Noderīgi padomi

Kā tīrīt un kopt apavus?

Plaša izvēle apavu un apģērba kopšanas līdzekļiem
03 07 2020
rupigi izmazgati apavi ar tirisanas lidzeklu palidzibu

Apavi ir viena no vissvarīgākajām mūsu tēla detaļām, tāpēc vienmēr tiem pievēršam īpašu uzmanību. Tomēr, lai jaunas kurpes izskatītos tā, it kā tās būtu tikko iegādātas pēc iespējas ilgāk, tās ir nepārtraukti jātīra un jāuztur. Atkarībā no to materiāla ir arī dažas aprūpes nianses - šoreiz pārrunāsim populārākos apavu veidus un akcentēsim svarīgākos padomus to tīrīšanai.

Ādas apavi

Ja jūsu apavu plauktā dominē īstas un mākslīgās ādas apavi, ieteicams apsvērt šādus padomus:

 • Katru reizi, atgriežoties no āra, noslaukiet netīrumus ar mitru drānu vai apavu tīrīšanas sūkli. Sausiem netīrumiem vislabāk ir izmantot suku. Tomēr neizvēlieties tādas, kurām ir stīvi sariņi - tie var saskrāpēt apavu virsmu.
 • Maigi notīriet kurpes - dabīgā āda ļoti ātri absorbē mitrumu, tāpēc jūs ilgi gaidīsiet, līdz tie pilnībā izžūs.
 • Apavu smēre jāuzklāj ik pēc pāris nedēļām. Tas atdzīvinās apvu krāsu un palielinās izturību pret dažādiem maisījumiem. Lai iegūtu īpašu spīdumu, pulēšanai ir vērts izmantot arī vasku.
 • Izvēloties apavu kopšanas līdzekļus, ir svarīgi pievērst uzmanību apavu krāsai un ādas tipam - pārliecinieties, vai produkts ir pielāgots jūsu apavu tipam.
 • Ziemā sāļus, kas uzkrājas uz apaviem, var notīrīt ar ūdens un etiķa šķīdumu. Pēc sajaukšanas vienādās daļās, berzējiet ar mīkstu drānu un ļaujiet nožūt.
 • Ādas apavu žāvēšana ir arī ļoti svarīgs solis. Tiem jāļauj nožūt istabas temperatūrā dabiski. Nelietojiet žāvētājus, nenovietojiet tos radiatora tuvumā vai tiešos saules staros - tas viss var sabojāt apavu virsmu.

Gumijas apavi

Lietainā laikā gumijas zābaki ir viena no labākajām izvēlēm - ja tā domājat, paturiet prātā šādus kopšanas noteikumus:

 • Slapjos gumijas zābakus piepildiett ar vecām avīzēm. Ja mitrums ir ārkārtīgi augsts, mainiet avīzes vairākas reizes. Ja apavi ir netīri, pēc iespējas ātrāk mazgājiet un nosusiniet, jo gumija no traipiem var tikt sabojāta ātrāk.
 • Sausus apavus var pārkaisīt ar cepamo sodu, iemasējot to oderē un šuvēs un atstājot nostāvēties uz nakti. Tas palīdzēs atbrīvoties no nepatīkamās smakas. Jūs varat arī pielietot šo triku gumijas vasaras čībām.
 • Nepatīkamu smaku novēršanai ir piemēroti arī speciāli, smaku noņemoši līdzekļi, kurus mēs parasti lietojam sporta apaviem.

Aitādas apavi

Siltajiem aitādas apaviem nepieciešama šāda aprūpe:

 • Centieties nelietot nekādus līdzekļus tieši uz apaviem, jo tie var atstāt traipus. Visus produktus vispirms izsmidziniet uz sūkļa vai auduma.
 • Lai notīrītu ūdens traipus, berzējiet kurpes vienu virs otras, lai no tiem efektīvi atbrīvotos.
 • Ikdienas tīrīšanai izmantojiet kurpju dzēšgumiju, un, lai notīrītu lielākus traipus, izmantojiet 2: 1 auksta ūdens un etiķa šķīdumu.
 • Īpaši taukainus traipus var noņemt ar pulveri bērnu apģērbam. Uzberiet to uz traipa, kādu laiku paturiet un pēc tam viegli noslaukiet ar suku.
 • Jūs varat atvadīties no nepatīkamiem aromātiem, apavu iekšpusē pievienojot sodas un kukurūzas cietes maisījumu. Sajauciet šīs sastāvdaļas vienādās daļās, atstājiet uz nakti un labi sakratiet nākamajā dienā.


Auduma apavi

Gan apavi, gan sporta apavi bieži ir izgatavoti no auduma. Tīrot šādus apavus, ir vērts atzīmēt šādus padomus:

 • Šiem apaviem jāizvēlas aerosoli, putas vai sūkļi, kas ļauj ērti sadalīt līdzekli. Ir svarīgi atzīmēt, ka šādi apavi ūdeni absorbē ārkārtīgi ātri.
 • Pirms tīrīšanas vai piesūcināšanas vienmēr noņemiet no apaviem sakrājušos netīrumus.
 • Bieži tiek nolemts mazgāt šīs kurpes veļas mašīnā, bet, ja zole ir izgatavota no ādas vai cita materiāla, kas nav īpaši piemērots mazgāšanai, šī procesa laikā jūs to neatgriezeniski sabojāsiet. Daudziem auduma apaviem, tāpat kā apģērbam, ir etiķetes ar vissvarīgākajiem kopšanas padomiem - pārliecinieties, vai jūsu kurpes tiešām ir mazgājamas.
 • Jums nekad nekļūdīsies, ja auduma kurpes mazgāsiet ar rokām. Jūs varat izmantot trauku mazgāšanas līdzekli, siltu ūdeni, vecu zobu suku un papīra dvieļus. Pievienojiet tējkaroti trauku mazgāšanas līdzekļa divām tasītēm ūdens, iegremdējiet zobu suku šajā šķīdumā un viegli berzējiet audumu. Pēc tam ar ūdenī samitrinātu papīra dvieli noņemiet visas ziepju atliekas un ļaujiet tiem nožūt.

Zamšādas apavi

Zamšādas apaviem nepieciešama pastāvīga aprūpe - jums jāpievērš uzmanība šādai informācijai:

 • Centieties, lai šādu apavu virsma būtu pēc iespējas sausāka un pēc katras pastaigas noslaukiet visus netīrumus. Tam īpaši piemērotas ir otas ar mīkstākiem sariem.
 • Izmantojot suku vai citu instrumentu, kas īpaši paredzēts zamšādai, turiet kurpes vienā virzienā, lai saglabātu krāsas konsistenci.
 • Skrāpējumu noņemšanai tiek izmantota dzēšgumija, kam seko suka. Taukus var noņemt ar bērnu apģērbam paredzētu pulveri vai kukurūzas cieti. Turiet to uz apaviem apmēram stundu un pēc tam noslaukiet ar suku. Ja nepieciešams, atkārtojiet procesu.
 • Mitruma noņemšanai vislabāk ir izmantot papīra dvieli vai audumu, kas to lieliski absorbē.
 • Pēc tīrīšanas ieteicams izmantot uz silikona bāzes izgatavotu zamšādas aerosolu vai citu produktu, kas īpaši paredzēts, lai pasargātu to no ātra nodiluma.

Ar detalizētāku informāciju par zamšādas apavu kopšanu aicinam iepazīties mūsu rakstā - Kā notīrīt zamšādas zābakus?

Nubuka apavi

Nubuka ādas kurpes ir ļoti līdzīgas zamšādai, tāpēc to kopšana minimāli atšķiras. Vissvarīgākais ir atzīmēt, ka tos mazāk ietekmē mitrums, bet impregnēšana jāveic vēl biežāk. Ja vēlaties jaunos apavus lietot pēc iespējas ilgāk, nemazgājiet tos ar ūdeni - tā vietā izvēlieties produktus, kas īpaši pielāgoti šāda veida apaviem. Šobrīd tirgū varat atrast visdažādākos produktus nubuka ādas apavu kopšanai.

Sporta apavi

Daudzus no šiem apaviem var mazgāt veļas mašīnā, un, ja ražotājs neiesaka to darīt, varat tos mazgāt tāpat kā auduma apavus. Lai izvairītos no nepatīkamas smakas un sēnīšu uzkrāšanās, lielāka uzmanība jāpievērš šo apavu zolēm. Regulāri izņemiet tās, notīriet ar dezinfekcijas tīrīšanas līdzekli un ļaujiet tām nožūt, un nepatīkamām smakām izmantojiet īpašus līdzekļus. 

Pītas zoles

Šādas zoles visbiežāk izmanto sieviešu apaviem vai apaviem uz platformas. Šādu apavu kopšanai var izmantot paklāju un salona tīrīšanas līdzekļus vai arī tos var pagatavot pats. Ja izvēlaties otro metodi, sajauciet četras tases silta ūdens ar ceturtdaļu tases etiķa un vienu tējkaroti trauku mazgāšanas līdzekļa. Pēc tam izmantojiet drānu vai vecu zobu suku, lai notīrītu netīrumus vienā virzienā, un pēc tam to visu noslaukiet ar tīrā ūdenī samērcētu drānu un ļaujiet tiem nožūt.

Ņemiet vērā arī dažus pamatnoteikumus: vienmēr apstrādājiet un sagatvojiet nesēšanai jaunus apavus, nekavējoties noslaukiet netīrumus un izvēlieties tikai tos apavu kopšanas līdzekļus, kas ir pielāgoti noteiktajam apavu tipam. Paturot prātā visas šīs nianses, jūs ilgu laiku varēsiet baudīt nemainīgu apavu izskatu.

Pircējiem patika šis ieraksts

2.3/5
3 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?