Noderīgi padomi

Mikroviļņu krāsnis: galvenās funkcijas un iespējas

Plaša izvēle mikroviļņu krāsnīm
02 12 2019
mikrovilnu krasns ikdienas izmantosana majas apstaklos

Mikroviļņu krāsnis daudzu gadu laikā ir ieguvušas savu vietu virtuvē - tās ir iecienītas visiem, kas steidzas un ne vienmēr atvēl laiku svaigu ēdienu pagatavošanai. Tomēr joprojām ir daudz mītu par šīm ierīcēm: ja rodas šaubas par mikroviļņu krāsns priekšrocībām, šeit ir norādītas dažas no tās galvenajām funkcijām un kritērijiem, kas jāņem vērā, izvēloties vienu no tām.

Mikroviļņu krāsns darbības princips

Vairāk nekā 70 gadus mikroviļņu darbības princips nav mainījies - īsāk sakot, mikroviļņu mijiedarbība ar pārtikā esošajām molekulām. Īpaši elementi cepeškrāsns iekšpusē rada viļņus, kas pārvieto skābekļa molekulas, kas atrodas produktos, liekot tām sakarst no iekšpuses. Plākšņu rotācijas mehānisms un viļņu virzošais režģis nodrošina, ka ēdiens vienmērīgi sasilst, un pats trauks ir paredzēts, lai novērstu viļņu izplatīšanos ārpus ierīces. Ir taisnība, ka, lai arī pats princips nav mainījies, mūsdienās mēs varam atrast ierīces, kas piedāvā daudz vairāk funkciju un iespēju, kuras dažos gadījumos var konkurēt ar mikroviļņu krāsnīm - mēs par tām diskutēsim nedaudz vēlāk.

Priekšrocības un trūkumi

Lai pārliecinātos, ka mikroviļņu krāsns patiešām ir pelnījusi atrasties jūsu virtuvē, ir lietderīgi iepazīties ar tās trūkumiem un priekšrocībām.

Priekšrocības:

 • Efektīva. Šajā sakarā mikroviļņu krāsnis patiešām pārspēj daudzas ierīces - pārtikai ir tendence uzsilt tikai dažās minūtēs, un viss, kas jums jādara, ir tikai jānospiež dažas pogas.
 • Nav dūmu. Šī ierīce nerada dūmus, kas nozīmē, ka gandrīz viss virtuves piesārņojuma avots tiek likvidēts.
 • Plašas iespējas. Šīs krāsnis var izmantot ne tikai ēdiena sildīšanai, bet arī atkausēšanai, žāvēšanai un dažreiz pat ēdiena gatavošanai. Turklāt šīs ierīces bieži tiek ieteiktas,lai sterilizētu traukus vai piederumus: mikroviļņi iznīcinās tajos esošos vīrusus un mikrobus.
 • Pietiekami veselīgs. Kaut arī mikroviļņu bojājumu mīts joprojām ir izplatīts, dažos aspektos tas ir pat pārāks par citām pārtikas sildīšanas ierīcēm. Ēdiena uzkarsēšanai mikroviļņu krāsnī nav nepieciešama eļļa vai citi tauki, ko pieviebojat, gatavojot ēdienu pannā - tas nozīmē, ka ēdieni ir veselīgāki vai vismaz tie satur mazāk kaloriju.
 • Ekonomiska. Tā kā ēdiena uzsildīšana prasa tikai dažas minūtes, mikroviļņu krāsns patērē arī daudz mazāk enerģijas. Tiek apgalvots, ka biežāka mikroviļņu krāsns izmantošana salīdzinājumā ar citām elektriskajām ierīcēm var ietaupīt vairāk nekā 50 procentus enerģijas izmaksu.

Trūkumi: 

 • Ierobežota ietilpība. Nav iespējams (pagaidām!) pagatavot tik daudz dažādu ēdienu kā cepeškrāsnī. Turklāt vienlaikus ir iespējams sildīt apmēram vienu porciju ēdiena: ja ģimenē ir daudz cilvēku un visi vēlas ēst vienlaikus, tas var radīt neērtības. 
 • Paaugstinātas drošības prasības. Lai šis efektīvais ēdiena uzsildīšanas veids būtu veiksmīgs, ir jāizmanto trauki, kas īpaši izstrādāti šīm ierīcēm: tie nevar būt izgatavoti no metāla, plastmasas vai papīra. Nav ieteicams arī stāvēt ierīces tuvumā, kad tā darbojas, un pēc tās izslēgšanas atveriet krāsns durvis pēc apmēram 15-30 sekundēm.
 • Uzturvielu deficīts. Jā, sildot ēdienu mikroviļņu krāsnī, tiek zaudētas dažas barības vielas, bet, runājot par tā kaitīgumu, tas nepārsniegs cepeškrāsni, grilu vai vēl citas modernas viedierīces ēdiena pagatavošanā. Vairākkārt ir atzīts, ka mikroviļņu krāsnī uzkarsētā pārtika ir droša - viss, kas jums jādara, ir tikai jāuzsilda ēdiens. 

Kā izvēlēties mikroviļņu krāsni?

Pieņemot lēmumu iegādāties jaunu mikroviļņu krāsni, vispirms jāņem vērā:

 • Veids. Pašlaik ir standarta krāsnis ar pārtikas sildīšanas un dzesēšanas funkcijām, bet papildus tām ir vēl divi veidi. Tajos ietilpst mikroviļņu krāsnis ar grilu, kas ietver grauzdēšanas un konvekcijas ierīces, kurām ir arī cepšanas funkcija un kuras pat var aizstāt parastās krāsnis. Mikroviļņu funkcija ir izplatīta arī mūsdienu krāsnīs: šī opcija ir vērtīga, ja virtuvē nav papildu vietas jaunai ierīcei un jūs gatavojaties nomainīt krāsni.


 • Funkcionalitāte. Papildus iepriekšminētajām funkcijām šīm krāsnīm var būt arī taimeris, bloķēšanas sistēma, tvaika, automātiskās izslēgšanās un ātrās palaišanas iespējas un citas līdzīgas programmas, lai padarītu jūsu ikdienu vēl vieglāku. Tā ir taisnība, ka funkcionalitāte ir atkarīga arī no cenas, tāpēc jums vajadzēs līdzsvarot savas vajadzības ar savām iespējām.


 • Montāžas veids. Pašlaik tirgū ir pieejamas brīvi stāvošās vai iebūvējamās mikroviļņu krāsnis. Pirmā tipa ierīci jūs jebkurā laikā varat pārvietot, taču jums, iespējams, būs nepieciešams vairāk vietas nekā otrajam veidam. Tomēr, lai arī šādas mikroviļņu krāsnis ir videi draudzīgākas, tās bieži prasa lielākus ieguldījumus.


 • Izmērs un ietilpība. Pirmkārt, jums vajadzētu uzzināt, kāda izmēra krāsns iederēsies jūsu virtuvē, un pēc tam jāapsver tās ietilpība. Šajā gadījumā viss ir vienkārši: jo lielāks tilpums, jo lielākas porcijas un sarežģītākus ēdienus jums būs iespējams uzkarsēt. Tā ir taisnība, ka, ja jūs plānojat to izmantot tikai vienkāršai ēdiena uzsildīšanai, jums nav jāizvēlas lielākais modelis, bet, ja jūs gatavojaties izmantot mikroviļņu krāsni, nevis cepeškrāsni, tad lielāka vienība būs daudz ērtāka.