Noderīgi padomi

Apgaismojums interjerā: Viss, ko Jums vajadzētu zināt

09 09 2020
melna moderna lampa apgaismojuma

Gaisma ne tikai izgaismo telpas, bet arī piešķir tām noskaņu, uzlabo cilvēka pašsajūtu un darba spējas. Mūsdienu modernie risinājumi neaprobežojas ar izgaismošanu vien – tie piedāvā viedus risinājumus, ar kuru palīdzību Jūs varat mainīt apgaismojuma intensitāti, toni un nodrošināt darbam vai atpūtai piemērotu vidi. 

Interneta veikals 220.lv aicina iepazīties ar apgaismojuma veidiem un visu pārējo, ko Jums vajadzētu zināt par apgaismojumu interjerā.

Dabiskais apgaismojums

Dabiskais apgaismojums ir saules gaisma, kuru ieteicams telpās ielaist maksimāli daudz. Visefektīvākie tiešās saules gaismas avoti bez šaubām ir mājokļa logi un durvis. Saules gaisma ir visbūtiskākais apgaismojums interjerā. Tā ne tikai nodrošina telpu funkcionalitāti, bet arī ievērojami uzlabo cilvēka pašsajūtu un produktivitātes līmeni. Pietiekams dabīgais apgaismojums telpās ļaus Jums efektīvi samazināt elektrības patēriņu.

Saules gaismas daudzumu telpās ietekmē visdažādākie faktori. Viens no tiem ir nepiemēroti aizkari. Ja aizkari telpā ir par biezu, dabiskais apgaismojums gluži vienkārši nespēj tikt tiem cauri. Arī gadalaiks un laika apstākļi neapšaubāmi ietekmē dabiskā apgaismojuma līmeni telpās, taču šo faktoru diemžēl nav iespējams kontrolēt. 

Vai zinājāt, ka arī debespusei ir liela nozīme? Ja Jūsu mājokļa logi ir novietoti ziemeļu vai austrumu virzienā, tad dabiskais apgaismojums šajās telpās ieplūdīs tikai rīta pusē. Lai saules stari telpās iekļūtu visā dienas garumā, logiem jābūt vērstiem rietumu vai dienvidu virzienā.

Pastāv arī citi veidi dabiskā apgaismojuma pavairošanai mājoklī. Aizkaru izvēlē ir jāizvairās no pārāk bieziem audumiem un dažādām logu dekorācijām. Izvēlieties mēbeles ar spoguļtipa virsmu. Tās atstaros dabisko apgaismojumu un paātrinās tā izplatību telpās.

Mākslīgais apgaismojums

Mākslīgais apgaismojums rodas no dažādiem mākslīgi radītiem gaismas avotiem, kuri patērē elektrību. Mākslīgā gaisma mūs nodrošina ar tik ļoti nepieciešamo apgaismojumu arī vēlās nakts stundās, kad dabīgā saules gaisma vairs nevar tikt izmantota.

Pie mākslīgā apgaismojuma pieskaitāmi visdažādākie gaismekļi, to skaitā galda, sienas, grīdas un griestu lampas. Mūsdienu tirgū pieejami arī tā sauktie viedie gaismekļi, kas sniedz iespēju regulēt to spilgtumu, toni un krāsu.

Mākslīgā apgaismojuma pirmsākumi meklējami senā pagātnē, laikos, kad cilvēki atklāja uguns liesmu. Šo šķietami primitīvo mākslīgās gaismas avotu cilvēki pielieto arī mūsdienās. Gan sveces liesma, gan kamīna vieta piešķirs telpai papildu apgaismojumu, kā arī lielisku un relaksējošu noskaņu.

Interjera apgaismojuma veidi

Lai arī cik lieliska būtu dabīgā gaisma, dzīve mūsdienās nav iedomājama bez Jūsu vajadzībām un telpas platībai piemērota mākslīgā apgaismojuma. Mākslīgais interjera apgaismojums iedalās vairākās apakškategorijās.

Vispārējais apgaismojums 

Par telpas vispārējo apgaismojumu ir atbildīgs telpas centrālais gaismeklis, kas parasti novietots telpas griestu centrā. Vispārējai gaismai pēc būtības ir jāatdarina dabiskais saules apgaismojums, proti, jānodrošina identisks gaismas daudzums.

moderna lampa viesistabaidejas viesistabas apgaismojumamviesistabas apgaismojums

Noskaņojuma apgaismojums

Noskaņojuma apgaismojums interjerā ir paredzēts, kā jau liecina kategorijas nosaukums, noskaņas radīšanai. Centrālais gaismeklis ir visai ikdienišķs un pierasts – noskaņas apgaismojums piedāvā pavisam citu sajūtu līmeni. 

Pie noskaņu radošajiem gaismas avotiem pieskaitāma jau iepriekš minētā sveces liesma, lampiņu virtenes, LED apgaismojums, spuldzīšu lentes un citi.

lampinu virtene gulamistabavirtene ar gaisminam gulamistaba

Akcenta jeb fokusa apgaismojums

Akcenta apgaismojums ir domāts kāda telpas elementa izcelšanai jeb akcentēšanai. Tas varētu būt pie sienas piestiprināms un izmērā neliels prožektors, kas izgaismo, piemēram, gleznu. Ņemiet vērā, ka šis gaismeklis jānovieto tā, lai tas neradītu cilvēka acīm nepatīkamu atspīdumu.

akcenta apgaismojums gulamistaba

Darba vietas apgaismojums

Darba vietas apgaismojums ir paredzēts pietiekama gaismas līmeņa nodrošināšanai, lai darba vieta būtu pēc iespējas gaišāka un funkcionālāka. Ofisā vai darba stūrītī vajadzīgo papildu apgaismojumu palīdzēs sniegt dažāda stila stāvlampas un galda lampas.

darba vietas apgaismojumsmajas darba vietas apgaismojums

Gaismekļu tipi 

Plānojot mājokļa interjeru, ļoti svarīgi kombinēt gan dabisko, gan mākslīgo apgaismojumu. Mākslīgo gaismas avotu izvēle ir ārkārtīga plaša. Apskatīsim izplatītākos no tiem.

Griestu lampas 

Pie griestiem piestiprināti mākslīgās gaismas objekti kalpo kā centrālais un galvenais vispārējā apgaismojuma avots. Tam jāspēj nodrošināt adekvāts apgaismojuma līmenis ikdienišķām aktivitātēm.


 Galda lampas 

Lampas, kas novietojamas uz galda virsmām, ir kompakts un viegli pārvietojams gaismas avots. Galda lampa nodrošinās lielisku apgaismojumu visdažādākajām virsmām un efektīvi atvieglos darbu izpildi.


Sienas lampas

Gaismekļi, kas piestiprināmi pie sienas, piešķirs telpai mājīguma sajūtu. Siena lampas visbiežāk tiek izmantotas kā papildu apgaismojuma avots jau esošajiem gaismekļiem.


Stāvlampas

Šāda tipa gaismekļi ir aprīkoti ar statīvu un tiek novietoti uz zemes. Stāvlampas sniedz papildu apgaismojumu un var kalpot arī kā lielisks interjera dizaina elements.


LED virtenes vai lentes

Šie gaismekļi kalpo kā dekoratīvie elementi. Tie piešķir telpai visai romantisku noskaņu. LED virtenes vai lentes piedāvā arī dažādas regulēšanas opcijas, piemēram, krāsu un pārslēgšanās ātrumu regulēšanu.


Viedie gaismekļi

Interneta veikala 220.lv piedāvājumā atradīsiet arī tā sauktos viedos gaismekļus. Tie ir ērti un viegli pārvaldāmi ar Jūsu mobilā telefona palīdzību. Ar mobilās aplikācijas piesaisti, Jūs varēsiet pārvaldīt gaismekļa spilgtumu, toni, krāsu, kā arī ieslēgt un izslēgt to attālināti.

Vērtīgi ieteikumi Jūsu telpām

Lai apgaismojums telpās būtu funkcionāls un pēc iespējas efektīvāks, ieteicams sekot jau pārbaudītiem ekspertu ieteikumiem.

Dzīvojamā telpa

Šajā telpā ieteicams apvienot vispārējo un akcenta apgaismojumu. Akcentu izstarojošie gaismekļi palīdzēs variēt ar telpas kopējo noskaņu. Dzīvojamai telpai ir jābūt gaišai un aprīkotai ar siltu apgaismojumu. Lielisku akcentu piešķirs pie sienas piestiprināms prožektors, kas cēli izgaismos kādu no telpā atrodamajiem dekoriem. Apgaismojumam šajā telpā ir jābūt universālam un piemērotam visām aktivitātēm. Izlasiet un uzziniet vairāk: Apgaismojums viesistabā: idejas un padomi. Apvienojiet funkcionalitāti un komfortu.

viesistabas apgaismojums majas interjera

Guļamistaba 

Guļamistabas apgaismojums nedrīkst būt pārāk uzkrītošs. Tam jābūt siltam un nomierinošam. Šajā telpā noteikti nevajag pārcensties ar akcenta gaismekļu ierīkošanu – tos atstājiet dzīvojamās telpas vajadzībām. 

Ērts risinājums lasītājiem ir salokāmās galda lampas novietošana uz naktsgaldiņa. Tā izgaismos Jums nepieciešamo platību, kā arī netraucēs blakus guļošajai personai. Ja Jūs apsverat cik daudz un kādi gaismekļi ir nepieciešami guļamistabā, izlasiet rakstu: Idejas guļamistabas apgaismojumam: kā plānot guļamistabas apgaismojumu?

gulamistabas apgaismojums siltos tonosgulamistabas apgaismojums interjera

Virtuve

Virtuves telpa pieprasa visai spilgtu apgaismojumu, kas neveido liekas ēnas. Darbam nepieciešamās virsmas būtu ieteicams apgaismot ar apgaismojumu, kas paslēpts zem virtuves skapīšiem. Šai vajadzībai lieti noderēs tieši LED lentes. Lai izvēlētos vispiemērotāko variantu katrai virtuves zonai, izlasiet rakstu: Virtuves apgaismojums - labākās idejas.

virtuves apgaismojums

Vannas istaba

Vannas istabā vislabāk noderēs apgaismojums ar regulējamu spilgtuma pakāpi. Tam jābūt pietiekoši spilgtam, lai Jūs varētu noskūties vai uzklāt dekoratīvo kosmētiku, kā arī pietiekoši nomierinošam, lai dienas beigās varētu mierīgi relaksēties vannā. Svarīga ir arī spoguļa apgaismošana. Lai netiktu veidotas traucējošas ēnas, spogulis ir jāizgaismo no augšpuses, turklāt no abām pusēm. Ja Jūs nezinat, kādas lampas un spuldzes būs vispiemērotākās, izlasiet rakstu: Vannas istabas apgaismojums - labākās idejas.

vannas istabas apgaismojums majas interjera

Bērnistaba 

Telpās, kurās uzturas Jūsu bērni, vēlams maigs un saudzīgs apgaismojums. Tas nedrīkst būt pārāk spilgts, jo var sagādāt grūtības aizmigt.  Bērnu istabas lampu slēdžus būtu ieteicams novietot bērniem aizsniedzamā vietā, lai bērni paši varētu regulēt apgaismojuma nepieciešamību. 

Bērnistabas vajadzībām jāizvēlas droši gaismekļi, proti, vajadzētu izvairīties no dažāda veida lampām, kas nokarājas no griestiem. Bērni tās var aizķert, sabojāt un pat savainoties. Kā izvēlēties apgaismojumu mazulim un pusaudzim, lasiet rakstā: Bērnu istabas apgaismojums: idejas un padomi

praktisks bernu istabas apgaismojums

Spuldžu krāsu temperatūra un spilgtums

Plānojot apgaismojumu, ir ārkārtīgi svarīgi izvēlēties pareiza spilgtuma un nokrāsas spuldzes. No tā būs atkarīgs, vai vēlamā vide būs mājīga un relaksējoša, vai arī tiks veicināta darbam piemērota koncentrēšanos. 

Krāsu temperatūra. To mēra kelvinos (K), skalā no 1 000 līdz 10 000. Jo lielāks skaitlis - jo baltāka un vēsāka būs gaisma. Parasti mājās tiek izmantotas spuldzes, kas nav lielākas par 7 000 K. 

Iespējams izdalīt trīs pamata nokrāsas:

  • Silti balta (ENG: warm white), tas ir spuldzes līdz 3 000 K. Tās izstaro mīkstu, dzeltenīgu gaismu un rada mājīgu vidi. Piemērotas, kā papildu apgaismojums viesistabā, virtuvē vai guļamistabā. 
  • Auksti balta (ENG: bright white), spuldzes no 5 000 K. Balta gaisma, kas ir vispiemērotāka mērķa apgaismojumam vai īpaši tumšās telpās, piemēram, pagrabā.
  • Dienas gaisma (ENG: day light), spuldzes no 3 000 K līdz 5 000 K. Tā ir vidējs variants starp auksti baltu un silti baltu nokrāsu. Šādas spuldzes ir kā dienasgaismas imitācija. Tās ir piemērotas funkcionālam un pamata apgaismojumam. Šādas spuldzes ir ieteicams lietot darba telpās, vannas istabā, virtuvē zem skapīšiem un gaitenī. 

Gaismas spilgtums. To mēra lūmenos (lm). Lai precīzi zinātu, kāda spilgtuma spuldzes Jums ir nepieciešamas, Jums ir jāapsver, kāda izmēra un mērķa telpu Jūs vēlaties apgaismot. Katrai telpai ir ieteicamais lūmenu skaits uz katru 1 kv.m. 

Tāpēc, lai precīzi aprēķinātu kopējo lūmenu skaitu, būs jāsareizina ieteicamais lūmenu skaits ar telpas platību. Piemēram: pieņemsim, ka vēlaties apgaismot 30 kv.m. virtuvi. Ieteicamais lūmenu skaits virtuvei ir 350-450 lm / kv.m. Tas nozīmē, ka Jums vajadzētu izvēlēties spuldzi, kurai ir vismaz 10 500–13 500 lm. Tomēr šāds aprēķins ir tikai orientējošs. Daudz kas ir atkarīgs arī no pašas istabas sienu krāsas, vai arī no tā, vai telpā dominē tumšas vai gaišas krāsas.

spuldzisu izvele

Lai uzzinātu vairāk par spuldžu veidiem, izlasiet rakstu: Padomi, kā izvēlēties spuldzes.

Apgaismojums ir īpaši svarīgs, iekārtojot mājas interjeru, jo izvēloties nepareizus gaismekļus, pat ļoti skaisti mēbelētās mājas izskatīsies nekārtīgi un nestilīgi. Vispirms padomājiet par to, ar kādām aktivitātēm Jūs nodarbosieties konkrētajā telpā. Pēc tam izvēlieties 2-4 gaismekļus, atkarībā no istabas lieluma. Nepārslogojiet istabu ar modernām lampām, kurām nav nekādas funkcionalitātes. Un pēdējā lieta – aprēķiniet, kāda spilgtuma spuldzes Jums ir nepieciešamas, lai Jūsu apgaismojums nebūtu pārak spilgts, vai otrādāk - pārāk blāvs.

Pircējiem patika šis ieraksts

3.5/5
4 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?