Noderīgi padomi

Kā izvairīties no traumām, vizinoties ar ragavām

Plaša izvēle bērnu ziemas zābakiem
16 12 2019
zens vizinas ar ragavam

Vai atceraties, kāda Jums bērnībā bija pirmā doma pieceļoties un saprotot, ka ārā ir sniegs? Uz kalniņu! Jā, bērnībā vizināšanās ar ragaviņām un citi ziemas prieki šķita kaut kas ļoti satriecošs. Patiesībā tā ir lieliska nodarbe arī vēlāk - pieaugušā vecumā. Tomēr bērnībā Jūs daudz nebēdājāt par traumu riskiem. Kā pieaugušais Jūs noteikti izvērtējat visus par un pret pirms ļaujat savam bērnam sēsties ragaviņās un traukties lejā no kalna, un tas ir pamatoti. Turpinājumā daži ieteikumi, kas palīdzēs izvairīties no traumām, vizinoties ar ragavām. 

Atbilstošs apģērbs

Drošības pasākumi sākas vēl pirms došanās ārā no mājas. Jo siltāks un laika apstākļiem atbilstošāks apģērbs, jo ilgāku laiku bērns varēs uzturēties ārā. Biezs ziemas apģērbs arī kalpos kā labs polsterējums sadursmes vai kritiena gadījumā. 

Ir svarīgi uzvilkt ziemas laika apstākļiem piemērotus apavus, cimdus, cepuri, jaku. Ja bērns izmanto šalli, jāpārliecinās, ka tā nav pārāk gara - šalle var ieķerties ragavās un izraisīt kakla traumu vai nožņaugšanos.Ja iespējams, izvēlieties ūdensnecaurlaidīgu apģērbu, lai ilgstoši saglabātu siltumu. Piemēram, adīti cimdi ātri kļūst slapji, tādēļ līdzi jāpaņem rezerves pāris vai jānodrošinās ar cimdiem, kas nelaiž cauri mitrumu.

Ķivere 

Protams, bērni nepriecāsies par traucējošo ķiveri uz galvas, tomēr ātrums, ar kuru ragavas traucas lejup no kalna, mēdz būt visai iespaidīgs - īpaši, ja kalns ir gana augsts. Aizsargaprīkojums mazina nopietnu traumu risku. Labāk ir dažas stundas nēsāt ķiveri, nekā visu mūžu ciest no galvas traumas radītajām sekām. 


Apkārtnes izvērtēšana

Viens no drošākajiem veidiem, kā novērst traumu riskus, ir rūpīgi izvērtēt apkārtni, ņemot vērā tuvumā esošos kokus, stabus, akmeņus. Ja redzat šķēršļus vai draudus, tad tā nav droša vieta, lai vizinātos ar ragaviņām. Jāņem arī vērā, ka daži traucēkļi, piemēram, koka celmi vai akmeņi var būt pārklāti ar sniega kārtu un Jūs tos sākumā varat nepamanīt.

Pārliecinieties, ka arī kalna pakāje ir droša. Pirmkārt, jābūt pietiekami plašai vietai, lai ragaviņas varētu apstāties. Izvēlieties kalnu ar lielu, līdzenu, pārredzamu nolaišanās laukumu. Neizmantojiet kalnu, kam bīstami tuvu ir ceļš, autostāvvieta, žogs vai ūdenstilpne. Pat tad, ja kalns beidzas maz izmantota ceļa tuvumā, kur nav intensīva satiksme, tāpat nevajadzētu riskēt.

Apledojums

Braucot no stāva un apledojuša kalna ātrums būs lielāks, taču tas nozīmē arī mazāku kontroli pār ragaviņām - bīstamas situācijas gadījumā būs grūtāk laikus apstāties. 

Piemērotas ragavas

Lai izvairītos no traumām, jāizvēlas bērna vecumam un iespējām atbilstošas ragavas. Piemēram, ragavas ar bremzēšanas un stūrēšanas mehānismiem tiek uzskatītas par drošākām, jo sniedz lielāku kontroli. Plastmasas un piepūšamie paliktņi attīsta lielāku ātrumu, taču ar tām nav tik vienkārši apstāties. Liels ātrums apvienojumā ar kontroles trūkumu var radīt ļoti nepatīkamas sekas.