Noderīgi padomi

Kā notīrīt pelējumu vannas istabā?

14 02 2022
vannas istaba pele siena

Pelējums ir nepatīkama un diemžēl arī izplatīta problēma daudzos mājokļos. Salīdzinoši bieži pelējuma sēne parādās tieši vannas istabā, un atbrīvoties no tās it nemaz nav viegls uzdevums. Par to, kādēļ rodas pelējums, kādu kaitējumu tas var nodarīt mājokļa iemītniekiem un kā ar to cīnīties, lasiet raksta turpinājumā.

Nelūgtais "viesis" – pelējums

Pelējums ir mikroskopiska sēnīte, kas izplatās un vairojas ar sporām. Liela daļa cilvēku nezina to, ka pastāv vairāk nekā 300 dažādas pelējuma sēnītes, kas sastopamas mūsu apkārtējā vidē, bet parasti no tām nav jābaidās, jo vairums šo sēnīšu ir nekaitīgas.

 Atsevišķas sugas izmanto pat pārtikā, piemēram, gatavojot īpašo pelējuma sieru vai vītināto desu ar pelējumu un citus produktus. Taču diemžēl ir sastopamas arī vairākas pelējuma sēnītes, kas cilvēkiem ir īpaši kaitīgas un pat indīgas, tādēļ no tām jāuzmanās.

Kas raksturīgs pelējuma sēnītei?

 • Pelējuma sēnīte vislabāk jūtas vidē, kur ir mitrs gaiss - gaisa mitrums ilgstoši ir 60% un vairāk. 
 • Pelējumam patīk vide, kurā ir mitrums un pietiekami nepiekļūst gaiss, piemēram, uz sienas, kurai piekļaujas mēbeles, stūros, aiz biezām tapetēm un citviet. 
 • Lai arī ideālā gadījumā pelējuma attīstībai nepieciešama mitra un silta vide, tas izdzīvo arī vēsā vidē, pat, ja temperatūra noslīd zem nulles. Vienīgi šādos apstākļos pelējuma sēne nespēj izplatīties, taču tas var aiziet “ziemas guļā” un atkal atdzīvoties, kad apstākļi ir piemēroti.
 • Pelējuma barība galvenokārt ir ūdens un organiskās vielas, turklāt tam nav nepieciešama atrašanās saules gaismā. 
 • Pelējuma sēne var sabojāt virsmu, uz kuras tas atrodas, tai skaitā koku, plastmasu, gumiju un pat betonu.
 • Mikroskopiskās sporas, kuras rada pelējuma sēne, pārvietojas pa gaisu un nonāk ne tikai uz dažādām virsmām, bet arī nokļūst mūsu organismā, jo tās ieelpojam, kā rezultātā var parādīties dažādas veselības problēmas.
 • Nereti pietiek tikai ar vienu vai divām dienām, lai mitrā vidē sāktu veidoties pelējums, tādēļ jāreaģē pietiekoši ātri, likvidējot sēnītes attīstībai labvēlīgos apstākļus.
 • Pelējuma sporas atrodamas arī ārējā vidē, tādēļ mūsu mājoklī tās var nonākt ar mūsu apģērbu, apaviem vai citiem priekšmetiem, piemēram, lietussargu.

Kā Jūsu veselību var ietekmēt mājoklī savairojies pelējums?

Pirmās sekas, kuras pamanām salīdzinoši ātri, ir pelējuma sēnes radītie neglītie pleķi un plankumi un virsmām, kur tā attīstījusies. Taču šīs nav vienīgās un nebūt ne nopietnākās problēmas, kādas var radīt pelējums. 

Vairāk būtu jāuztraucas par to, kādu ietekmi uz cilvēku veselību un pašsajūtu atstāj pelējuma esamība mājās, neatkarīgi no tā, kurās telpās tas izplatījies. Lūk, izplatītākās veselības problēmas, kādas var rasties, ja ar pelējumu nesāksit cīnīties laikus.

 • Pelējums ir īpaši bīstams cilvēkiem, kuri cieš no alerģijām vai kuriem ir nosliece uz alerģiju. Tāpat šādi apstākļi ir izteikti kaitīgi bērniem, grūtniecēm un senioriem;
 • Arī pilnīgi veseliem cilvēkiem pelējuma sēnīte var izraisīt elpceļu saslimšanas, piemēram, pneimoniju vai bronhītu;
 • Ilgstoša atrašanās telpās, kurās ir jūtama mitruma un pelējuma klātbūtne, var veicināt reimatisko slimību attīstību;
 • Īpaši jāuzmanās tiem, kuriem ir vāja imunitāte, jo pelējuma sēne var veicināt dažādu slimību parādīšanos;
 • Pasaules Veselības organizācija ir izpētījusi, ka cilvēkiem, kuri ilgstoši dzīvo mitrākā vidē, biežāk attīstās astma;
 • Bieži vien par pelējuma esamību telpā liecina tas, ka Jums, esot mājās, nereti parādās aizlikts deguns, acu asarošana, klepus, dažreiz pat arī ādas nieze un izsitumi.
 • Atsevišķu pelējuma sēnīšu mikotoksīni var izraisīt arī galvassāpes, nespēku, apjukumu, bezspēku un miegainību.

Mitrums – vannas istabas galvenā problēma

Vannas istaba ir viena no telpām, kurā paaugstināts mitruma līmenis nav nekas neparasts, jo ikdienā šeit ejam dušā vai vannā, kā arī veicam citas higiēnas aktivitātes, kas saistītas ar ūdens izmantošanu. Taču pēc katras vannošanās ir nepieciešams vannas istabu rūpīgi izvēdināt un darīt visu iespējamo, lai gaisā esošais mitrums nenosēstos uz virsmām. 

Problēmas vannas istabā var radīt arī slikta vai vispār neesoša ventilācija, bojātas caurules un piloši krāni. Ja bojāto nav iespējams salabot, 220.lv piedāvājumā ir gan santehnika, ūdens filtri, gan cita noderīga tehnika, piederumi, mēbeles..

Protams, nedrīkst aizmirst arī par gaisa temperatūru telpā – jo tā zemāka, jo grūtāk būs atbrīvoties no mitruma.

Ja mitrums ilgstoši netiek novērsts, rodas labvēlīga vide pelējuma attīstībai. Bieži izplatīta problēma ir pelējums dušā, kā arī pelējums uz sienas un zonā, kurā savienojas vanna un siena. Tāpat mitruma dēļ laika gaitā var ciest arī pati vannas istaba un tajā esošie elementi.

sapelejusas sienas dusa

Kā likvidēt pelējumu?

Pelējums vannas istabā ir aktuāla problēma daudzos mājokļos. Piedāvājam noderīgus padomus, kā atbrīvoties no pelējuma vannas istabā un citviet mājoklī:

 • Pirms lietā tiek likts veikalos nopērkams līdzeklis pelējuma likvidēšanai, iesakām izmantot mājās atrodamus produktus, kas palīdzēs cīnīties ar šo nepatīkamo problēmu.
 • Īpaši efektīvs un bieži izmantots līdzeklis pelējuma noņemšanai ir parastais galda etiķis. Ielejiet to pudelē ar smidzinātāju un nosmidziniet visas pelējuma skartās vietas un atstājiet uz stundu. Pēc tam virsmu varat vienkārši noslaucīt ar sausu drānu, vai, ja vēlaties labāku efektu, varat šīs vietas noberzt arī ar dzeramo sodu un pēc tam noslaucīt, atstājot virsmas tīras un sausas.
 • Ja Jums mājās ir ūdeņraža pārskābe jeb ūdeņraža peroksīds, varat ar to samitrināt lupatiņu, noslaucīt pelējuma skartās virsmas un pēc 15 - 20 minūtēm noskalot ar ūdeni.
 • Vēl viens līdzeklis pelējuma noņemšanai ir balinātāja un ūdens maisījums (1:3). To izsmidzina uz virsmām, atstāj uz kādu brīdi un notīra.
 • Balinātāja vietā var izmantot arī neatšķaidītu degvīnu.
 • Ja pelējuma sēne ir skārusi dziļākus virsmas slāņus, ieteicams izmantot palīginstrumentus, lai atbrīvotos no bojātajiem apdares materiāliem. Šeit noderēs špakteļlāpstiņa. Pēc šādiem darbiem telpa gan būs jāatjauno, klājot jaunu špakteļa kārtu un pat, iespējams, mainot grīdas vai sienu segumu.
 • Nopietnākas problēmas risināšanai noderēs veikalā nopērkamais speciālais līdzeklis pelējuma noņemšanai.

 • Pēc tam, kad veikta tīrīšana, īpaši svarīgi ir rūpīgi to izžāvēt un nodrošināt, ka telpa tiek labi vēdināta. Ideālā gadījumā telpā vajadzētu ielaist saules gaismu, jo tā pelējumam ļoti nepatiks.

Ko darīt, lai pelējums atkal neatgrieztos?

 • Vēdināšana – viens no pirmajiem un svarīgākajiem priekšnosacījumiem. Pēc katras mazgāšanās reizes rūpīgi izvēdiniet vannas istabu un parūpējieties, lai telpa būtu aprīkota ar kvalitatīvu ventilācijas sistēmu.


 • Saules gaisma – ja iespējams, ielaidiet telpā saules gaismu pēc iespējas biežāk.
 • Apkure – efektīva telpas apsildīšana palīdzēs nodrošināt komfortablus apstākļus mājiniekiem un neļaus pelējumam atgriezties. Ja nepieciešams, pārdomājiet silto grīdu ierīkošanu, kā arī uzstādiet dvieļu žāvētāju.


 • Laicīga reaģēšana – tiklīdz parādās pirmās aizdomas par pelējumu, nekavējoties veiciet virsmas tīrīšanu ar etiķi vai citu līdzekli, lai novērstu tā izplatību.

Ja pelējumu nevar izskaust...

Ja pelējums vannā ir atstāts novārtā, to ir ļoti grūti pilnībā izskaust. Un visbeidzot pēc izskaušanas nekur nepazūd ilgtermiņa sekas: tiek bojātas flīžu virsmas, vannas istabas mēbeles, pati vanna. Tādā gadījumā nekas cits neatliek kā veikt atjauninājumu telpā. Aicinām mūsu ceļvedī izlasīt padomus, kādu vannu izvēlēties.

Pelējuma sēne ir nepatīkama problēma, taču, par laimi, to var kontrolēt un likvidēt. Ceram, ka mūsu padomi Jums noderēs, lai nodrošinātu, ka pelējumu savā mājoklī vairs nekad nesastapsit!

Pircējiem patika šis ieraksts

4.6/5
10 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?