Noderīgi padomi

Soli pa solim, kā tīrīt čuguna radiatorus

22 09 2020
sieviete ar roku parbauda vai cuguna radiatotrs ir silts

Tuvojoties apkures sezonai, vairāk uzmanības pievēršam siltumapgādes sistēmai mājoklī, un tiem, kuriem dzīvoklī vai mājā ir uzstādīti vecie, labie čuguna radiatori, ieteicams padomāt par to iekšienes un arī ārējās virsmas tīrīšanu. 

Rūpīga un pareiza radiatoru skalošana ir ieguldījums ne tikai Jūsu labsajūtā, bet arī apkures efektivitātē, tādēļ šajā rakstā aplūkosim svarīgāko, kas jāzina par čuguna radiatoru tīrīšanu. 

balts cuguna radiators

Kādēļ čuguna radiatori jāskalo?

Ir vairāki riski, kas saistīti ar nepietiekamu vai pārāk retu radiatoru skalošanu. 

  1. Neefektīva budžeta izlietošana - ikviens piekritīs, ka apkures izmantošana gada aukstajā sezonā ievērojami ietekmē mājsaimniecības budžetu. Tādēļ ir nelietderīgi un lieki tērēt vairāk naudas, lai iegūtu augstāku siltuma līmeni gadījumā, kad pat ar divreiz mazākām izmaksām var nodrošināt to pašu siltumu, ar noteikumu, ka regulāri tiek skaloti radiatori.
  2. Zemāks siltumatdeves līmenis - radiatora materiāls ļoti labi vada siltumu, taču, ja to neskalo, iekšpusē izveidojas kārta, kas ievērojami mazina siltumatdevi. To parasti var just, pieliekot roku pie radiatoriem, jo var just, ka vietām tie ir siltāki un vietām gandrīz vispār nesilst. Tā rezultātā atkal nākas tērēt vairāk kurināmā, lai tiktu sasniegta vēlamā temperatūra. Nereti gadās pat tā, ka siltumapgādes sistēmā ieplūst līdz 90 grādiem silts ūdens, bet pie patērētāja tas nonāk tikai 50 vai pat mazāk grādus silts. 
  3. Sūce un tecēšana - jo ilgāk čuguna radiatori netiek tīrīti, jo biezāka kārta ar netīrumiem un metālu oksīdiem uzkrājas sistēmā. Dažreiz cauruļu "aizaugšana" notiek tik pamatīgi, ka apkures sistēmas spiediens var radīt sūci un radiators ar laiku sāks tecēt. 
  4. Īsāks kalpošanas laiks - tīrīti un kopti radiatori ne tikai pilnvērtīgi nodrošinās savu funkciju, bet arī ilgāk kalpos, kā rezultātā mazāk naudas būs jātērē to remontam vai pat maiņai. 

Radiatoru skalošanas metodes

Katrā mājoklī radiatoru sistēmas un to īpatnības var atšķirties, tādēļ to skalošanu labāk uzticēt profesionāļiem, proti, pieredzējušiem santehniķiem, kas zina, kādu instrumentus un atbilstošus līdzekļus izmantot, lai iztīrītu caurules. Ir vairāki paņēmieni, kā var skalot radiatorus:

  1. Radiatoru skalošana ar ķīmiskajiem līdzekļiem - šo metodi izmanto ne tikai speciālisti - to var pielietot arī cauruļu tīrīšanai pašu spēkiem. Vispirms no apkures sistēmas ir jāizlaiž ūdens, pēc tam čuguna radiatori jāatskrūvē un rūpīgi jāizskalo. Šim darbam vērts izmantot ortofosforskābi un sulfamīnskābi saturošus līdzekļus, piemēram, Staterm Cleaner vai Carela. Kad radiatori ir tukši, tajos ielaiž līdz aptuveni 50 grādiem uzsildītu ķīmisko tīrīšanas līdzekli un ļauj tam stundu cirkulēt pa sistēmu. Tad visu šo šķidrumu un nogulsnes izlaiž ārā, izskalo radiatorus, un tie ir gatavi lietošanai. Visērtāk ir izveidot katram radiatoram atsevišķu tīrīšanas vietu, proti, uzmontējot katra radiatora apakšā noteces krānu.
  2. Radiatoru skalošana ārpus mājas ar ūdens šļūteni - šis ir vienkāršāks veids, ko var izmantot mājās, ja ir vieta, kur iznest noskrūvētos radiatorus ārā, kā arī ir pieejama šļūtene ūdens nodrošināšanai. Noskrūvētajos radiatoros ar šļūtenes palīdzību ievada ūdeni, skalojot tos tik ilgi, kamēr ārā nāk tīrs šķidrums, bez nogulsnēm.
  3. Sistēmas skalošana ar sūkni - šajā gadījumā pirms iztīrīšanas vispirms tiek skalota visa sistēma, līdz pa to ārā plūst tīrs ūdens. Skalošanai izmanto sālsskābi, ko izšķīdina plastmasas mucā. Kad radiatoru sistēma iztukšota, aizver izplešanās trauka pārplūdi un pievieno sistēmai turpgaitā darbojošos sūkni. Kad visi radiatori aizvērti un pieslēgts tikai viens, atvērto izskalo, pēc tam to aizver un atver nākamo un tādā veidā turpina skalošanu. 
  4. Radiatoru tīrīšana ar hidraulisko impulsu - šis centrālās siltuma apgādes sistēmas tīrīšanas paņēmiens ir patentēts Latvijā. Atšķirībā no iepriekš minētajām metodēm, šajā gadījumā tiek izmantota īpaša ierīce - hidroimpulsators, kas ūdens sistēmā rada svārstības 15 līdz 50 Hz apjomā. Šāds vilnis triecas uz priekšu ūdenī ar 1500 m/s ātrumu, sašķeļot visas nogulsnes un nosēdumus. Izmantojot impulsa metodi, "tricina" tikai ūdeni, caurules netiek bojātas, un nav jāskalo ārā netīrumi. 
  5. Atgaisošana - gaisa burbuļu uzkrāšanās sistēmā arī var ietekmēt siltuma apgādi, tādēļ ik pa laikam nepieciešams veikt atgaisošanu. Parasti čuguna radiatoriem sānos vai aizmugurē ir speciāla skrūve, kura ar piemērotu atslēgu ir jāatver pamazām, jo sistēmā esošais spiediens var izraisīt plūdus istabā. Tādēļ uz grīdas ieteicams uzklāt dvieļus vai auduma gabalus, lai pasargātu segumu. Pie skrūves atveres pieliek spaini vai bļodu, ļauj no sistēmas izplūst gaisa burbuļiem. Kad ūdens sāk plūst vienmērīgi, gaisa burbuļi būs izlaisti un radiatorus var skrūvēt ciet. 

Kā notīrīt čuguna radiatorus no ārpuses?

Laika gaitā uz radiatora sakrājas putekļi un citi netīrumi, tāpat arī var parādīties krāsas izmaiņas - izbalējumi un citi pleķi. Pirms ziemas sākšanās radiatorus vajadzētu iztīrīt ne tikai no iekšpuses, bet arī sakopt to ārieni.

 Lai to izdarītu, būs nepieciešams putekļu sūcējs ar smalkajiem uzgaļiem, lupatiņa vai švamme, silts ūdens ar trauku mazgājamo līdzekli, kā arī putekļu slota vai pudeļu birste, ar kuru piekļūt grūti sasniedzamām vietām. Tīrīšana jāveic atdzisušiem radiatoriem. Izvairieties no abrazīvu līdzekļu izmantošanas.

 Ja nepieciešams, ik pa laikam radiatora krāsu var atjaunot, uzklājot jaunu kārtu speciālās krāsas. 

cuguna radiatora krasosana ar otu

Ir gadījumi, kad pietiek ar regulāru tīrīšanu no iekšpuses un ārpuses, taču, ja radiatori savu laiku jau nokalpojuši, atcerieties, ka kvalitatīvi alumīnija un tērauda apkures radiatori pieejami 220.lv.

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
2 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.