Noderīgi padomi

Kūdras komposta vai ķīmiskā biotualete - plusi un mīnusi

Plaša izvēle biotualetēm
18 05 2020
biotualete pagalma

Ne visur Latvijā ir pieejama centralizētā kanalizācijas sistēma, līdz ar to privātmāju, viensētu, vasarnīcu un mazdārziņu īpašniekiem jādomā, kā savā teritorijā atrisināt šo problemātisko jautājumu. 

Šobrīd tradicionālajām āra sirsniņmājām ir rasta laba alternatīva biotualešu izskatā, kuras arī Latvijā kļūst arvien populārākas. Atšķirībā no tradicionālajām āra mazmājiņām, biotualete nodrošina labāku higiēnisko risinājumu, pateicoties savām hermētiski noslēgtajām tvertnēm. Arī smakas tiek veiksmīgāk likvidētas, jo biotualetēs var izmantot tam speciāli paredzētu līdzekli.

Iegādāties var divu veidu tualetes - kūdras komposta biotualetes un ķīmiskās biotualetes, tāpēc, ja arī Jūs vēl pagaidām nevarat izvēlēties un apsverat, kādu tieši biotualeti iegādāties savam īpašumam, piedāvājam aplūkot šo tualešu plusus un mīnusus. 

Kūdras komposta biotualetes

Kā liecina biotualetes nosaukums, tā darbojas ar kūdras palīdzību radušos atkritumus pārveidojot kompostā. Salīdzinot ar ķīmiskajām tualetēm, šīs tualetes ir videi draudzīgākas, jo komposta veidošanā papildus netiek izmantotas nekādas ķīmiskas vielas, tomēr atšķirībā no ķīmiskajām tualetēm, šīm tualetēm nav papildu ūdens tvertnes, kas paredzētas noskalošanai.

 Kūdras komposta biotualešu darbības princips balstās uz kūdras izmantošanu, attiecīgi kūdru ar speciālu dozatoru ieber atkritumu tvertnes apakšā. Dozators arī vienmērīgi izdala kūdru pēc katras tualetes lietošanas reizes un tādā veidā atkritumi pārvēršas kompostā. Radušos kompostu var tālāk likt komposta bedrē nogatavināties un pēc tam jau izmantot dārza darbos. Šķidrums, kas radies procesa laikā vai nu iztvaiko pa ventilācijas cauruli vai arī tiek uzkrāts atsevišķā tvertnē.

Liels pluss šī veida biotualetēm ir tāds, ka tās jātīra ik pēc 1.5 līdz pat 8 lietošanas mēnešiem, salīdzinot ar ķīmiskajām biotualetēm, kas jātīra daudz biežāk atkarībā no to izmantošanas biežuma.

Mīnuss kūdras komposta biotualetēm ir tāds, ka tās nepieciešams uzstādīt vietā, kur ir laba ventilācija, jo tās nespēj tik labi likvidēt smakas kā ķīmiskās tualetes.

Ķīmiskās biotualetes

Atšķirībā no kūdras biotualetēm, kas veido kompostu, ķīmiskajai biotualetei jāizmanto speciālas ķīmiski aktīvās vielas, kas aukstā laikā nesasalst.

Tas ir liels pluss, ja biotualete atrodas ārā un laukā ir sals. Turklāt šīs ķīmiskās vielas radušos atkritumus ne tikai sadala, bet arī likvidē smakas un iznīcina mikrobus. Vienīgais mīnuss, ka šo ķīmisko vielu iegāde izmaksās dārgāk, nekā kūdra komposta veidošanas tualetei. Turklāt ķīmiskā biotualete arī biežāk būs jātīra.

Šajās tualetēs parasti ir divas tvetnes, vienā ir ūdens noskalošanai, kas arī ir pluss, salīdzinot ar kūdras biotualetēm, savukārt otrā krājas radušies atkritumi. Dažiem ķīmisko biotualešu veidiem ir pat speciāls indikators, kas laicīgi paziņo, ka pienācis laiks tvertni iztukšot. Tvertnes saturs, kurā nav ieteicams mest tualetes papīru, atkarībā no izmantošanas biežuma jāiztukšo atkritumiem paredzētajā vietā. Piemēram, ja tualetei ir vidēja izmēra tvertne un ģimenē dzīvo 3 cilvēki, tvertni nāksies iztukšot aptuveni ik pēc 3 dienām. 

Secinājumi

Salīdzinot katras biotualetes veida priekšrocības un trūkumus, varat izvērtēt, kādu tualeti izvēlēties ierīkot savā teritorijā, un lai kādu arī biotualeti Jūs izvēlētos savam īpašumam, ziniet, ka tās visas ir viegli uzstādāmas un kopjamas, kā arī tās var novietot praktiski jebkur. 

Iegādāties var arī dažādu tilpumu biotualetes, lai katrs pats var izvēlēties savai mājsaimniecībai piemērotāko un ērtāko risinājumu. Turklāt biotualešu liels pluss ir tāds, ka tās palīdz saudzēt apkārtējo vidi, īpaši kūdras kompostēšanas biotualetes. 

Pircējiem patika šis ieraksts

4.8/5
17 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?