Noderīgi padomi

Sudrablietu tīrīšana: Tautas metodes ātrai un efektīvai spodrināšanai

Sudraba auskari plašā izvēlē
02 02 2022
sieviete ar lupatinu tira sudraba gredzenu

Sudraba galda piederumi, rotaslietas un citi sudraba izstrādājumi izskatās izsmalcināti un, šķiet, būs aktuāli vienmēr. Tomēr laika gaitā sudrabs nosūbē un zaudē savu spožumu. To veicina dažādi faktori - šis materiāls reaģē ar gaisā esošo sērūdeņradi, kā arī vielām, ko satur medikamenti un kosmētiskie līdzekļi. Tāpat sudrabu ietekmē mitrums.

Kā tīrīt sudraba izstrādājumus? Viens no variantiem ir speciālie līdzekļi, piemēram, juvelierizstrādājumu veikalos nopērkamās lupatiņas, kas paredzētas tieši šim nolūkam. Tomēr tas nebūt nav vienīgais variants, kā tīrīt sudrabu - pastāv arī dažādas pārbaudītas tautas metodes. Turpinājumā daži padomi, kas palīdzēs sudraba izstrādājumiem atgūt sākotnējo spožumu.

Alumīnija folija

Alumīnija folija noder ne tikai ēdienu pagatavošanā un uzglabāšanā - ar to var tīrīt arī sudrablietas. Lai sasniegtu vēlamo rezultātu, vajadzēs gabalu folija, kā arī ūdeni un sodu. Katliņā lej litru ūdens, pieber tējkaroti dzeramās sodas. Pievieno gabalu folijas un to visu karsē. 

Kad šķidrums uzkarsis, tajā uz desmit sekundēm ieliek sudrablietas. Pēc mērcēšanas sudraba auskari, gredzeni un citi izstrādājumi būs vienkārši notīrāmi ar pastu, kas veidota no sodas un ūdens.

Vēl viens variants, kā notīrīt sudrabu ar foliju, ir to ieklāt bļodā, uzliet karstu ūdeni un pievienot ēdamkaroti veļas pulvera. Sudraba izstrādājumus iemērc šajā šķīdumā un pēc tam noskalo ar tīru ūdeni.

sudraba tirisana ar foliju

Kukurūzas ciete

Sudraba tīrīšanai labi noder arī kukurūzas ciete. Sajauciet cieti ar ūdeni, lai veidojas pastai līdzīga konsistence. Iesmērējiet šo maisījumu sudraba izstrādājumos ar salvetes vai lupatiņas palīdzību. Pēc tam noslaukiet ar tīru drāniņu.

Citrona sula un sāls

Sudraba gredzeni, auskari un citas rotas savu spožumu var atgūt arī ar citrona sulas un sāls palīdzību. Sajaucot citrona sulu ar sāli, iegūsiet abrazīvu un ļoti efektīvu līdzekli, kas juvelierizstrādājumiem liks izskatīties gluži kā jauniem. Tīrīšanai izmantojiet mīkstu drāniņu.

sudraba rotaslietu tirisana ar citronu

Zobu pasta

Sudraba ķēdītes var tīrīt arī ar zobu pastu. Uzklājiet uz sudraba priekšmeta nedaudz zobu pastas un tīriet to ar birstīti. Jāizvēlas nevis balinošā zobu pasta, bet tāda, kuras sastāvā ir soda. 

Zobu pastai sodu var pievienot arī papildus. Sudrabu svarīgi tīrīt ar birstīti, kurai ir mīksti sariņi - pretējā gadījumā uz izstrādājuma var veidoties nevēlamas švīkas. Pēc tam sudraba izstrādājumu noskalojiet siltā ūdenī un noslaukiet ar dvieli.

sudraba tirisana ar zobu pastu

Ožamais spirts

Sudraba juvelierizstrādājumu tīrīšanu var veikt arī ar ožamo spirtu. Vispirms to izšķīdina ūdenī attiecībā 1:10. Šajā šķidrumā samitrina lupatiņu, ar ko pēc tam notīra sudrabu. Ja sudrablieta ir ļoti nespodra, to šajā ožamā spirta un ūdens šķidrumā var iegremdēt uz dažām minūtēm.

Sudraba rotaslietas bez dārgakmeņiem un citu materiālu elementiem var mērcēt siltā ziepjūdenī, kam pievienots nedaudz ožamā spirta.

Galda etiķis

Sudraba izstrādājumus var tīrīt arī ar 6 % galda etiķi. Samitriniet tajā kokvilnas drāniņu un kārtīgi notīriet sudrablietu.

Kā tīrīt sudraba rotaslietas ar roku dezinfekcijas līdzekli?

Iespējams, ka roku dezinfekcijas līdzekļu nozare Jums ir noklusējusi, ka tās produkti var dezinficēt ne tikai Jūsu rokas no mikrobiem, bet arī sudrabu no melnajiem punktiem. Roku dezinfekcijas līdzekļi ir īpaši piemēroti, ja, tīrot sudraba rotaslietas, nav laika ilgstoši tos paberzt un ilgāk gaidīt rezultātus, un nepieciešams ātrs risinājums. Izspiediet dezinfekcijas līdzekli uz papīra dvieļa vai kabatlakatiņa un uzmanīgi paberzējiet atbilstošās vietas. Viss! Jūsu sudraba rotaslietām vajadzētu atkal spīdēt un izskatīties kā jaunām. Šo tīrīšanas metodi nav ieteicams lietot rotaslietām, kas inkrustētas ar vērtīgiem minerāliem. Dezinfekcijas līdzeklis var tos sabojāt.

Kā tīrīt sudrabu ar alu?

Diez vai kāds cilvēks, būdams prātīgs, uzņemtos sudraba rotaslietu tīrīšanu, iemērcot tās alū. Ja vien viņš to nebūtu pietiekami dzēris. Jebkurā gadījumā šī sudraba tīrīšanas metode pastāv un ir efektīva. Ja jau esat apņēmies to darīt, vienkārši iemērciet savas rotaslietas alus bļodā uz desmit minūtēm un pēc tam uzmanīgi noslaukiet tās ar kokvilnas dvieli.

Kā kopt sudraba izstrādājumus ikdienā?

Lai sudraba izstrādājumi saglabātu savu labo izskatu pēc iespējas ilgāk, noderēs daži ikdienā ievērojami padomi. Sudraba rotaslietas pēc to noņemšanas jānoslauka ar flaneļa drāniņu un jāuzglabā slēgtā kastītē ar mīkstu oderi - atsevišķi no citiem metāla izstrādājumiem. Saskarē ar citiem materiāliem sudraba izstrādājumi oksidējas - maina krāsu.

Jāizvēlas arī uzglabāšanai piemērota telpa - ņemot vērā, ka šis materiāls slikti reaģē uz mitrumu, sudrabu nevajadzētu uzglabāt vannas istabā un citās mitrās telpās.

Greznumlietas vajadzētu noņemt arī veicot mājas uzkopšanas darbus, izmantojot tīrīšanas līdzekļus, apmeklējot pirti, peldbaseinu, sporta nodarbības, izmantojot krēmus un citus kosmētiskos līdzekļus.

Sudraba izstrādājumus nevajadzētu tīrīt ar raupju audumu, cietām sukām, jo tas var sabojāt šo salīdzinoši mīksto materiālu.

Ievērojot šos vienkāršos padomus ikdienā, sudraba lietas tīrīt vajadzēs krietni retāk, tās kalpos ilgāk.

Sudrabs ir skaists un grezns materiāls, turklāt tam piemīt arī ārstnieciskas īpašības - tas ir antiseptisks, iznīcina mikrobu un vīrusu šūnu membrānu. Tāpat šis materiāls stiprina cilvēka imunitāti. Taču, lai sudraba lietas kalpotu ilgi un labi, par to ir jārūpējas - pareizi jāuzglabā un regulāri jātīra.

Pircējiem patika šis ieraksts

4.7/5
15 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?