Noderīgi padomi

Komposta kaste dzīvoklī – tas nav neiespējami!

Plaša izvēle komposta kastēm
11 02 2020
organiskie atkritumi kompostesanai

Vienalga, vai gluži vienkārši cenšaties samazināt pārtikas atkritumus vai vēlaties bagātināt sava mazdārziņa augsni, kompostēšana ir vieglāka, nekā varētu šķist. 

Pat, ja Jums nav vietas lielam sētas kompostam, Jūs vēljoprojām varat kompostēt dārzeņu mizas, kafijas biezumus, olu čaumalas un vēl daudz ko citu.

Lūk, metodes, kā kompostēt saprātīgi un efektīvi, izveidojot komposta kasti dzīvoklī. 

Spaiņa komposts

Ja Jūsu galvenā problēma ir pārtikas atkritumu daudzums, tad kompostēšana šajā gadījumā ir pavisam vienkārša. Viss, kas Jums nepieciešams, ir tvertne, kurā uzkrāt organiskos atkritumus. Ja tā padomā, arī spainis var būt komposta kaste

Pirmais un svarīgākais solis ir atrast vietu, kur Jūs varētu novietot spaini, kurā veidosiet kompostu. Tā kā kompostam mēdz būt nepatīkama smaka, spaiņa kompostu nevajadzētu veidot telpās, kurās uzturaties visbiežāk. Vislabāk, protams, ja dzīvoklī ir pieliekamais, taču spaini iespējams novietot arī kādā no virtuves skapīšiem, kur tas būs neredzams un aizvērts ar vāku. Tādējādi varat izmest organiskos atkritumus tāpat kā izmetat pārējos atkritumus – tvertnē iekšā un vāku ciet! Pēc tam spaini varat iztukšot savā mazdārziņā, nodrošinot auglīgu mēslojumu.

Saldētavas komposts

Līdzīgi kā spaiņa komposts, saldētavas kompostēšana ir piemērota gadījumā, ja Jūs uztrauc pārtikas atkritumu daudzums. Lielākais šīs komposta metodes mīnuss – organiskos atkritumus, kas tiek kompostēti saldētavā, vēlāk nevar izmantot kā mēslojumu, jo pēc saldēšanas tas vairs nav auglīgs un derīgs.

Komposta turēšana saldētavā ir ļoti ērta metode, jo nav jāraizējas par to, ka tas piesaista nevēlamus ciemiņus, slikti smako vai aizņem dzīvokļa telpu. Turklāt to var uzglabāt jebkur, piemēram, plastmasas traukā vai vienkāršā maisiņā. Šajā gadījumā nav svarīgs pat tas, kā izskatās Jūsu individuālā komposta kaste, jo tā ir nevienam neredzama.

Virtuves kombaina komposts jeb aukstais komposts

Ja Jūs mitināties dzīvoklī, kurā nav vietas kompostam, taču vēlaties savus atkritumus izmantot kā mēslojumu pats, nevis izmest atkritumu kaudzē vai atdot kaimiņam, šī ir labākā kompostēšanas metode. Šajā gadījumā Jums nepieciešams izmantot vien virtuves kombainu, ar kura palīdzību iespējams sasmalcināt organiskos atkritumus, kā mizas, sēklas, utt. Viena no šīs metodes priekšrocībām – Jums nav nepieciešama komposta kaste, jo sasmalcināti organiskie atkritumi kompostējas ātrāk un ir izmantojami kā mēslojums uzreiz. Lai nogādātu kompostu mazdārziņā vai kur citur, ievietojiet to, piemēram, plastmasas maisiņā vai spainī, kuru pēc tam iespējams izskalot.


Atcerieties, ka, ja izmantojat šo metodi, lai kompostu pēc tam izmantotu kā mēslojumu, Jums nepieciešams pievienot arī sasmalcinātu papīru, skaidas vai maizi, lai visu līdzsvarotu un radītu nepieciešamo masas konsistenci.

Tārpu komposts

Ja esat gatavs kompostēšanai iekštelpās pievērsties pavisam nopietni, tad par Jūsu labāko palīgu kompostēšanā var kļūt tārpi. Tārpu pievienošana dzīvokļa komposta kastē būtībā atkārto tieši to pašu procesu, kas norisinās āra tvertnē vai arī to, kas notiktu, ja Jūs savus organiskos atkritumus gluži vienkārši apraktu zem zemes.

Ikvienam skaidrs, ka uz šādu rīcību nav gatavs kurš katrs dzīvokļa iemītnieks, kas vēlas veidot kompostu. Taču šī ir viena no labākajām kompostēšanas metodēm, jo tārpi veic pašu sarežģītāko darbu jeb smalcināšanu. Ja izlemjat par labu šai metodei, Jums nepieciešams ierīkot spaini, koka kasti vai lielu plastmasas trauku kas kalpos kā komposta kaste – maisiņš šajā gadījumā nederēs! Tāpat nepieciešams parūpēties par to, lai nenākas piedzīvot nepatīkamus mirkļus, tādēļ novietojiet patstāvīgi izveidoto komposta kasti vietā, kur tā nevienam netraucēs – noslēgtā plauktā vai atsevišķā telpā.

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
2 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.