Noderīgi padomi

Kā iztīrīt kafijas aparātu no kaļķakmens?

Plaša izvēle kafijas automātu piederumiem
05 02 2021
kalkakmens kafijas automata liela problema

Kafijas automāta atkaļķošana ir viens no soļiem, kas jāveic katram šīs mašīnas īpašniekam – tas nodrošina ilgāku kalpošanas laiku un daudz patīkamāku dzēriena garšu. Tomēr, tāpat kā visi citi darbi, kafijas automāta tīrīšana pirmajās reizēs var radīt diezgan daudz jautājumu – mēs šoreiz mēģināsim uz šiem jautājumiem atbildēt.

Kāpēc nepieciešama kafijas automātu atkaļķošana?

Ūdens uzsilšanas procesa laikā automāta iekšpusē sāk veidoties minerāli, kas ir pazīstami kā kaļķakmens. Tas ļoti bieži uzkrājas uz detaļām, kurām ir saskare ar ūdeni. 

Liels kaļķa daudzums var nelabvēlīgi ietekmēt gan pašu ūdens sildītāju, gan arī citas detaļas – ievērojami palielinās kafijas automāta darbības traucējumu skaits, jauda tiek samazināta, un, bez turpmākas rīkošanās, automāts var pilnībā pārtraukt darbību. 

Bieži vien apsverot, kāpēc no kafijas automāta neizplūst ūdens, dzēriens kļūst negaršīgs vai tam ir skāba piegarša, iemesls var būt saistīts tieši ar šo vielu uzkrāšanos. Par laimi, šādos gadījumos var noderēt kafijas aparātu atkaļķošanas līdzekļi, atliek tikai zināt, kā tos pareizi izmantot, un cik bieži tīrīšanas process jāveic.

Kad un cik bieži jātīra kafijas automāts?

Dažiem kafijas automātiem ir īpašs gaismas indikators, kas norāda uz nepieciešamību to atkaļķot, bet pat tad, ja Jūs izmantojat vecāku modeli, pēc kāda laika noteikti pamanīsiet nogulšņu uzkrāšanos un kafijas garšas pasliktināšanos. Tā ir zīme, ka pienācis laiks veikt dažas vienkāršas darbības, lai Jūs atkal varētu izbaudīt aromātisku un gardu kafiju. Tomēr ir vērts apsvērt arī šos aspektus:

 • Ūdens kvalitāte. Jo cietāks būs ūdens, jo mazāks laika intervāls paies līdz tam brīdim, kad Jums atkal būs jādomā par kafijas automāta tīrīšanu. Ja šajā ierīcē ūdeni lejat tieši no krāna, ir iespējams, ka Jums šī procedūra būs jāveic katru mēnesi, bet, ja ūdens tiek filtrēts, var gadīties, ka tikai vienu reizi gadā. Tējkannu lietotāji to var uzskatīt par sava veida signālu: ja kaļķa nogulsnes uzkrājas ātri un bagātīgi, ļoti iespējams, ka tas pats notiks arī ar Jūsu kafijas automātu.
 • Dzērienu veids. Mēdz teikt, ka kafijas automāti jātīra aptuveni ik pēc 200 līdz 300 tasīšu pagatavošanas, taču Jums nav katru reizi obligāti šis skaitlis jāatzīmē. Ja Jūs piefiksēsiet, cik aptuveni reizes dienā dzerat kafiju, varēsiet viegli aprēķināt, kad jāveic atkaļķošanas procedūra. Tomēr, veicot aprēķinus, atcerieties ņemt vērā arī to, kādus dzērienus Jūs parasti gatavojat, jo, piemēram, espresso kafijai būs nepieciešams daudz mazāk ūdens nekā, garšīgam cappuccino dzērienam.

Efektīvākā kafijas automāta atkaļķošanas metode: citronskābe, etiķis vai speciālie līdzekļi?

kafijas aparata tirisana ar lidzekli

Tāpat kā daudzas citas ierīces, arī kafijas automātu tīrīšanas procedūru mēdz veikt, izmantojot sadzīvē pieejamos produktus un līdzekļus, tāpēc bieži tiek apspriesta kafijas automāta atkaļķošana ar etiķa vai citronskābes palīdzību. 

Ir jāapzinās, ka šāda veida pasākumi var nelabvēlīgi ietekmēt gan šīs ierīces mehānismus, gan dzērienu garšu un nereti arī smaržu. Tāpēc ieteicams neriskēt un lietot atkaļķošanas līdzekli, kas ir īpaši izstrādāta kafijas automātiem – atbilstošos atkaļķošanas šķidrumus vai kapsulas. Tiesa, daži no šiem līdzekļiem ir izstrādāti uz citronskābes bāzes, taču tos Jūs varēsiet izmantot pilnīgi droši – sastāvs ir īpaši pielāgots, lai nesabojātu Jūsu izmantoto ierīci.


Kā atkaļķot kafijas automātu?

Pirms sākat pašu procesu, veiciet nelielu “mājasdarbu”, un uzmanīgi izlasiet, kā šo procedūru iesaka veikt pats ražotājs. Piemēram, Dolce Gusto atbrīvošana no kaļķakmens un ieteicamie atkaļķošanas līdzekļi var krasi atšķirties no Delonghi kafijas automāta atkaļķošanas.

Ja vecā ierīce savu laiku jau nokalpojusi, iegādāties kafijas automātu no 220.lv varat ātri un viegli, atliek tikai izvēlēties sev piemērotāko. Aicinam Jūs tuvāk iepazīties ar TOP 10 populārākajiem kafijas automātiem.

Vienmēr ir vērts sekot visiem automāta ražotāja instrukcijā minētajiem ieteikumiem un rīkoties atbilstoši šiem soļiem:

 1. Sagatavojieties darbam – izslēdziet kafijas automātu, iztukšojiet to un pārliecinieties, ka tajā nav palikuši kafijas pārpalikumi.
 2. Noņemiet un izmazgājiet ūdens tvertni, noskalojiet to un pievienojiet tīru ūdeni.
 3. Kad esat piepildījuši ūdens tvertni, pievienojiet tajā atkaļķošanas līdzekli. Ja tas ir cietākas konsistences, būs nedaudz jāuzgaida, līdz tas izšķīst.
 4. Kafijas automāti ar automātisko atkaļķošanas programmu pārējo veiks Jūsu vietā, atliks vienkārši ieslēgt šo programmu. Tomēr, ja Jūsu ierīce nepiedāvā šādu iespēju, veiciet tālāk norādītās darbības.
 5. Sagatavojiet pirmo dzēriena krūzi ar ūdeni, kas atrodas rezervuārā, nepievienojot kafiju. Uzgaidiet 10 - 15 minūtes un atkārtojiet šo darbību vēlreiz.
 6. Gatavojiet šos "dzērienus", līdz ūdens tvertni iztukšosiet – vēlāk intervāli var būt arvien īsāki un īsāki, piemēram, ik pēc 5 minūtēm.
 7. Kad ūdens ir iztecējis, vēlreiz noņemiet ūdens tvertni, izskalojiet to un piepildiet ar tīru ūdeni.
 8. Atkārtojiet "dzēriena" pagatavošanu, taču šajā reizē nelietojiet nekādus atkaļķošanas līdzekļus – un visas tā paliekas tiks noskalotas.

Pasākumi, kas ir jāveic, lai kafijas automāts darbotos pēc iespējas ilgāk

Tiem, kas vēlas, lai kafijas automāta atkaļķošanas procedūras būtu jāveic pēc iespējas retāk, un pati ierīce perfekti darbotos ilgāk, ieteicams ņemt vērā šos padomus:

 • Izmantojiet kvalitatīvu ūdeni. Šīm ierīcēm vislabāk ir piemērots filtrēts ūdens, kas būtiski palēnina kaļķa veidošanās procesu.
 • Iegādājieties papildu kafijas automātu filtrus. Ideālā gadījumā tiem ir jābūt pielāgotiem konkrētam ierīces modelim.

 • Regulāri tīriet ierīces ārējās detaļas. Arī ārpusei un visām Jums pieejamajām detaļām, tai skaitā, piena putotājam, ir jābūt pilnīgi tīram – nenāks par sliktu, ja to tīrīšanai Jūs izmantosiet īpašus instrumentus.

kafijas automata tirisana ar lupatinu

Atcerieties, ka, pat veicot regulāru tīrīšanu un ievērojot visus šos profilakses pasākumus, automāta atkaļķošana joprojām būs nepieciešama. Taču ir vērts papūlēties, lai tas būtu jādara pēc iespējas retāk. Paturot prātā visu šo informāciju, būs daudz vieglāk parūpēties, lai Jūsu kafijas automāts vienmēr piedāvā tikai garšīgus un aromātiskus dzērienus! 

Pircējiem patika šis ieraksts

4.4/5
15 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?