Noderīgi padomi

Kā izvēlēties projekcijas ekrānu? Kāds ekrāns ir vislabākais?

Izvēlēties ekrānu projektoram
22 05 2018
projektori un svarigi ekrana parametri

Tā vietā, lai pirktu tradicionālo televizoru, var pirkt projektoru, kas sniedz iespēju skatīties attēlu uz lielas virsmas, un tajā pašā laikā ir vajadzīgas mazākas finanšu investīcijas. Projektors nav piemērots jebkādai telpai, tomēr tie, kas meklē lētākus risinājumus, tiecas tos iegādāties. Filmu var demonstrēt uz baltas sienas vai projekcijas ekrānā, kas nodrošina labāku attēla kvalitāti. Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties projektoru, un kādi ekrāna parametri ir svarīgi projektoram?

Ekrānu veidi

Atkarībā no lietošanas mērķa iedalās:

 • portatīvie projekcijas ekrāni – paredzēti cilvēkiem, kuri meklē kompaktus risinājumus, kas sniedz iespēju pārnest ierīci uz vajadzīgo vietu. Tiem raksturīga vienkāršība un mazāks svars. Pie šīs grupas pieder grīdas projekcijas ekrāni un ekrāni ar trijkājiem.
 • griestu projekcijas ekrāni (piekārtie) – tiek montēti zem griestiem un vadīti vairākos veidos:

      a) izmantojot rokturi
      b) izmantojot tālvadības pulti
      c) izmantojot sienā iemontētu slēdzi

Pēdējie divi risinājumi tiek izmantoti elektriskajos projekcijas ekrānos.

 • projekcijas ekrāni ar spriegotājiem – tas ir īpašs elektriskā ekrāna veids, kas aprīkots ar speciālām virvēm, kurām pateicoties pēc atvēršanas neveidojas grumbas vai ieloces.
 • projekcijas ekrāni ar rāmi – tie ir pie sienas stiprināmi ekrāni, vai tos var uzstādīt uz trijkāja, tāpēc tos var viegli pārnest uz vajadzīgo vietu. Tie ir viegli montējami, kā arī pietiekami noturīgi pret saburzīšanos. Pateicoties elegantajam un pievilcīgajam ārējam izskatam (rāmis apkārt visam ekrānam uzlabo kontrastu), ekrānus ar rāmi bieži izvēlas mājas kinoteātrim.

Kam jāpievērš uzmanība?

Top 5 ekrāni projektoriem


Ekrāna formāts

Tā izvēlei jāatbilst attēla avotam. Ražotāji visbiežāk piedāvā ekrānus formātā 16:9 – tieši tādu formātu parasti izmanto, lai skatītos filmas, vai mājas kinoteātrim. Cits iespējamais variants – formāts 4:3, kas tiek izmantots projektora pievienošanai pie datora un prezentāciju demonstrēšanai.

Projekcijas ekrānus var arī iedalīt, ņemot vērā atbalstāmo formātu daudzumu. Var izdalīt:

 • tradicionālie – tiem ir viena virsma. Ideāli piemēroti cilvēkiem, kuri zina, kādā formātā viņi skatīsies/rādīs attēlu.
 • ar vairākiem formātiem – ekrāni, kam ir 2-5 dažādu formātu virsmas, tāpēc jūs varat tos adaptēt dažādiem attēla avotiem.

Ekrāna augstums

Tiek uzskatīts, ka ekrāna augstumam jābūt 1/6 attāluma no tās vietas, no kuras visbiežāk tiks skatīts attēls (piemēram, no dīvāna), vai, ja tā ir zāle – no pēdējā “krēsla”. Vajadzētu arī pārbaudīt, cik augstu atradīsies ekrāna apakšējā mala – tā nedrīkst atrasties zemāk par 1 metru no grīdas.

Ekrāna virsma

Tās izvēli ietekmē daudzi faktori. Galvenie no tiem ir:

 • telpas veids
 • projektora atrašanās vieta (piemēram, zem griestiem vai uz skapja)
 • telpas apgaismojums
 • projektora spilgtums

Pareiza ekrāna virsmas izvēle ļaus jums iegūt skaidru attēlu.

Lai pareizi izvēlētos ekrāna virsmu, izlasiet šos padomus:

 • universāls projekcijas ekrāns – bieza virsma baltā krāsā.
 • projekcijas ekrāns mājas kinoteātrim – pelēka virsma, kas uzlabo melnās krāsas nokrāsu un kontrastu.

Turklāt ražotāji piedāvā divus parametrus:

 • gaismas atstarošanas koeficients – standarta ekrāniem vērtība ir 1, un tas nozīmē, ka virsma atstaro tādu pašu gaismas daudzumu, cik nonāk ekrānā. Jo vairāk gaismas avota istabā, jo lielākai vērtībai jāpiemīt koeficientam (tomēr tajā pašā laikā samazinās arī skata leņķis).
 • skata leņķis – šo parametru vajadzētu pārbaudīt, pērkot ekrānu konferenču zālēm, skolas zālēm vai telpām, kurās skatītāji ne vienmēr varēs sēdēt tieši pretī ekrānam. Tādos gadījumos, jo plašāks skata leņķis, jo labāk.

Pārdošanā var atrast projekcijas ekrānus, kuri:

 • vienmērīgi izkliedē gaismu visos virzienos - tie ir arī ekrāni ar pietiekami plašu skata leņķi, bet arī ar zemāku atstarošanas koeficientu.
 • tiem ir šaurs skata leņķis, bet augstāka atstarošanas koeficienta vērtība.

Pircējiem patika šis ieraksts

4.3/5
4 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?