Noderīgi padomi

Kā izvēlēties fotoaparātu?

Plaša izvēle fotoaparātiem
04 05 2020
cilveks nodarbojas ar digitalo fotokameru un gatavo to izmantosanai

Mūsdienās pat lētākajos tālruņos ir kameras, taču fakts ir tāds, ka viedtālruņu kameras joprojām nevar pilnībā aizstāt parasto fotoaparātu. Tāpēc, ja vēlaties nevainojamu fotografēšanas pieredzi, iespēju izmantot vairāk nekā tikai automātiskos iestatījumus un, iespējams, vienkārši iegādāties labu fotokameru par zemāku cenu, digitālās fotokameras pasūtīšana tiešsaistē ir tā vērts. Bet kā izvēlēties?

Fotoaparātu veidi

Mūsdienu fotokameras tiek iedalītas trīs grupās:

  • Kompakti fotoaparāti (tā saucamie “ziepju trauki”). Šī digitālā kamera ir lētākā, ērtākā un visizplatītākā: jūs ievietojat to kabatā, un, to ieslēdzot, - uzreiz fotografējat. Tā piedāvās visas būtiskās funkcijas, kas jums būs nepieciešamas, lai fotografētu cilvēkus, dabu vai dzīvniekus.


  • Hibrīdkameras. Tās ir nedaudz lielākas, salīdzinot ar vienkāršu digitālo modeli, kam ir iespēja mainīt objektīvus. Šī iemesla dēļ ar to uzņemto fotoattēlu kvalitāte ir tuva profesionāļu uzņemtajam, un arī pašas ierīces optiskie parametri ir diezgan labi. Hibrīda kamerai ir visas kompaktās kameras iespējas, taču, pateicoties ērtam LCD ekrānam, to var pielāgot arī ērtai video uzņemšanai.
  •  Spoguļa (DSLR) kameras. Šīs kameras ir daudz lielākas nekā iepriekšminētās, un tās ir īpašas ar to, ka iebūvētais spoguļa dizains ļauj redzēt attēlu, kas tiks uzņemts caur aci. Tomēr mēs maksājam augstāku cenu par ērtu procesa vadību un, protams, lielu matricu, to gaismas jutīgo digitālo plakni, uz kuras atrodas attēls.


Kas vēl ir jāzina par spoguļkamerām?

Jūs uzreiz redzēsiet atšķirību to fotoattēlu kvalitātē, kas uzņemti ar spoguļkameru, pat fotografējot automātiskajā režīmā. Pirms iegādāties šo fotokameru, jums vajadzētu izvēlēties savu iecienīto ražotāju, jo aksesuāri tiek piegādāti tikai ar šī ražotāja aprīkojumu. Šīm ierīcēm, tāpat kā hibrīdiem, ir maināmi objektīvi. Rezumējot, ieteicams iegādāties objektīvu ar pēc iespējas lielāku caurumu gan spoguļkamerai, gan hibrīdkamerai, t.i., pēc iespējas lielāka atvere (pēc iespējas mazāka skaitliska vērtība).

Ir ārkārtīgi svarīgi atcerēties, ka katra spoguļkamera ir laba, un, ieguldot līdzekļus tās optikā, t.i., objektīvā, nav vērts ietaupīt. Ievietojot labāko optiku sliktākajā ierīcē, tiek nodrošināta labāka fotoattēlu kvalitāte nekā sliktākās optikas ievietošana vislabākajā ierīcē.

Arī spoguļkameras tiek iedalītas klasēs:

  • SLR iesācējiem rada patiesi labu iespaidu (gan attēla kvalitātes, gan ātruma ziņā) uz lietotājiem, kuri iepriekš ir izmantojuši kompaktās kameras. Tām ir spoguļkameru pamatiezīmes (maināmi objektīvi, manuāla parametru vadība, ātra fokusēšana utt.). Lai gan tam nav iespēju smalki pielāgot dažus iestatījumus (kas parasti nepieciešami kvalificētiem fotogrāfiem), to dizains ir nedaudz vienkāršāks nekā citiem klases modeļiem. Tomēr šāda kamera ir ideāli piemērota iesācējiem.
  • Entuziastu klases kameras ir arī funkcionāli nedaudz ierobežotas, to dizains ir līdzīgs iesācēju klases kamerām (izmantojot tos pašus materiālus). Šīs kameras ir vislabāk piemērotas progresīviem spoguļkameru lietotājiem, kuri neplāno kameru izmantot ļoti intensīvi. Šo kameru ir vērts izvēlēties arī iesācējiem, kuri vēlas uzlabot savas prasmes. 
  • Pusprofesionālās klases aparātiem parasti ir pastiprināta fiziskā izturība (stiprāki, smagāki, bieži ar putekļu un ūdens izturīgu apvalku). Tie darbojas uzticamāk (tiek izmantoti augstākas kvalitātes iekšējie komponenti), funkcionalitāte ir tuvu profesionālām kamerām, un labāka sensora dēļ fotoattēlu kvalitāte bieži ir ļoti laba. Tā ir ļoti izdevīga naudas attiecība, tāpēc to izvēlas pieredzējuši fotogrāfi, kuri pirms fotokameru iegādes saprot un pareizi novērtē entuziastu klases kameru trūkumus. Fotogrāfiem iesācējiem šī kamera ir pārāk sarežģīta - daudz labāk ir iegādāties iesācēju klases kameru un ieguldīt labākā objektīvā.
  • Specializētām profesionālās klases kamerām ir īpašas funkcijas, un tās ir vērstas uz noteiktiem uzdevumiem, piemēram, infrasarkanā un ultravioletā spektra fotoattēlu uzņemšanu bez papildu filtriem vai attēlu uzņemšanu zem ūdens.
  • Profesionālās klases kameras ir vislabākās. Šīs kameras var sasniegt fotografēšanas ātrumu līdz 11 kadriem sekundē, to korpusi ir īpaši izturīgi pret ūdeni un putekļiem, un jutīgie sensori ļauj fotografēt pilnīgā tumsā bez papildu gaismas avotiem, vienlaikus saglabājot labu fotoattēlu kvalitāti. Šīs klases kameras izvēlas profesionāļi - fotožurnālisti, bieži modes vai kāzu fotogrāfi.

Ko meklēt, izvēloties fotoaparātu?

Neatkarīgi no tā, kuru kameru tipu no visiem izvēlēsieties, ir vēl daudz vairāk papildu aspektu, no kuriem izvēlēties.

Sensors

Pirmkārt, jums jāzina, ka fotoattēlu kvalitāti nosaka sensora lielums un objektīva kvalitāte. Ja iespējams, būtu lietderīgi izvēlēties kameru ar pēc iespējas lielāku sensoru (sensoru, matricu) un pēc iespējas gaišākiem objektīviem.

Kompakto kameru ražotāji savās specifikācijās bieži nenorāda sensora izmēru, taču šo informāciju var atrast, meklējot informāciju tiešsaistē. Parasti objektīva spilgtumu norāda ar ciparu, kas uzrakstīts uz objektīva/blakus tam un tas ir norādīts ar daļu. Jo mazāks ir otrās frakcijas numurs, jo labāks objektīvs. Piemēram, marķējums 1: 3.2 nozīmē, ka objektīvs ir labāks par 1: 5,6. Sensora izmērs (collās) parāda, cik tuvu digitālā kamera ir klasiskajam 35 mm formātam.

Nomaināms vai integrēts objektīvs?

Izvēloties kameru, vispirms ir jādomā par to, kādu objektīvu vēlaties. Parasti pieredzējušāki lietotāji izvēlas kameras ar maināmiem objektīviem, taču izvēlei ir arī citi aspekti. Maināmām objektīvu kamerām ir šādas priekšrocības:

  • Objektīvu vienmēr var mainīt, ja vēlaties augstāku kvalitāti.
  • Vienu kameru var izmantot dažādās situācijās, jo var iegādāties platleņķa, šaurleņķa, tālummaiņas spēju vai jebkuru citu objektīvu.
  • Izmantojot objektīvu ar plašāku atvērumu, jūs varat tvert iespaidīgus mirkļus pat tumsā.

Tiesa, arī kamerām ar fiksētu objektīvu ir savas priekšrocības:

  • Parasti tie ir vismaz nedaudz mazāki gan pēc izmēra, gan pēc svara. Dažas šāda veida kameras, piemēram, “Sony RX100 IV”, var ievietot arī džinsu kabatā.
  • Fiksēta objektīva kamerām vairumā gadījumu ir diezgan liels potenciāls pat ar vienu objektīvu. Tiesa, šīs iespējas netiek izmantotas tik ideāli, kā tās varētu izmantot ar speciālu objektīvu, taču papildu ieguldījumi nav nepieciešami.
  • Nav nepieciešams mainīt vai nēsāt līdzi piederumus.
  • Ja esat parasts lietotājs, jūs, iespējams, tik un tā nepirksiet otru objektīvu.
  • Izmantojot kameru ar fiksētu objektīvu, kadru uzņemšana parasti ir daudz vienkāršāka.

Vai ir svarīgi ņemt vērā megapikseļu skaitu?

Daudzi digitālo fotokameru pircēji ir pārliecināti, ka vairāk megapikseļu (Mpix) garantē labāku fotoattēlu kvalitāti. Tomēr profesionāļi saka, ka jebkura kamera, kas pārsniedz 4 Mpix, jau garantē pietiekamu fotoattēlu kvalitāti, 6 Mpix foto ir piemērots pat plakātu izgatavošanai. Vairāk ir nepieciešams tikai tad, ja attēls ir ļoti ass vai tuvu - bet pat šajā gadījumā nav gaidāma fantastiska kvalitāte. Tomēr ir svarīgi atzīmēt megapikseļu skaitu uz kvadrātcentimetru - jo mazāks tas ir, jo labāks (piemēram, 39 MP/cm²), jo lielāks pikseļu blīvums mazā sensora rada lielāku attēla troksni.

Video kvalitāte

Ja plānojat iegādāties digitālo fotoaparātu ne tikai fotoattēliem, bet arī videoklipiem, vai arī tas būs pat galvenais veids, kā izmantot jauno kameru, meklējiet ierīci ar iespēju uzņemt 4K kadrus. All-I kodeki, skārienekrāna vadība, spēja mainīt krāsu toņus, kadrus sekundē un daudz ko citu - tam visam ir izšķiroša nozīme, un, ja jūs tiešām nezināt, kas jums nepieciešams, atsauksmes tiešsaistē var palīdzēt.