Noderīgi padomi

Kā mazgāt ziemas jaku?

23 11 2020
kosi dzeltena dunu jaka ar kapuci

Ziemas jakas un mēteļus pārdod dažādos veidos un stilos. Tie tiek ražoti gan kā stilīgs, gan praktisks garderobes papildinājums, tomēr jebkurā gadījumā ziemas jaka vai mētelis arī ir viens no dārgākajiem garderobes elementiem. Tādēļ ir svarīgi, lai tie labi kalpotu arī ilgtermiņā. Un te liela nozīme ir jakas vai mēteļa kopšanai. Turpinājumā daži padomi, kā pareizi mazgāt dažāda tipa ziemas jakas un mēteļus. 

Kā pareizi tīrīt vilnas mēteļus

Austus vai adītus vilnas izstrādājumus var mazgāt veļas mašīnā saudzīgajā režīmā - izmantojot vēsu ūdeni. 

Tomēr gandrīz visiem vilnas mēteļiem norādīts, ka tiem piemērota ķīmiskā tīrīšana. Tas tādēļ, ka vilnas mētelim nepieciešami papildus polsterējumi, lai novērstu auduma stiepšanos. Tieši šie elementi nav mazgājami veļas mašīnā - tie var neatgriezeniski sabojāties. 

Tāpat vilnas mēteļiem var būt auduma uzšuvumi, ko arī nav ieteicams likt veļas automātā. 

sieviete tur rokas tiru meteli no kimiskas tiritavas

Kā mazgāt dūnu jaku un vestes

Dūnu jakas un vestes ir ļoti vieglas, turklāt tās ir diezgan vienkārši kopjamas - tās var mazgāt mājas apstākļos. 

Vispirms svarīgi izpētīt kopšanas etiķeti, lai saprastu, vai jaku droši var mazgāt ar veļas mašīnas palīdzību. Uz etiķetes arī jābūt norādītam, kādā ūdens temperatūrā jaka mazgājama, vai var izmantot žāvētāju. Ja specifisku norāžu nav, ieteicams izmantot ūdeni, kas nav siltāks par 30 grādiem.

etikete ar kopsanas noradijumiem uz dunu virsjakas

Pārliecinieties arī, vai visas kabatas ir tukšas un rāvējslēdzēji aiztaisīti. Ja virsjakas ārpusē nav būtiski traipi, to pirms mazgāšanas var arī izgriezt uz otru pusi. Ja jakai ir izteikti traipi, kas šķiet ieēdušies, traipus pirms mazgāšanas var apstrādāt ar speciālām šim nolūkam paredzētām šķidrajām ziepēm. 

Lai dūnas netiktu saspiestas un nezaudētu kvalitāti, jakai mazgājamā mašīnā nepieciešams diezgan daudz vietas. Jo ietilpīgāka ierīce, jo labāk. Arī mazgāšanas līdzekli vajadzētu izvēlēties tādu, kas piemērots tieši šāda apģērba mazgāšanai. Mazgājot šāda tipa apģērbu, nedrīkst izmantot mīkstinātāju, jo tas jaku var sabojāt. Ja ar vienu skalošanas reizi šķiet par maz, to var atkārtot vēlreiz. 

Ja pēc mazgāšanas šāda tipa virsdrēbes liec centrifūgā, piemērots būs režīms ar ne vairāk kā 400 apgriezieniem. Pēc mazgāšanas jaka no veļas mašīnas jāņem ārā uzmanīgi, lai tās audums nesabojātos un neieplīstu. 

Šāda tipa jaku vislabāk žāvēt jaunākās paaudzes veļas žāvētājā. Ja žāvētājs nav pieejams, vai arī uz etiķetes norādīts, ka žāvēšana nav ieteicama, jārēķinās, ka jaka var žūt ilgi - pat vairākas dienas. 


Ja izmanto žāvētāju, tajā var ievietot tenisa bumbiņas - tās palīdzēs saglabāt virsjakas pildījuma kvalitāti un atgūt tās sākotnējo izskatu. Ieteicamā žāvēšanas temperatūra ir ne lielāka par 40 grādiem. Jārēķinās arī, ka žāvētāju, visticamāk, vajadzēs izmantot vairākas reizes - tik ilgi, kamēr dūnās vairs nav mitruma. 

Ja jaku plāno žāvēt telpās vai ārā, izklāj to uz statīva. Pirmajā dienā jaku ik pa pāris stundām izpurini un uzbužini. 

Kā pareizi mazgāt mākslīgo kažokādu 

Mākslīgo kažokādu kopšanas atslēga ir rūpīgi izlasīt tās kopšanas etiķeti un tad ievērot visus nosacījumus. Mākslīgā kažokāda praktiski vienmēr ir mazgājama sintētiskā šķiedra, taču mēteļa iekšējām oderēm un citām detaļām mazgāšana var nebūt ieteicama. 

Ja uz kopšanas etiķetes norādīts, ka jaka ir jāmazgā ar rokām: 

  • Piepildiet trauku ar vēsu ūdeni, pievienojiet šādai mazgāšanai piemērotu veļas pulveri;
  • Ievietojiet kažokādu traukā tā, lai ūdens to pilnībā nosedz;
  • Šāda tipa sieviešu virsjakas ieteicams mazgāt ne ilgāk kā 10 - 15 minūtes, izvairoties no intensīvas beršanas;
  • Izņemiet kažokādu no mazgāšanas šķidruma un maigi spiediet, lai no tās iztecētu pēc iespējas vairāk ziepjūdens;
  • Izlejiet ārā netīro ūdeni un ielejiet traukā tīru ūdeni. Skalojiet ūdenī kažokādu tikmēr, kamēr nepaliek putas;
  • Viegli nosusiniet lieko ūdeni. To varat izdarīt ar lielu dvieļu palīdzību;
  • Ļaujiet kažokādai pilnībā izžūt. Varat to novietot gan guļus stāvoklī, gan uz pakaramā. Ja nepieciešams, apakšā novietojiet trauku, lai grīda nepaliktu slapja

Nelietojiet drēbju žāvētāju. Liels karstums var bojāt mākslīgo kažokādu. 

Gan ziemas jakas sievietēm, gan ziemas jakas vīriešiem ir pieejamas plašā klāstā. Tomēr, izvēloties piemērotākās sieviešu un vīriešu virsjakas, svarīgi novērtēt ne tikai izskatu un siltumu, bet arī kopšanas prasības -kā to iespējams izmazgāt un izžāvēt. 

Pircējiem patika šis ieraksts

3.3/5
3 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.