Noderīgi padomi

Akumulatora uzlāde: padomi un atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem

23 02 2021
cilveks gumijas cimdos uzlade akumulatoru ar krokodilu palidzibu

Var būt daudz dažādu iemeslu, kāpēc, kādu reizi iekāpjot automašīnā, Jūs to nevarat "palaist", taču visbiežāk nenopietnu automašīnas apstāšanos izraisa tukšs akumulators. Lai gan internetā ir daudz dažādu padomu, lielu daļu informācijas ir grūti saprast, ja Jums nav tehniskās izglītības vai vismaz kādas saprašanas par šīm lietām. Zemāk mēs saprotami un vienkārši aprakstīsim akumulatoru uzlādēšanas veidus un atbildēsim uz biežāk uzdotajiem jautājumiem.

Kādēļ nevar iedarbināt automašīnu?

Neuzmanības dēļ atstāti ieslēgti automašīnas lukturi, īsi braucieni, kuru laikā akumulators netiek pilnībā uzlādēts, zema gaisa temperatūra ziemā, nepareiza ģeneratora darbība - šie ir tikai daži iemesli, kāpēc notiek automašīnas baterijas izlāde. 

Ja notikusi pilnīga izlāde vai lādēšanas process nav bijis pilnvērtīgs, baterijai nepietiks jaudas, lai iedarbinātu dzinēju. Mēģinot piestartēt automašīnu, Jūs, iespējams, dzirdēsiet klikšķošu skaņu, pēc kuras var saprast, ka starteris ir sācis griezties, taču pārāk vāji, lai iedarbinātu automašīnu. 

deg indikators zemas akumulatora uzlades

Jūs varat izvēlēties starp diviem iespējamiem risinājumiem – auto bateriju ir iespējams uzlādēt no citas iedarbinātas automašīnas, vai arī šo pašu uzdevumu var paveikt lādētājs. Mašīnas akumulatora uzlāde no citas iedarbinātas automašīnas prasīs līdz pusstundai, taču pēc šādas uzlādēšanas kādu laika periodu ar šo mašīnu būs jābraukā, lai akumulatoram vismaz daļēji vai pilnībā ar ģeneratora palīdzību atjaunotos enerģijas līmenis. 

Ja pēc šādas uzlādes vienkārši noliksiet automašīnu stāvvietā uz visu dienu, iespējams, vēlāk Jūs atkal nevarēsiet to "pielaist". Savukārt, ja izmantosiet lādētāju, tas prasīs ilgāku laiku, taču uzlādēšana notiks efektīvāk, tāpēc pat bez liekās braukāšanas automašīna kalpos, kā parasti, pat atstājot to stāvlaukumā. 

Kāds ir akumulatora spriegums?

Vieglo automašīnu un motociklu akumulatoriem ir jābūt ar 12 V spriegumu, motorolleru – 6 V, kravas automašīnu – 24 V. Atkarībā no tā, kāda transportlīdzekļa akumulatoru Jūs vēlaties lādēt, tādu lādētāju arī izvēlieties. 

Dažiem lādētājiem ir vairāki uzlādes režīmi, tāpēc tie mēdz būt piemēroti dažādu transportlīdzekļu bateriju uzlādei. 

Kā pārbaudīt, vai akumulators ir labs?

Lai pārbaudītu, vai auto akumulators ir labs, Jums būs nepieciešams voltmetrs. Šī ir ierīce, kas piemērota sprieguma mērīšanai elektriskajās ķēdēs.

Divas līdz četras stundas pēc brauciena nepieciešams atvērt automašīnas dzinēja pārsegu un pievienot voltmetra spailes pie auto baterijas poliem. (+) Vadu ir jāsavieno ar akumulatora pozitīvo polu, savukārt (-) nepieciešams pievienot negatīvajam polam. 

Ierīces displeja vērtības:

 • Mazāk par 12V – auto baterija ir jāuzlādē;
 • 12-12,5V – būtībā viss ir labi, taču, tuvojoties ziemai, auto bateriju ir vērts uzlādēt vēl vairāk;
 • 12,5-12,7V (var būt arī vairāk) – teicams rādījums, lādēšana nav nepieciešama.

Ja ir kādas aizdomas par šīs ģeneratora darbības traucējumiem, ar voltmetru ir iespējams izmērīt arī šīs ierīces jaudu. Šajā gadījumā būs jāiedarbina dzinējs. Process – pilnīgi identisks. 

Vispirms tiek iegūti voltmetra rādījumi ar izslēgtu motoru, un vēlāk – ar iedarbinātu. Ja pie iedarbināta dzinēja voltmetrs rāda 13,8-14,6V spriegumu, tad ģenerators darbojas labi, un Jūs droši varat doties braucienā ar savu auto.

 Ja, izslēdzot dzinēju, uz voltmetra radītais spriegums nokrīt zem šī skaitļa, kuru Jūs redzējāt pirmīt ar iedarbinātu dzinēju, tad Jūsu automašīna ir jānogādā autoservisā, kur to pārbaudīs speciālisti.

automehanikis strada ar melnu klasisko akumulatoru

Akumulatoru uzlāde no citas automašīnas

Pirms uzsākt šo darbību, Jums obligāti ārēji jānovērtē auto baterijas stāvoklis, pretējā gadījumā apdraudēsiet savu un apkārtējo drošību. Akumulatoram ir jābūt veselam, bez plaisām, un elektrolīta noplūdēm vai citiem bojājumiem. 

Ja nav nekādu bojājumu, izpildiet šos norādījumus.

 1. Novietojiet transportlīdzekļus tādā veidā, lai to akumulatorus būtu pēc iespējas vieglāk savienot. Atstājiet pietiekami daudz vietas piekļuvei, lai piestiprinātu savienojošos vadus.
 2. Izslēdziet auto aizdedzi. Abas automašīnas jāatstāj neitrālā ātrumā.
 3. Uzvelciet gumijas cimdus. Vadu vispirms nepieciešams pievienot pie uzlādētā jeb "donora" akumulatora.
 4. Pieslēdziet sarkano spailes galu pozitīvajam (+) automašīnas akumulatora polam. Savienojiet otru sarkano spaili ar pozitīvo (+) akumulatora polu, kuram jāveic uzlādēšana.
 5. Lai pieslēgtu melno vadu, vispirms pievienojiet melno spailes galu pie negatīvā (-) automašīnas baterijas pola (sāciet atkal no uzlādēta akumulatora). 
 6. Pievienojiet otru melnu spaili pie nekrāsotas metāla virsmas, pēc iespējas tālāk no akumulatora. 
 7. Iedarbiniet transportlīdzekli, no kura Jūs ielādēsiet automašīnu, kuru nevar piestartēt. 
 8. Ļaujiet auto baterijai uzlādēties vismaz 10 minūtes.
 9. Mēģiniet iedarbināt automašīnu ar izlādējušos akumulatoru.
 10. Ja automašīnu joprojām nevar iedarbināt, atstājiet to uzlādēšanas pozīcijā vēl vismaz 5 minūtes.
 11. Kad automašīna tika iedarbināta, akurāti veiciet savienojošo vadu noņemšanu. Sākumā, noņemot negatīvo (melno) vadu no sava auto, un tad no donora. Tad atvienojiet arī pozitīvo sarkano vadu no akumulatora savā mašīnā un tad spaili no akumulatora donora auto.

зарядка аккумулятора от другого автомобиля

Pēc automašīnas iedarbināšanas ar to jābrauc vismaz 20 minūtes.

Akumulatoru uzlāde ar lādētāju

Ja ir iegādāts akumulatora lādētājs, vai arī Jums ir iespēja to no kāda aizņemties, drošības apsvērumu dēļ, mēs iesakām veikt uzlādi sekojošā veidā:

 1. Vispirms pārbaudiet, vai akumulatora lādētājs ir izslēgts. 
 2. Savienojiet lādētāja pozitīvo vada spaili ar automašīnas akumulatora pozitīvo polu. Parasti to apzīmē ar sarkanu krāsu un plus zīmi.
 3. Savienojiet lādētāja negatīvo vada spaili ar automašīnas akumulatora negatīvo polu. Parasti to apzīmē ar melnu krāsu un mīnus zīmi.
 4. Iestatiet lādētāja parametrus pēc nepieciešamības. Vieglo automašīnu un motociklu akumulatoros spriegumam ir jābūt 12 V, motorolleru - 6 V, kravas automašīnu - 24 V. Daži lādētāji var veikt dažāda sprieguma auto bateriju lādēšanu. Pievienojiet ierīci pie elektrības.
 5. Dažos lādētāju modeļos vēl ir iespējams izvēlēties arī uzlādes režīmu – ātru vai lēnu. Kad akumulatori pilnībā izlādējušies, izvēlieties ātras uzlādes režīmu. Savukārt mazjaudas, ilga cikla uzlādes režīms ir paredzēts akumulatora uzturēšanai labā stāvoklī aukstā laikā, vai arī tad, kad transportlīdzeklis ilgstoši nav bijis ekspluatācijā. Šis režīms ir piemērots arī tad, ja plānojat akumulatoru uzlādēt naktī. 
 6. Pēc vajadzīgo iestatījumu izvēles ieslēdziet auto baterijas lādētāja slēdzi un ļaujiet auto baterijai uzlādēties, kā ir norādīts izstrādājuma instrukcijā. Pēc tam, kad process pabeigts, neaizmirstiet ierīci atvienot no strāvas.


Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem

1. Vai ir iespējams veikt lādēšanu mājas apstākļos?

Akumulatoru uzlādei jāizvēlas telpas, kurās nedzīvo un neatrodas cilvēki. Tai ir jābūt ļoti labi vēdināmai, sausai vietai. Lādēt mašīnas bateriju savās mājās ir bīstami.

2. Kā uzzināt, vai akumulators ir uzlādējies? 

Ar dažu stundu intervālu pārbaudiet, kā mainās rādījumi uz lādētāja. Ja pēc 2-3 stundām uz ekrāna rādījumi nav mainījušies, tas nozīmē, ka Jūs varat izbeigt uzlādi.

3. Cik ilgi jālādē auto akumulators?

Tas viss ir atkarīgs no Jūsu lādētāja. Lādētājs ar ātrās uzlādes funkciju var uzlādēt akumulatoru tikai 15 minūtēs, tikmēr lēna, mazas jaudas uzlāde var ilgt pat vairākās stundas. Dažiem lādētājiem ir akumulatora uzlādes līmeņa indikators. Kad akumulators ir pietiekami uzlādēts, lādētājs to Jums parāda.

4. Vai akumulatoru drīkst uzlādēt naktī?

Tas ir iespējams, ja izmantojat augstas kvalitātes lādētāju ar lēnu, mazjaudas uzlādi un automātisku atvienošanu. Tomēr nav ieteicams turēt pievienotu akumulatoru ilgāk par 24 stundām.

5. Vai ir iespējams uzlādēt akumulatoru, neatvienojot to no automašīnas?

Tas ir iespējams, kaut arī drošības apsvērumu dēļ joprojām ir ieteicams izņemt akumulatoru no automašīnas. 

Tomēr, ja akumulators izlādējas diezgan bieži, tas var nozīmēt, ka automašīnai ir kāda nopietnāka problēma, vai arī auto baterijas kalpošanas laiks iet uz beigām un tas ļoti drīz būs jāmaina. Nopietnākos gadījumos mēs iesakām parādīt savu automašīnu autoservisa meistaram. 

Ja Jūs vēlaties uzzināt vairāk par akumulatoriem, izlasiet šo rakstu!

Jaunu akumulatoru varat iegādāties interneta veikalā 220.lv!

Pircējiem patika šis ieraksts

4.1/5
12 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.