Noderīgi padomi

Kā izvēlēties LED spuldzes mājoklim?

14 09 2020
cilveks tur rokas zilu led spuldziti

Savulaik tik ierasto kvēlspuldžu vietā veikalos šobrīd nopērkamas LED spuldzes. Aplūkojot piedāvājumu un dažādos apzīmējumus uz spuldžu iepakojuma, var rasties daudz jautājumu - kā zināt, ko nozīmē visi tie simboli, kam pievērst uzmanību, kā atrast savām vajadzībām piemērotāko risinājumu? Par to visu vairāk - turpinājumā!

Vai vatiem ir nozīme? 

Ar kvēlspuldzēm viss bija samērā vienkārši - bija pieejamas 40, 60, 75, 100 vatu spuldzītes. Un, jo lielāks šis skaitlis, jo spožāka bija spuldzes izstarotā gaisma. Kas attiecas uz LED spuldzēm, norādītie vati izsaka tikai elektroenerģijas patēriņu. 

Ja vēlaties noskaidrot, cik spožu gaismu konkrētā LED spuldze izstaros, jāpievērš uzmanība gaismas plūsmai. Tā tiek mērīta lūmenos (lm). Tas arī ir viens no svarīgākajiem parametriem, kam pievērst uzmanību, izvēloties gaismas diožu spuldzi. Princips ir vienkāršs - jo lielāks lūmenu skaits norādīts, jo spožāka būs spuldzes izstarotā gaisma. 

Lai saprast būtu vienkāršāk, jāpatur prātā, ka 450 lūmenu LED spuldze atbilst 40 W parastajai spuldzei, savukārt 800 lm atbilst 60W spuldzītei. Izdarīt labāko izvēli var palīdzēt arī šādas vadlīnijas: 

  • Virtuves apgaismošanai ieteicami 250-300 lm/m2;
  • Dzīvojamai istabai - 200 - 300 lm/m2;
  • Vannas istabai - 200 - 300 lm/m2;
  • Darba istabai - 300 - 400 lm/m2;
  • Guļamistabai- 200 - 300 lm/m2

Protams, šīs ir tikai aptuvenās norādes - viss atkarīgs no telpas specifikas un katra individuālajām vajadzībām. 

Gaismas temperatūra

Nākamais svarīgais aspekts ir gaismas temperatūra. Tā tiek mērīta Kelvina grādos, un nosaka, telpā tiks izstarota zilgana, dzeltenīga vai balta gaisma. Priekšstatam - kvēlspuldzes gaismas temperatūra ir 2700 - 3500 K, savukārt dienasgaismai raksturīga aptuveni 4200 K temperatūra. 

Piemeklējot piemērotāko gaismas krāsu, jāpatur prātā, ka mūsu redzei pierastāka dzeltenīga gaisma. Tāpat arī vērts atzīmēt, ka nav tādu gaismas diožu, kas dotu balto krāsu - lai panāktu šo efektu, zilā kristāla diode tiek noklāta ar dzeltenu vielu - luminoforu, kas liek zilajai krāsai kļūt baltai. 

Vērts atcerēties trīs krāsu intervālus:

  • 2700 - 3000 K izstaro dzeltenu gaismu. Spuldzes gaismas plūsma ir silta, tādēļ tā piemērota lielai daļai dzīvojamo telpu;
  • 3000 - 4100 K izstaro baltu gaismu. Vairāk piemērota darba telpām;
  • 5000 - 6500 K ir zilgana gaisma. Tiek saukta arī par ''dienas gaismu'', piemērota birojiem, darba istabām. 

Vēl viens parametrs, kam noteikti jāpievērš uzmanība, ir krāsas atdeves indekss - tas tiek apzīmēts ar burtiem AR vai CRI. Tam nevajadzētu būt zemākam par 65 (ideālā variantā - vairāk kā 80). Pretējā gadījumā apgaismojums būs nekvalitatīvs, tiks kropļotas krāsas - piemēram, oranžā krāsa izskatīsies vairāk dzeltenīga. 

Par piemērotāko risinājumu mājoklim tiek uzskatīta dzeltenīgas krāsas LED spuldze ar 2700 - 3200 K temperatūru. Zilganu toņu gaismas labāk izvēlēties, iekārtojot biroja telpas, jo zilā apgaismojuma krāsa veicina darba spējas, mazina miega hormona izdalīšanos. 

griestu lampa ar led spuldzi izstaro siltu gaismu

Spuldzes cokols 

Izvēloties LED spuldzi, pievērsiet uzmanību arī tam, vai tā atbilst konkrētajam apgaismes ķermenim un tā tehniskajām prasībām. Nopērkamas dažāda veida LED spuldzes. Populārākās ir spuldzes ar E14 un E27 cokolu, taču pieejami arī dažādi citi varianti. 

E14 ir spuldzīte ar tievo galu, savukārt E27 - spuldzīte ar resno galu. Abas šīs spuldzītes ir ieskrūvējamas. Piedāvājumā arī iemontējamās spuldzītes - piemēram, G4, G5, G9, G13. 

E14 LED spuldzes:


E27 LED spuldzes:


 

Ko nozīmē šie skaitļi un burti? E burts norāda, ka spuldze ir skrūvējama (burts E ir no Edisona, kas ir izgudrojis skrūvējamās spuldzītes), savukārt burts G norāda, ka spuldzes cokols ir izgatavots no stikla, nevis metāla, kā tas ir E tipa spuldžu gadījumā. Cipari apzīmē cokola izmēru. 

Pirms pirkuma veikšanas svarīgi izvērtēt gan savas vajadzības, gan spuldzīšu parametrus un specifikāciju, lai piemeklētu labāko risinājumu. 

Energoefektivitāte 

Būtiski ir arī energoefektivitātes rādītāji. Vislabākās ir A un A+ klases spuldzes, savukārt par sliktāko variantu tiek uzskatīta G klase. Uz kastītes spuldzes klase tiek norādīta ar melnu bultu. 

Nākamais aspekts, kam jāpievērš uzmanība, ir norādītais elektrības patēriņš gadā. Tas tiek aprēķināts, pieņemot, ka spuldze dienas laikā degs 3, 7 stundas. Par labu rādītāju tiek uzskatīts 12 kWh elektroenerģijas patēriņš, tomēr nopērkami arī ekonomiskāki risinājumi. Protams, ja spuldze degs mazāk par 3, 7 stundām, arī patērētās enerģijas rādītājs būs zemāks. 

Svarīgi atzīmēt - nomainot kvēlspuldzes vai halogēnspuldzes pret LED spuldzēm, enerģijas ietaupījums ir no 50 līdz pat 90 procentiem. 

Plānojot mājoklī ieviest LED apgaismojumu, jāsāk būtu ar tām telpām, kur apgaismojums tiek ieslēgts visbiežāk un ilgāk - tādā veidā ieguldījums atmaksāsies ātrāk. 

led spuldze uz galda

Spuldzes darbības laiks 

Svarīgi ir ne vien spuldžu energoefektivitātes rādītāji, bet arī kalpošanas laiks. Saskaņā ar ražotāju norādēm, LED spuldze darbojas aptuveni 30 000 stundas. Ja šo laiku pārvēršam gados, rezultāts ir iespaidīgs - ja pieņemam, ka apgaismojums ir ieslēgts trešo daļu no diennakts, tad sanāk, ka spuldze kalpos aptuveni 10 gadus. Te gan jāpiebilst, ka pašas LED spuldžu garantijas laiks ir vien 2 gadi. 

Jāņem arī vērā, ka spuldzes kalpošanas laiks lielā mērā atkarīgs no elektrosistēmas kvalitātes. Ja elektroenerģijas padeve nebūs stabila, spuldzes darbosies īsāku laiku. 

Domājot par darbības laiku, daudz ko izsaka arī apgaismojuma ieslēgšanas reižu skaits. Piemēram, ja norādītais skaits ir 20 000, tad, ieslēdzot lampu 5 reizes dienā, spuldzei patiešām ir potenciāls nokalpot 10 gadus. 

Spuldzes kalpošanas laiku ietekmē arī tās uzbūve. Jo kvalitatīvāku komponenti, jo ilgāk un labāk spuldze pildīs savas funkcijas. Protams, kvalitāte maksā vairāk, tomēr ilgtermiņā ieguldījums labā apgaismojumā noteikti atmaksājas. Jebkurā gadījumā LED spuldzes ir dārgākas nekā kvēlspuldzes. Tomēr normālos apstākļos tās arī kalpo ilgāk, līdz ar to izmaksas ilgākā laika posmā ir pat zemākas. 


 

Ražotājs 

Izvēloties spuldzi, jāizpēta ne tikai marķējums - nozīme ir arī spuldzes ražotājam. Pasaulē labi zināmu un atzītu ražotāju spuldzes, protams, ir dārgākas, taču tām arī attiecīgi ir labāka kvalitāte. Daži no populārākajiem ražotājiem ir Osram, Bioledex, Selecta, Volta. 

Lai atrastu savām vajadzībām piemērotākās spuldzītes, jāizvērtē gan savas prasības, gan piedāvājums. Pievērsiet uzmanību marķējumam un kvalitātei, lai būtu apmierināts ar rezultātu. 

Pircējiem patika šis ieraksts

3.7/5
3 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.