Noderīgi padomi

Kādi ir zālienu tipi un to kopšanas īpatnības?

Plaša izvēle zāliena sēklām
27 04 2020
skaists un sakopts darzs ar zalienu

Sākoties gada siltajai sezonai, privātmāju un mazdārziņu īpašnieki sāk domāt par teritorijas uzkopšanas darbiem - tostarp zāliena kopšanu. Nav nekāds noslēpums, ka kopts zāliens ir jebkuras piemājas teritorijas pamatelements, tādēļ ir vērts ieguldīt pūles, lai tas izskatītos lieliski. 

Lai zāliens būtu ne vien estētiski pievilcīgs, bet arī funkcionāls, svarīgi izvēlēties un ierīkot vajadzībām atbilstošāko risinājumu. Pastāv vairāki zāliena tipi, tādēļ, pirms lemt par zāliena ierīkošanu, jāizvērtē savas vajadzības. 

Zāliens var tikt veidots no dažādām graudzāļu sugām - no tām tad arī atkarīgs gan zāliena izskats, gan tā kopšanas īpatnības. 

Dažādi zālienu tipi 

Ir vairāku veidu zālieni:

  • Dekoratīvie zālieni - tiek izmantoti privātmāju teritorijās, kur paredzama vidējas intensitātes noslodze;
  • Parka zālieni - zālieni, kas redzami parkos un citās teritorijās, kur nav vajadzīgas īpašas kopšanas prasības. Piemēroti lielu platību apzaļumošanai;
  • Sporta zālieni - tiek izmantoti teritorijās, kur paredzēta intensīva mīdīšana vai mehāniska iedarbība uz zālāju. Šāda tipa zālieni piemēroti, piemēram, sporta laukumiem, aktīvās atpūtas zonām, viesu namu teritorijām u.c.;
  • Specializētie sporta zālieni - paredzēti specializētiem sporta laukumiem, piemēram, futbolam, golfam. Šāda tipa zāliens iztur īpaši intensīvu slodzi;
  • Ceļmalu un lielu teritoriju zālieni - šī tipa zālieni ir ar nelielām kopšanas prasībām. Izturīgi, labi aug arī sausā, smilšainā augsnē


Katram no zālienu tipiem ir atbilstoša graudzāļu suga, ierīkošanas un uzturēšanas īpatnības. 

Kā kopt dekoratīvo zālienu? 

Viens no populārākajiem risinājumiem ir dekoratīvie zālieni - tie tiek ierīkoti pie dzīvojamiem namiem, pilsētu parkos, laukumos. Šim zāliena tipam nepieciešama regulāra kopšana - pļaušana, mēslošana, laistīšana. 

Turpinājumā daži padomi, kas palīdzēs uzturēt dekoratīvo zālienu labi koptu. 

Nezāļu iznīdēšana 

Iznīdējiet nezāles vēl pirms tās sāk dīgt - ar šim nolūkam paredzēta herbicīda palīdzību. Tie palīdz apturēt nezāļu augšanu Jūsu zālienā, padarot to daudzkārt vienkāršāk kopjamu. Vienmēr izmantojiet to saskaņā ar lietošanas instrukciju. 

Regulāra pļaušana 

Svarīgs priekšnoteikums koptam zālienam ir tā regulāra pļaušana. Te svarīgi izvēlēties arī piemērotu pļaušanas ierīci - piemēram, nelielām teritorijām labi noder trimmeri. Lielām platībām, protams, jāpiemeklē citi - jaudīgāki - risinājumi. 

Neatkarīgi no izvēlētās pļaušanas metodes, ir svarīgi, lai zāliens netiktu nopļauts pārāk īss. Laika taupīšanas nolūkos tas var šķist kārdinoši, tomēr pārāk īsa pļaušana var zālienu sabojāt. Tas var veicināt arī nezāļu sakņošanos. Lai zāliens būtu veselīgāks, katrā pļaušanas reizē nevajadzētu nogriezt vairāk kā trešdaļu zāles. 

Pļaušanas aprīkojuma uzturēšana 

Lai arī kādu pļaušanas aprīkojumu izvēlētos - vienkāršu trimmeri vai jaudīgu zāles pļāvēju - svarīgi sekot līdzi, lai tas būtu labā tehniskā stāvoklī. 


Piemēram, ja pļaušanas asmenis nav pietiekami ass, tas var noplēst zāli, liekot zāliena malai izskatīties nepievilcīgi. Šī iemesla dēļ svarīgi regulāri asināt vai nomainīt pļaušanas asmeni - vismaz reizi sezonā vai biežāk, ja nepieciešams. 

Laistīšana 

Labākais laiks zāliena laistīšanai ir agrs rīts, jo saule palīdzēs zāli nožāvēt. Laistīšana vakarā sekmē mitruma saglabāšanos, kas var nozīmēt dažādu slimību izplatību. 

Ieteicams laistīt retāk, bet ilgstoši. Turklāt jāpatur prātā - mitram ir jābūt ne vien zālājam, bet arī augsnei. 

Mēslošana 

Nevajadzētu aizmirst arī par zāliena mēslošanu. Piemeklējiet piemērotu mēslojumu un izmantojiet to saskaņā ar rekomendācijām. 

Zālienu, kas atrodas ziemeļu pusē, vislabāk mēslot rudenī un pavasarī. Ja zāliens atrodas dienvidu pusē, mēslošanai piemērotākais laiks būs pavasaris un vasara. 


Lai zāliens izskatītos lieliski, ir svarīga piemērota kopšana. Tas, protams, prasa zināmas pūles, taču ieguldītais vienmēr atmaksājas. 

Kā jūs novērtējat šo ierakstu?

Pigu grupa:
Internetinė parduotuvė E pood Kaledos.lt

© 2003-2020 SIA „Pigu Latvia“ | 220.lv ™
Bez SIA „Pigu Latvia“ atļaujas aizliegts kopēt un izplatīt mājas lapā iekļauto informāciju.