Noderīgi padomi

Kā izvēlēties objektīvu fotoaparātam?

Izvēlēties objektīvu
05 02 2018
objektivs kas atbilst jusu fotoaparatam

Jūs esat iegādājies fotoaparātu ar maināmu objektīvu? Apsveicam – tas ir ceļa sākums uz profesionālu fotogrāfiju. Tāda fotoaparāta galvenā priekšrocība ir tā universālums – tikai ar vienu fotoaparātu Jūs varat fiksēt absolūti dažāda stila un veida fotogrāfijas, izmantojot dažādus objektīvus. Nemainot objektīvu uz DSLR vai bezspoguļa fotoaparāta, fotogrāfija zaudē daļu savas burvības, bet tāds fotoaparāts vienkārši neizmanto savu potenciālu. Tomēr, lai iegādātos piemērotu objektīvu, ir vismaz zināmā mērā jāsaprot, ar ko sākt. Iepazīties ar fotoaparātu objektīvu pasauli palīdzēsim mēs, 220.lv eksperti.

TOP - piedāvājumi: Digitālās fotokameras


Pirmais solis – pārbaudiet savu izvēli

Ja Jūs vēl neesat iegādājies fotoaparātu – brīnišķīgi, jo Jūs varat iepriekš uzzināt, kādi objektīvi derēs Jūsu ierīcei jau pirms tās iegādes. Ja Jums jau ir savs fotoaparāts, paskatieties, kādi objektīvi Jums ir piemēroti. DSLR fotoaparāti “Nikon” visbiežāk atbilst uzstādīšanas standartam F, kompānija “Canon” izmanto EF un EF-S, bet citi ražotāji izmanto arī citus standartus. Parasti nav iespējams izmantot viena ražotāja objektīvus cita ražotāja fotoaparātiem, ja tikai Jūs neplānojat papildus izmantot adapterus. Tiesa, tādā gadījumā vajadzēs ziedot arī funkcionalitāti, tāpēc vēl pirms gan fotoaparāta, gan arī objektīva pirkšanas nepieciešams pārliecināties par to saderību.

Fokusa attālums – tas ir pats vienkāršākais un gandrīz vai pats svarīgākais aspekts, kam jāpievērš uzmanība izvēloties

Fokusa attālums tiek norādīts milimetros, un, jo lielāka tā vērtība, jo tuvāk izskatās objekts, uz kuru vērsts objektīvs. Cilvēka acs fokusa attālums ir aptuveni 30-50 mm, tāpēc jāizvēlas objektīvs ar aptuveni tādu pašu fokusa attālumu, ja Jūs vēlaties iegūt ideāli dabisku attēlu. Kameras ar mazāku fokusa attālumu parasti ir vairāk platleņķa, ar lielāku – stipri pietuvina attēlu.

Uz dažiem objektīviem tiek norādīti 2 skaitļi, piemēram, 30-110 mm. Tas nozīmē, ka fokusa attālumu var regulēt un tādējādi tuvināt vai attālināt attēlu. Jā, objektīvi ar tuvinājuma funkciju ir universālāki, tomēr atsauksmes internetā apstiprina, ka objektīvi ar fiksētu fokusa attālumu parasti fiksē augstākas kvalitātes kadrus. Tāpēc izvēle atkarīga no Jūsu budžeta un vajadzībām.

Tiesa, attālums līdz fotografējamam objektam atkarīgs arī no nogriešanas, ko veic sensors. Tirgū ir fotoaparāti ar APS-C sensoru, kuri daļu fiksēto kadru vienkārši nogriež. Ja Jums ir fotoaparāts ar pilna kadra sensoru, tad nenāksies lauzīt galvu, tomēr APS-C īpašniekiem vajadzēs veikt dažus aprēķinus. Ja nogriešanas līmenis ir 1.5 vai 2.0, tad attiecīgi pareiziniet pērkamā objektīva fokusa attālumu ar 1.5 vai 2.0. Tas nav pārāk sarežģīti, taču tādas lietas nepieciešams zināt!

Diafragma

Maksimālā diafragma var tikt apzīmēta, piemēram, kā f/2.8, F2.8 vai 1:2.8, taču visi šie apzīmējumi nozīmē vienu un to pašu – maksimālo gaismas daudzumu, kas var nokļūt objektīvā. Jo mazāks šis skaitlis, jo lielāka ir diafragma, jo vairāk gaismas nokļūst objektīvā. Objektīvs F1.8 piemērots fotogrāfijai tumsā daudz vairāk, nekā objektīvs F4. Lielāka diafragmas vērtība ļauj arī radīt dziļāku fotogrāfiju, t.i., objekti, uz kuriem Jūs nefokusējaties, izplūst daudz stiprāk. Tāpat kā fokusa attālumu, dažos objektīvos diafragmu var regulēt.

TOP - piedāvājumi: Objektīvi


Dažādi objektīvu tipi

Tirgū pastāv vairāku tipu objektīvi, tie iedalās pēc konkrētām funkcijām. Ekskluzīvie objektīvi neizceļas ar lielāku universālumu, un tos ir vērts pirkt tikai tādā gadījumā, ja Jūs bieži fotografējat noteikta veida fotogrāfijas un Jums jau ir citi objektīvi.

  • Liela platleņķa – šī tipa objektīviem fokusa attālums ir mazāk par 24 mm, tāpēc tie var fiksēt ļoti plaša leņķa fotogrāfijas. Daži liela platleņķa objektīvi zināmā mērā izkropļo attēlu un padara to nelīdzenu (t.i., tiek izmantots “fisheye” efekts), bet daži saglabā dabisku attēlu. Tāda tipa objektīvus var izmantot dažādos gadījumos, piemēram, fotografējot ēkas, arhitektūru, ielas. Tāda tipa objektīvi ir ideāli piemēroti dabai, bet attēla izkropļojumiem var pievērsties radoši.
  • Platleņķa – šī tipa objektīviem fokusa attālums ir 24-35 mm, tie mazākā mērā izkropļo attēlu, tomēr arvien vēl fiksē pietiekami plata leņķa fotogrāfijas, tāpēc tāda tipa objektīvi ir nedaudz universālāki.
  • Parastie  – parastajiem objektīviem fokusa attālums parasti ir 35-70 mm. Tie fiksē fotogrāfijas aptuveni tāpat, kā tās redz acs. Tādus objektīvus tā vai citādi var izmantot visos gadījumos.
  • Telefoto – par tāda tipa objektīviem tiek uzskatīti objektīvi ar fokusa attālumu virs 70 mm. Tie fiksē daudz šaurāku attēlu un to pietuvina. Tāpēc tālumā fiksējamie objekti var izskatīties tā, it kā tie atrastos pavisam blakus.
  • Tuvinošie tuvinošie objektīvi ir gandrīz paši universālākie, jo tiem fokusa attālums var būt no 18 līdz 200 mm, tāpēc tie der tādos gadījumos, ja Jūs vēlaties izmantot tikai vienu objektīvu dažādiem kadriem. Tiesa, kvalitāte būs nedaudz sliktāka, bet ātrums – mazāks. Jebkurā gadījumā, ja Jūs bieži fiksējat tālus objektus vai vienkārši reizēm ceļojat un nevēlaties ņemt sev līdz piecus objektīvus, tāds aksesuārs Jums būs lieliska izvēle.
  • Makro - tāda tipa objektīviem parasti ir fokusa attālums 40-200 mm, un tie ir lieliski piemēroti tuvu esošo objektu fiksācijai, jo viņi var parādīt maksimālas detaļas un fokusēties tikai uz vienu objektu. Starp citu, makroobjektīvus var izmantot arī portretiem!

Cena

Neaizmirstiet to, ka objektīvi var būt ļoti dārgi. Tāpēc, ja Jums ir neliels budžets, izvēlieties objektīvus, kuru vērtība nav pārāk liela, un pasūtiet tos internetā veikalā 220.lv. Šeit visas preces, tostarp arī fotoaparātu objektīvi, maksā mazāk sakarā ar patstāvīgi piemērojamām atlaidēm, izmantojot īpašus promokodus. Jūs varat arī vienkārši pasūtīt vienu universālu, nedaudz dārgāku objektīvu, kas izpildīs vairākas funkcijas. Nesteidzieties, pilnveidojieties un papildiniet savu arsenālu pakāpeniski!

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
6 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?