Noderīgi padomi

Aizkaru pakarināšana: metodes un padomi

Aizkari plašā izvēlē
25 08 2020
sieviete atver vieglus aizkarus pie loga

Droši vien daudzi piekritīs, ka aizkari piešķir telpai mājīgumu. It īpaši tad, ja tiek izvēlēts kvalitatīvs audums un krāsa, bet stils atbilst kopējam telpas interjeram. Tomēr to pakarināšana nav tik vienkārša, nepareizi pakarinot aizkarus, pat visskaistākais audums neizskatīsies elegants. Šajā rakstā mēs pārskatīsim visbiežāk sastopamās kļūdas un izvērtēsim to, kā precīzi izmērīt karnīzes un aizkarus, lai kopēja bilde beigās izskatās nevainojami.

Aizkaru stili

Izvēloties aizkarus, ir ļoti svarīgi nenovirzīties no jau valdošā istabas stila. Pārāk krāsaini aizkari izskatīsies neesētiski skandināvu vai rustic stila telpās, savukārt baltās krāsas aizkari rūpnieciskā vai boho stila mājās izskatīsies pārāk blāvi. Tātad, kādi faktori noteikti ir jāņem vērā, izvēloties aizkarus savām mājām?

Krāsas un raksti. Aizkari, īt īpaši, ja Jums ir lieli logi, spēlē ļoti svarīgu lomu, veidojot kopējo telpas izskatu. Internetā ir iespējams atrast dažādas krāsu paletes, kas parāda, kādas krāsas var sakombinēt, tas ļaus Jums pārāk nenovirzīties no pareizās izvēles un radīt harmonisku tēlu. Vēl ir iespējams ievērot noteikumu 60-30-10. Saskaņā ar šo noteikumu, telpā vajadzētu dominēt 3 krāsās. Pamata krāsai vajadzētu aizņemt 60% no istabā valdošajām krāsām. Otrajai krāsai vajadzētu aizņemt 30%, un pēdējā krāsa nedrīkst pārsniegt 10%. Aizkariem ir precīzi jāatbilst telpas galvenajai krāsai. 

roza aizkari viesistabai pieskanotas interjeram

Audums. Izvēloties aizkarus, ir svarīgi izvēlēties kvalitatīvu audumu. Visbiežāk tiek izmantoti 4 audumu veidi.

  • Zīds - klasisks stils, viegli krītošs, viegli caurspīdīgs, tāpēc piemērots kā izvēle dienas aizkariem.
  • Kokvilna – viegli kopjams, var būt dažādās krāsās un ar dažādu biezumu, tāpēc var būt lieliski piemērots kā izvēle nakts aizkariem.
  • Lins – grūti kopt, jo ir diezgan trausls audums un viegli izjūk, tā pat kā kokvilna, var būt dažādās krāsās un ar dažādu biezumu.
  • Poliesters – viegli kopjams, rada viegluma sajūtu, var izmantot gan kā nakts, gan kā dienas aizkarus.

Dienas aizkariem izvēlieties vieglu, mazāk blīvu, caurspīdīgu audumu, lai gaisma varētu viegli iekļūt telpā. Savukārt nakts aizkariem izvēlieties blīvāku, pēc iespējas smagāku audumu, kas pilnībā aptumšos Jūsu telpu.

Plašāku informāciju par krāsām, to kombinācijām un auduma izvēli lasiet rakstā: Kā izvēlēties aizkarus?

Kā izmērīt?

Pēc stila un auduma izvēles, nākamais solis ir – izmērīt nepieciešamo karnīzes un aizkaru garumu un platumu. Var izdalīt 3 izplatītākās kļūdas: tiek pakarināti pārāk īsi vai pārāk gari aizkari, tiek izvēlēta pārāk šaura karnīze vai arī tā ir pakārināta pārāk zemu. Lai izvairītos no šīm kļūdām, izmēriet visus šos parametrus ārkārtīgi atbildīgi. 

Karnīzes piekarināšanas augstums. Ja vēlaties vizuāli palielināt logu, karnīzi ir ieteicams piekarināt 10-20 cm virs loga rāmja.

Karnīzes garums. Vispirms izmēriet loga nišu. Ir ieteicams, lai karnīze būtu par 15 cm garāka no abām loga pusēm. Pievienojiet papildu 30 cm pie loga nišas platuma, un Jūs uzzināsiet, kāda garuma karnīze Jums ir nepieciešama. Piemēram: Jūsu loga nišas platums ir 150 cm, ja Jūms ir jāpievieno papildu 15 cm katrā loga pusē, tad 150 + 15 + 15 = 180 cm. Šāda garuma karnīzi arī meklējiet. 

sieviete mera karnizes garumu aizkaru karinasanai istaba

Aizkaru platums. Platums ir atkarīgs arī no tā, pēc kādas metodes Jūs vēlaties tos pakarināt. Ja uz karnīzes ar sliedēm – ir jāizmēra visas karnīzes garumu, ja uz karnīzes ar gredzenu tipa pakarināšanas elementiem, izmēriet garumu līdz uzgaļiem, kas ir uzlikti abos karnīzes galos. Ja izvēlaties dienas gaismas aizkarus, audumam ir jābūt 2,5-3 reizes platākam par karnīzi, ja izvēlaties biezākus nakts aizkarus, audumam jābūt 1,5–2 reizes platākam. Piemēram: Jūsu karnīze ir 180 cm gara, tad 180 x 2 = 360 cm.

Aizkara garums. Ja Jūs vēlaties pakarināt tos uz karnīzes ar sliedi – izmēriet to no pašas augšas, bet ja uz karnīzes ar gredzenu tipa pakarināšanas elementiem – mēriet garumu no šo gredzenu apakšas. 

Aizkari parasti tiek pakarināti 4 veidos:

  • 1-1,5 cm virs palodzes;
  • 10-15 cm zem palodzes;
  • 1-1,5 cm virs grīdas;
  • 10 cm audums krīt uz grīdas.

Kādu karnīzi izvēlēties?

Stieņu karnīze ir stiprināma pie sienas. Izvēloties karnīzi, precīzi apsveriet, kādus aizkarus vēlaties pakarināt, vai no viegla un caurspīdīga auduma, vai tikai no smaga, bieza auduma. Ja aizkari ir smagi, izvēlieties biezāku stieni, ja tie ir viegli, ir iespējams izvēlēties stieples veida stieni, kura stiprumu Jūs varēsiet pielāgot.

Ja apsverat domu iegādāties karnīzi ar sliedēm, tāpat kā izvēloties stieņu karnīzi, obligāti ņemiet vērā loga garumu un aizkara svaru. Ja aizkari ir smagi un logs ir diezgan garš, piestipriniet karnīzi ne tikai galos, bet arī vairākās vietās pa vidu. Ka arī nesaudzējiet stiprinājuma āķīšus, saliekot āķus pārāk lielā attālumā, aizkari izskatīsies nekārtīgi un audums nekritīs vienā līmenī. Karnīzes ar sliedēm parasti ir taisnas formas vai ar noapaļotām malām, tomēr mūsdienu tirgū ir pieejamas arī citas dažādu formu karnīzes. 


Izvēle ir ārkārtīgi plaša, tāpēc viss ir atkarīgs tikai no Jūsu gaumes. Skandināvu stila mājām Jūs varat izvēlēties koka stieņu karnīzi vai paslēpt karnīzi ar sliedēm nišā pie loga. Ja mājas interjers ir klasiskā stilā, lieliski derēs kalta vai novecota stila karnīzes. Ja vēlaties pakarināt vairāk nekā vienu aizkaru, tad vispiemērotāka būs karnīze ar sliedēm, lai gan tagad var atrast arī divu stieņu karnīzes. 

Ja vēlaties uzzināt vairāk par karnīžu izvēli, lasiet rakstu: Kā izvēlēties karnīzes?

Aizkaru pakarināšana

Izvēloties pakarināt aizkarus uz sliedes, atcerieties, ka ir jāparbauda, lai uz tiem būtu speciālās cilpas stiprinājuma āķīšiem. Ja Jūs velaties pakarināt gan dienas, gan nakts aizkarus, vislabāk ir izvēlēties karnīzi ar divām sliedēm. Tuvāk logam Jūs pakarināsiet dienas aizkarus, un to priekšā - nakts aizkarus. 

blivi peleki aizkari ar rinkiem piekarinati uz karnizes

Pakarināšana uz āķīšiem īt pavisam nav sarežģīta. Saķeriet āķus ar īpašajām cilpām uz aizkara, pēc tam ievietojiet āķīša ritentiņu sliedē, lai nolaistu visu aizkaru. Neaizmirstiet iegādāties arī īpašus klipšus. Tos ir jānovieto sliedes galos tā, lai paraujot aizkaru stiprāk uz sāniem, āķīši nenokristu no sliedes. 

Savukārt, ja Jūs velaties pakarināt aizkarus uz stieņa karnīzes, Jums būs nepieciešami gredzeni. Gredzeni medz būt dubulti: vai nu tie jau ir iestrādāti pašā materiālā, vai arī atsevišķi pakarināmi uz speciāliem āķiem vai aizkaru cilpām. Ja Jūs iegādājāties aizkarus jau ar iešūtiem gredzeniem, viss, kas Jums būs jāizdara, tas ir pakarināt aizkarus uz karnīzes. Ja aizkari ir bez gredzeniem, Jums būs jāiegādājas papildu gredzeni un āķi, ja tiem nav īpašu cilpu.


Apsverot visu informāciju, ir dažas galvenās lietas, kurām Jums vajadzētu pievērst uzmanību, izvēloties savus aizkarus. Pirmkārt, ja Jūs izvēlaties aizkarus jau pilnībā aprīkotai telpai, pieskaņojiet tos esošajam interjeram, tiem ir jāatbilst telpā dominējošajai krāsai. Otrkārt, uzmanīgi izmēriet, kādam karnīzes un aizkaru garumam ir jābūt. Arī tad, ja izvēlaties kokvilnas vai lina audumu – ņemiet vērā, ka mazgāšanas laikā šāds audums var nedaudz sarukt. 

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
6 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?