Noderīgi padomi

Valentīna dienas vēsture

Oriģinālas dāvanas Valentīndienā!
20 01 2020
valentina dienas vesture un izcelsme

Katru gadu, tuvojoties 14. februārim, mīlētāji uztraucas par to, kā svinēt šo Mīlestības dienu, un sāk meklēt idejas, kā pārsteigt savus mīļos. Bet reti kurš aizdomājas, no kurienes nāk Valentīna diena un kas un kāpēc to patiesībā svin - tas ir tas, ko šoreiz mēģināsim atbildēt.

Valentīna diena: kas tas ir?

Sv. Valentīna diena, kas pazīstama arī kā Mīlestības vai visu mīlētāju diena, tiek svinēta katru gadu 14. februārī. Šo svētku laikā ikviens mēģina parādīt saviem mīļajiem īpašu uzmanību, izmantojot dažādas Valentīna dienas idejas, piemēram, nosūtot apsveikuma kartītes un pērkot saldas vai pat lielas dāvanas.

Tā kā tie ir globāli svētki, katrai valstij ir savas tradīcijas, taču lielāko daļu no tām var mācīties no angļiem, kuri bija pirmie, kas sāka popularizēt šo ideju. Atzīšanās mīlestībā, visu tuvinieku (un pat mājdzīvnieku) apsveikumi, rūpīgi pārdomātas pastkartes - tās ir tikai dažas no biežākajām angļu dāvanu idejām.

Valentīna dienas izcelsme

Stāsts par Sv. Valentīna dienu aizsākās Romas impērijā, apgalvojot, ka šī diena pagodināja Junonu, kāzu dievieti, daiļā dzimuma pārstāvi, auglību un mātes stāvokli. Bet jaunieši daudz vairāk gaidīja nākamo dienu, kad sāksies slavenie Luperkalijas svētki. Vakarā viņiem bija iespēja uzzīmēt tā vīrieša vārdu, ar kuru viņi kļūtu par pāri uz vienu dienu. Tā kā zēniem un meitenēm tajā laikā nebija daudz iespēju būt kopā, šie svētki bieži beidzās ar mīlestību un pat laulībām.

Bet tik skaista tradīcija nevarēja pastāvēt mūžīgi: Klaudija II (kas ir labāk pazīstams kā Nežēlīgais) valdīšanas laikā trūka vīriešu, kas vēlētos doties karā. Imperators nolēma, ka tas viss ir saistīts ar mīlestību un vīrieši nelabprāt vēlējās pamest savas ģimenes, tāpēc viņš atrada pavisam vienkāršu izeju - aizliegt jauniem pāriem precēties. Toreiz šajā stāstā parādījās labsirdīgs priesteris Valentīns, kurš slepeni laulāja mīlestības pārņemtos pārus. Pašpasludinātajam imperatoram tas bija ļoti nepatīkami, un galu galā svētais Valentīns tika notverts un notiesāts ar nāvessodu, kas viņam tika izpildīts Luperkalijas svētku priekšvakarā.

Vēlāk, izplatoties kristietībai, tika mēģināts atteikties no visa pagānu mantojuma, un bija jāatrod cits Mīlestības dienas patrons, kurš vēlāk kļuva par svēto Valentīnu. Gadu gaitā šie svētki ir ieguvuši popularitāti ne tikai Eiropā, bet arī visā pasaulē - būtu grūti atrast valsti, kurā šī diena nebūtu zināma. 

Valentīna diena Latvijā

Mēs šos romantiskos mīlas svētkus sākām svinēt pavisam nesen - tikai pēc neatkarības atgūšanas 1991. gadā. Varbūt tāpēc mūsu valstij nav skaidru tradīciju. Tomēr ikviens, sākot no skolēniem līdz pat pieaugušajiem, nav vienaldzīgi pret ziediem, skaistiem vārdiem un sirdīm, kas tiek uzskatīti par šo svētku simbolu, tāpēc romantiskā atmosfēra ir patiesi jūtama

Valentīna diena pasaulē

Tāpat kā visi citi svētki, arī Valentīna diena visā pasaulē tiek saprasta un svinēta dažādi - šeit ir minētas dažas no visinteresantākajām idejām:

  • Japānā, tuvojoties Valentīna dienai, šokolādes pārdošanas apjomi dramatiski palielinās, jo tieši šo saldumu uzskata par mīlestības izpausmi. Tiesa, tas nav domāts vīriešiem, bet gan pieticīgākajām japāņu sievietēm, kuras mūsdienās novēro ne tikai savus tuviniekus, bet arī tuvākos draugus un radus.
  • Dāņiem un norvēģiem ir jautras slepeno karšu tradīcijas ar nosaukumu "Gaekkebrev". Smieklīgas un īsas mīlas rindas Valentīna dienā tiek nosūtītas anonīmi, norādot uz burtu skaitu nosaukumā. Ja sūtītājs tiek identificēts, viņš ir parādā šokolādes olu, un, ja nē, par dāvanu jāparūpējas sievietei, kura saņēmusi dzejoli.
  • Velsai ir senas tradīcijas pasniegt ļoti praktisku dāvanu - paša grebtu karoti, kas rotāta ar dažādiem mīlestības rakstiem un simboliem. Protams, mūsdienās vīrieši daudz retāk uzņemas darbu paši, tāpēc, tuvojoties visu mīlētāju dienai, karoti bieži iegādājas veikalos.
  • Itālija, kur, domājams, ir radusies ideja par šiem romantiskajiem svētkiem, ir tā, kur liekas, ka šie svētki būtu jāatceras ļoti īpašā veidā. Tomēr lielākoties itāļi vienkārši romantiski ietur vakariņas un uzdāvina savam mīļotajam riekstu kasti, kas pildīta ar melnās šokolādes glazūru, kuru bieži rotā romantiskas frāzes. Tikmēr tūristiem ir iespēja apmeklēt daudzas vietas, kas saistītas ar mīlas stāstiem, piemēram, slaveno Veronu vai pat vietu, kur dzīvoja Sv. Valentīns.

Valentīna diena ir lieliska arī romantiskiem rekordiem, kas patiesībā ir ļoti iespaidīgi:

  • Tiešsaistes floristi Londonā, kas piedāvā ekstravagantus un ļoti dārgus Valentīna dienas pušķus, 2016. gadā pircējiem piedāvāja īpašu 1000 rožu kompozīciju. Šie 1,5 m ziedi bija rūpīgi atlasīti Dienvidamerikā un maksāja ne mazāk un ne vairāk kā 13 000 USD (gandrīz 11 700 EUR).
  • Ir daudz dažādu gadījumu, kad jāuzlabo sava garākā skūpsta rekords. Tomēr, runājot par Ievas vakara (neoficiāli dēvēta par “Kiss Day”) sasniegumiem, par viennozīmīgu uzvarētāju kļūs  pāris no Taizemes, kurš spējis skūpstīties pat 46 stundas un 24 minūtes!
  • 2010. gadā 51 gadu vecais amerikānis nolēma uzstādīt rekordu tradicionālajā veidā un nolēma 24 stundu laikā sniegt pēc iespējas vairāk apskāvienu. Viņam izdevās to izdarīt 7777 reizes! Bet pārsteidzošākais ir fakts, ka, izpildot šo rekordu, amerikānis neaizmirsa padomāt arī par citiem: visa šī piedzīvojuma laikā viņš ziedoja Amerikas Sirds asociācijai.

Lai gan daudzi cilvēki Valentīna dienu šajās dienās uzskata par komerciāliem svētkiem, tas ir atkarīgs no jums, kā jūs tos pieņemat. Ir daudz veidu, kā oriģinālā veidā parādīt savu uzmanību un mīlestību - neatkarīgi no tā, kurā dienā jūs nolemjat to darīt, vissvarīgākais ir tas, ka tas viss notiek dabiski un sirsnīgi.

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.