Noderīgi padomi

Padomi alkometra izvēlei

Plaša izvēle alkometriem
06 05 2020
virietis izmanto alkotesteri pirms brauksanas masina

Gan braucot pie stūres, gan veicot citus atbildīgus uzdevumus, īpaši svarīgi to darīt pilnīgi skaidrā prātā. Lai nodrošinātu gan sava, gan, piemēram, darbinieku, reibuma neesamību, tiek izmantoti speciāli alkotesteri. Tie var ātri un diezgan precīzi noteikt promiļu daudzumu, tomēr ir ļoti svarīgi izvēlēties piemērotu modeli Jūsu konkrētajam gadījumam. Šoreiz mēs esam izvēlējušies svarīgākos aspektus, kas palīdzēs to pareizi izdarīt.

Kā darbojas alkometri?

Būtībā alkotesteri veic izelpotā gaisa pētījumu, kurā laikā tiek konstatēts, cik promiļu alkohola ir cilvēka asinīs. Izelpojot gaisu, tas tiek ņemts no plaušu apakšējās daļas – ir pierādīts, ka šajā vietā esošā spirta koncentrācija ir proporcionāla koncentrācijai cilvēka asinīs. Šī ierīce, ņemot gaisa paraugu, prot pielāgot noteiktās proporcijas un uzrādīt pietiekami precīzus rezultātus.

Alkotesteru veidi

Izvēloties vispiemērotāku modeli, vispirms vajadzētu padomāt, kādiem nolūkim un cik bieži Jūs to plānojāt izmantot. Saskaņā ar to tiek izdalīti vairāki galvenie veidi:

  • Vienreizējās lietošanas. Tās ir – vienkāršākās un lētākās ierīces, kas ir paredzētas tikai vienreizējai lietošanai. Šādas ierīces ir ievērojami lētākas nekā turpmāk norādītie modeļi. Šādas ierīces visbiežāk tiek izmantotas, ja ir nepieciešamība uzzināt vai alkohols vispār ir asinīs, bet, ja ir nepieciešama ļoti precīza alkohola koncentrācijas noteikšana asinīs, ir vērts izvēlēties citu variantu.
  • Personīgas lietošanas. Šāda veida ierīcei ir saprātīga cena, un tai ir diezgan augsta, taču joprojām pretrunīgi vērtējama precizitāte. Šādus modeļus var dāvināt drauģiem, ģimenes locekļiem vai pašiem lietot mājas apstākļos. Modernākās ierīces ir lieliski piemērotas arī darbinieku pārbaudei.


  • Pusprofesionālie. Kā jau var saprast no paša nosaukuma, šīs ierīces ir efektīvākas nekā personīgai lietošanai paredzētie modeļi, bet joprojām nav modernākās. Tomēr šīs ierīces var piedāvāt lielāku uzticamību, precizitāti un ilgāku kalpošanas laiku. Daudzi no šiem alkotesteriem ietilpst vidējā cenu diapazonā un var piedāvāt daudz dažādu vērtīgu funkciju.


  • Profesionālie. Šīs ierīces noteikti ir visprecīzākās un funkcionālākās. Uz to sniegtajiem rezultātiem var droši paļauties, tāpēc šādus modeļus var izmantot arī tajos gadījumos, kad tiek piemēroti noteikti reibuma neesammības noteikumi, piemēram, pārbaudot autovadītājus uz alkohola esamību vai neesamību asinīs. Lai gan šādi alkotesteri prasa vislielākās investīcijas, profesionālai lietošanai šī noteikti ir viena no labākajām izvēlēm.

Alkotestera sensors

Pat tad, ja vien alkotesterim nav norādīts konkrēts tips, Jūs varēsiet izlemt par tā iespējām pēc ierīces sensora veida. Pašlaik tirgū ir pieejami divi pamata varianti – piedāvājam iepazīties ar tiem tuvāk.

Alkotesteri ar pusvadītāju sensoriem

Šāda veida ierīces ir samērā lētākas, bet tajā pašā laikā arī vienkāršākas. Lai iegūtu maksimālu precizitāti, pirms lietojat šāda veida ierīci, nevajadzētu lietot alkoholu ne mazāk kā pusstundu, un neizmantojiet arī citas vielas. Pat kafija vai parastās piparmētru sūkājamas konfektes var ietekmēt gala rezultātu, jo pusvadītāju sensori neatpazīst izelpotās gāzes daļiņas. Parasti tie kalpo īsāku laiku un vislabāk piemēroti personīgai lietošanai, vai tikai retu reižu lietošanai, kad precizitāte nav vissvarīgākais faktors šādā veida pētījumā.

Alkotesteri ar elektroķīmiskiem sensoriem

Šāda veida ierīces ir daudz modernākas – šādi sensori spēj reaģēt tikai uz alkohola molekulām, tāpēc arī rezultāti attiecīgi būs daudz precīzāki. Turklāt tie kalpo daudz ilgāk un tos raksturo stabilitāte: tas nozīmē, ka precīzi rezultāti tiek iegūti pat veicot vairākus testus pēc kārtas. Šādiem modeļiem parasti ir daudz augstāka cena, tāpēc šādus alkotesterus galvenokārt izmanto valsts iestādēs vai lielos uzņēmumos – īpaši tajos gadījumos, kad ir nepieciešama ārkārtēja precizitāte. Tomēr, paplašinoties alkotesteru tirgum, šo ierīču cenas arī krasi kritās, tāpēc arvien biežāk ir iespējams atklāt arvien vairāk pieejamu modeļu.

Citi svarīgi izvēles aspekti

Izvēloties labāku alkotesteri, ir lietderīgi ņemt vērā arī šīs nianses:

  • Kļūdīšanās. Jo mazāks šīs radītājs būs, jo precīzākus rādījumus parādīs alkotesteris. Novērtējot rezultātus, vienmēr ir lietderīgi tiem pievienot maksimālo kļūdīšanas iespēju: tad varēsiet būt pārliecināti, vai, piemēram, Jūs jau varat sēsties pie automašīnas stūres.
  • Izelpotas gaisa plūsmas kontrole. Šādu funkciju saturoši modeļi novērš jebkādu krāpšanos, jo tiek kontrolēts ne tikai pūšanas laiks, bet arī tā stiprums. Pēc nepareizas pārbaudes veikšanas, ierīce prasīs šo pārbaudi atkārtot.
  • Iemuši un vienreizlietojāmie uzgaļi. Ja testos tiek izmantots viens no šiem līdzekļiem, rezultāti būs daudz precīzāki, jo izelpotais gaiss nonāk tieši ierīcē un tam nav iespējas sajaukties ar ārējo gaisu.
  • Kalibrēšana. Ierīces, kuras ir aprīkotas ar šādu iespēju, būs daudz precīzākas, jo pēc katras kalibrēšanas atkal tiek atjaunota maksimālā precizitāte. Pievērsiet uzmanību arī kalibrēšanas lietošanas reizēm: jo lielāks tas ir, jo retāk būs jārūpējas par papildu darbu.
  • Papildu funkcijas. Uzlādējams akumulators, pēdējā veikta testa atmiņa, automašīnas uzlādes avots, iespēja savienot ierīci ar printeri vai datoru – šīs ir vairākas īpašības, ar kurām var būt aprīkoti šie alkotesteri. Par šīm īpašībam bieži vien būs papildu jāmaksā, tāpēc Jums vajadzētu padomāt, kuras Jūs faktiski piemērosiet savā ikdienā.

Ņemot vērā visus šos aspektus, jūs viegli izlemsiet, kāds alkotesteris atbildīs visām Jūsu cerībām. Šo ierīču izvēle ir pietiekami plaša, tāpēc Jūs noteikti varēsiet atrast sev vispiemērotāko.

Pircējiem patika šis ieraksts

4.4/5
7 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?