Noderīgi padomi

Apgaismojums interjerā: Viss, ko Jums vajadzētu zināt

09 09 2020
melna moderna lampa apgaismojuma

Gaisma ne tikai izgaismo telpas, bet arī piešķir tām noskaņu, uzlabo cilvēka pašsajūtu un darba spējas. Mūsdienu modernie risinājumi neaprobežojas ar izgaismošanu vien – tie piedāvā viedus risinājumus, ar kuru palīdzību Jūs varat mainīt apgaismojuma intensitāti, toni un nodrošināt darbam vai atpūtai piemērotu vidi. 

Interneta veikals 220.lv aicina iepazīties ar apgaismojuma veidiem un visu pārējo, ko Jums vajadzētu zināt par apgaismojumu interjerā.

Dabiskais apgaismojums

Dabiskais apgaismojums ir saules gaisma, kuru ieteicams telpās ielaist maksimāli daudz. Visefektīvākie tiešās saules gaismas avoti bez šaubām ir mājokļa logi un durvis. Saules gaisma ir visbūtiskākais apgaismojums interjerā. Tā ne tikai nodrošina telpu funkcionalitāti, bet arī ievērojami uzlabo cilvēka pašsajūtu un produktivitātes līmeni. Pietiekams dabīgais apgaismojums telpās ļaus Jums efektīvi samazināt elektrības patēriņu.

Saules gaismas daudzumu telpās ietekmē visdažādākie faktori. Viens no tiem ir nepiemēroti aizkari. Ja aizkari telpā ir par biezu, dabiskais apgaismojums gluži vienkārši nespēj tikt tiem cauri. Arī gadalaiks un laika apstākļi neapšaubāmi ietekmē dabiskā apgaismojuma līmeni telpās, taču šo faktoru diemžēl nav iespējams kontrolēt. 

Vai zinājāt, ka arī debespusei ir liela nozīme? Ja Jūsu mājokļa logi ir novietoti ziemeļu vai austrumu virzienā, tad dabiskais apgaismojums šajās telpās ieplūdīs tikai rīta pusē. Lai saules stari telpās iekļūtu visā dienas garumā, logiem jābūt vērstiem rietumu vai dienvidu virzienā.

Pastāv arī citi veidi dabiskā apgaismojuma pavairošanai mājoklī. Aizkaru izvēlē ir jāizvairās no pārāk bieziem audumiem un dažādām logu dekorācijām. Izvēlieties mēbeles ar spoguļtipa virsmu. Tās atstaros dabisko apgaismojumu un paātrinās tā izplatību telpās.

Mākslīgais apgaismojums

Mākslīgais apgaismojums rodas no dažādiem mākslīgi radītiem gaismas avotiem, kuri patērē elektrību. Mākslīgā gaisma mūs nodrošina ar tik ļoti nepieciešamo apgaismojumu arī vēlās nakts stundās, kad dabīgā saules gaisma vairs nevar tikt izmantota.

Pie mākslīgā apgaismojuma pieskaitāmi visdažādākie gaismekļi, to skaitā galda, sienas, grīdas un griestu lampas. Mūsdienu tirgū pieejami arī tā sauktie viedie gaismekļi, kas sniedz iespēju regulēt to spilgtumu, toni un krāsu.

Mākslīgā apgaismojuma pirmsākumi meklējami senā pagātnē, laikos, kad cilvēki atklāja uguns liesmu. Šo šķietami primitīvo mākslīgās gaismas avotu cilvēki pielieto arī mūsdienās. Gan sveces liesma, gan kamīna vieta piešķirs telpai papildu apgaismojumu, kā arī lielisku un relaksējošu noskaņu.

Interjera apgaismojuma veidi

Lai arī cik lieliska būtu dabīgā gaisma, dzīve mūsdienās nav iedomājama bez Jūsu vajadzībām un telpas platībai piemērota mākslīgā apgaismojuma. Mākslīgais interjera apgaismojums iedalās vairākās apakškategorijās.

Vispārējais apgaismojums 

Par telpas vispārējo apgaismojumu ir atbildīgs telpas centrālais gaismeklis, kas parasti novietots telpas griestu centrā. Vispārējai gaismai pēc būtības ir jāatdarina dabiskais saules apgaismojums, proti, jānodrošina identisks gaismas daudzums.

moderna lampa viesistabaidejas viesistabas apgaismojumamviesistabas apgaismojums

Noskaņojuma apgaismojums

Noskaņojuma apgaismojums interjerā ir paredzēts, kā jau liecina kategorijas nosaukums, noskaņas radīšanai. Centrālais gaismeklis ir visai ikdienišķs un pierasts – noskaņas apgaismojums piedāvā pavisam citu sajūtu līmeni. 

Pie noskaņu radošajiem gaismas avotiem pieskaitāma jau iepriekš minētā sveces liesma, lampiņu virtenes, LED apgaismojums, spuldzīšu lentes un citi.

lampinu virtene gulamistabavirtene ar gaisminam gulamistaba

Akcenta jeb fokusa apgaismojums

Akcenta apgaismojums ir domāts kāda telpas elementa izcelšanai jeb akcentēšanai. Tas varētu būt pie sienas piestiprināms un izmērā neliels prožektors, kas izgaismo, piemēram, gleznu. Ņemiet vērā, ka šis gaismeklis jānovieto tā, lai tas neradītu cilvēka acīm nepatīkamu atspīdumu.

akcenta apgaismojums gulamistaba

Darba vietas apgaismojums

Darba vietas apgaismojums ir paredzēts pietiekama gaismas līmeņa nodrošināšanai, lai darba vieta būtu pēc iespējas gaišāka un funkcionālāka. Ofisā vai darba stūrītī vajadzīgo papildu apgaismojumu palīdzēs sniegt dažāda stila stāvlampas un galda lampas.

darba vietas apgaismojumsmajas darba vietas apgaismojums

Gaismekļu tipi 

Plānojot mājokļa interjeru, ļoti svarīgi kombinēt gan dabisko, gan mākslīgo apgaismojumu. Mākslīgo gaismas avotu izvēle ir ārkārtīga plaša. Apskatīsim izplatītākos no tiem.

Griestu lampas 

Pie griestiem piestiprināti mākslīgās gaismas objekti kalpo kā centrālais un galvenais vispārējā apgaismojuma avots. Tam jāspēj nodrošināt adekvāts apgaismojuma līmenis ikdienišķām aktivitātēm.


 Galda lampas 

Lampas, kas novietojamas uz galda virsmām, ir kompakts un viegli pārvietojams gaismas avots. Galda lampa nodrošinās lielisku apgaismojumu visdažādākajām virsmām un efektīvi atvieglos darbu izpildi.


Sienas lampas

Gaismekļi, kas piestiprināmi pie sienas, piešķirs telpai mājīguma sajūtu. Siena lampas visbiežāk tiek izmantotas kā papildu apgaismojuma avots jau esošajiem gaismekļiem.


Stāvlampas

Šāda tipa gaismekļi ir aprīkoti ar statīvu un tiek novietoti uz zemes. Stāvlampas sniedz papildu apgaismojumu un var kalpot arī kā lielisks interjera dizaina elements.