Noderīgi padomi

Drošība uz ūdens pirmajā vietā - kas jāņem vērā laivotājiem?

Plaša izvēle drošības vestēm
15 05 2020
virietis drosibas veste brauc pa upi ar laivu

Vasaras straujā tuvošanās iezīmē arī ūdens prieku baudīšanas sezonas sākumu. Kamēr citi gaida peldēšanas sezonas atklāšanu, citi nevar vien sagaidīt, kad varēs doties laivu braucienā. 

Laivu braucieni labā kompānijā var sagādāt tiešām jaukus un prieka pilnus brīžus, to nevar noliegt, tomēr lai nekas neizbojātu Jūsu laivu braucienu, jāpatur prātā, ka uz ūdens drošībai tomēr jābūt pirmajā vietā - tāpēc šoreiz par to, kas jāņem vērā laivotājiem, lai brauciens būtu ne tikai jautrs, bet arī drošs. 

Un atcerieties, ka katrs pats ir atbildīgs par savu drošību, ja laivot līdzi dodas arī bērni, tad vecāki ir atbildīgi par savu lolojumu drošību un veselību.

Glābšanas veste ir obligāta

Pat, ja laivojat pa mierīgu upi, kurai nav krāces vai atvari, un arī straume nav pārāk spēcīga, atcerieties, ka glābšanas veste ir obligāts drošības aksesuārs. Turklāt nepietiek tikai ar to, ka veste atrodas laivā, tai ir jābūt uzvilktai un arī aizpogātai.


 Savukārt, ja laivas tiek izmantotas ekstrēmākos apstākļos, piemēram, straujās upēs ar krācēm, tad galvā jābūt arī aizsargķiverei. Šie aizsarglīdzekļi pasargās ne tikai no traumām, bet arī noslīkšanas. 


Neliietojet apreibinošas vielas

Atrašanās uz ūdens nav savienojama ar apreibinošo vielu lietošanu. Lai arī reizēm liekas, ka laivošana ir pavisam mierīgs pasākums, kura laikā var atslābināties, iedzerot kādu graķīti, labāk to atstāt citām reizēm. 

Reibums var iestāties pēkšņi un pat neparedzami, īpaši karstā un saulainā laikā, un sekas var būt bēdīgas, kur mazākā bēda var būt laivas apgāšanās un iekrišana ūdenī. Turklāt reibuma stāvoklis var radīt nepamatotu pašapziņas pieaugumu, kas var robežoties ar muļķīgu pārgalvību.

Aizmirstiet par pārgalvību

Ūdens nav īstā vieta, kur tēlot pārgalvi. Vieni no visbiežākajiem cēloņiem nelaimes gadījumiem uz ūdens ir tieši cilvēku pārgavība un muļķība, un, ja vēl tam visam pievienojas apreibinošo vielu lietošana, sekas var būt pat letālas. Tāpēc par pārgalvību un izrādīšanos laivojot, būtu jāaizmirst pavisam. 

Tāpat arī nedrīkst ķerties pie kokiem vai to zariem, jo tas var novest pie laivas apgāšanās. Arī sēžot laivā, nedrīkst to šūpināt, celties kājās vai mainīties vietām, jo laiva kādā brīdī var apgāzties. Arī no priekšā esošiem šķēršļiem vajadzētu izvairīties un tos apbraukt, īpaši, ja braucienā izmantojat gumijas laivas, jo asāka akmens šķemba varēs viegli pārgriezt gumiju.

Jāaizmirst arī par jociņiem, kas saistīti ar slīkšanu, piemēram, nevajadzētu kliegt: “Palīgā! Slīkstu!”. Pirmkārt, jau tas nav piemērots laiks šādiem jokiem, otrkārt, pēc dažiem šādiem jociņiem, neviens vairs neticēs brīdī, ja sauciens pēc palīdzības būs domāts nopietni.

Laivu braucienā ņemiet līdzi aptieciņu un citas pirmās nepieciešamības lietas

Laivu braucienā arī jānodrošinās ar to, lai līdzi būtu paņemti visi nepieciešamie medikamenti un pirmās palīdzības aptieciņa. Nekad nevar paredzēt, kādas situācijas var gadīties, tāpēc labāk nodrošināties jau laicīgi. Aptieciņā vēlams ielikt ne tikai medikamentus, bet arī pretapdeguma un sauļošanās līdzekļus, jo uz ūdens saule pievelk vairāk nekā uz sauszemes.