Noderīgi padomi

Kā cīnīties ar skudrām?

Plaša izvēle līdzekļiem pret skudrām
04 03 2022
skudras dodas uz skudrupuzni, nes lapinu dalinas

Dažas skudras dārzā nesagādā problēmas, tomēr lielas nepatikšanas parādās tad, kad skudru ir maz, bet pēc kāda laika - vesela kolonija. Būtībā skudras ir vajadzīgas, jo tās iznīcina dārza kaitēkļus un uztur bioloģisko līdzsvaru, tomēr vairāk šie kukaiņi tomēr nodara kaitējumu, jo izplata lapušus. 

Skudru kolonijas bojā arī dārza celiņus, dzīvo pie augiem, zemenēm, augļu krūmiem un augļu kokiem, tādēļ ir nepieciešams kontrolēt to skaitu un populāciju. Diemžēl to var būt ļoti grūti izdarīt, jo jācīnās nevis ar uz virsmas redzamajām atsevišķajām skudrām, bet gan ar to ligzdu un mātītēm.

Ir daudz aizsardzības metodes pret skudrām, cīņā pret skudrām noder gan ķīmiskie līdzekļi, gan tautā pārbaudītas metodes. Skudru iznīcināšanai labākās metodes un līdzekļi ir atkarīgi no tā, no kuras vietas Jūs vēlaties kukaiņus iznīcināt un cik spēcīgi pret tiem cīnāties.

Skudru iznīcināšana siltumnīcā

Ja skudras ir apmetušās siltumnīcā un izveidojušas tur savas kolonijas, izvēlieties līdzekļus, kas nekaitēs dārzeņiem vai citiem audzējamiem augiem! Vislabāk izvēlēties slazdus, kas piesaista skudras. Pārliecinieties arī, ka siltumnīcā ir pēc iespējas mazāk neskartas zemes. Vietas, kuras patīk skudrām, varat apkaisīt, piemēram, ar cukura un borskābes maisījumu, kafijas biezumiem, krīta pulveri, sodu.

darza aizsardziba no skudram ar kafijas biezumiem

Kā cīnīties pret skudrām uz zemenēm

Viena no gardākajām vasaras ogām – zemenes. Un, kad nākas dalīties šajās gardajās un ilgi lolotajās veltēs ar kaitēkļiem, var gadīties, ka ogām ir nepatīkama piegarša. Skudras izvēlas vietas, kur zemes pārvietošanās ir maza, tādēļ, ja vairākus gadus pēc kārtas vienā un tajā pašā vietā audzējat zemenes, visticamāk, pēc kāda laika tur parādīsies skudru kolonija.

Noteikti regulāri irdiniet zemi, kurā tiek audzētas zemenes! Lai skudras pilnībā iznīcinātu no zemenēm, izvēlieties dabiskus līdzekļus! Skudrām nepatīk kanēlis un citrusaugļi, tādēļ varat pievienot citrusaugļu mizu un/vai apkaisīt zemeņu augsni ar kanēli. 

virietis apsmidzina zemenes ar lidzekli pret skudram

Skudru iznīcināšana dārzā

Teorētiski skudrām nevajadzētu patikt dzīvot dārzā, jo cilvēki bieži mēdz irdināt un laistīt dārzu, tomēr, ja dārzu jau ieņēmušas skudras, Jūs sagaida smaga cīņa. Skudras var kaitēt dārzam, jo ​​tās ne tikai barojas no stādiem un jauniem augiem, bet arī aizsargā laputu, kas ir skudru galvenais barības vielu avots. 

Līdzeklis skudru iznīdēšanai no dārza jāizvēlas ļoti uzmanīgi, lai izmantotās vielas nesaindē dārzeņu un augļu audzes - izmēģiniet slazdus vai tautas metodes! Ja skudras izveidojušas koloniju tālāk no audzēm, ielejiet tur karstu ūdeni, tomēr pirms tam noteikti pārliecinieties, ka tādējādi nesadedzināsiet augu saknes! 

Skudrām nepatīk asas smakas, tādēļ, ja audzējat ķiplokus, pētersīļus, piparmētru – šo augu lapas var būt kā ēsma. Tāpat varat pagatavot vērmeles novārījumu un ar to apsmidzināt augus. Efektīva metode cīņai pret skudrām dārzā ir arī iepriekš minētais borskābes maisījums. Ņemiet vērā, ka pāris skudras dārzā var būt arī noderīgas - viens skudru pūznis gada laikā spēj iznīcināt līdz pat 20 miljoniem citu kaitēkļu. 

Kā cīnīties pret skudrām uz ziediem

Skudras piesaista saldais nektārs, tādēļ tās bieži apmetas pie ziediem. Ja uz ziediem ir pāris melnās skudras, neceliet paniku, savukārt, ja to ir ļoti daudz, noteikti veiciet iznīcināšanas pasākumus! Kā rīkoties? Ja skudras atrodas uz augu ziediem, labākais veids ir tās apsmidzināt - varat izmēģināt jau pieminēto vērmeles novārījumu vai sīpolu ekstraktu, ar ko var apsmidzināt augu ziedus un arī lapas. Uz augsnes, pie auga varat izbērt kafijas biezumus, pelnus, sodu, krīta pulveri. 

darznieks apsmidzina ziedu ar vermelu ekstraktu

Kā iznīcināt skudras no kokiem

Dažreiz skudras dzīvo uz augļu kokiem vai augļu krūmiem, tādēļ vajadzētu īpaši rūpēties par koku stumbriem. Tam vislabāk ir piemēroti slazdi vai mānekļi. Varat aptīt koka stumbru ar lipīgu plēvi, kas piemērota mušu ķeršanai - tā apturēs ne tikai skudras, bet arī citus kaitēkļus. Varat arī pakārt speciālus slazdus, ​​kas piesaista skudras.

koku aizsardziba no skudram ar limlenti

Kā atbrīvoties no skudrām mājās

Diemžēl skudras apmetas arī mājās. Lai to kontrolētu, izmantojiet insekticīdus, tomēr uzmanieties, ja mājās ir mājdzīvnieki un/vai mazi bērni. Līdzekļi ir dažādi – aerosols, pulveris, lipīgs gels. Sākumā meklējiet skudru ceļu, pa kuru tās ceļo un nes pārtiku. Jūsu mērķis ir iznīcināt māti jeb skudru karalieni, līdz ar kuru nomirs viss skudru pūznis. Skudras-darbinieki parūpēsies, ka saindētā ēsma tiek ienesta skudru pūznī.

Ņemiet vērā, ka līdzeklis, kas skudras tikai atbaidīs, nav piemērots, ja patiešām nevēlaties, lai skudras pārvietotos no vienas vietas uz otru Jūsu mājās. Tādēļ līdzekļiem jābūt ar maksimālu iedarbību – iznīcināt visus skudru pūžņus.

virietis majas izsmidzina insekticidus pret skudram

Kā iznīcināt skudras pagalmā

Skudru kolonijas mēdz celt blokus, tās bieži apmetas arī uz terases vai lapenē. Šajās vietās, kur nav augu, varat izmantot insekticīdus. Iznīciniet skudru ligzdu, lai tās nesabojātu pagalma segumu! Arī skudru takās ir efektīvi ieliet vārītu ūdeni, applaucētus pelnus un citus līdzekļus, kas aizpildīs ceļus un iznīcinās visu ligzdu. Viens no vienkāršākajiem veidiem ir noslīcināt skudru pūzni - tam nepieciešama caurule un liela strāva. Ielejiet takās ūdeni, līdz skudru pūznis "uzpeld". Tāpat var izmantot amonjaka šķīdumu ar cukuru.

darznieki apsmidzina pagalmu ar insekticidiem pret skudram

Kopā ar skudrām, visticamāk, dārzā noķersiet arī citus kaitēkļus. Ņemiet vērā, ka dažādiem kukaiņiem jāizvēlas dažādi instrumenti. Esiet gatavs cīņai - uzziniet, kādi līdzekļi ir efektīvi un kā ar tiem rīkoties! Līdzekļus cīņai ar dažādiem kukaiņiem var iegādāties 220.lv. Lai izdodas!

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
2 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?