Noderīgi padomi

Izvēlne

Praktiski padomi, kā iekārtot skolnieka istabu

04 09 2020
plasa bernu istaba skolniecei ar roza krasas detalam, gultu un rakstamgaldu

Mēbelēt istabu mazam bērnam ir pavisam vienkārši. Nepieciešams daudz ērtu plauktu un kastīšu glīti sakrautām mantiņām un grāmatām, gulta, skapis un daži rotaļīgi aksesuāri. Kad bērns uzsāk skolas gaitas, viņa istaba attiecīgi sāk pildīt papildus funkcijas, jo nepieciešams arī pievērsties mācībām. Situācija mainās, un vecākiem var rasties vairāki jautājumi attiecība uz to, kā labāk iekārtot telpas. 220.lv komanda sadarbībā ar interjera dizaineri Daci Stabulnieci ir apkopojusi vairākus praktiskus padomus, kas noderēs skolēnu vecākiem. Sekojot šiem principiem, Jūs spēsiet ar minimāliem laika un nervu resursiem iekārtot istabu, kas atbilst skolēna prasībām, mainīgajām vajadzībām, interesēm un estētikas izjūtai! Tātad istabu, kurā bērns labprāt mācīsies un pavadīs savu brīvo laiku! 

1. Sadaliet telpu atsevišķās zonās!

Tā kā skolēna istaba pilda vairākas funkcijas, - te bērns atpūšas, mācās un izklaidējas, tad attiecīgi ir nepieciešamas trīs pilnīgi atsevišķas zonas - gulēšanai, mācībām un rotaļām. Kāpēc tā? Lai bērns varētu koncentrēties un veikt uzdevumus, nenovēršoties uz nevajadzīgajām lietām. Jo, piekrītiet, ka spēļmantiņas uz rakstāmgalda diez vai motivēs bērnu ātrāk izpildīt mājasdarbus. 

Gulēšanas zona paredz, protams, pašu gultu un ērtus skapīšus. Kompaktas un ērtas ir gultas ar jau integrētajām atvilktnēm un plauktiem. Ja istabu dala vairāki bērni, vietas taupīšanas nolūkos ir vērts padomāt par divstāvu gultas iegādi un atsevišķiem plauktiem katram, lai uzglabātu mīļākās lietas un izvairītos no konfliktiem. Uz kopējā plaukta var novietot naktslampu, iecienītākās pasaku grāmatas, kā arī gulēšanas rotaļlietas.

gaisi zila bernu istaba atputai ar gultugaisa macibu istaba ar atputas zonu un gulturoza macibu telpa meitenei ar roza gultu un spilgtu kumodi

Mācību zona skolēnam ir vissvarīgākā. Un galvenie priekšmeti te ir galds, krēsls un skapīši mantu uzglabāšanai. Pēdējiem minētajiem nepieciešams pievērst īpašu uzmanību, jo tieši ērti skapīši, atvilktnes, plaukti, kastes palīdzēs organizēt visas mācību lietas un uzturēt kārtību šajā zonā. Tādēļ tiem jābūt ietilpīgiem un pietiekamā daudzumā. Tad bērns varēs izdalīt atsevišķu plauktu rakstīšanas piederumiem, zīmēšanas mantām, retāk lietojamiem priekšmetiem utt. Vēl efektīvākai darbu plānošanai izmantojiet tāfeles vai īpašas sienas uzlīmes. Vēlams neaizmirst arī par mugursomas glabāšanas vietu. Tam var izmantot vienkāršu āķi vienā no plauktiem vai zem galda.

macibu istaba bernam ar zilam detalam, rakstamgaldu un koka plauktumoderna un plasa istaba macibam ar bernu rakstamgaldu un baltu kreslugaisa un plasa bernu istaba ar koka kreslu un galdu macibam

Vieta atpūtai un rotaļām 

Ja bērns jau ir skolēns, tas nenozīmē, ka spēļmantām istabā vairs nav vietas. Gluži pretēji, rotaļas, vecumam atbilstošas izklaides, galda spēles ir svarīgas attīstībai. Lai šī zona atbilstu tieši Jūsu bērna vajadzībām, ņemiet vērā viņa vecumu un intereses. Ja patīk zīmēt, tad nopērciet molbertu, ja patīk šūt – manekenu, ja bērns ir kaislīgs sportists – izvietojiet atribūtus vingrošanai, piemēram, zviedru sienu, vingrošanas bumbu, jogas paklājiņu. Jautri un veselīgi! Savukārt, lai atpūtas zonā valdītu kārtība, mantu glabāšanai lietojiet vairākas atsevišķas kastītes.

spelu zona bernu macibu istaba ar rotallietam un bernu mebelemminimalistiska rotalu zona istaba ar dazam rotallietam un plauktumoderna bernu istaba ar spelu zonu un rotallietam un lielu paluktu

Interjera dizainere D. Stabulniece iesaka parūpēties arī par speciālu zonu lasīšanai. Tas neprasa lielus ieguldījumus, būtībā ir nepieciešams tikai ērts atzveltnes krēsls, sēžammaiss vai spilveni (ja istaba ir maza) un pietiekams apgaismojums, piemēram, stāvlampa. Toties ieguvums būs milzīgs, jo šādi jūs nepiespiestā veidā veicināsiet savā atvasē lasītprieku. 

Protams, bērnistabā nevar iztikt bez skapja. Saprotams, ka primāri tas kalpo apģērbu glabāšanai, taču to var izmantot arī kā lielisku pāreju no atpūtas un guļamtelpas uz mācību zonu. 

Ja saprotat, ka istaba ir pārāk maza, lai atdalītu 3 iepriekšminētās zonas, noteikti pievērsiet uzmanību multifunkcionālām mēbelēm. Tās ir kompaktas un reizē ērtas. Piemēram, „trīs vienā” mēbeles – guļamvieta, mācību zona un vieta glabāšanai ir gan populārs, gan vizuāli gaumīgs risinājums! 

2. Veselība pirmajā vietā! 

Ārkārtīgi svarīgi neaizmirst par to, kā izvēlētās mēbeles un mantas ietekmē bērna veselību, piemēram, stāju, redzi utt. Tādēļ mēs iesakām izvēlēties:

  • kvalitatīvas un ergonomiskas mēbeles mācību zonai. Ideālā variantā tas ir krēsls ar riteņiem, spēcīgu muguras balstu, regulējamu sēdekļa un muguras augstumu, kā arī sēdekļa dziļumu. Svarīgi, lai arī rakstāmgalds būtu pareizajā augstumā un pietiekami liels. Šobrīd ir pieejami rakstāmgaldi ar elektroniskām vai manuālām augstuma regulācijas iespējām, kas pat ļauj no sēdošas darba pozīcijas ērti pāriet stāvošā, tā ļaujot atpūsties mugurai. Tādi paaugstināmi galdi tagad ir ārkārtīgi populāra izvēle, jo ir ērti un piemēroti ilgtermiņa lietošanai. Un kā saprast, ka esat izvēlējies pareizo galda augstumu? Daudzi ražotāji sniedz informāciju par augstuma atbilstību vecumam. Ir arī vienkāršāka metode, - palūdziet bērnam novietot elkoņus uz galda 90 grādu leņķī. Ja pleci paliek neskarti (neceļas uz augšu vai nenolaižas), - augstums ir atbilstošs. 
  • kvalitatīvu apgaismojumu. Telpā jābūt vismaz 3 gaismas avotiem – gaismeklis visai istabai, naktslampiņa ar blāvāku gaismu un speciāls apgaismojums mācībām, lasīšanai, hobijiem. Šim nolūkam ieteicams izvēlēties dienasgaismas lampu (baltā gaisma) un pievērst uzmanību tās novietojumam. Svarīgi, lai gaisma nespīdētu tieši sejā, bet gan labi apgaismotu galdiņu un objektus uz tā. 

3. Ieklausieties bērna vēlmēs! 

Pēdējais, bet ļoti svarīgs aspekts ir ieklausīties bērna vēlmēs un ņemt vērā viņa vecumu. Neaizmirstiet, ka veidojat privāto telpu tieši savai atvasei, ne sev. Ja mācību stūris izskatīsies kā konservatīva darba vieta pieaugušajam, diez vai bērnam liksies aizraujoši tajā mācīties. Savukārt, ja apkoposiet bērna vēlmes un vajadzības, atvase jutīsies istabā komfortabli, spēs produktīvi strādāt un ar prieku spēlēties.

Tāpēc, pirms sākt iegādāties interjera elementus un mīkstās mēbeles, pārrunājiet kopējo istabas tematiku, noskaņu un nianses. Ļaujiet bērnam personalizēt telpu, taču neuzkrītoši vadiet procesu. Bērniem patīk košas krāsas un pamanāmi akcenti. Taču svarīgi nepārslogot istabu, jo šādi akcenti var gan ātri apnikt, gan arī izkliedēt domas. Jāņem vērā arī tas, ka skolēni ātri aug. Tādēļ ideāli būtu vienoties par kopējo stilistiku, krāsu un materiālu gammu, kas būtu adaptējama kā jaunāko klašu bērniem, tā arī tīņiem.

Pašlaik populārs un universāls ir skandināvu stils ar dabai tuvām krāsām, materiāliem un lakoniskām formām. Aktuāls ir arī „unisex” interjers ar tādām krāsām kā sinepju dzeltenais, okeris, piparmētru zaļais, melns, pelēks, balts. Un aktīvākas krāsas var izvēlēties interjera elementiem – gultas pārklājiem, lustrām, aizkariem, paklājam utt. Tos gan ļaujiet izvēlēties bērniem pēc sirds patikas. Tā Jūs nodrošināsiet ilgtspējīgu istabas iekārtojumu un savas atvases labsajūtu. 

Lūk, daži piemēri skolnieka istabas noformēšanai, radīti speciāli mūsu lasītājiem. Bildēs ir izmantotas preces no 220.lv sortimenta.

moderna skolnieka istaba

erta vide macibam

telpa macibam

Ņemiet vērā, ka ērta vide atstās labvēlīgu ietekmi ne tikai uz mācību procesu, bet skolēna dzīves kvalitāti kopumā. Tāpēc veltiet brīdi apspriedei, ņemiet vērā mūsu padomus un baudiet rezultātu, kas priecēs gan Jūs, gan Jūsu bērnu!

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
3 Pircēja vērtējums

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?