagus zāģēšanas darbus, kā piemēram lielu koku gāšana un darbs ar cietu koksni, ieteicams izvēlēties lielu un jaudīgu ierīci, kas spēs nodrošināt vienmērīgu nolietojumu, vienlaikus parūpējoties par darba drošību.

Mūsdienās populārākā izvēle ir neliela izmēra ķēdes zāģis ar nelielu svaru, kura dzinēja tilpums un veiktspēja pielīdzināma lielajiem modeļiem. Šādu modeli noteikti varēsiet atrast arī 220.lv plašajā klāstā!

Sliedes garums

Piemērotāko motorzāģa sliedes garumu galvenokārt nosaka tas, kādam mērķim motorzāģis paredzēts jeb cik resnus kokus plānojat apstrādāt. Īsāka sliede ir vieglāka, to ir vieglāk manevrēt, savukārt garāka sliede ļauj vieglāk apstrādāt resnākus kokus. 

Ņemiet vērā - laika gaitā var būt noderīgi iegādāties divas dažāda garuma sliedes, lai varat pielāgoties kokiem un to zāģēšanai dažādos apstākļos.

Ērtums

Dažādiem motorzāģu modeļiem ir dažāds svara sadalījums un roktura forma, tādēļ pirms iegādes motorzāģi ieteicams izmēģināt, satverot to un pārliecinoties par tā ērtumu. Ja iespējams, pamēģiniet motorzāģi turēt gan horizontāli, gan vertikāli, ar cimdiem un bez, novērtējiet, vai tas ērti un vienmērīgi ieguļ rokās, nesveroties uz vienu pusi! 

Tāpat pārbaudiet, vai varat motorzāģi ērti ieslēgt un izslēgt, nospiest jaudas sviru. Tas varētu likties absurdi, taču atcerieties, ka motorzāģi, visticamāk, lietosiet vairākas stundas pēc kārtas, tādēļ svarīga ir katra nianse! 

Ražotājs

Populārāks nenozīmē kvalitatīvāks, tomēr attiecībā uz motorzāģi vajadzētu dot priekšroku zināmiem ražotājiem, kā piemēram STIGA, Makita, HECHT, HPG. Protams, arī mazāk zināma ražotāja ierīces var būt tikpat kvalitatīvas, tomēr tām var rasties problēmas ar servisa iespējām, kā arī, ja būs nepieciešama apkope, var būt sarežģīti atrast nepieciešamās rezerves daļas. 

Mūsdienās ir lieliska priekšrocība ietaupīt laiku un naudu, iepērkoties internetā - pasaulē atzītu ražotāju motorzāģi labās cenās plašā izvēlē pieejami interneta veikalā 220.lv. Iegādājoties jaunu ierīci, atcerieties par aizsardzības pasākumiem! Lai izdodas izvēlēties labāko!

Pircējiem patika šis ieraksts

3/5
2 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?