Noderīgi padomi

Virtuves apgaismojums - labākās idejas

07 09 2020
moderna un gaisa virtuve ar koka un melniem akcentiemun lieliem piekaramiem gaismekliem virs galda

Īpaši svarīgs ir labs apgaismojums virtuvei, galu galā tieši šeit visbiežāk sākas mūsu ikdienas rīts. Ļoti bieži medz teikt, kā diena iesāksies – tā arī visu dienu pavadīsi. Pārāk blāva gaisma liks Jums sapņot par atgriešanos siltajā gultā vēl vairāk. Savukārt pārāk spilgta gaisma, ja Jūs neesat pilnībā nomodā, var padarīt rīta kafijas pagatavošanu kaitinošu un novērst Jūs no mierīgas sagatavošanās jaunajai darba dienai. Tātad, kā izvēlēties apgaismojumu, kas būs piemērots gan kafijas dzeršanai no rītiem, gan arī vakariņām vai vakarā sēdēšanai pie pusdienu galda? Lasiet tālāk un pasmeļaties dažas idejas. 

modernas virtuves apgaismojums

Apgaismojuma tipi

Ir iespējams izšķirt 3 galvenos apgaismojuma tipus: vides, akcenta un funkcionālu. 

Vides. Tas ir galvenais gaismas avots telpā, izņemot, protams, dabisko dienasgaismu. Šīm apgaismojumam vajadzētu apgaismot pilnīgi visu istabas telpu, bet, lai tas nav pārāk gaišs un nomācošs. Šīm nolūkam lieliski piemēroti ir griestu, iebūvējami vai piekarami gaismekļi. Pamata apgaismojumu ir ieteicams piekarināt telpas vidū, tādā veidā, lai tas vienmērīgi apgaismo visu telpu. Tomēr, ja telpā jau ir lielāks funkcionāls gaismeklis, piekariniet tos proporcionālos intervālos, lai gaismas avoti nesajauktos.

Akcenta. Tas ir gaismeklis, kas apgaismo dažus specifiskus objektus. Šīm nolūkam ir lieliski piemēroti sienas vai piekaramie gaismekļi ar regulējamām galviņām. 

Funkcionāls. Šis ir kādai konkrētai nodarbei piemērots apgaismojums. Teiksim, spuldzes zem skapīšiem, kur Jūs visbiežāk gatavojiet, vai lampa virs ēdienu gatavošanas salas. Tam ir piemēroti piekaramie, iebūvējamie vai griestu gaismekļi un LED lentes. 

Pamata telpas apgaismojums

Virtuvē ir 3 pamata telpas – darba virsma zem skapīšiem, ēdiena gatavošanas sala un virtuves galds. 

Apgaismojums virtuves skapīšiem jeb virtuves darba virsmas apgaismojums. Parasti pamata apgaismojums telpā atstāj ēnu vietās zem skapjiem. Būtībā tas ir vietas, kur labs apgaismojums vienkārši nepieciešams ērtai un drošai ēdiena gatavošanai.

darba virsmas apgaismojums ar nelieliem iebuvejamiem gaismekliemiebuvetas lampinas zem virtuves skapisiem izgaismo darba virsmu

Visbiežāk šīm vietām tiek izmantotas LED lentes, tomēr piemērotas ir arī iebūvētās vai nelielas sienas lampas


Ēdienu gatavošanas sala. Ja Jums ir šāda atsevišķa vieta ēdiena gatavošanai, tai arī noteikti vajadzētu būt labi apgaismotai. Izvēlieties griestu lampas vai piekaramās lampas. Tagad ir iespējams atrast ļoti plašu modeļu sortimentu.

modernas piekaramas lampas virs virtuves salasmelna lampa virs virtuves salas plasa un moderna virtuve

Ja virtuvē griesti ir pietiekami augsti, ir iespējams iegādāties lampu ar regulējamu augstumu, ja ēdienu gatavošanas sala ir ļoti gara, apsveriet vairāku piekaramo lampu iegādi un novietojiet tās vienu blakus otrai.


Virtuves galds. Vissvarīgākais, lai gaisma nebūtu pārāk spilgta un netraucētu. Galu galā, kad mēs ēdam, mēs vēlamies atpūsties un baudīt ēdienu. Šai vietai visvairāk būtu piemērotas piekaramās vai iebūvejamās lampas. Taču nebaidieties eksperimentēt.

dazadas krasas un augstuma lampas virs pusdienu galda virtuveskaista pusdienu zona ar lielam piekaramam lampam virs galda

Ja Jūsu virtuve ir īpaši rotaļīga, tad krāsainas un dažādu izmēru un augstuma lampas izskatīsies nevainojami, bet, ja Jūsu virtuve ir klasiskajā stilā, tad lampa, kas izskatās pēc grezna svečtura būs īpaši piemērota.