Noderīgi padomi

Kā izvēlēties datora programmatūru

Izvēlēties programmatūru
04 12 2018
datora programmaturu veidi

Kad jūs iegādājaties datoru, tad nepieciešama arī  programmatūraoperētājsistēma, biroja programmas, antivīrusu programmas u.c. Tirgū ir gan maksas, gan bezmaksas programmas – tās atšķiras ar savu funkcionalitāti, iespējām, drošību un citiem aspektiem.  Kā tad izvēlēties datora programmatūru? To izdarīt palīdzēs 220.lv ekspertu padomi.

Operētājsistēma – Windows vai viena no bezmaksas alternatīvām

Ja jūs esat iegādājies Mac datoru, tad operētājsistēma jums vairs nav jāpērk, jo Apple datori izmanto savu macOS. Bet, ja jūs esat iegādājies datoru bez operētājsistēmas, tad jums vispirms jāizvēlas - Windows vai viena no  Linux alternatīvām.

Linux operētājsistēmas – tādas kā Ubuntu vai Mint – ir bezmaksas operētājsistēmas ar atvērto kodu, kuras patiešām var izpildīt daudzas tādas pašas lietas kā Windows. Linux operētājsistēmas atbalsta konkrētas bezmaksas biroju paketes, parasti tām nav vajadzīgas antivīrusus sistēmas, tās atbalsta dažas spēles. Un tomēr bezmaksas operētājsistēmas mēs varam ieteikt tikai tādā gadījumā, ja jums nav īpašu vajadzību, un jums pietiek ar meklētāju vai vienkāršākajām biroja programmām. Ja jums patīk datorspēles, plānojat strādāt ar specifiskām programmām, tad ir vērts izvēlēties Windows.

Tiesa, arī Windows izvēle nav tik vienkārša. Tāpat kā ar Linux, jums jāizvēlas – jums nepieciešama 32 vai 64 bitu OS. 64 bitu OS jāizvēlas tādā gadījumā, ja jūsu datorā ir 4GB vai vairāk operatīvās atmiņas. Nepieciešams arī izvēlēties starp versijām Windows Professional un Windows Home.

Kā parāda nosaukums - Windows Home vajadzētu izvēlēties visiem mājas lietotājiem, kuriem nav vajadzības pēc īpašas funkcionalitātes. Windows Professional piemīt dažas īpašas funkcijas, bet tās, kā var saprast, ir paredzētas entuziastiem un profesionāļiem:

  • BitLocker  – šī funkcija noder tiem, kas ceļo. Tā aizslēdz jūsu datus un kodē tos, tāpēc konkrēti jūsu dati, piemēram – dokumenti, var būt simtprocentīgi pasargāti ne tikai no zagļiem, bet arī no hakeriem.
  • Pieslēgšanās datoram internetā – tikai ar OS versiju Professional jūs varēsiet vadīt datorus, kas atrodas gan mājās, gan darbā, jo Windows 10 Home nevar kontrolēt ierīces.
  • Virtualizācija – virtualizācijas iespējas 10 Professional versijā ļaus jums emulēt konkrētas OS tieši jūsu datorā. Lai gan emulācijas var izpildīt arī datoros ar citām OS, Windows 10 Professional uzreiz atbalsta šo funkciju.

Proti, ja jūs esat parastais lietotājs, tad nav vērts investēt papildu naudu Windows 10 Professional. Ja jums vajadzīga tieši šī versija, tad jūs droši vien to zināt.


Biroja programmas

Ja jūs esat izvēlējies operētājsistēmu, tad jums noteikti jāiegādājas arī cita programmatūra. Viena no svarīgākajām pakotnēm - Microsoft Office vai šīs pakotnes alternatīvas. Bezmaksas alternatīvas, tāpat kā Office 365 vai Office Home, var atvērt visus Word, Excel un PowerPoint failus, bet programmām ar atvērto kodu parasti nepiemīt tāda funkcionalitāte, un galu galā, jūs jau droši vien esat pieradis pie Microsoft programmas pakotnes.

Ar ko atšķiras Office 365 Home, Office 365 Personal un Office Home and Business? Vienkārši – pakotne 365 Home ļauj lietot vienu pakotni vairākiem datoriem, tāpēc, pērkot tādu pakotni, jūs varat ietaupīt, ja Office vēlas izmantot vairāki ģimenes locekļi vai tādā gadījumā, ja jums mājās ir vairāki datori.

Pakotne 365 Personal paredzēta tikai vienam datoram. Tā ir nedaudz lētāka, bet ja jūs esat pārliecināts, ka vēlēsieties ar kādu dalīt Office, tad izvēlieties versiju Home.

Bet ja jūs vēlaties iegādāties Office ilgstošam laikam, nevis uz gadu, tad izvēlieties pakotni Office Home and Business, kas darbojas pēc abonēšanas principa. Šī pakotne visvairāk ir piemērota uzņēmumiem, jo tie ir tendēti retāk atjaunot savu programmatūru.

Citas programmas, kas paredzētas darbam ar grafiku, video ierakstiem vai maketiem, ir radītas nišas lietotājiem, tāpēc, ja jūs nezināt, kāpēc tās vajadzīgas, tad, visticamāk, tās jums arī nevajadzēs. Vai ir vērts izvēlēties tādu programmu bezmaksas alternatīvas? Ja jūs tikai sākat strādāt ar tādām programmām – tad jā. Bet ja jums jau ir zināma pieredze – atsauksmes internetā apgalvo, ka labāk nedaudz investēt.


Antivīrusu programmas

Programmatūra un savi dati datorā ir pienācīgi jāaizsargā – to izdarīt palīdzēs tikai kvalitatīvas antivīrusu programmas. Lai gan bezmaksas antivīrusu programmu pārpilnība pārsteidz, mēs iesakām internetā pasūtīt vienu no maksas antivīrusu programmām, jo to cenas nav pārāk augstas, bet aizsardzības līmenis ir pilnīgi cits.

Turklāt bezmaksas antivīrusu programmas bieži izmanto ļoti daudz datora resursu, tāpēc tās bieži vien kaitina ne mazāk, kā paši vīrusi. Vai jūs to vēlaties – diezin vai. Bet kā izvēlēties pašu antivīrusu sistēmu? Jums var palīdzēt atsauksmes internetā un vienkārši programmu apraksti – ir tikai jāpaskatās funkciju saraksts un jāizvēlas, kas jums vajadzīgs.


Cena nedrīkst būt augsta

Ja jūs esat parastais mājas lietotājs, tad nevajag daudz investēt programmatūrā. Dažiem mājas lietotājiem, iespējams, pietiek arī ar bezmaksas programmatūru, un vidējam mājas lietotājam nav tai jātērē vairāk par divsimt eiro. Turklāt veikalā 220.lv programmatūru jūs varat iegādāties lētāk, pateicoties pastāvīgiem izdevīgiem un aktuāliem piedāvājumiem, atlaidēm ar īpašu atlaides kodu!

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
1 Pircēja vērtējums

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.