Noderīgi padomi

Virtuves plānojuma ergonomiskās nianses

Izvēlēties virtuves mēbeles
31 03 2016
ka pareizi iekartot virtuvi

Nevar nepiekrist apgalvojumam, ka virtuve ir viena no svarīgākajām telpām mājā. Ja agrāk mājas centrs, kur pulcējās ģimene un tuvinieki, bija pavards, tad mūsdienās tā ir tieši virtuve. Šeit kūsā dzīve, sarunājas mājinieki vai ienākušie viesi gaida pīrāgu, kas cepas cepeškrāsnī. Tāpēc nav nekā pārsteidzoša, ka katrs vēlas, lai viņam būtu mājīga, stilīga un funkcionāla virtuve.

Pirms virtuves projektēšanas uzsākšanas vajadzētu saprast, ka pastāv trīs galvenās darba telpas vai zonas: uzglabāšanas zona, slapjā zona un pārtikas gatavošanas zona.

Trešā zona – vissvarīgākā vieta visā virtuvē, jo tieši šeit saimnieces pavada visvairāk laika.

Tostarp uzglabāšanas zonā atrodas ledusskapis un virtuves skapīši, kuros tiek glabāti sausie un ātri nebojājošies pārtikas produkti.

Slapjās zonas centrsizlietne, trauku mazgājamā mašīna un atkritumu kaste.

Virtuvē notiek pastāvīga kustība, tāpēc ir svarīgi, lai šīs zonas atrastos ērti, pretējā gadījumā vakariņu pagatavošana var kļūt par īstām mocībām. Visērtākās un ergonomiskākās virtuves – trīsstūra formā. Tas nozīmē, ka, savienojot visas zonas ar līnijām, ir jāsanāk trīsstūrim, kura visīsākā mala savieno izlietni un darba zonu. Tomēr reizēm pašas virtuves telpas plānojums neļauj izvietot virtuves mēbeles un sadzīves tehniku tā, kā gribas, bet nav vērts tādēļ pārāk pārdzīvot, jo pastāv vairāki iespējamie mēbeļu izvietojuma varianti.

TOP piedāvājumi: Virtuves mēbeles


Taisnvirziena virtuveoptimāla izvēle nelielām telpām

Ja virtuvē nav pārāk daudz vietas, tad taisnvirziena virtuve vai virtuve ar vienu sienu ir vislabākais variants, bet vairumā gadījumā – arī vienīgais iespējamais variants. Šis virtuves plānojums ir ērts, jo ļoti viegli ir aizsniegt visu virtuves tehniku un citus piederumus, neriņķojot „goda apļus” ap virtuves mēbelēm.

Funkcionāla taisnvirziena virtuve – tā ir telpa, kuras centrā tiek uzstādīta slapjā zona, jo no tās ir ļoti ērti kustēties gan uz vienu, gan otru pusi. Piemēram, ja virtuves centrā atrastos virtuves mēbeles, kas paredzētas pārtikas produktu uzglabāšanai, nāktos pastāvīgi virzīties no izlietnes pie plīts un atpakaļ, bet tas nav pārāk ērti un ir nepraktiski, jo ēdiena gatavošanas laikā gribas, lai viss būtu pa rokai. Turklāt ledusskapi vai saldētavu nedrīkst likt blakus plītij, lai gan pirmajā acumirklī tāds duets šķiet tiešām praktisks. Taču speciālisti brīdina, ka ledusskapis, kas pastāvīgi strādā blakus siltumam, ko izplata plīts, patērē ne tikai vairāk enerģijas, bet var daudz ātrāk sabojāties.

Tiesa, ja taisnvirziena virtuve ir savienota ar ēdamistabu vai viesistabu, var ierīkot nelielu saliņu, kas kalpos kā papildus telpa lietu glabāšanai. Turklāt interjers izskatīsies rotaļīgāks.

L formas virtuves - vispopulārākās

L formas virtuve sastāv no divām līnijām, kuras krustošanā punktā veido taisnu leņķi. Vienkāršāk sakot, virtuves mēbeles tiek uzstādītas pie divām sienām, kas atrodas viena otrai blakus. Šis virtuves plānojums ir ļoti populārs, jo dod iespēju virtuvē atrasties citiem cilvēkiem, kuri viens otram netraucē.

Darba zona parasti ierīkota centrā, slapjā zona – vienā stūrī, tuvāk darba zonai, bet ledusskapis – otrā, tālākā stūrī. Protams, ka šīs zonas var izvietot tā, kā gribas, vai tā, kā ļauj telpas plānojums. Un tomēr nevajadzētu aizmirst, ka visām zonām jāveido trīsstūris. Tiesa, L formas virtuvei ir arī savi mīnusi, viens no tiem – Jūs vienmēr atrodaties ar muguru pret viesiem, tāpēc, ja iespējams, interjera dizaineri piedāvā projektēt virtuvi ar salu vai bāru.

U formas virtuve lielai ģimenei

U formas virtuvē mēbeles atrodas pie trīs sienām. Slapjā zona parasti atrodas pie loga, bet, ja logs izvietots diezgan zemu, ūdens maisītājs var traucēt atvērt logu, tāpēc virtuves mēbeļu izvietojums atkarīgs tieši no tā. No otras puses, ja nav iespējams izlietni uzstādīt pie loga, varat izmantot šo vietu darba zonai, kurai nepieciešams labs apgaismojums, jo nav droši strādāt ar asiem virtuves instrumentiem tumsā. U formas virtuve – praktiska, ietilpīga, un tajā var ietilpt vairāki cilvēki. Tiesa, lai projektētu tamlīdzīga veida virtuvi, vajadzīga diezgan liela telpa, pretējā gadījumā būs ļoti neērti pārvietoties, telpa izskatīsies pārāk pārblīvēta un smaga. Turklāt jāsamierinās ar domu, ka viesistaba tiks pārcelta uz citu istabu, jo galdam un krēsliem vienkārši nepietiks vietas.

G formas virtuve kad nav iespējams izveidot salu

G formas virtuve būtībā ir tā pati kā U formas virtuve, bet tai ir papildus atzars, kas atgādina bāru vai salu. Tāds virtuves plānojums ir ideāli piemērots, ja virtuve savienota ar viesistabu, jo atzars var kalpot kā sala, tiesa atzars nevar būt pārāk garš, jo tad būs grūti ieiet virtuvē. No otras puses, pārāk īsam atzaram nepiemīt vajadzīgā funkcionalitāte. Tam blakus jāizvietojas diviem cilvēkiem, kā arī sadzīves tehnikai

Visbeidzot jāatceras, ka virtuves mēbelēm jābūt izvietotām tā, lai tās netraucētu kustēties, brīvi atvērt visas skapīšu durtiņas, bet tajos esošajām lietām jāatrodas izstieptas rokas attālumā.

Pircējiem patika šis ieraksts

5/5
1 Pircēja vērtējums

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2021 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.