Noderīgi padomi

Kā izvēlēties labāko kompresoru?

02 03 2021
virietis izmanto gaisa kompresoru

Kas ir kompresors?

Kompresors ir ierīce, kas paredzēta dažāda veida gāzes saspiešanai. Šīs ierīces pamatā ir gāzes saspiešanas princips ar mehāniskās enerģijas palīdzību. Gāzveidīgs šķidrums pie spiediena tiek pievadīts kondensatoram, kur atbilstošā temperatūrā notiek kondensācija un izdalās tvaiks. Tā rezultātā palielinās temperatūra un spiediens kļūst augstāks. Tiek izdalīti vairāki kompresoru veidi, un katrs no tiem paredzēts savdabīgam mērķim

Ja nepieciešama augsta gaisa spiediena iekārta, tiek izvēlēti gaisa kompresori. Šīs ierīces var darbināt darbarīkus vai citas iekārtas, un tās izmanto arī dažādu ražošanas procesu kontrolei. Mūsdienās arvien vairāk mājsaimniecību kā palīgu saimnieciskajos darbos izvēlas izmantot kompresorus, jo ar tiem ir viegli veikt dažādas ikdienišķas darbības, piemēram, piepumpēt automašīnas riepas, veikt krāsošanas darbus un arī citas saimniecībā noderīgas lietas. Ja arī Jūs esat nolēmis savai saimniecībai iegādāties kompresoru, esam sagatavojuši dažus padomus par to, kā izvēlēties labāko kompresoru tieši Jūsu mājsaimniecībai. 

pumpe automasinas riepas ar gaisa kompresora palidzibukrasosanas darbos izmanto gaisa kompresoru

Gaisa kompresoru veidi

Vispirms Jums vajadzētu iepazīties ar šo ierīču galvenajiem veidiem - skrūvi un virzuli.

Skrūvju kompresori

Šāda veida ierīces nospiež gaisu, izmantojot skrūvi. Tie ir ļoti profesionāli, augstas kvalitātes gaisa kompresori. Skrūvju kompresori arī nerada detaļu berzi, tāpēc to nolietojums ir lēnāks salīdzinot ar virzuļu kompresoriem. Toties virzuļu kompresorus ir vieglāk salabot mājas apstākļos, kamēr skrūvju kompresoru remonts jāuztic profesionāliem meistariem. Tie var darboties nepārtraukti, pat visu diennakti (vai pat ilgāk) - augstākas produktivitātes un efektivitātes dēļ tos parasti izvēlas rūpnieciskiem mērķiem. Kā priekšrocības varētu izcelt arī klusu darbību un zemāku enerģijas patēriņu. Tiesa, par šāda veida iekārtām bieži jāmaksā nedaudz vairāk.

Rotējošais kompresors

Rotējošais kompresors sastāv no cilindra formas korpusa, divām atverēm – ievades un izvades un rotora jeb savienotājskrūves, kas novietota korpusa vidū. Gāzes saspiešana notiek gāzes ieplūšanas kamerā, kur ārējās rotācijas dēļ samazinās tilpums. Rotējošā kompresora priekšrocības ir zema cena un kompakts izmērs. Tas padara šāda veida kompresoru ērtu lietošanai mājas apstākļos (ledusskapji, saldētavas, gaisa kondicionētāji).

Nesen ir attīstījusies jauna rotējošā tehnoloģija, kuras ietvaros divi rotori griežas pret-pulksteņa virzienā. Tas garantē mazāku troksni un vibrāciju līmeni, kas padara šāda veida kompresoru par labu alternatīvu tiem, kas bieži vien dod priekšroku dārgākiem un apjomīgākiem rotējošajiem kompresoriem.

Spirāles kompresors

Spirāles kompresora mehānisms sastāv no diviem ritenīšiem. Viens no tiem ir nekustīgs, taču otrs savienots ar motoru. Spirāles, kas atrodas kompresorā, ir savstarpēji savienotas vairākās vietās, tādējādi radot pakāpeniski mazāku gaisa plūsmu virzienā uz kompresora vidu. Šādā mehānismā gāze tiek saspiesta, pagriežot spirāles ap fiksēto ritjoslu, līdz tās pievada tilpumu līdz kompresora vidum, kur tas tiek izlādēts. 

Spirāles kompresorus izmanto gaisa kondicionēšanas sistēmās, siltumsūkņos un dažādu ierīču gaisa kondicionēšanas sistēmās. Šie kompresori ir ar plašu jauda diapazonu - no 2 līdz vairāk nekā 100 KW, un līdz ar to tā izmantošana ir piemērota jebkurā situācijā – gan tad, kad nepieciešama zema dzesēšanas jauda, gan arī tad, kad nepieciešama augsta dzesēšanas jauda. Spirāles kompresora priekšrocības ir mazs izmērs un svars.

Centrifūgas kompresors

Šāda veida kompresoram piemīt augsta veiktspēja. Gāze tajā tiek saspiesta, izmantojot centrbēdzes spēku. Centrifūgas kompresors parasti darbojas ar gāzi, kam ir lielāks tilpums, taču nepieciešams zemāks saspiešanas koeficients. Daudzpakāpju vienības var izmantot, lai sasniegtu lielāku izplūdes spiedienu, un posmu skaitu nosaka gāzes izplūdes temperatūra, kad tā iziet no rotora. Šos kompresorus izmanto ūdens dzesēšanai, gaisa kondicionēšanai un saldēšanai, kad nepieciešams panākt ievērojami zemu temperatūru. 

Virzuļu kompresori

Virzuļu tipa ierīces darbojas ar elektromotora vai iekšdedzes dzinēja palīdzību, un tam ir salīdzinoši zemas izmaksas, tomēr tam ir lielāks trokšņa līmenis nekā skrūvju kompresoriem, kas darbojas ar divu skrūvju palīdzību. Šīs ierīces saspiež gaisu virzuļa kustību dēļ korpusa iekšpusē. Tie ir uzticami gaisa kompresori, kad nepieciešami sadzīves lietošanai. Parasti šādas ierīces ieteicams izvēlēties, ja darbam nav jābūt nepārtrauktam (pārtraukumi jāveic apmēram 20 minūtes) un nepieciešamais saspiestā gaisa daudzums nepārsniedz 1000 l/min. Lai gan tie parasti ir mazāk efektīvi nekā iepriekš apspriestie modeļi, šādas iekārtas ir lētākas un bieži vien mobilākas.

Virzuļa ierīces ir sadalītas arī šādos apakštipos:

 • Ar eļļu darbināmi gaisa kompresori. Šādas ierīces vislabāk ir pielāgotas darbam ar dažādiem rīkiem. Tomēr jāizvairās no smidzinātājiem, jo pastāv eļļas un krāsas sajaukšanās risks.
 • Bez eļļas darbināmi gaisa kompresori. Šīs ierīces var nebūt tik izturīgas kā ar eļlu darbināmās, taču Jūs varēsiet tās izmantot praktiski jebkuram darbam. Bezeļļas kompresori arī nerada eļļas traipus, ko grūti pēc darba iztīrīt.
 • Kompresori ar jostu. Šādi modeļi ir viegli kopjami, uzticami un efektīvi, tāpēc to izmantošana neradīs papildu rūpes.

Kompresora iespējas

zils gaisa kondicionieris izmantosanai majas apstaklos

Lai izvēlētos savām vajadzībām piemērotu aprīkojumu, Jums jāpievērš uzmanība šādām kompresoru specifikācijām:

 • Darbība. Šis skaitlis tiek aprēķināts litros saspiesta gaisa, ko attiecīgā iekārta var izdalīt minūtē. Izvēle šajā gadījumā ir atkarīga no attiecīgo ierīču vajadzībām - uzziniet, kura no tām prasa visaugstāko veiktspēju, un attiecīgi meklējiet kompresoru. Tiesa, vajadzīgajai jaudai jāpievieno papildu 100-200 l/min, lai nodrošinātu, ka Jūs nepārslogojat kompresoru.
 • Spiediens. Šajā gadījumā atkal būtu jāņem vērā īpašu rīku vajadzības. Piemēram, smidzināšanas pistolēm pietiek ar 3-4 bāru spiedienu, savukārt riepu montāžas mašīnām būs vajadzīgs 8-10 bāri. Tomēr vislabāk ir izvēlēties modeļus, kas piedāvā nedaudz lielāku spiedienu, jo to joprojām būs iespējams samazināt līdz vajadzīgajam līmenim ar ierobežotāja palīdzību, taču pretējs scenārijs nav iespējams.


 • Jauda. Pārliecinieties, vai izmantotajai barošanas avotam ir pietiekama jauda, lai nodrošinātu vienmērīgu darbību. Jo lielāka jauda, jo spēcīgāk tas darbosies, tomēr jāņem vērā, ka arī elektroenerģijas patēriņš tad būs lielāks.

Citas gaisa kompresoru specifikācijas

Šīs funkcijas arī būs svarīgas, izvēloties kompresoru:

 • Kolektora ietilpība. Jo lielāka ir ierīces ietilpība, jo ilgāk to varēsiet izmantot nepārtraukti, tāpēc šajā gadījumā atkal vajadzētu aprēķināt, kādas būs Jūsu vajadzības. Bākas tilpuma izmērs ietekmē gan potenciālo gaisa plūsmu pašā kompresorā, gan arī kompresora izmēru. Attiecīgi, jo lielāks bākas tilpums, jo lielāks izmērs būs pašam kompresoram. Apsverot kompresora iegādi, jau laikus jāapdomā, vai tas tiks kādreiz pārvietots, jo mazāka izmēra kompresoru pārlikt citā vietā būs daudz vieglāk.
 • Kompresora izmēri. Jauda ir tieši saistīta ar izmēriem - ja Jums nav daudz vietas uzglabāšanai vai Jums bieži ir jāmaina kompresora atrašanās vieta, Jums vajadzētu novērtēt arī šīs nianses. Tiesa, daudziem to modeļiem ir ērti riteņi, kas atvieglo transportēšanu, taču izmērus joprojām ir vērts apsvērt.
 • Troksnis. Šis parametrs tiek mērīts decibelos - jo to būs vairāk, jo trokšņaināka būs ierīce. Tas, vai šis aspekts būs aktuāls, ir atkarīgs no tā, kur tiks izmantots gaisa kompresors, taču ir lietderīgi paturēt prātā, ka vajadzības gadījumā tirgū var atrast arī ārkārtīgi klusus modeļus. 

  Agrāk kompresoru izmantošana, pat mazākajiem agregātiem, saistījās ar lielu troksni. Mūsdienās pieejami kompresori, kas darbojas daudz klusāk, tā pasargājot cilvēku dzirdi un nodrošinot patīkamāku uzturēšanos tā tuvumā, kad tas tiek darbināts. Tāpēc, iegādājoties kompresoru, jāpievērš uzmanība, kāds decibelu skaits uzrādīts izvēlētajai ierīcei. Ikdienas lietošanai mājās piemērotais decibelu daudzums ir aptuveni 55dB.

kvalitativi gaisa kompresori efektivai izmantosanai

Kādam mērķim nepieciešams kompresors?

Lai izvēlētos īsto gaisa kompresoru, nepieciešams saprast, kādam mērķim tas būs nepieciešams. Kompresori ir ierīces, ko var iedalīt divās grupās - sadzīves un profesionālajos. 

Sadzīves kompresorus parasti izmanto, lai piepumpētu automašīnas riepas vai veiktu nelielus automašīnas krāsošanas darbus, tāpēc to jauda var būt mazāka, savukārt profesionālos kompresorus izmanto automašīnu ražotnēs vai autoservisos. Šādiem darbiem noderēs kompresori ar lielāku jaudu.

Kur iegādāties kompresoru?

Ja arī Jums ir nepieciešams kompresors, tad ātri un ērti piedāvājumu varat aplūkot internetā – pie mums, 220.lv. Šeit pieejams plašs šo ierīču klāsts. Turklāt internetā ir priekšrocība salīdzināt vairākas ierīces vienlaikus. Tāpat iespējams aplūkot katras ierīces aprakstu, speciālistu viedokļus, kā arī citu pircēju pieredzes stāstus, kas veikalā nebūs pieejams. 


Visas šīs detaļas ļaus daudz vieglāk izlemt, kurš gaisa kompresors Jums būtu vispiemērotākais. Kvalitatīvai kompresora darbībai arī nepieciešama tā pareiza, regulāra apkope, lai tas strādātu iespējami ilgāk. Vissvarīgākais ir iepriekš zināt, kādiem darbiem un aprīkojumam to izmantosiet - tas ievērojami sašaurinās Jūsu meklējumus.

Pircējiem patika šis ieraksts

4.4/5
8 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?