Noderīgi padomi

Mitruma savācējs dzīvoklim: Kā izvēlēties?

28 08 2020
moderns elektriskais gaisa sausinatajs dzivokla viesistaba

Cilvēks nav orhideja, kurai patīk pārlieku mitrs gaiss. Neatkarīgi, vai tas ir mitrums telpās karstā vasarā vai aukstā ziemā, šādi apstākļi var radīt ne tikai diskomfortu, bet arī dažādas citas problēmas, piemēram, veicināt pelējuma un putekļu ērcīšu vairošanos, kā arī sabojāt mēbeles un pat negatīvi ietekmēt veselību. Ja mitrums ir problēma arī Jūsu dzīvoklī, palīdzēt var ērti lietojama sadzīves tehnika - gaisa mitruma savācējs.

Kas ir gaisa sausinātāji un kā tie darbojas?

Lai atbrīvotos no mitruma dzīvoklī vai mājā, Jums ir vairākas izvēles iespējas, tai skaitā veikt laikietilpīgu, dārgu un visai sarežģītu remontu vai vienkārši iegādāties gaisa sausinātāju, kas ievērojami uzlabos mikroklimatu mājoklī un ietaupīs naudu

Mitruma savācēji efektīvi absorbē gaisā esošo mitrumu, ievērojami samazinot pelējuma veidošanās risku un saudzējot mēbeles. Lai izmērītu mitrumu un tā līmeni savā mājoklī, varat izmantot higrometru, kuru iespējams iegādāties arī mūsu interneta veikalā 220.lv. 

Vairums elektrisko gaisa sausinātāju darbojas, atdzesējot mitro gaisu jeb veicot tā kondensāciju. Savācējs iesūc gaisu, izfiltrē to, atdzesē mitrumu, kas pārveidojas kondensāta stāvoklī, pēc tam to uzkarsē un atkal izpūš atpakaļ telpā. Liekais šķidrums parasti tiek vai nu uzkrāts speciālā konteinerā, vai arī uzreiz izvadīts tieši kanalizācijā, izmantojot cauruli.


Tāpat ir pieejami arī nelieli gaisa sausinātāji, kuri darbojas bez elektrības vai baterijām, izmantojot, piemēram, sāls tabletes vai īpašas granulas, kas veic neliela mitruma apjoma absorbēšanu.

mehanisks mitruma savacejs ar uzpildes tableti


Kāpēc nepieciešams sausināt gaisu?

Optimālais mitruma līmenis mājoklī vasaras sezonā ir 40% līdz 50%, bet ziemā – 30% līdz 40%, tādēļ, ja tas ir augstāks, jāmeklē risinājumi, kā šo līmeni samazināt. Gaisa sausinātājs spēj nodrošināt virkni ieguvumu gan Jums, gan Jūsu mājoklim, tai skaitā:

 • Novērš pelējuma veidošanos un aizkavē tā attīstību

Pelējums ir nepatīkama, bet diemžēl arī izplatīta problēma daudzos mājokļos ar mitruma līmeni virs 60%. Gaisa sausinātāja iegāde var palīdzēt ne tikai preventīvi novērst pelējuma rašanos, bet arī aizkavēt tā tālāku attīstību.

 • Palīdz kontrolēt alerģijas un astmu

Paaugstināts mitrums telpās, kurās bieži uzturamies, var saasināt dažādu alerģiju izpausmes, tai skaitā veicinot putekļu ērcīšu vai pelējuma sēnītes sporu vairošanos. Radot nelabvēlīgus apstākļus šo organismu attīstībai, uzlabosies mikroklimats telpās un attiecīgi arī Jūsu veselība.

 • Atvieglo cīņu ar kaitēkļiem

Nav noslēpums, ka ne tikai alergēniem, bet arī dažādiem kukaiņiem un kaitēkļiem patīk mitri apstākļi, tai skaitā prusakiem, zirnekļiem, sudrabainai zvīņenei un citiem. 

 • Papildinājums Jūsu gaisa kondicionierim

Gaisa sausinātājs izmantošana kopā ar ventilatoru vai kondicionieri, var būt lielisks duets, jo sausāks un vēsāks gaiss karstā vasarā ievērojami uzlabos apstākļus mājoklī un uzlabos Jūsu pašsajūtu. Tāpat sausā istabā daudz efektīvāk un ātrāk izžūst veļa.

 • Palīdz saglabāt ēkas konstrukcijas izturību un stabilitāti

Mitrums mājoklī, tai skaitā pagrabā un garāžā, ar laiku var negatīvi ietekmēt visu ēku, bojājot balsta sijas, grīdas un sienu vai griestu segumu un citas zonas. Tādēļ ir svarīgi mitruma līmeni pazemināt pēc iespējas ātrāk.

 • Zemākas apkures izmaksas

Sausā telpā arī ziemas laikā Jūs nejutīsieties tik vēsi, tādēļ nebūs nepieciešams tērēt vairāk enerģijas, kā tas būtu paaugstināta mitruma līmeņa gadījumā.

Kā piemeklēt savam dzīvoklim atbilstošu mitruma savācēju?

Lai piemeklētu Jūsu vajadzībām atbilstošu gaisa sausinātāju, vispirms ir jāizvērtē apstākļi telpās, kurās plānojat iekārtas izmantot. Pievērsiet uzmanību trim galvenajiem faktoriem:

 • Mitruma līmenis telpā – ja vēlaties izmantot gaisa sausinātāju vietās ar paaugstinātu mitruma līmeni (piemēram, pagrabā, veļas žāvētavā, iekštelpu baseinu vai saunu tuvumā, pirtī/priekštelpā), jāņem vērā, ka būs nepieciešami komerciāli vai pat industriālie mitruma savācēji. Šīs ir efektīvas un jaudīgas ierīces, kas savāc lieko mitrumu ātri un vienkārši.
 • Gaisa temperatūra telpā – ideālie apstākļi gaisa sausinātājiem parasti ir silta un mitra telpa. Ja Jums ir radusies nepieciešamība izmantot sausinātāju vēsā vietā, piemēram, garāžā vai pagrabā, ir jāizvēlas iekārta, kas atbilst šiem apstākļiem. Tādēļ, ja Jūs interesē gaisa sausinātāji, pievērsiet uzmanību to darbības temperatūras diapazonam, pretējā gadījumā izvēlētais modelis var nesniegt cerēto rezultātu. Vairums klasisko gaisa mitruma absorbētāju nav paredzēti lietošanai zemā temperatūrā, piemēram, pagrabā.
 • Telpas platība – katra sausinātāja ražotājs ir norādījis ieteicamo istabas platību, kurai konkrētais modelis ir piemērots. Lai mitrums tiktu absorbēts pēc iespējas efektīvāk, noteikti ņemiet vērā, kāds ir istabas lielums kvadrātmetros, un pēc tam attiecīgi piemeklējiet atbilstošu gaisa sausinātāja modeli. Jo lielāka telpa, jo intensīvāk ierīce darbosies, lai padarītu gaisu sausāku. Neatbilstošas jaudas vai lieluma modelis pārāk lielā platībā gluži vienkārši lieki tērēs elektrību, nenodrošinot efektīvu gaisa sausināšanu. 

Cik maksā gaisa sausinātāja izmantošana un kas ietekmē izmaksas?

Jūs, iespējams, prātojat, cik izmaksā šīs sadzīves tehnikas izmantošana? Izdevumi var svārstīties no vien dažiem desmitiem eiro līdz pat vairāk nekā 100 eiro gadā, un tas atkarīgs no dažādiem faktoriem.

Piemēram, svarīgi ņemt vērā, kāda tipa gaisa sausinātāju Jūs vēlaties pirkt, un cik bieži to plānojat izmantot. Piemēram, pavisam neliela modeļa lietošana var izmaksāt tikai piecus līdz desmit eiro gadā, taču, protams – tas nebūs tik jaudīgs un efektīvs kā apjomīgs elektriskais sausinātājs. Taču vienlaikus der atcerēties, ka gaisa sausinātāji palīdz arī ietaupīt:

 • Jums vairs nebūs jāiegulda nauda dārgos pelējuma tīrīšanas un tā radīto seku novēršanas līdzekļos;
 • Ēkas konstrukcija un telpās esošās mēbeles ilgāk saglabās savu kvalitāti, izskatu un funkcijas;
 • Tā kā gaisa sausinātājs pūš siltu gaisu, Jūs varat samazināt izmaksas par apkuri;
 • Mitruma savācējs var palīdzēt samazināt izdevumus par elektrību, it īpaši, ja šo enerģijas veidu izmantojat apkurei, jo sausu gaisu sasildīt ir vieglāk un ātrāk; retāk jāver vaļā logi, tādēļ ir mazāki siltuma zudumi; sauss gaiss šķiet siltāks, tādēļ temperatūru telpā var samazināt vismaz par vienu grādu.

Mājās un dzīvokļos lietojamo gaisa sausinātāju cenas variē no dažiem eiro līdz pat vairākiem simtiem eiro.

 Sausinātāja darbības izmaksas var ietekmēt dažādi faktori, tostarp:

 • Apstrādājamās istabas platība;
 • Telpas griestu augstums;
 • Istabā esošo mēbeļu un citu objektu esamība;
 • Telpas veids – vai tā ir dzīvojamā telpa, garāža vai pagrabs;
 • Vai telpā jūtama pelējuma smaka un redzama sēnīte un sienām un virsmām;
 • Vai telpā ir izteikti jūtams mitrums;
 • Vai telpā ir augsta vai zema temperatūra;
 • Kāda ir iekārtas kvalitāte;
 • Kāds ir mans pieejamais budžets?

Visus šos jautājumus vajadzētu pārdomāt, pirms iegādājaties gaisa sausinātāju, lai pielāgotu to savām vajadzībām un iespējām. 

Kādiem parametriem jāpievērš uzmanība, izvēloties mitruma savācēju?

Jūs esat pamanījuši gaisa sausinātāja modeli, kura lielums un energoefektivitāte šķiet pieņemama, taču neziniet, vai šī būs īstā izvēle? Turpinājumā esam apkopojuši svarīgākos kritērijus, kurus ieteicams ņemt vērā, izvēloties gaisa sausinātāju:

 • Pārvietojamība – vairums cilvēku vēlas ērti pārvietot sausinātāju pa visu mājokli, tādēļ padomājiet, vai Jums ir svarīgs iekārtas izmērs, svars un iespēja to viegli pārnēsāt / pārbīdīt, kā arī integrēti riteņi;
 • Jauda – jo jaudīgāka ir ierīce, jo efektīvāk tā spēs veikt savu uzdevumu, taču patērēs vairāk enerģijas, kā arī tās cena būs augstāka;
 • Regulējams mitruma līmenis – ir modeļi, kuros iebūvēta iespēja noregulēt tieši tādu līmeni, kādu vēlaties telpā sasniegt. Normāls mitruma līmenis telpā, lai mēs justos ērti, ir 40% līdz 60%;

gaisa sausinataja vadibas panelis ar regulejamu mitruma limeni

 • Mitruma savācēja konteinera lielums – šis faktors ietekmē ne tikai sausinātāja izmēru, bet arī konteinera iztukšošanas biežumu. Jo tvertne mazāka, jo biežāk tā būs jāiztukšo. Parasti to tilpums variē no pāris simtiem ml līdz pat vairākiem litriem;
 • Iebūvēts higrometrs – ļauj nepārtraukti sekot līdzi mitrumam telpā un ierīces darbības efektivitātei;
 • Efektīva darbība arī zemā temperatūrā – ja ierīci paredzēts izmantot pagrabā, garāžā vai citā vietā, kur ir zema temperatūra, lūkojieties pēc modeļa, kas piemērots šiem apstākļiem. Vairums gaisa sausināšanas ierīču vislabāk darbojas 30 grādos, ar 80% gaisa mitrumu. 
 • Automātiskā izslēgšanās – nosaka, kad sasniegts vajadzīgais mitruma līmenis, un izslēdzas vai arī beidz darbību pēc noteikta laika;
 • Automātiskā atiestatīšana – ja pēkšņi pazūd elektrība, vai netīšām izslēdzat ierīci, tā atceras iestatījumus, kādi tika saglabāti pēdējā lietošanas reizē;
 • Atkausēšanas režīms – pasargā gaisa sausinātāju no sasalšanas, darbojoties zemā temperatūrā;
 • Trokšņa līmenis – šis ir īpaši svarīgs faktors, jo ierīces var būt ar atšķirīgiem darbības līmeņiem. Pievērsiet uzmanību tam, lai izvēlētā modeļa darbības skaņa ikdienā netraucētu Jūsu komfortam. Daudzi gaisa sausinātāji darbojas skaļumā ap 50 dB. Salīdzinājumam var minēt ledusskapjus, kas lielākoties strādā 30 līdz 40 dB skaļumā, bet normālas sarunas skaļums ir aptuveni 60 dB.
 • Nepārtraukta šķidruma novadīšana – daļai sausinātāju ir iebūvēta caurule, pa kuru nepārtraukti var novadīt uzsūkto mitrumu tieši kanalizācijā;
 • Filtru esamība un kvalitāte – labam sausinātājam ir iebūvēts gaisa filtrs, kas uztver iesūktos putekļus un citas daļiņas. Praktiska īpašība ir mazgājams filtrs, kuru var ērti izņemt, izskalot un ievietot atpakaļ;
 • Vadības panelis un tālvadība – ikdienas lietošanai nepieciešams izvēlēties modeli ar pārskatāmu un viegli saprotamu paneli, kur parādās visi nepieciešamie parametri. Vienkāršākai sausinātāja vadībai var noderēt arī tālvadības pults.

Uzkrātā ūdens novadīšana

Lai ierīce spētu efektīvi sausināt gaisu, uzkrātais mitrums ir jāuzkrāj vai jānovada. Tam tiek izmantotas vairākas metodes:

 • Nepārtraukta ūdens novadīšanas sistēma – sausinātājam var pieslēgt cauruli, pa kuru uzkrātais ūdens tiek nekavējoties novadīts tieši kanalizācijā. Lai šis process noritētu pareizi, caurule jānovieto atbilstošā slīpumā;
 • Konteiners ūdens uzkrāšanai – šis ir populārs mitruma uzkrāšanas veids, kas sastopams daudzos sausinātājos. Ūdens konteineru izmērs un tilpums var ievērojami atšķirties, sākot vien no dažiem simtiem mililitru, beidzot ar vairākiem litriem. Lielāks tilpums nozīmē retāku konteinera tukšošanu;
 • Ūdens novadīšana, izmantojot sūkni – šāda metode ļauj novietot drenāžas cauruli jebkādā slīpumā, jo energoefektīvais sūknis nodrošinās, ka ūdens tiks aizvadīts prom no ierīces, tieši kanalizācijā.

sieviete iztukso gaisa sausinataja rezurvuaru udenim

Kā rūpēties par gaisa sausinātājiem un veikt to apkopi?

Lielākā daļa gaisa sausinātāju ir viegli un ērti lietojama, turklāt to kopšana ir vienkārša. Pēc tam, kad ierīce ieslēgta, jāseko vien līdzi tam, lai tiktu uzstādīts vēlamais darbības režīms, kā arī tiktu iztukšota ūdens tvertne (ja nepieciešams), par ko parasti tiek pavēstīts ar signālu. 

Ja vēlaties, lai gaisa sausinātāji kalpotu pēc iespējas ilgāk, ņemiet vērā dažus vērtīgus padomus:

 • Nomainiet vai tīriet gaisa filtru saskaņā ar ražotāja norādījumiem;
 • Ja ierīce ilgāku periodu netiks izmantota, rūpīgi to izžāvējiet, pirms liekat glabāšanā;
 • Ja sausinātājs nedarbojas, kā nākas, vērsieties pēc palīdzības pie speciālista. 
 • Pirms ierīces lietošanas vienmēr rūpīgi izlasiet ražotāja instrukciju.

Gaisa sausinātāji var noderēt gan profilaktiskiem nolūkiem, gan arī tad, kad gaisa mitrums telpās jau ir radījis sekas, piemēram, pelējumu. Šīs iekārtas efektīvi absorbē lieko mitrumu, ievērojami uzlabojot mikroklimatu mājoklī. Pateicoties plašajam piedāvājumam, mūsdienās pircējiem pieejami gan vienkārši, gan elektriskie sausinātāji dažādās cenās, lai katrs varētu iegādāties sev piemērotāko modeli.

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
4 Pircēju vērtējumi

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?