Noderīgi padomi

Izvēlne

Cik svarīgs ir apgaismojums darba vietā?

10 08 2023
vierietis sez majas biroja pie baltas galda lampas un strada pie datora

Cik svarīgs ir apgaismojums darba vietā?

Ar moderno tehnoloģiju palīdzību darbs no mājām ir kļuvis tik vienkāršs. Arvien vairāk uzņēmumu dod iespēju vismaz daļu darba veikt attālināti. Tomēr darbs nepiemērotā telpā var būt ārkārtīgi neproduktīvs, pat izraisīt veselības problēmas. It īpaši, ja darba vietas apgaismojums ir nepietiekams. Kāds apgaismojums ir vispiemērotākais - lasiet rakstā.

spilgs kabinets ar dzeltenam detalam un spilgtu apgaismojumu

Kāpēc jāplāno darba vietas apgaismojumu?

Strādājot no mājām attālināti vai darba vietā birojā, jāgādā par darba vietas izveidi, kas sekmē produktīvu darbu. Darba vietā darba aizsardzības prasības ir norma, savukārt mājās par tām bieži piemirstam. Darbs tumsā uz dīvāna vai neērta sēdēšana pie virtuves galda ar spilgtu gaismu, kas traucē labai datora ekrāna redzamībai, var radīt acu veselības problēmas. Rezultātā darba vietā ātrāk nogursiet un paveiktais darbs nebūs kvalitatīvs. 

Ja mājās strādājat bieži, tad darba zonas izveidošana ir produktīva darba priekšnoteikums . Tai nav jābūt atsevišķai telpai, taču darba vietā apgaismojumam jābūt piemērotam darbam ar datoru, galdam un krēslam ērtam sēdēšanai.

 moderns un plass kabinets - darba vieta ar koksnes deatalam un griestu apgaismojumu

Darba aizsardzības prasības piemērotam apgaismojumam

Darba vietā gaismas avotiem ir jāatrodas ārpus tiešā redzeslauka, lai gaisma nespīdētu monitorā vai acīs. Vislabāk kombinēt kopējo apgaismojumu, ko nodrošina griestu gaismekļi, un tiešo apgaismojumu, ko dod gaismeklis, kas atrodas uz darba virsmas. Iebūvēti gaismekļi un sienas lampas būs mazāk piemēroti darba virsmas apgaismojumam.

Dabīgais apgaismojums nespēj konkurēt ar mākslīgo apgaismojumu, jo darba aizsardzības prasības paredz vienmērīgu gaismu visā telpā, bez asa kontrasta starp darba vietas apgaismojumu un citām telpas zonām. Papildu apgaismojums uz darba virsmas ir nepieciešams tumšākās dienās un strādājot vakaros. Nepietiekams apgaismojums būtiski ietekmē acu veselību, izraisot arodslimību, kas sasistītas ar darbu pie datora.

Tiešam apgaismojumam darba vietā varat izmantot sienas lampas vai galda lampu.

Izvēloties sienas vai galda lampu, ņemiet vērā sekojošus aspektus:

  • Virziens. Ideālā gadījumā sienas apgaismojums būs regulējams. Jūs varēsiet mainīt sēdēšanas stāvokli, pārvietot datoru ērtākā leņķī un vienlaikus pielāgot gaismas virzienu. Tas pats noteikums attiecas uz galda lampām. Neizvēlieties statisku gaismu. Vislabāk, ja Jūs varat pielāgot ne tikai apgaismes ierīces virzienu, bet arī augstumu.
  • Augstums. Nenovietojiet sienas lampu pārāk augstu, pretējā gadījumā gaisma tiks pārāk izkliedēta pirms nonākšanas uz galda virsmas un būs piemērotāka kā papildu apgaismojums. Izvēloties galda lampu, pievērsiet uzmanību sava galda izmēram un pārliecinaties, vai lampa ir pietiekami augsta, lai apgaismotu visu darba zonu. Jo augstāka lampa, jo lielāks būs apgaismojuma lauks.

Ja telpās ir  griestu gaismekļi vai iebūvēti gaismekļi, tad darba vietā tiek nodrošināts vienmērīgs apgaismojums. Neatkarīgi no tā, kāda veida gaismekli Jūs izvēlaties, vissvarīgākais ir tas, ka gaismai būtu jāplūst no priekšas un augšas - tā, lai ēna no rokām netraucētu darbam ar klaviatūru, bet reizē arī nespīdētu acīs. Šāda apgaismojuma galvenais mērķis ir apgaismot telpu ap Jūsu darba vietu, lai, acis novirzot prom no darba virsmas, tas strauji nemainītos. 

Ja gaismekli pakar pārāk tuvu darba galdam, gaisma spīdēs monitorā vai pat acīs. No teiktā skaidrs, ka ar acu veselību saistītu arodslimību iespējama novēršana, ir saistīta ar atbilstoši izvietotiem gaismekļiem.

vierietis sez majas biroja vakara pie dazada apgaismojuma ertam darbam

Apgaismojuma intensitāte un krāsas temperatūra

Saudzīgākie acīm galdu lampu modeļi ir tie, kad, izvēloties gaismekļu spuldzes, tās iegādātas ar matētu stiklu. Atbilstoši telpas funkcijai un, ievērojot darba aizsardzības prasības, tiek piemeklēti arodslimību neizraisoši gaismekļi. Runājot par darba vietas apgaismojumu, vislabāk, ja tā ir izgaismota samērā spilgti, un pati gaisma ir neitrāla. Krāsu temperatūru mēra kelvinos (K) ar skalu no 1000 līdz 10 000. Jo lielāks skaitlis, jo baltāka un vēsāka gaisma. Lampām galvenās telpas apgaismošanai izvēlaties spuldzes ar vismaz 4000 K, vēlams no 5000 līdz 6000 K.

Gaismas spilgtumu mēra lūmenos (lm). Lai precīzi zinātu, kādas spilgtuma spuldzes Jums ir vajadzīgas, būtu jāapsver, kāda lieluma telpu vēlaties apgaismot. Spuldzes ar spilgtumu 300-750 lm / m2 atbilstoši piemērotas mācību vai darba telpām.

Lai uzzinātu vairāk par gaismas spilgtumu, krāsu temperatūru un to, kāds apgaismojums ir vislabāk piemērots katrā mājas telpā, lasiet rakstu – Interjera apgaismojums: viss, kas Jums ir jāzina.

Rezumējot, var identificēt divas galvenās lietas, kas ir īpaši svarīgas, plānojot darba vietas apgaismojumu. Vispirms izvēlieties galveno un papildu apgaismojumu, ar dabisko apgaismojumu vien nepietiks. Otrkārt, pat ja Jūs izvēlaties labāko gaismekli, bet ievietojat nepareiza toņa vai spilgtuma spuldzes, apgaismojums būs nepietiekams.

Pircējiem patika šis ieraksts

4.8/5
4 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?