Noderīgi padomi

Kādu metināšanas pusautomātu pirkt?

24 03 2021
virietis izmanto metinasanas aparatu

Lai iegūtu pastāvīgu materiālu savienojumu, tos nepieciešams metināt, izmantojot īpašu iekārtu. Lai gan var šķist, ka šāds aprīkojums ir vajadzīgs tikai profesionāļiem, patiesībā tas noder arī mājsaimniecībā. 

Ja Jums patīk amatniecība, un nevēlaties tērēt naudu citu meistaru algošanai, metināšanas darbus varat veikt arī paši. Tikai vispirms jāapsver, kāds metināšanas aparāts ir vislabākais – tieši šo jautājumu apspriedīsim, lai palīdzētu Jums pieņemt pareizo lēmumu.

Kas ir metināšanas aparāts?

Metināšanas procesa pamatā ir divu materiālu, piemēram, nerūsējošā tērauda, alumīnija vai misiņa kausēšana un savienošana. Lai to izdarītu, jāizmanto atbilstošs metināšanas pusautomāts vai elektrodu iekārta. Ir vairākas metodes, kā sametināt dažādus materiālus, un par tām vairāk uzzināsiet raksta turpinājumā. 

metinasanas aparats

Visām metodēm un iekārtām ir viena un tā pati būtība - metināšanas zonā enerģija jeb pievadītais tīkla strāvas apjoms tiek pārvērsts metināšanas strāvā. No tās savukārt rodas siltums, izraisot metālu kušanu un saplūšanu. Uz ierīces korpusa parasti ir izvietoti svarīgākie elementi - aizmugurē ir elektriskie vadi vai saspraudņi, kas nodrošina strāvas savienojumu. Priekšpusē - strāvas stipruma regulēšanas slēdzis, negatīvās un pozitīvās polaritātes elektriskie savienotāji un arī tīkla sprieguma ieslēgšanas/izslēgšanas slēdzi. Šāda veida ierīču cena ir atšķirīga, sākot no aptuveni 100 eiro, līdz pat 1000 eiro un vairāk. 

Izplatītākie metināšanas metožu veidi

Metināšanas process ar stikla elektrodiem (MMA)

Metināt ar elektrodu daudzi izvēlas salīdzinoši vienkāršā procesa dēļ, kas ļauj nepieciešamos darbus veikt arī mājas apstākļos. Metodes pamatprincips ir ļoti vienkāršs: starp stikla elektrodu un metināmo metālu tiek izveidots elektriskais loks, kas izkausē abus materiālus. Šādā veidā tos iespējams sametināt, un, kad elektroda pildviela izkūst, veidojas aizsargājošā gāze un izdedži. Pēc tam, kad elektrods ielikts turētājā, nepieciešams veikt atbilstošu strāvas noregulēšanu, "piešķilt" elektrodu un sākt metināšanu.

 Šiem aparātiem ir raksturīgas sekojošas īpašības:

 • Ir iespējams droši strādāt ārpus telpām, pat stipra vēja laikā;
 • Laba mijiedarbība ar visiem biezākiem materiāliem, tomēr metināt ar elektrodu nevajadzētu plānus metālus;
 • Nelielas izmaksas – ir pietiekami ar aparāta un elektrodu iegādi (metināšanai nav nepieciešama gāze);
 • Aparātiem ir salīdzinoši zema cena;
 • Pietiekami vienkārša lietošana – šādu iekārtu var izmantot amatieri, tomēr kvalitatīvs rezultāts joprojām būs atkarīgs no noteiktām prasmēm.

metinasana ar elektrodu

Metināšana ar nekūstošu elektrodu aizsarggāzes vidē (TIG)

Tas ir daudz modernāks un „tīrāks“ aparāts. Lai padarītu procesu raitāku, šajā gadījumā tiek izmantots argons vai cita, no konkrēta materiāla atkarīga aizsarggāze. Elektriskais loks šajā gadījumā veidojas starp kausētu metālu un volframa elektrodu. 

Šādām ierīcēm ir sekojošās īpašības:

 • Augstāka kvalitāte - materiālus var sametināt ar augstu precizitāti;
 • Vairāk tīrības un estētika;
 • Iespējams strādāt ar īpaši plāniem metāliem;
 • Sarežģītāks mehānisms, kas prasa daudz vairāk prasmju – šāds aprīkojums vislabāk ir piemērots profesionāļiem ar īpašām zināšanām metināšanos darbos;
 • Ilgmūžība, kas prasa lielākus sākotnējos ieguldījumus.

Metināšana ar kūstošu elektrodu inertās gāzes vidē (MIG)

Procesa laikā aizsarggāzes vidē veidojas elektriskais loks starp kausējamo vielu un metināmo metālu. Šajā gadījumā ir iespējams izvēlēties gan strāvu, gan aktīvo gāzi vai to maisījumu – piemēram, oglekļa dioksīdu, kas sajaukts ar argonu. Šie aparāti piedāvā sekojošās funkcijas:

 • Lieliska izvēle amatieriem – ar to ir viegli iemācīties strādāt, bet daudzi modeļi pat piedāvā automātisku vadību;
 • Neliels svars;
 • Laba cena, bet ir jāiegādājas papildu aizsarggāzes balons;
 • Plašas pielietojuma iespējas – pietiekami liels metināšanas ātrums un labāka plānāko materiālu kontrole;
 • Pietiekami tīrs metināšanas process.

Metināšanas metode ar kompakto stiepli aizsarggāzu vidē (MIG/MAG)

Šī pusautomātiskā metināšanas metode mūsdienās tiek bieži izmantota, un tas ļauj efektīvi sametināt gan alumīnija, gan tērauda sakausējumus. Metinot materiālus, kūstošā elektroda - metināšanas stieples padeves process ir automātisks.

Degšanas zonā pievada vai nu inerto, vai aktīvo aizsarggāzi, kas rūpējas par to, lai metināšanas zonā nenokļūtu slāpeklis. Strāva stieplei tiek pievadīta, izmantojot speciālu slīdkontaktu. Šī metode izceļas ar īpaši augstu ražību un to visbiežāk izmanto autoservisos un rūpnīcās. 

Invertora metināšanas iekārta

Ļoti bieži tirdzniecībā ir pieejami invertora metināšanas aparāti, tāpēc rodas jautājums, kas tie tādi ir. Būtībā invertors ir elektroniska sprieguma regulēšanas sistēma. Galvenais invertora metināšanas princips ir pārveidot maiņstrāvas enerģiju zemākā vai augstākā. 

Šajā procesā tiek izmantots elektronisks komponents, nevis milzīgs transformators, tādēļ šādas metināšanas iekārtas ir ievērojami vieglākas, kompaktākas un pat efektīvākas. Tieši šo priekšrocību dēļ tirgū dominē tieši šie invertora metināšanas aparāti, bet transformatora modeļi tiek uzskatīti par nedaudz novecojušiem.

Citas svarīgas īpašības

Izvēloties metināšanas pusautomātu, apsveriet arī šos aspektus:

 • Jauda. Ierīcēm ar lielāku jaudu ir vieglāk tikt galā ar biezākiem metāliem, tomēr, ja spriegums ir ļoti augsts, papildus būs jāiegādājas īpaši barošanas avoti, piemēram, ģenerators. Novērtējiet arī darba apjomu: ja Jūs metiniet kā amatieris, Jums noteikti nebūs vajadzīga maksimāla jauda.
 • Svars un ergonomika. Lai Jūs varētu vieglāk pārvietot šo aparātu uz citu vietu, vajadzētu izvēlēties kompaktu, mazāka svara modeli ar ļoti ērtu rokturi. Taču pārliecinieties, ka svara dēļ netiks upurēta jauda – šajā gadījumā ir jāatrod visoptimālākais risinājums.
 • Metināmā materiāla biezums. Lai arī tipu var izvēlēties, balstoties uz to, kādiem metāliem tas būs piemērots, ir lietderīgi vēlreiz pārliecināties, vai tas būs piemērots arī turpmākiem uzdevumiem.
 • Cena. Metināšanas iekārtas izmaksas ir atkarīgas no veida, jaudas un daudzām citām īpašībām. Padomājiet par to, cik bieži Jums būs nepieciešams šis aparāts, un nosakiet savu budžetu – tas krasi sašaurinās Jūsu meklējumus.
 • Komplektācija. Cenu var ietekmēt arī kopējā komplektācija. Dažreiz komplektā ar metināšanas iekārtu nāk arī metināšanas maska, koferi un tamlīdzīgi piederumi, kas palīdzēs novērst papildu izmaksas – obligāti atcerieties un apsveriet šo informāciju.

Metināšanas aparātu daudzveidība patiešām ir ļoti liela, tāpēc ir jāņem vērā visi šie kritēriji, un tad Jūs noteikti viegli atradīsiet Jums vispiemērotāko. Novērtējiet ne tikai šī aprīkojuma iespējas, bet arī savas prasmes – tas ir vienīgais veids, kā panākt, lai darbs noritētu gludi un droši. 

Metināšanas iekārtas, lodāmuri pieejami pie mums, interneta veikalā 220.lv. 

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
4 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.