Noderīgi padomi

Padomi, kas jāņem vērā, lai droši pārvietotos ar auto ziemas periodā

Plaša izvēle ziemas riepām
01 10 2019
auto brauc pa sniegotu celu

 Kā jau katru gadu, pēc rudens seko ziema, taču ne vienmēr iespējams paredzēt tās sākumu. Dažkārt, paskatoties pa logu, redzam gluži kā brīnumu to, ka ceļš ir piesalis un visapkārt uzsnidzis sniegs. Šādos brīžos ne vienmēr jāvadās pēc likuma, kur ir noteikts obligāti nomainīt riepas konkrētā datumā. Drošība uz ceļa ir daudz svarīgāka. Ne tikai ziemas riepas ir drošas pārvietošanās atslēga ziemas periodā- auto tehniskajam stāvoklim un zināšanām to vadīt arī ir milzīga nozīme, tāpēc šajā rakstā apskatīsim vairākus vērtīgus padomus, kas jāņem vērā, lai būtu droši pārvietoties ar auto ziemā!

Auto tehniskais stāvoklis

Automašīnai labā tehniskā kārtībā ir jābūt visu gadu, bet ziemas periodā tai jāpievērš īpaša uzmanība, jo laikapstākļi un dabas stihijas var radīt sarežģītas un pat nepieredzētas situācijas uz ceļa. Neatlieciet auto remontdarbus vai detaļu nomaiņu-  tas var ietekmēt ne tikai Jūsi pašus, bet arī apkārtējos satiksmes dalībniekus.

Logi

Automašīnas logi aukstajā laikā aizsalst, kas prasa aptuveni ap desmit minūtēm laika to atsaldēšanai. Tāpēc pirms došanās ceļā, piecelieties agrāk un dodieties uzsildīt automašīnu- notīri auto stiklus un spoguļus ar speciālu auto ledus slotiņu- skrāpi. Nekādā gadījumā nelejiet uz stikla karstu šķidrumu, lai ātrāk to atkausētu, tāpat esiet uzmanīgi slēdzot ventilāciju. Atkausējot stiklus, lieciet to vidēji siltu ne karstu- straujas temperatūras ietekmē stikls var pēkšņi saplaisāt un tā nomaiņa, kā zināms, nemaksā lēti.

Gatavojoties sliktākiem laika apstākļiem, pārbaudiet vai logu šķidrums ir paredzēts ziemas temperatūrai, proti, šķidrums, kas domāts tieši mīnus grādiem. Pārbaudiet arī līmeni tvertnē, vai tas nav tukšs.

Ziemas logu mazgāšanas šķidrumi:


Tā kā ziemas periodā ir gan dubļi, gan sniegs, gan lietus, tad pievērs uzmanību, vai nav laiks nomainīt arī logu slotiņas- nolietojoties tās var skrāpēt logu un nepilnvērtīgi tīrīt stiklu, ja laikapstākļi ir ļoti slikti. Jūsu braukšanu pavisam noteikti ietekmēs laba redzamība.

Logu slotiņas:


Ziemas riepas

Pēc Ceļu satiksmes noteikumiem ziemas riepām ir jābūt uzstādītām no 1.decembra, tomēr ir jāvēro, ko sola laika ziņās- ja laikapstākļi sola apledojušus ceļus un sniegu jau novembrī, tad šoferiem nevajadzētu gaidīt likumā noteikto datumu, bet savai un citu satiksmes dalībnieku drošībai nomainīt riepas pēc situācijas dabā un uz ceļiem.

Mainot jaunās riepas, ir jāpārliecinās, ka to minimālais protektora dziļums ir vismaz 4 mm. Tāpat arī ne mazāk svarīgs ir gaisa spiediens riepās. 

Ziemas riepas:


Akumulators

Ziemas periodā akumulatoram ir daudz lielāka slodze, tāpēc pirms šī perioda pārliecinieties, ka tas nav nolietojies vai tam netuvojas ekspluatācijas beigas. Jūs noteikti negribētu sniegotā un aukstā darba dienas rītā konstatēt, ka Jūsu auto nav iedarbināms, jo akumulators ir nokalpojis savu laiku!

Akumulatori:


Braukšanas stils

Ziemā, kad ir apledojums vai ārā snieg sniegs, šoferiem ir jākoncentrējas daudz vairāk nekā parasti, tomēr papildus bez tā ir jābūt arī labām braukšanas iemaņām. Vienas no iemaņām ir bremzēšana uz slidena ceļa - uzsākot braukšanu no vietas, laideni un ar vienmērīgām kustībām grieziet stūri. Arī spiežot pedāļus- neraustiet tos un neveiciet asas kustības. Ja nevarat uzreiz saprast, vai ceļš ir slidens, tad to varat pārbaudīt uzsākot braukt un strauji uzreiz sabremzējot- tādā veidā uzreiz būs skaidrs, vai automašīna sāk slīdēt.

Bremzēšanas ceļš ziemā var būt līdz pat 10 reizēm garāks, nekā vasaras periodā. Attiecīgi izvēlieties drošu un atbilstošu braukšanas distanci no priekšā braucošajiem transporta līdzekļiem. Lai būtu droši, pareiziniet attālumu un bremzēšanas ceļu vienmēr ar divi.

Neizmantojiet pārāk lielus apgriezienus braucot kalnā vai estakādē- apstājoties pusceļā, tas paaugstina risku, ka riteņi izspolēs. Brauciet lēnām un ļaujiet, lai auto inerce pati Jūs uzved kalnā.

Ziemas ceļi nav tik pateicīgi kā vasaras, tāpēc ziemā izvēlies piemērotu un drošu braukšanas ātrumu- un jā- pat, ja zīmes ļauj braukt ātrāk, izvēlieties ātrumu, kas neļauj mašīnai saslīdēt.

Papildus padomi

  • Neesiet slinki- vienmēr notīriet sniegu no sava auto jumta- piedaloties satiksmē, pastāv risks, ka sniegs, kas ir uz jumta, inerces vadīts lidos uz aizmuguri. Ja tas ir sasalis, tad tas var atsisties lidojumā pret citas automašīnas stiklu;
  • Ziemā vienmēr uzsildiet sveces- tas garantē gan ilgāku to dzīvotspēju, gan labāk iesildītu un darboties spējīgu automašīnu;
  • Pārbaudiet, vai Jūsu automašīnai ir kārtībā bremžu sistēma un darbojas tās antibloķēšanas sistēma. 

Ziemas periods ir liels pārbaudījums pat rūdītiem un pieredzējušiem šoferiem, tāpēc katru gadu ir nepieciešams laiks, lai aprastu ar situāciju uz ceļiem, kad tas ir slidens vai ar kupenām klāts. Katrā ziemas sākumā var atkārtot praktiskus uzdevumus uz ceļa, lai izprastu, kā reaģē mašīna nestandarta situācijās. Protams, izprast, kā uzvedas auto un kā pareizi griezt stūri var ne tikai ikdienas praksē, bet arī zinot, kā to darīt. Teorētiskās zināšanas ir vienmēr noderīgas, tomēr prakse ir tā, kas ļauj katram autovadītājam iemācīties vadīt un savaldīt auto nestandarta situācijās. 

Lai Jums droša braukšana šajā ziemā!

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?