Noderīgi padomi

Matraču tīrīšana un maiņa: kad tas ir jādara?

Plaša izvēle matračiem
13 12 2019
gimene gul uz erta un tira matraca

Nav noslēpums, ka matrači būtiski ietekmē mūsu miega kvalitāti – tāpēc mums ir jāpievērš pietiekama uzmanība ne tikai to izvēlei, bet arī to turpmākajai aprūpei. Matracis ir jātīra ne tikai tad, kad tiek novērota lielāku netīrumu parādīšanās – ja Jūs to darīsiet regulāri, šie darbi būs daudz vienkāršāki. Šoreiz mēs diskutēsim par to, ar ko un kā tīrīt matraci, un mēs izcelsim arī galvenās pazīmes, kad beidzot ir pienācis laiks domāt par tā maiņu.


Matrača tīrīšana mājās apstākļos

Visefektīvākie veidi, kā un ar ko tīrīt matraci, ir atkarīgi no tā, ar kādiem no turpmāk minētajiem punktiem Jūs esat saskārušies - mēs esam apkopojuši populārākās situācijas.

Asins traipi

„Svaigus“ traipus var notīrīt ar aukstu ūdeni un sausu, baltu drānu. Viss, kas Jums ir jādara, ir uzliet ūdeni tur, kur ir uzrādies traips, un notīrīt to ar drānu, līdz tas pilnībā izzūd. Process var aizņemt ilgāku laiku, taču tas ir ļoti efektīvs. Tomēr, ja asins traips ir “ieēdies” audumā, Jums būs jāiziet daudz sarežģītākas tīrīšanas procedūras.

Jums vajadzēs:

- Pusglāzi cietes (var aizstāt ar 1 karoti trauku mazgāšanas šķidruma);

- Ceturtdaļu tējkarotes ūdeņraža peroksīda;

- Karoti sāls.

Tīrīšanas gaita:

 1. Sajauciet visas iepriekš minētās sastāvdaļas, līdz masa atgādinās pastu.
 2. Uzklājiet to uz asins traipa un atstājiet uz vairākām stundām, lai nožūst.
 3. Noņemiet pastu, un sūciet traipu ar speciālu putekļu sūcēja uzgali, lai noņemtu visas palikušās pastas daļiņas.
 4. Ja traips nav pilnībā pazudis, tad šī pati procedūra ir jāatkārto.

Urīns

Apsverot, kā notīrīt matraci no urīna, atliek tikai izmantot visiem labi zināmus līdzekļus: ūdeni, etiķi, sodu vai cieti. Tad ir jāveic sekojošās darbības, kuras ir norādītas zemāk:

 1. Nosusiniet matraci, novietojot papīra dvieli uz “negadījuma” vietas un atstājiet uz brīdi iesūkties.
 2. Līdz brīdim, kad tiks absorbētas pēdējās urīna paliekas, pagatavojiet ūdens un etiķa šķīdumu.
 3. Uzklājiet (vai vēl labāk - uzsmidziniet) šķīdumu uz traipa, atstājiet uz dažām minūtēm un tad nožāvējiet.
 4. Ja joprojām ir jūtams nepatīkams aromāts, to ātri vien varēs noņemt ar sodas vai cietes palīdzību – uzberiet vienu no šiem izvēlētiem līdzekļiem uz visa matrača virsmas un atstājiet uz dažām stundām, vai pat uz visu nakti.
 5. Sūciet ar putekļu sūcēju (vēlams – ar īpašu uzgali) visas palikušās „tīrīšanas līdzekļa“ daļiņas un pārliecinieties, ka matrača tīrīšana no urīna patiešām ir bijusi veiksmīga!

Regulāra tīrīšana

Lai izvairītos no baktēriju uzkrāšanās un nepatīkama aromāta rašanās, matraci ir ieteicams tīrīt apmēram reizi mēnesī. Šīm procesam var tikt izmantoti dažādi līdzekļi, tāpēc Jums būs iespēja pašam izlemt, kā tīrīt matraci Jums ērtākajā veidā:

 • Matrača tīrīšana ar sodu. Var teikt, ka šī ir līdz šim vispopulārākā un vismazākās piepūles metode. Viss, kas Jums ir jādara, ir jāapber matrača virsma ar dzeramo sodu (dažreiz to medz sajaukt ar 3-4 pilieniem lavandas vai citas ēteriskās eļļas) un jāatstāj sodu, apmēram, uz stundu vai nedaudz vairāk. Tad kārtīgi nosūciet ar putekļu sūcēju visus pārpalikumus un izbaudiet daudz tīrāku un svaigāk smaržojošu matraci!
 • Matrača tīrīšana ar etiķi. Šis līdzeklis visvairāk tiek izmantots dažādu šķidrumu (kafijas, sulas, urīna utt.) traipu noņemšanai, bet to var izmantot arī dezinfekcijai. Uzklājiet plānu etiķa slāni (ideālā variantā – uzsmidziniet), vajadzētu pārklāt visu matrača platību un ļaut tam nožūt. Ja pamanāt lielākus traipus, nežēlojiet etiķi, droši uzsmidziniet to vēl vairāk uz paša traipa. Kad etiķis būs iesūcies matracī, ir vērts atkārtot procedūru izmantojot sodu un, visbeidzot, jānosūc visi pārpalikumi ar speciālu putekļu sūcēja uzgali, kas ir piemērots mēbelēm.
 • Matrača tīrīšana ar tvaiku. Lai gan matraci ir iespējams tīrīt ar tvaika putekļu sūcēju vai citām tvaika ierīcēm, šādai metodei ir viens trūkums – augsts mitruma daudzums. Matracis var nenožūt vairākas dienas, un jebkurš mitruma daudzums, kas ir palicis matracī, var vēl vairāk piesaistīt baktērijas – tas nozīmē, ka šāda veida tīrīšana var nodarīt vairāk ļauna nekā laba, tāpēc matraču ražotāji neiesaka šādu tīrīšanas metodi. Tāpat ir jāizvairās no putekļu sūcējiem ar mazgāšanas funkciju.

Kad vajadzētu mainīt matraci?

Pat ar regulāru matrača apkopi, agrāk vai vēlāk pienāks laiks to mainīt. Vairumā gadījumu šo produktu veiksmīgais kalpošanas laiks ir apmēram 7 līdz 10 gadi, tomēr, tuvojoties šim termiņam, par nenovēršamajām pārmaiņām liecina arī šīs pazīmes:

 • Paaugstinātas muguras sāpes no rīta. Tas var nozīmēt, ka Jūsu izmantotais produkts vairs nesniedz nepieciešamo atbalstu – ja Jūs nerīkosieties laicīgi, sāpes var pastiprināties un kļūt biežākas.
 • Biežāka šķaudīšana gultā. Dotajā gadījumā ir jāvaino matracī uzkrātie putekļi un alergēni. Tiesa, šajā gadījumā nav nepieciešams nekavējoties steigties uz veikalu: situāciju var glābt rūpīga matrača tīrīšana (it īpaši, ja Jūs bieži esat "aizmirsis" par šo pasākumu) un papildu virsmatrača iegāde.
 • Gulta vairāk atgādina šūpuļtīklu. Lai arī gulēt mīkstajā iedobē gultā nav pārāk neērti, šāds padziļinājums bieži norāda uz pārāk nolietotām atsperēm, balstiem un citiem galveniem gultas mehānismiem. Šajā gadījumā ir laicīgi jārīkojās, jo savādāk šī situācija īstermiņā var ietekmēt arī Jūsu pašu labsajūtu.

Regulāri tīrot un atceroties svarīgākās matrača nodiluma pazīmes, Jūs varat būt pārliecināti, ka Jūs esat izdarījuši visu, lai atpūta būtu pēc iespējas ērtāka. Viss šis process neprasa daudz Jūsu laika, tomēr rezultāti būs acīmredzami!

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
1 Pircēja vērtējums

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?