Noderīgi padomi

Šaha noteikumi

03 08 2022
saha delis ar figuram

Stereotips, ka šahs ir pārāk sarežģīts un domāts tikai “izredzētajiem” ir biežākais iemesls, kāpēc daudzi pat neuzdrošinās izmēģināt šo spēli. Daļa taisnības ir – šaha spēles noteikumi un viss spēles process tiešām liek “pakustināt” pelēkās šūniņas. Taču šī ir arī spēles priekšrocība – iespēja attīstīt domāšanas ātrumu, loģiku, savu pacietību un atmiņu, paralēli gūstot asas emocijas no divu pretinieku prātu cīņas un spēles dažkārt tik neparedzamajiem pavērsieniem!

Ja Jūs patiesi intriģē tāda intelektuālā spēle, kā šahs, noteikumi un to apgūšana Jums nebūs šķērslis. Apbruņojoties ar pacietību, spēlēt var iemācīties arī bērni! Pārsteidzošā kārtā noteikumu apgūšana aizņems ne vairāk laika, kā vairumam citu populāru mūsdienu galda spēļu.

Zemāk ir apkopota svarīgākā informācija, kas būs noderīga šaha iesācējiem: kāds ir spēles mērķis, šaha izkārtojums, kā pareizi pārvietot figūras un citi svarīgi spēles momenti. Izpētiet visu soli pa solim, atrodiet spēles partneri un ķerieties klāt savai pirmajai partijai! Kļūt par izcilu spēlētāju uzreiz diez vai sanāks. Taču neviens nav dzimis meistars! Regulāri praktizējoties, sanāks veidot asprātīgākas figūru kombinācijas, kas paaugstinās izredzes vinnēt.

Spēles komplektācija un mērķis

Šaha komplekts sastāv no 1 šaha dēļa (ar 64 vienādiem pārmaiņus baltiem un melniem lauciņiem) un 32 figūrām: 16 melnām un 16 baltām.

16 figūru vidū ir:

 • viens karalis. Tā ir visvājākā, taču vissvarīgākā figūra spēlē;
 • viena dāma. Visstiprākā figūra, kas parasti ir lielākais palīgs ceļā uz uzvaru;
 • divi torņi;
 • divi laidņi;
 • divi zirgi;
 • astoņi bandinieki.

Viens pretinieks spēles sākumā saņem baltās figūras, otrs – melnās. Figūras izkārto uz dēļa, kā tas norādīts zemāk (“Šaha figūru pareizais izkārtojums”) un pēc kārtas veic gājienus, cenšoties sasniegt spēles galveno mērķi (“Spēles mērķis jeb kas vinnē?”).

Šaha figūru pareizais izkārtojums

Pirms sākt izvietot figūras, pareizi jānovieto arī pats šaha dēlis. “Pareizi” nozīmē, ka, raugoties no katra spēlētāja skatupunkta, dēļa labajā apakšējā stūrī atrodas balts lauciņš.

Tad noteiktā kārtībā tiek sakārtotas figūras.

 1. Lauciņus dēļa pirmajā (jeb apakšējā) horizontālē ieņem:
 • divi torņi, kurus novieto malējos lauciņos abās dēļa pusēs;
 • divi zirgi - novieto blakus torņiem;
 • divi laidņi – novieto blakus zirgiem (virzoties uz dēļa centru);
 • dāma. Melnā dāma tiek likta melnās krāsas lauciņā, baltā dāma – baltajā lauciņā.
 • karalis tiek izvietots pēdējā brīvajā lauciņā blakus dāmai.
 1. Dēļa otro horizontāli aizņem astoņi bandinieki – pa vienam katrā lauciņā.

Figūras vienmēr tiek saliktas tieši minētajā veidā. Jau pēc pāris nospēlētām partijām atcerēties izvietojumu nesagādās Jums grūtības.

saha delis ar figuram

Figūru pārvietošana

Kā jau minēts, lai sasniegtu spēles mērķi jeb gūtu uzvaru, Jums vajadzēs pārvietot figūras pa šaha dēli (spēles laukumu). Katra no šaha figūrām pārvietojas savādākā veidā. Iegaumējiet katru no tiem!

Laidnis var iet uz jebkuru lauciņu pa diagonāli, uz kuras tas atrodas.

laidnis

Tornis var iet uz jebkuru lauciņu pa horizontāli vai vertikāli, uz kurām tas atrodas.

tornis

Dāma var iet pilnīgi uz jebkuru lauciņu pa vertikāli, horizontāli vai diagonāli, uz kurām tā atrodas.

karaliene

Zirgs var pārvietoties uz vienu no tuvākajiem lauciņiem no tā, uz kura atrodas, taču ne uz tās pašas vertikāles, horizontāles vai vertikāles. Vienkāršāk sakot, zirgs pārvietojas “L” burta veidā.

zirgs

Bandinieks, neraugoties uz figūras šķietamo vienkāršību, var pārvietoties 4 dažādos veidos:

1) uz tās pašas vertikāles lauciņu tieši pretī bandiniekam - par 1 soli uz priekšu;

2) no tā sākuma pozīcijas par 1 vai 2 lauciņiem uz priekšu uz tās pašas vertikāles, ja šie lauciņi vēl ir brīvi;

3) uzbrūkot pretinieka figūrai, kura atrodas blakus lauciņā pa diagonāli. Tādā gadījumā pretinieka figūra tiek noņemta, un bandinieks ieņem tās vietu;

4) noceļot pretinieka figūru “garāmejot”. Iespējams tikai situācijā, ja iepriekšējā gājienā pretinieks pārvietojis savu figūru uzreiz par diviem lauciņiem. Tad bandinieks var noņemt šo pretinieka virzīto bandinieku L-burta veidā - tā, it kā pretinieka gājiens būtu veikts tikai par vienu lauciņu.

Atcerieties, ka bandinieks nevar pārvietoties atpakaļ, tostarp atpakaļgaitā nocelt pretinieka figūras.

bandinieks

Karalis pārvietojas 2 veidos:

1) iet uz jebkuru blakus esošo lauciņu, kurš ir “drošs” – tam nevar uzbrukt viena vai vairākas pretinieka figūras;

2) “rokādes veidā”, kad karalis un tās pašas krāsas tornis pārvietojas pa spēlētajam tuvāko dēļa horizontāli. Dažkārt šāds gājiens palīdz pārvietot drošākā vietā karali un “izvest no stūra” jeb iesaistīt spēlē torni. Tas notiek sekojoši: karalis pārvietojas no sava izejas lauciņa par 2 lauciņiem torņa virzienā, kurš atrodas sākotnējā lauciņā. Savukārt tornis pārvietojas pāri karalim uz sekojošo aiz tā lauciņu. Rokādi var veikt, ja:

 • karalis vēl ne reizi nav veicis gājienu;
 • arī tornis vēl nav veicis gājienu un atrodas sākotnējā pozīcijā;
 • starp figūrām (uz šīs pašas horizontāles) neatrodas citas figūras;
 • karalis nav stāvoklī “zem šaha” un tas nešķērso vai neaizņems lauciņu, kuru apdraud kāda no pretinieka figūrām.

karalis

Tas vēl nav viss, kas ir jāzina par figūru gājieniem. Ir vēl vairākas svarīgas nianses, kas aprakstītas zemāk “Spēles gaitā”.

Spēles mērķis jeb kas vinnē?

Iesācējiem var likties, ka šaha spēles mērķis ir līdzīgs dambretei - vinnē tas, kurš noceļ visas pretinieka figūras. Tā nav!

Šahā vinnē tas, kurš pirmais ieliek matu pretinieka karalim jeb “nomato” to. Ielikt matu nozīmē sakārtot savas figūras tādā pozīcijā, ka pretinieka karalim nav nekāda glābiņa - lai kurp karalis pārvietotos, tas visur ir apdraudēts ar pretinieka figūrām.

Pirms mata karalis var atrasties stāvoklī “zem šaha”. Tas nozīmē, ka karalim uzbrūk viena vai vairākas partnera figūras. Šādā situācijā pasargāt karali no sakāves var 3 veidos:

1) pārvietojot uz brīva droša lauciņa;

2) “piesedzot” ar citu figūru;

3) noceļot karalim uzbrūkošo figūru.

Kā redzat, ne velti augstāk jau minējām, ka karalis ir svarīgākā figūra šahā. Jums vajadzēs sargāt savu karali, vienlaikus cenšoties uzbrukt un ielikt matu pretinieka karalim. Citu pretinieka figūru nocelšana parasti paātrina šī mērķa sasniegšanu. Tādējādi figūras cenšas izvietot pozīcijās, lai tās apdraudētu pretinieka figūras ar nocelšanu. Tajā pašā laikā jāsargā savas figūras, kuras centīsies nocelt pretinieks.

Ir arī otrs veids, kā tiek ieskaitīta uzvara, - pretinieks padodas. 

Ja nevienam no spēlētājiem neizdodas ielikt matu pretinieka karalim, spēle tiek uzskatīta par neizšķirtu.

Spēles gaita

Spēles norisinās, pēc kārtas veicot gājienus ar figūrām pa šaha dēli jeb spēles laukumu. Ievērojiet zemāk uzskaitītos noteikumus.

 • Kā pirmās gājienu vienmēr veic baltās figūras. Lai izlemtu, kuram no pretiniekiem tiks baltās figūras, var izmantot visiem labi zināmo monētas uzmešanas paņēmienu vai arī kādu citu metodi pēc Jūsu izvēles.
 • Nedrīkst veikt gājienu uz lauciņu, kuru aizņem tās pašas krāsas figūra.
 • Tāpat nevar pārvietoties pāri lauciņam, kuru aizņem cita tādas pašas krāsas figūra. Izņēmums ir zirgs.
 • Veikt gājienu var 2 veidos:

1) Jūs varat pārvietot savu figūru brīvajā lauciņā;

2) Jūs varat uzbrukt partnera figūrai, ievērojot noteikumus, kā pārvietojas figūra (sk. augstāk “Figūru pārvietošana”), ar kuru grasāties veikt gājienu. Uzbrukums notiek sekojoši: Jūs ejat uz lauciņa, kuru aizņem pretinieka figūra, noņemat šo figūru no šaha dēļa un aizstājat ar savējo.

 • Ja esat veiksmīgi veicis uzbrukumu un nocēlis pretinieka figūru, Jums pienākas vēl viens gājiens.
 • Ja bandinieks sasniedz dēļa pēdējo lauciņu (kustība uz priekšu vairs nav iespējama), notiek bandinieka “pārvēršanās” – to maina pret bandinieka krāsas dāmu, torni, laidni vai zirgu, novietojot jauno figūru minētajā dēļa pēdējā lauciņā. Jaunā figūra uzreiz veic gājienu. 

Uz pirmo skatu noteikumu saraksts var likties garš. Ja vēlaties iemācīties tos ātrākā iespējamā veidā, - ķerieties pie prakses uzreiz pēc šī gida izlasīšanas! Vairums no tiem, kuri ir izmēģinājuši šahu, nepaliek vienaldzīgi pret šo spēli un ar lepnumu izvelk savu šaha komplektu, kad atnāk ciemiņi.

tevs ar delu spele sahu paris spele sahu vakara

Arī citas galda spēles ir interesants veids, kā pavadīt brīvo laiku ar draugiem vai mājiniekiem. Mūsu e-veikalā atradīsiet vairumu populārāko galda spēļu, tostarp Monopolu, pokeru, Dixit, Katanas ieceļotājus u.c. Ja vēl nepārzināt noteikumus vai efektīvus spēles paņēmienus, Jums var noderēt daži mūsu gidi, piem., “Monopola noteikumi” vai “Pokers: kombinācijas, kas jāzina katram spēlētājam”. To apsekošana palīdzēs arī ātrāk izlemt, kuru spēli vēlaties pasūtīt un izmēģināt jau tuvākajā laikā!

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
1 Pircēja vērtējums

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?