Noderīgi padomi

Kā aprēķināt radiatoru lielumu un jaudu?

25 08 2020
moderns centralas apkures radiators pie sienas

Radiatori ir viens no senākajiem, taču efektīvākajiem mājas apsildīšanas veidiem. Mūsdienās vēl joprojām radiatorus izmanto visā pasaulē, jo tiem ir vienkāršs uzbūves un darbības mehānisms, turklāt tas ir viens no nedaudzajiem apkures veidiem, kas ir spējīgs vienmērīgi sasildīt telpu. 

Lai Jūs spētu izmantot radiatoru apkures sistēmu pēc iespējas efektīvāk, Jums ir jāsaprot un jāzina, kā noteikt Jūsu telpām piemērotāko radiatoru lielumu un jaudu.

paris silda kajas vilnas zekes pie silta radiatora

Radiatori un gaisa temperatūra dažādās telpās

Pašsaprotami, ka agrāk mājokļi netika veidoti atbilstoši pašreizējiem standartiem, un apkures radiatori bija pavisam citādi. Mūsdienās radiatoru veidi ir daudz un dažādi, turklāt arī pieslēguma veidi ir kļuvuši modernāki. 

Pašreiz par vienu no lielākajām prioritātēm kļuvusi pareizas temperatūras uzturēšana. Jo efektīvāk tiek izmantota siltuma jauda, jo lielāka iespēja, ka krasi samazināsies elektrības rēķins.

Ja istabas temperatūra ir pārāk zema, uzkrājas ūdens, siena kļūst mitra (īpaši loga apvidū), un rodas pelējums. Tas, protams, bojā īpašumu un arī veselību. Termiskajam komfortam ir liela nozīme, un pastāv vairāki faktori, kas ietekmē to, kādai konkrētajā mirklī vajadzētu būt temperatūrai Jūsu mājokļa telpās:

 • Vides faktori, kā gaisa mitrums un sildošie elementi, kas ietekmē telpas temperatūru;
 • Personiskie faktori, piemēram, apģērbs;
 • Situācijas faktori, tādi kā fiziskas aktivitātes vai atpūta.

Pēdējo 20 gadu laikā ļoti aktīvi tiek pētīts tas, ko mēs uztveram kā ideālo apkārtējās vides temperatūru. Liela loma ideālās temperatūras iestatīšanā ir mitrumam, jo temperatūra mainās līdz ar mitruma līmeni gaisā - atrodoties telpā ar augstāku mitrumu, mēs jūtamies ērtāk pie zemākas temperatūras. Tātad, jo mazāks mitrums, jo augstākai vajadzētu būt telpas temperatūrai. Tiek uzskatīts, ka ideālā temperatūra dažādās telpās ir šāda:

 • Dzīvojamā istaba jeb viesistaba - 20 līdz 22 grādi;
 • Virtuve - 18 līdz 20 grādi;
 • Vannas istaba - 22 līdz 24 grādi;
 • Guļamistaba - 16 līdz 19 grādi;
 • Gaitenis - 15 līdz 18 grādi;
 • Noliktavas telpas - 15 līdz 18 grādi.

Lai panāktu pēc iespējas piemērotāko temperatūru, arvien biežāk cilvēki mēdz izvietot mājoklī radiatorus, kas ir par lielu, un pēc tam uzstādīt pie katra radiatora termostatu, lai samazinātu radiatora veiktspēju. Tomēr sasniegt ideālo apkures temperatūru nav tik viegli, kā varētu likties, jo jārēķinās ar siltuma zudumiem. Jaunākiem mājokļiem ir labāka izolācija, savukārt vecākiem mājokļiem izolācijas slānis, visticamāk, pildīts ar ķieģeļiem, kas līdz ar to rada lielākus siltuma zudumus. 

radiatora termogulators

Telpas izolācija ietekmē to, cik daudz enerģijas nepieciešams, lai temperatūra sasniegtu vēlamo temperatūru. Ja sienu izolācija ir slikta, no telpas izplūdīs aptuveni 15%, savukārt, ja telpa atrodas mājokļa stūrī vai ziemeļu virzienā, no telpas izplūdīs aptuveni 10% kopējā siltuma. 

Radiatoru lieluma aprēķināšana

Lai noteiktu piemērotāko radiatoru izmērus, jāapdomā vairākas svarīgas lietas:

 • Cik liela ir telpa?

Jums jāzina ikvienas telpas izmēri - augstums, garums, platums. Izmērus jāizsaka kvadrātmetros vai kubikmetros.

 • Cik logu ir telpai? 

Jāapzinās, ka, lai arī nedaudz, taču visi logi rada caurvēju, ūdens uzkrāšanos un siltā gaisa zudumus, tādēļ aprēķinos tie noteikti jāņem vērā.

 • Cik radiatorus vajag konkrētajai telpai? 

Iespējams, ka lielai telpai nepietiks ar vienu lielu radiatoru. Tādā gadījumā labāk dot priekšroku 2 vai 3 mazākiem, kas nodrošinās vienmērīgāku siltā gaisa plūsmu. 

 • Kur radiators tiks novietots?

Radiatorus mūsdienās var novietot teju jebkur. Dažāda dizaina radiatoriem ir atšķirīgi pieslēgumu veidi. Atkarībā no tā, kur atradīsies radiators (zem loga, pie sienas, griestu rajonā), mainīsies radiatora pieslēguma veids (sānu vai apakšējais).

Sānu savienojuma centrālapkures radiatori:


Apakšējā savienojuma centrālapkures radiatori:


 • Kādus radiatorus izvietosies konkrētajā telpā?

Eļļas radiatori, čuguna radiatori, elektriskie radiatori, alumīnija radiatori - izvēle ir ļoti plaša un dažāda. Pieejami arī sienas, griestu un grīdas radiatori. Agrāk populāri bija čuguna, taču mūsdienās biežākā izvēle ir tērauda paneļu apkures sistēmas.

Vienkāršākais veids, kā noteikt, kāda izmēra radiatorus vajadzētu ierīkot telpā - izmērīt konkrēto telpu, izteikt to kubikmetros un, atbilstoši tiem, definēt izmērus (Britu termālās vienības). Termālās vienības nosaka to, cik daudz enerģijas nepieciešams, lai paaugstinātu ūdens pintes (aptuveni) temperatūru par vienu grādu. Jo lielāks vienību skaitlis, jo ātrāk radiators spēs apsildīt telpu. 

 • Viesistaba - 5x kubikmetru skaits;
 • Guļamistaba - 4x kubikmetru skaits;
 • Virtuve un citas koplietošanas telpas - 3x kubikmetru skaits.

Radiatora jaudas aprēķināšana

Radiatora jauda visbiežāk tiek izteikta vatos (W). Jauda tiek aprēķināta, ņemot vērā, ka 1 m2 telpai nepieciešams aptuveni 100 w liels radiators. Nepieciešamā radiatoru jauda pamatā ir atkarīga no 3 faktoriem: izmēra (m3), nepieciešamās temperatūras, un tā, cik lielā mērā mājoklis ir izolēts. 

Siltuma jaudas aprēķins notiek trīs vienkāršos soļos:

 1. Telpas garumu reizina ar telpas platumu un augstumu (izsaka to m3);
 2. Nosaka telpai nepieciešamo vatu skaitu uz vienu m3 (vannas istaba - 93 vati, viesistaba - 85 vati, virtuve - 77 vati, guļamistaba - 70 vati);
 3. Iegūto m3 reizina ar nepieciešamo vatu skaitu.

Vati ir ļoti svarīgs rādītājs, jo, ja radiatoram nepietiks jaudas, tas nespēs sasildīt telpu, panākot vēlamo temperatūru. Ja radiatoram ir vairāk jaudas, nekā nepieciešams, tad tā ir gan naudas, gan vietas izšķiešana. 

Ieteikumi, kas palīdzēs, izvēloties radiatorus

 • Vairāk ne vienmēr ir labāk

Lai arī cik ļoti daudzi cenšas pierādīt pretējo, lieliem radiatoriem nevajadzētu atrasties mazās telpās! 1 m2 telpai nepieciešams aptuveni 100 w liels radiators, un to noteikti vajadzētu atcerēties un ņemt vērā.

 • Izolācija 

Mājoklis nevar ļoti efektīvi saglabāt radiatoru radīto siltumu, ja tam nav laba izolācija. Tādēļ, ja iespējams, pirms apkures sistēmas ierīkošanas vispirms vajadzētu uzlabot mājokļa izolāciju, piemēram, nosiltinot sienas. 

 • Logu daudzums un stāvoklis

Logu daudzumam un stāvoklim ir liela ietekme uz to, cik ātri (vai lēni) mājoklis sasilst. Piemēram, mājoklim, kas aprīkots ar dubultstikliem, pavisam noteikti var izvēlēties mazākus radiatorus. Ja mājoklī ir daudz vecu logu, būs lieli siltuma zudumi, tādēļ noteikti nepieciešama jaudīgāka apkure.

 • Griestu augstums

Dažiem mājokļiem vēl joprojām saglabājušies augstie griesti - tas nozīmē, ka ir vairāk vietas radiatoriem. Šādā gadījumā vajadzētu izvēlēties tādus radiatorus, kas efektīvi spēs apsildīt augsto telpu, piemēram, sienas radiatorus. Augstums ir defekts, ko ar piemērotiem radiatoriem iespējams pārvērst efektā!

 • Atrašanās vieta

Atkarībā no tā, kur atrodas Jūsu mājoklis, iespējams noteikt vatu skaitu, kas nepieciešams, lai sasildītu mājokli. Piemēram, ja Jūsu mājoklis atrodas ziemeļos, Jums būs nepieciešams vairāk radiatoru jaudas nekā cilvēkam, kas dzīvo dienvidos.

 • Radiatoru maiņa

Ja Jūsu mājokļa apkure ir novecojusi, un Jūs vēlaties mainīt pieslēguma veidu, noteikti sekojiet līdzi tam, lai netiktu pārsniegti jaudas rādītāji. Precīza pieslēguma ierīkošana ir ļoti svarīgs drošības aspekts. Ja, piemēram, izvēlētie radiatori dzīvoklim ir pārāk jaudīgi, var tikt bojātas visa mājokļa strāvas ķēdes. Ja rodas kaut mazākās šaubas par centrālās apkures radiatoru izvēli un vai tie ir piemēroti Jūsu mājai, noteikti vērsieties pie speciālista!

Pircējiem patika šis ieraksts

4.2/5
5 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?