Noderīgi padomi

Kā izvēlēties velosipēdu?

Liela izvēle velosipēdiem
15 05 2019
antiks velosipeds pie dzeltenas sienas

Kā pareizi izvēlēties velosipēdu? Kādi svarīgi velosipēdu izmēri un parametri jāņem vērā?

1. Rāmja izmērs

Velosipēdu rāmju izmēri atšķiras ar augstumu un garumu.

Zemāk redzamā tabula attēlo velosipēda rāmja izmēru attiecībā pret augumu. (Aptuvenais rāmja augstums collās*)

Garums, cm

Izmērs

Kalnu

Tūristu/Pilsētas

140-158

XS

13

14

158-168

S

15

16

168-178

M

17

18

178-188

L

19

20

188-193

XL

21

22

193-...

XXL

23

24

*1 colla = 2,54 cm

Piemērota rāmja izvēle nav viennozīmīga – ja kļūdīsieties kādā no mērījumiem, tas ir pieļaujami. Ja velosipēds Jums liekas par mazu, Jūs varat pacelt augstāk sēdekli un pabīdīt to uz aizmuguri. Jūs varat arī regulēt stūri, mainot tās augstumu, pielāgojot to savām vajadzībām. Ja gadījumā velosipēds Jums liekas par augstu, dariet pretēji iepriekš aprakstītajām darbībām.

2. Riteņu izmērs

Viena no svarīgākajām velosipēda iezīmēm ir riteņu izmērs (riteņi un riepas). Uz velosipēda, kuriem ir lieli riteņi, var attīstīt lielu ātrumu un pārvarēt lielāka augstuma šķēršļus. Toties velosipēds ar mazākiem riteņiem būs daudz kompaktāks. Turklāt, velosipēdam ar lielāka diametra riteņiem būs daudz grūtāk nodrošināt augstu stingrību , braucot pa nelīdzeniem ceļiem.

Riteņus mēra collās vai milimetros. Vismazākais komerciāli pieejamais izmērs piegušo riteņiem ir 20” (izmanto saliekamiem pilsētas velosipēdu modeļiem), bet lielākais riteņa izmērs ir 28” (izmanto šosejas velosipēdiem). Kalnu velosipēdiem visizplatītākais riteņu izmērs ir 26”.

3. Riepu protektora platums

 • Šauras un gludas (slidenas) riepas būs lieliski piemērotas braukšanai pa līdzenu ceļa segumu (asfaltu), nodrošinās labu saķeri un zemu rites pretestību. Ar šādu protektoru būs grūti pārvietoties pa nelīdzenu ceļa segumu ar irdenu augsni – patērēsiet daudz enerģijas minoties, kā arī velosipēds vadīsies no vienas puses uz otru.

 • Platas riepas ar radzēm (dubļu riepas) būs piemērotas tieši braukšanai pa irdenu ceļa segumu, bet uz asfaltēta ceļa seguma ar šādām riepām būs grūti pārvietoties.

 • Gluds protektors – apvieno sevī gan gludu riepu, gan dubļu riepu īpašības. Šādas riepas ļaus viegli un ērti pārvietoties gan pa grantētu, gan asfaltētu ceļa segumu. Šīs riepas būs lieliski piemērotas tūristiem, kuri izvēlas pārvietoties pa dažādiem ceļa segumiem.

4. Braukšanas veids

Izvēlieties mazāku velosipēda rāmi, ja:

 • dodat priekšroku mierīgam izbraucienam pa parku (mugura būs vērtikālā stāvoklī un būs mazāk saspringta);

 • izvēlaties velosipēdu vecāka gada gājuma cilvēkiem;

 • brauciet agresīvā stilā, veicot daudz lecienus (zems velosipēda rāmis ļaus daudz vieglāk lekt un kritiena gadījumā samazinās iespēju sasisties pret to).

Galvenie saīsinājumi

Velosipēdu rāmju izmēri arī tiek īpaši apzīmēti. Rāmja izmērs, piemēram, 20”–  collas. 1 colla = 2.54 cm

Riepu protektoru izmēru raksta ar diviem skaitļiem, piemēram, 40-622. Pirmais skaitlis norāda uz protektora platumu, bet otrs - dziļuma diametru, kas tiek mērīts milimetros.

Velosipēdu veidi

 • Kalnu velosipēds (MTB) – piemērots braukšanai pa bezceļiem, arī asfaltu.


- Kalnu velosipēds ar diviem amortizatoriem – kalnu velosipēdi, kas paredzēti agresīvai braukšanai pa bezceļiem un asfaltu.

- Kalnu velosipēds ar vienu amortizatoru – velosipēds, kas paredzēts agresīvai braukšanai pilsētā vai uz apvidus ceļiem. Var veikt akrobātiskus trikus un lēcienus.

 • Šosejas velosipēds – ātrai braukšanai pa gludu asfalta segumu un sportiskiem trikiem.


- Krosa velosipēds – labākais no kalnu un šosejas velosipēdiem – paredzēts ātrai braukšanai pa līdzenu, asfaltētu ceļa segumu, kā arī drošai braukšanai pa bezceļiem.

- Cyclo kross velosipēdi – sarežģītiem ceļu segumiem.

 • Pilsētas velosipēds – paredzēts mierīgai braukšanai pa asfaltētu ceļa segumu vai viegli nelīdzeniem ceļiem.


 • Tūrisma velosipēdi – paredzēti lielu attālumu braucieniem ar vienmērīgu ātrumu. Lielisks pārvietošanās līdzeklis pa asfaltu, viegliem un vidēji nelīdzeniem zemes ceļiem.

 • BMX – lēcieniem un akrobātiskiem trikiem, kā arī sacensībām speciālos laukumos ar rampām.

​​​​​​​

 • Sieviešu velosipēds – ar pazeminātu rāmi lielākai ērtībai.

​​​​​​​


 • Pusaudžu velosipēdi – pusaudžu velosipēdiem ir mazāki riteņi – 24 collas. Kā arī riteņa konstrukcija ir veidota tā, lai ar to būtu ērti braukt augumā un svarā mazākiem riteņbraucējiem.

​​​​​​​


 • Bērnu velosipēds – bērnu velosipēda riteņu diametrs variējas no 8 līdz 20 collām.

​​​​​​​


Velosipēdu priekšrocības

 • Kalnu - 26 collu riteņi, amortizatori, platas riepas ar izturīgu protektoru, daudz ātrumu.

 • Šosejas - Ļoti viegls, iespēja attīstī lielu ātrumu.

 • Pilsētas - Ērts, droša konstrukcija, augsta stūre, stingra dakša, plats un ērts sēdeklis, lielāks svars kā sporta velosipēdiem.

 • Tūrisma - Ļoti izturīga konstrukcija, velosipēda aizmugurē ir iespējams piestiprināt bagāžnieku. Aprīkots ar gaismām un atstarotājiem.

 • BMX - Ļoti izturīgs rāmis un dakša (daļa velosipēda, kas satur priekšējo riteni un nodrošina iespēju mainīt braukšanas virzienu brauciena/kustības laikā). Velosipēdam ir viens ātrums un nav amortizatoru. BMX riteņiem ir uzstādītas papildus detaļas – atbalsts kājām, kas ir pie ass piestiprinātas metāla caurulītes, kuras var izmantot kā papildus atbalstu kājām.

Piedāvājam iegādāties komplektā

Drošai braukšanai ar velosipēdu, iesakām: velo piederumus

Kopīgiem ģimenes izbraukumiem iesakām bērnu sēdeklīšus


Pircējiem patika šis ieraksts

4.1/5
7 Klientu vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Pigu grupa:
Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2019 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.